Справа № 522/12457/13-а
Провадження № 2-а/522/1173/13
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 червня 2013 року Приморський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого - судді Кічмаренко С.М.
при секретаріНауменко Г.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобовязання провести перерахунок щомісячного грошового утримання судді у відставці, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси, в якому просить визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси щодо відмови йому в перерахунку щомісячного грошового утримання судді з урахуванням зміни розміру щомісячної заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді, а саме :
- згідно довідки Територіального управління державної судової адміністрації в Одеській області за № 5-1389/12 від 06.06.2011 року з урахуванням того, що заробітна плата за посадою голови суду, з якої призначається пенсія, для її перерахунку з 01.04.2011 року становить 9 958,17 грн. (посадовий оклад - 2988 грн.; надбавка за кваліфікаційний клас 350 грн.; надбавка за вислугу років 1335,20 грн.; надбавка за почесне звання „заслужений 448,20 грн.; надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи 1665,67 грн.; премія 3171,10 грн.).
- згідно довідки Територіального управління державної судової адміністрації в Одеській області за № 5-200/12 від 27.01.2012 року , з урахуванням того, що заробітна плата за посадою голови суду, з якої призначається пенсія, для її перерахунку з 01.01.2012 року становить 16309 грн. 60 коп. (посадовий оклад - 8584 грн.; надбавка за вислугу років 6867,20 грн.; доплата за перебуванні на адміністративній посаді 858,40 грн.).
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив що відповідно до ст.43 Закону України «Про статус суддів» від 15.12.1992 року йому було призначено щомісячне грошове утримання у розмірі 90% заробітної плати судді, працюючою на відповідній посаді.
Позивач вважає, що на підставі положень ст.22 Конституції України та ч.З ст.138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» в редакції 01.01.2011 року він має право на перерахунок щомісячного довічного утримання у зв'язку із зміною розміру заробітної плати працюючого судді.
Позивач у судове засідання не зявився, у заяві просив суд розглядати справу за його відсутністю, адміністративний позов підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позову, посилаючись на те, що діючим законодавством України не передбачено підстав для перерахунку розміру щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці у разі підвищення розміру заробітної плати працюючого судді за відповідною посадою і вони не мають законодавчих підстав для перерахунку довічного грошового утримання позивачу, як судді у відставці.
Вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працював суддею з грудня 1965 року, а потім з 1982 року головою Жовтневого, Приморського районного суду м. Одеси. Його загальний стаж роботи складає 39 років 10 місяців. З листопада 2005 року знаходиться у відставці, і з цього часу отримує щомісячне грошове утримання судді у відставці у розмірі 90% заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді.
Враховуючи, що відповідно до статті 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», розмір призначеного йому раніше щомісячного довічного грошового утримання підлягав перерахунку, у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді, що підтверджено довідками Територіального управління Державної судової адміністрації України у Одеській області, позивач звернулася до відповідача з відповідною заявою.
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси за № 132/Г-11 від 09.04.2013 року йому було відмовлено у проведенні перерахунку довічного грошового утримання з посиланням на те, що при перерахунку пенсії суддям, як і державним службовцям слід керуватись Законом України „Про внесення змін до частини 2 статті 37 Закону України „Про державну службу, статтею 37-1 Закону України „Про державну службу, постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 року № 984, які передбачають порядок і умови перерахунку суддям тільки у разі підвищення заробітної плати працюючим суддям. Оскільки протягом 2007 березня 2013 року підвищення заробітної плати суддям не проводилось, відповідно не може проводитись перерахунок пенсії.
Між тим, згідно довідки Територіального управління державної судової адміністрації в Одеській області за № 5-1389/12 від 06.06.2011 року з урахуванням того, що заробітна плата за посадою голови суду, з якої призначається пенсія, для її перерахунку з 01.04.2011 року становить 9 958,17 грн. (посадовий оклад - 2988 грн.; надбавка за кваліфікаційний клас 350 грн.; надбавка за вислугу років 1335.20 грн.; надбавка за почесне звання „заслужений 448,20 грн.; надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи 1665,67 грн., премія 3171,10 грн.).
Згідно довідки Територіального управління державної судової адміністрації в Одеській області за № 5-200/12 від 27.01.2012 року, з урахуванням того, що заробітна плата за посадою голови суду, з якої призначається пенсія, для її перерахунку з 01.01.2012 року становить 16309 грн. 60 коп. (посадовий оклад - 8584 грн.; надбавка за вислугу років 6867,20 грн.; доплата за перебуванні на адміністративній посаді 858,40 грн.).
Суд вважає, що така відмова відповідача у перерахунку позивачу щомісячного довічного грошового утримання суперечить вимогам Конституції та законодавства України.
