ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
___________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" червня 2013 р. Справа № 914/725/13-г
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:
Головуючий суддя Желік М.Б.
Суддів Костів Т.С.
Малех І.Б.
розглянувши апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", м. Київ, пров. Несторівський, 3-5 (вих. № б/н від 22.04.2013 року)
на рішення Господарського суду Львівської області від 16.04.2013 року
у справі № 914/725/13-г
за позовом Прокурора міста Борислава в інтересах держави - уповноваженого органом місцевого самоврядування, в особі Бориславської міської ради, м.Борислав, Львівської області
до відповідача Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", м. Київ, пров. Несторівський, 3-5
за участю третьої особи на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору Нафтогазовидобувного управління "Бориславнафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", м. Борислав, вул. Карпатська брама, 26
про внесення змін до договору оренди землі від 04.10.2010 року
за участю представників:
від прокурора: - Захарко А.Є. (посвідчення № 011076)
від позивача: - Романів І.В. - представник за довіреністю;
від відповідача: - Глинка Р.Я. - представник за довіреністю;
від третьої особи на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - не з'явився.
Сторонам роз'яснено їх права та обов'язки, передбачені ст. 22,27 ГПК України. Клопотань про технічну фіксацію судового процесу не поступало, заяв про відвід складу суду не надходило.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
16.04.2013 року Господарським судом Львівської області прийнято рішення у справі № 914/725/13-г (с. Гулик Г.С.) за позовом Прокурора міста Борислава в інтересах держави - уповноваженого органом місцевого самоврядування, в особі Бориславської міської ради, м. Борислав, Львівської області до відповідача Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", м. Київ, пров. Несторівський, 3-5 за участю третьої особи на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору Нафтогазовидобувного управління "Бориславнафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", м. Борислав, вул. Карпатська брама, 26 про внесення змін до договору оренди землі від 04.10.2010 року відповідно до якого:
- позов задоволено повністю;
- внесено зміни до договору оренди від 4 жовтня 2010 року, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії "Центр державного земельного кадастру" 24 грудня 2010 року за № 04.10.439.00078 та викласти п.5 договору у такій редакції: "п. 5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 22 362 грн. 80 коп., відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого управлінням Держкомзему у м.Борислав Львівської області від 14.02.2012р. № 645".
- внесено зміни до договору оренди землі від 4 жовтня 2010 року, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії "Центр державного земельного кадастру" 24 грудня 2010 року за № 04.10.439.00078 та викласти п. 9 договору у такій редакції: "Орендна плата, згідно рішення Бориславської міської ради від 17 листопада 2011 року № 420 становить 12% (дванадцять відсотків) від нормативної грошової оцінки і вноситься орендарем у грошовій формі, що складає 2 683 грн. 54 коп. (дві тисячі шістсот вісімдесят три гривні 54 копійки) в рік, або 223 грн. 63 коп. (двісті двадцять три гривні 63 копійки) в місяць, щомісячними платежами на розрахунковий рахунок № 33210812700012 в УДКСУ у м.Бориславі Львівської області, код ЗКПО 37942974, код платежу 13050200, отримувач Бориславська міська рада".
- стягнуто з Відкритого акціонерного товариства "Укрнафта" (04053, м.Київ, пров. Несторівський, буд. 3-5, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 00135390) в дохід державного бюджету України 1 147,00 грн. судового збору;
- зобов'язано видати наказ у відповідності до статті 116 ГПК України.
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що Бориславською міською радою 23.09.2011 року прийнято рішення № 373 яким затверджено грошову оцінку земель міста Борислава. (грошова оцінка вводиться в дію з 01.01.2012 року). Рішенням Бориславської міської ради від 17.11.2011р. № 420 внесено зміни до "Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в м. Борислав", затвердженого рішенням міської ради від 28.02.2003 року № 109, зокрема, внесено доповнення до пп. 2.4 п. 2 Положення, яким встановлено ставку орендної плати за земельні ділянки, в розмірі 12% від грошової оцінки земельних ділянок для обслуговування свердловин з видобутку газу та нафти, об'єктів інфраструктури, які належать до нафтогазової галузі.
