ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" червня 2013 р. Справа № 809/1541/13-a
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
cудді Главача І.А.,
за участю секретаря судового засідання - Дубінської І.В.,
прокурор - Голіней О.М.,
представник позивача - Раковецька Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: першого заступника прокурора м. Івано-Франківська в інтересах держави в особі Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку
до відповідача: Відкритого акціонерного товариства "Брошнівський експериментальний завод "Лісдеревмаш"
про стягнення фінансових санкцій у сумі 5 100,00 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
17.05.2013 року перший заступник прокурора м. Івано-Франківська в інтересах держави в особі Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства "Брошнівський експериментальний завод "Лісдеревмаш" про стягнення фінансових санкцій у сумі 5 100,00 грн. Позовні вимоги мотивував тим, що за відповідачем рахується заборгованість, яка виникла у зв'язку із несплатою штрафу, накладеного на Відкрите акціонерне товариство "Брошнівський експериментальний завод "Лісдеревмаш" за правопорушення на ринку цінних паперів.
Прокурор та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали. Суду пояснили, що підставою для звернення з позовом у справі є несплата Відкритим акціонерним товариством "Брошнівський експериментальний завод "Лісдеревмаш" фінансових санкцій у сумі 5 100,00 грн., застосованих за правопорушення на ринку цінних паперів, зокрема, за неподання до територіального управління Комісії регулярної річної інформації за 2011 рік, неопублікування відповідачем регулярної річної інформації за 2011 рік в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку та за нерозміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку регуляторної річної інформації за 2011 рік. Просили позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився з невідомих суду причин, хоча про дату, час та місце розгляду справи відповідач був належним чином повідомлений, тобто у відповідності до вимог частини 3 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України, що підтверджується наявним у матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.37).
Наданим правом на подання заперечення проти позову не скористався. Заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи чи про причини неявки суду не подав.
Статтею 128 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час та місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів (частина 4).
За таких обставин суд вбачає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача.
Вислухавши прокурора, представника позивача, дослідивши наявні та подані докази, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних мотивів
Судом встановлено, що Відкрите акціонерне товариство "Брошнівський експериментальний завод "Лісдеревмаш" 31.03.1994 року зареєстроване державним реєстратором Рожнятівської районної державної адміністрації Івано-Франківської області як юридична особа, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.30-31) та у відповідності до частини 2 статті 2 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" являється емітентом.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні врегульовано Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".
Частиною 1 статті 5 цього Закону встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Згідно частини 1 статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді).
Частиною 4 даної статті встановлено, річна інформація про емітента є відкритою і підлягає оприлюдненню емітентом у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів. Примірник офіційного друкованого видання, в якому опубліковано річну інформацію про емітента, він (емітент) надсилає до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до вимог частини 6 статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, строки, порядок та форми подання регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до пункту 1 Глави 7 Розділу 5 Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1591 від 19.12.2006 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 97/13364 від 05.02.2007 року, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом опублікування у офіційному друкованому виданні, подання до Комісії та розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії. Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
З матеріалів справи вбачається, що всупереч вимогам вищевказаних норм законодавства Відкрите акціонерне товариство "Брошнівський експериментальний завод "Лісдеревмаш" не подало до Івано-Франківського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку регулярної річної інформації за 2011 рік, не опублікувало в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку регулярної річної інформації за 2011 рік та відповідно не розмістило в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку регулярної річної інформації за 2011 рік, у зв'язку з чим позивачем складено акти про правопорушення на ринку цінних паперів за № 486-ПР-1-Е, № 487-ПР-1-Е та № 488-ПР-1-Е від 29.10.2012 року відповідно (а.с.7, 9, 11).
23.10.2012 року начальником Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Гордович І.І. винесено постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів за № 02/1-03/1123 відносно Відкритого акціонерного товариства "Брошнівський експериментальний завод "Лісдеревмаш". Розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів призначено на 09.11.2012 року о 10:00 год., про що повідомлено відповідача, що підтверджується поданою суду копією фіскального чеку про оплату рекомендованих відправлень від 02.11.2012 року (а.с.13, 17).
Статтею 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" встановлено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів (пункт 14 частини 1).
Згідно частини 1 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за такі правопорушення: 5) неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (пункт 5); нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (пункт 6); неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (пункт 7).
09.11.2012 року начальником Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Гордович І.І. на підставі актів про правопорушення на ринку цінних паперів за № 486-ПР-1-Е, № 487-ПР-1-Е та № 488-ПР-1-Е від 29.10.2012 року, керуючись вимогами статтей 8, 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" та пункту 1.5 розділу ХVІІ Правил розгляду справ про порушення на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 року № 2272, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 12.02.2008 року за № 120/14811, винесено постанови за № 484-ПР-1-Е, за № 485-ПР-1-Е та за № 486-ПР-1-Е, згідно яких до Відкритого акціонерного товариства "Брошнівський експериментальний завод "Лісдеревмаш" застосовано фінансові санкції - накладено штраф у розмірі 1 700,00 грн. за кожне правопорушення на ринку цінних паперів на загальну суму 5 100,00 грн. (а.с.8, 10, 12).
Вищевказані постанови 22.11.2012 року надіслано відповідачу за адресою місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців, про що свідчить копії реєстру відправлень та фіскального чеку про оплату рекомендованих відправлень (а.с.14, 19-20).
Згідно статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді (частина 2). У разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (частини 3).
У судовому засіданні встановлено, що постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів за № 484-ПР-1-Е, за № 485-ПР-1-Е та за № 486-ПР-1-Е від 09.11.2012 року Відкритим акціонерним товариством "Брошнівський експериментальний завод "Лісдеревмаш" не оскаржувалася, однак нараховані згідно вказаних постанов фінансові санкції у загальній сумі 5 100,00 грн. відповідач у встановлений чинним законодавством строк не сплатив.
За таких обставин, нарахований Відкритому акціонерному товариству "Брошнівський експериментальний завод "Лісдеревмаш" штраф у розмірі 5 100,00 грн. підлягає стягненню у судовому порядку.
Статтею 36-1 Закону України «Про прокуратуру» встановлено, що підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави (частина 3).
Частиною 2 статті 124 Конституції України встановлено, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають в державі. Відповідно до рішення Конституційного Суду України 15-рп/2002 від 09.07.2002 року дане положення слід розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Таким чином, право суб'єкта владних повноважень на звернення до суду визначено в частині 2 статті 124 Конституції України.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а нарахований відповідачу штраф у розмірі 5 100,00 грн. за правопорушення на ринку цінних паперів підлягає стягненню в дохід Державного бюджету України в повному обсязі.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Брошнівський експериментальний завод "Лісдеревмаш" (77611, Івано-Франківська область, Рожнятівський район, смт. Брошнів-Осада, вул. Незалежності, 42, код ЄДРПОУ 00274246) в дохід Державного бюджету України (р/р 31116106700385 УДКСУ у Рожнятівському районі, код ЄДРПОУ - 37795394, банк одержувача ГУДКСУ в Івано-Франківській області, МФО банку 836014, код бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності банку 101) штраф у розмірі 5 100 (п"ять тисяч сто ) грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя: Главач І.А.
Постанова складена в повному обсязі 17.06.2013 року.