Так, відповідно до частини першої статті 126 Конституції України Конституція і закони України повинні гарантувати незалежність і недоторканність судців. До таких конституційних гарантій віднесено обов'язок держави забезпечувати фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів (частина перша статті 130 Конституції України).
За змістом пункту 8 частини четвертої статті 47, статей 136-138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» належне матеріальне та соціальне забезпечення судді, в тому числі і щомісячне довічне грошове утримання, є елементами статусу судді та однією з основоположних гарантій незалежності судді.
Згідно з частиною першою статті 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (в редакції Закону від 07.07.2010 року № 2453-VІ, чинній на момент звільнення позивача з посади судді) судді, який вийшов у відставку, при досягненні пенсійного віку виплачується пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону України;: «Про державну службу» або, за його вибором, щомісячне довічне грошове утримання.
В силу Частини першої статті 37 і статті 371 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Відповідно до частини третьої статті 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (із змінами, внесеними згідно із Законом України від 08.07.2011 року № 3668-VI) щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, який працює на відповідній посаді.
За кожний Повний рік роботи понад 20 років на посаді судді розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж до 90 % заробітку судді.
Частиною четвертою статті 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що у разі зміни розміру грошового утримання, діючих суддів Конституційного Суду України відповідно здійснюється перерахунок, раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання. Перерахунок щомісячного довічного грошового утримання здійснюється з усієї, суми заробітної плати діючих суддів Конституційного Суду України з дня виникнення права на відповідний перерахунок.
Враховуючи те, що розмір щомісячного довічного, грошового утримання судді у відставці і розмір пенсії колишнього державного службовця залежать від суми грошового утримання діючого судді (заробітної плати працюючого на відповідній посаді державного службовця), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та виходячи з принципу єдності статусу суддів, у разі підвищення розміру грошового утримання діючого судді має здійснюватись перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошовою утримання судді у відставці.
Окрім того, колегія судців бажає зазначити, що перерахунок щомісячного довічного грошового утримання передбачений і на рівні подзаконного нормативно-правового регулювання.
Так, згідно з пунктами 3 і 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року № 384/2011, пунктами 2.1 і 2.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року № 8-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25.02.2008 р. № 5-5), серед основних завдань і функцій Пенсійного фонду України та його органів на місцях є призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати.
Додатком № 2 до Порядку подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання судцям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 року № 3-1, встановлена форма довідки про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, в якій зазначаються відомості про заробітну плату судді, яка враховується при призначенні (перерахунку) щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці.
Крім того, 03.06.2013 року Конституційним Судом України прийнято рішення у справі №1-2/2013 (№3-рп/2013) за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 2, абзацу другого пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", статті 138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (справа щодо змін умов виплати пенсій і щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці), яким:
- визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними):
- частину третю, перше, друге, третє речення частини п'ятої статті 138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 7 липня 2010 року № 2453-VI у редакції Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року N 3668-VI;
- статтю 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI в частині поширення її дії на Закон України "Про судоустрій і статус суддів" від 7 липня 2010 року № 2453-VI;
- абзац другий пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI, зі змісту якого вбачається, що виплата суддям пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої, третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV та без проведення інших перерахунків, передбачених законодавством.
Положення Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 7 липня 2010 року № 2453-VI у редакції Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI та Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення при розгляді судами загальної юрисдикції позовів у зв'язку з правовідносинами, що виникли внаслідок дії положень законів України, визнаних неконституційними.
Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Крім того у вказаному рішенні Конституційного Суду України зазначено:
Частина третя статті 138 Закону № 2453 до внесених Законом № 3668 змін передбачала: "Щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання".
Таким чином, визначений Законом № 2453 порядок нарахування щомісячного довічного грошового утримання було змінено Законом № 3668, внаслідок чого зменшено розмір щомісячного довічного грошового утримання суддів. Залишивши незмінним зміст права на щомісячне довічне грошове утримання суддів, Закон № 3668 звузив обсяг цього права, встановивши обмежену базу для нарахування суддям щомісячного довічного грошового утримання, та скасував право суддів на одержання щомісячного довічного грошового утримання без обмеження граничного розміру, чим знизив і досягнутий рівень гарантій незалежності суддів.
Отже, частина третя статті 138 Закону № 2453 не узгоджується з конституційним положенням про недопустимість звуження змісту чи обсягу гарантій незалежності суддів, а тому суперечить статті 126 Основного Закону України.
Вирішуючи питання щодо конституційності оспорюваних положень стосовно встановлення максимального розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) суддів у відставці (третє речення частини п'ятої статті 138 Закону N 2453, стаття 2 Закону № 3668), Конституційний Суд України виходить з такого.