Оскільки зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для внесення змін до договору оренди землі від 04.10.2010 року, та позивач за звертався до відповідача з метою врегулювання спору у позасудовому порядку, про що не було досягнено згоди, то спір в порядку вимог ст. 30 Закону України "Про оренду землі" вирішується у судовому порядку. Відтак, оскільки рішення Бориславської міської ради № 373 від 23.09.2011р. "Про затвердження грошової оцінки земель міста Борислава" набрало чинності та не скасовано, суд вважав за необхідне позовні вимоги прокурора задоволити повністю.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції Публічне акціонерне товариство "Укрнафта", м. Київ, пров. Несторівський, 3-5 подало апеляційну скаргу (вих. № б/н від 22.04.2013 року) в якій просить суд прийняти апеляційну скаргу до свого розгляду, скасувати рішення господарського суду Львівської області від 16.04.2013 року у справі № 914/725/13-г, та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю, а судові витрати покласти на позивача.
Скаржник в апеляційній скарзі зазначає, що в ухвалі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 08.06.2011 року у справі №6-2914св11 зазначено: "умови договору оренди землі не зобов'язують сторони вносити зміни до договору, зокрема, збільшувати чи зменшувати розмір орендної плати, а лише зобов'язують за певних обставин переглянути умови договору". Оскільки у п.13 Договору оренди від 10.04.2010 року сторони узгодили, що розмір орендної плати переглядається сторонами 1 раз на рік, у разі зміни умов господарювання передбачених договором, зміни розміру земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках передбачених законом, то зміна розміру орендної плати може бути переглянута, виключно при настанні таких підстав. Таким чином сторони узгодили та встановили виключний перелік підстав, за умови настання яких розмір орендної плати може бути переглянутий, як у сторону збільшення так і у сторону зменшення, серед яких такої підстави, як затвердження органом самоврядування нормативно грошової оцінки землі не передбачено.
Згідно автоматизованого розподілу справ КП "Документообіг господарських судів", 29.04.2013 року справу за № 914/725/13-г розподілено до розгляду судді - доповідачу Желіку М.Б.
Розпорядженням голови Львівського апеляційного господарського суду від 30.04.2013р. у склад колегії для розгляду справи № 914/725/13-г введено суддів Костів Т.С. та Малех І.Б.
Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 30.04.2013 року матеріали апеляційної скарги Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" визнано достатніми для прийняття їх до провадження в апеляційній інстанції, розгляд справи призначено на 22.05.2013 року у складі колегії Желік М.Б. (головуючий), Костів Т.С., Малех І.Б.
Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 22.05.2013 року розгляд справи відкладався з підстав зазначених у ній.
01.06.2013 року Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду внесено зміни у резолютивну частину ухвали Львівського апеляційного господарського суду від 22.05.2013 року замість дати та часу відкладення розгляду справи на 05 червня 2013 року слід читати 12 червня 2013 року о 12 год. 30 хв.
В судових засіданнях представник скаржника вимоги апеляційної скарги підтримав із зазначених у ній мотивів. Просить апеляційну скаргу задовольнити.
Представник позивача та прокурор апеляційну скаргу заперечили за безпідставністю. Просять залишити рішення без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
05.06.2013 року Бориславською міською радою через канцелярію Львівського апеляційного господарського суду подано відзив на апеляційну скаргу.
11.06.2013 року скаржником через канцелярію Львівського апеляційного господарського суду подано клопотання про зупинення провадження у справі до вирішення Бориславським міським судом Львівської області справи за позовом ПАТ "Укрнафта" до Бориславської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, однак колегія суддів за результатами його розгляду відмовила у задоволенні клопотання.
Колегія суддів розглянувши апеляційну скаргу, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального законодавства, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дійшла висновку, що рішення господарського суду Львівської області від 16.04.2013 року у справі № 914/725/13-г слід залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
При цьому колегія суддів виходила з наступного.
У відповідності до ч. 1 ст. 101 ГПК України, у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу.
Відповідно до чинного законодавства рішення суду є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а за їх відсутності - на підставі закону, що регулює подібні відносини, або виходячи із загальних засад і змісту законодавства України.
Оскаржуване рішення Господарського суду Львівської області відповідає зазначеним вимогам.
Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
04 жовтня 2010 року між Бориславською міською радою, в особі міського голови (орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта", від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз" (орендар) укладено договір оренди землі № 04.10.439.00078, що зареєстрований у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 24.12.2010 р. за № 04.10.439.00079. Предметом Договору є строкове платне користування земельною ділянкою для обслуговування свердловини № 817 НГВУ "Бориславнофтогаз" ВАТ "Укрнафта", яка знаходиться на території Бориславської міської ради Львівської області строком на 25 років загальною площею 0,0234 га.
Підставою для передачі зазначеної земельної ділянки в оренду було рішення Бориславської міської ради Львівської області від 25.02.2010 року № 1107.
Як вбачається із матеріалів справи та правильно встановлено судом першої інстанції земельна ділянка фактично була передана відповідачу по акту приймання-передачі об'єкта оренди від 04.10.2010 року.
Згідно із п. 5 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 12 920,60 (дванадцять тисяч дев'ятсот двадцять) гривень 60 копійок. Орендна плата за використання земельної ділянки, згідно рішення Бориславської міської ради м. Борислава Львівської області від 06.03.2008 р. № 568 становить 3% від нормативно-грошової оцінки і вноситься орендарем у формі та розмірі 32,30 грн., щомісячними платежами на розрахунковий рахунок № 37210812700012 в УДК у Львівській області, код ЗКПО 22402093, код платежу 13050200, отримувач Бориславська міська рада (п. 9 договору).
23.09.2011 року рішенням сесії Бориславської міської ради № 373 "Про затвердження грошової оцінки земель міста Борислава" затверджено грошову оцінку земель міста Борислава. Згідно п. 2 зазначеного рішення грошова оцінка вводиться у дію з 01.01.2012 року.
Рішенням Бориславської міської ради від 17.11.2011 року № 420 внесено зміни до п.п. 2.4, п.2 "Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в м. Борислав", затвердженого рішенням міської ради від 28.02.2003 року № 109, зокрема, встановила ставку орендної плати за земельні ділянки, в розмірі 12% від грошової оцінки земельних ділянок для обслуговування свердловин з видобутку газу та нафти, об'єктів інфраструктури, які належать до нафтогазової галузі.
Як вбачається із витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки, дата оцінки 14.02.2012 року (арк. справи 23, том 1) нормативно грошова оцінка земельної ділянки, якою користується НГВУ "Бориславнафтогаз" ВАТ "Укрнафта", площею 234,00 м2 становить 22 362,80 грн. (двадцять дві тисячі триста шістдесят дві гривні 80 копійок).
Згідно із ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. Зазначеним спростовується посилання скаржника на безпідставне врахування місцевим судом положень рішень органів місцевого самоврядування.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, листами № 3-21/1877 від 31.07.2012 року, № 3-18/2934 від 13.11.2012 року та № 3-18/3255 від 14.12.2012 року позивач повідомив відповідача про зміну орендної плати за користування землею у зв'язку з прийняттям рішення Бориславської міської ради від 23.09.2011 року № 373 яким затверджено грошову оцінку земель міста Борислав, з огляду на те, що розмір орендної плати зазначений у Договорі оренди землі підлягає зміні, відтак орендар повинен подати в міську раду на підписання додаткових угод до договору оренди.
В свою чергу листом від 07.12.2012 року № 04-186 відповідач просив орендодавця зменшити розмір орендної плати на рівні 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Згідно із ч. 2, 3 ст. 188 Господарського кодексу України, сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
Однак, посилання скаржника на неотримання ним належних пропозицій позивача про внесення змін до договору, які б відповідали ст. 181 Господарського кодексу України, не приймається до уваги, враховуючи, що згідно із ч. 1 ст. 207 Цивільного кодексу України, правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, не лише якщо його зміст зафіксований в одному, але й в кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. З листування сторін вбачається обмін офертами, які дозволяють чітко констатувати запропоновані зміни до договору.