У Рішенні від 18 червня 2007 року № 4-рп/2007 Конституційний Суд України вже вирішував питання про недопустимість встановлення в законі максимального розміру пенсії суддів або їх щомісячного довічного грошового утримання, наголошуючи, що це обмежить їх обсяг, а також зазначав, що, залишивши незмінним зміст права на пенсію та щомісячне довічне грошове утримання суддів, закон звузив обсяг цього права, встановивши граничну межу для таких виплат суддям (абзац шостий підпункту 3.2 пункту 3 мотивувальної частини).
Враховуючи, що однією з гарантій незалежності суддів є заборона при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звужувати зміст та обсяг визначених Конституцією України таких гарантій, Конституційний Суд України вважає, що положення третього речення частини п'ятої статті 138 Закону № 2453, статті 2 Закону № 3668 стосовно встановлення максимального розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) суддів суперечать частині першій статті 126 Основного Закону України.
Конституційний Суд України вважає, що Закон № 3668, поширюючи дію положень абзацу другого пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення", як вбачається з їх змісту, на правовідносини щодо виплати суддям пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), залишив незмінним зміст права на пенсію та щомісячне довічне грошове утримання суддів, але звузив обсяг цього права та встановив обмеження в перерахунках передбачених законами України пенсій та щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці, чим знизив досягнутий рівень гарантій незалежності суддів. Таким чином, зазначені положення Закону № 3668 в частині поширення їх дії на Закон № 2453 стосовно виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) суддів у відставці суперечать вимогам частини першої статті 126 Конституції України.
Керуючись частиною другою статті 70 Закону України "Про Конституційний Суд України", відповідно до якої у разі необхідності Конституційний Суд України може визначити у своєму рішенні, висновку порядок і строки їх виконання, а також покласти на відповідні державні органи обов'язки щодо забезпечення виконання рішення, додержання висновку, Конституційний Суд України вважає за необхідне вказати такий порядок виконання цього Рішення:
- підлягають застосуванню частини перша, друга статті 138 Закону № 2453 у редакції Закону № 3668 як такі, що не суперечать Конституції України;
- частина третя статті 138 Закону № 2453 у редакції Закону № 3668, яка суперечить Конституції України, не підлягає застосуванню як така, що втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Натомість підлягає застосуванню частина третя статті 138 Закону № 2453 в редакції до змін, внесених Законом № 3668, а саме: "Щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання";
- перше, друге, трете речення частини п'ятої статті 138 Закону № 2453 у редакції Закону № 3668, що суперечать Конституції України, не підлягають застосуванню як такі, що втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Проте підлягають застосуванню перше речення частини п'ятої статті 138 Закону № 2453 в редакції до змін, внесених Законом № 3668, а саме: "Пенсія або щомісячне довічне грошове утримання судді виплачується незалежно від заробітку (прибутку), одержуваного суддею після виходу у відставку", та четверте речення частини п'ятої статті 138 Закону № 2453 зі змінами, внесеними Законом № 3668, а саме: "Довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України";
- дія статті 2 Закону № 3668 не поширюється на Закон № 2453;
- дія абзацу другого пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 3668 не поширюється на правовідносини щодо виплати суддям пенсії (щомісячного довічного грошового утримання).
Згідно ст. 58 Конституції України Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Тому, на підставі вищенаведеного суд дійшов до висновку про неправомірність дій відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01.04.2011 року з урахуванням зміни розміру щомісячної заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді на підставі довідок Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області.
На підставі вищенаведеного і керуючись ст. 22 Конституції України , Законом України „Про статус суддів від 15.12.1992 року, Закону України „Про судоустрій і статус суддів від 01.01.2011 року, ст..ст.158-163 КАС України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про відмову ОСОБА_1 у перерахунку розміру довічного грошового утримання судді у відставці неправомірними.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України у в Приморському районі м. Одеси здійснити перерахунок щомісячного грошового утримання ОСОБА_1 в розмірі 90% грошового утримання працюючого судді на відповідній посаді включно з урахуванням зміни розміру заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді:
- на підставі довідки Територіального управління державної судової адміністрації в Одеській області за №5-1389/12 від 06.06.2011 року з 01.04.2011 року по 31.12.2011 року включно виходячи з розміру 9958 грн. 17 коп.;
- на підставі довідки Територіального управління державної судової адміністрації в Одеській області за №5-200/12 від 27.01.2012 р. з 01.01.2012 року виходячи з розміру 16309 грн. 60 коп. до надходження нової довідки про підвищення розміру заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Приморського районного суду м. Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя:С.М.Кічмаренко
10.06.2013