Окрім цього, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції щодо того, що обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи із власних інтересів, його використовує.
Згідно із ч. 4 ст. 188 Господарського кодексу України, у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Згідно із ч. 1 ст. 187 Господарського кодексу України, спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.
У зв'язку із наведеним місцевим господарським судом підставно розцінено обов'язковість для сторін внесення змін до договору оренди землі, оскільки така обов'язковість випливає із зазначених обов'язкових для виконання рішень органу місцевого самоврядування. З поведінки сторін, а саме, обміну зустрічними офертами вбачається їх згода на внесення змін до договору в частині орендної плати, але різних за змістом.
Відповідно до ст. 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Однією із істотних умов договору оренди землі, відповідно до ст. 15 зазначеного Закону є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку ї внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно із ст. ст. 13 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно із ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Згідно п. 14.1.125 ст. 14 Податкового кодексу України нормативно грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Нормативно грошова оцінка земельної ділянки використовується при визначені розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Відповідно до ст. 18 Закону України "Про оцінку землі" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель (ст. 20 Закону України "Про оцінку землі").
Як встановлено господарським судом, та підтверджується судом апеляційної інстанції, нормативно грошова оцінка земельної ділянки якою користується НГВУ "Бориславнафтогаз" ВАТ "Укрнафта", площею 234,00 м2 становить 22 362,80 грн., що підтверджується витягом з технічної документації.
Зі змісту базової редакції договору оренди землі вбачається її невідповідність в частині розміру орендної плати цим положенням, що обумовлює встановлену законом необхідність внесення до нього відповідних змін.
Відповідно до п.2.19. Постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Зазначеним спростовується посилання скаржника за вихід місцевим господарським судом за межі своєї компетенції та порушення засад свободи договору.
Згідно із ст. 30 Закону України "Про оренду землі", зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору, що правильно констатовано місцевим господарським судом.
Так, колегія суддів зазначає, що пропозиція позивача про внесення змін до договору оренди землі відповідає нормативно-правовим актам, у тому числі рішенням органу місцевого самоврядування, а пропозиція відповідача не враховує їх змісту, окрім цього сторонами не надано доказів скасування рішення Бориславської міської ради № 373 "Про затвердження грошової оцінки земель міста Борислава" від 23.09.2011 року та Рішенням Бориславської міської ради від 17.11.2011 року № 420, яким внесено зміни до п.п. 2.4, п.2 "Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в м. Борислав", у зв'язку з чим, місцевий господарський суд підставно задовольнив позовні вимоги.
У відповідності до ч. 1 ст. 101 Господарського процесуального кодексу України, у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу.
Відповідно до ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Оскільки доводи, викладені в апеляційній скарзі спростовуються висновками суду апеляційної інстанції колегія суддів визнає їх не належною підставою для зміни чи скасування оскаржуваного рішення, що передбачені у ст. 104 Господарського процесуального кодексу України.
На підставі наведеного та відповідно до вимог Закону України "Про прокуратуру", Закону України "Про оренду землі", Закону України "Про оцінку землі", Земельного кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України, ст. ст. 99, 101, 103, 104, 105, Господарського процесуального кодексу України, Львівський апеляційний господарський суд,-
П О С Т А Н О В И В:
1.В задоволенні апеляційної скарги Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", м. Київ, пров. Несторівський, 3-5 (вих. № б/н від 22.04.2013 року) відмовити.
2. Рішення Господарського суду Львівської області від 16.04.2013 року у справі № 914/725/13-г залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Матеріали даної справи повернути в місцевий господарський суд.
Повний текст постанови складено 17.06.2013 року
Головуючий суддя Желік М.Б.
суддя Костів Т.С.
суддя Малех І.Б.