Постанова № 31881792, 11.06.2013, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.06.2013
Номер справи
803/1076/13-а
Номер документу
31881792
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2013 року Справа № 803/1076/13-a

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ковальчука В.Д.,

при секретарі судового засідання Ткачук І.І.,

з участю представника позивача Шевчука В.В.,

представника відповідача Килиби О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Нектар-Плюс" до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Нектар-Плюс" (далі - ТзОВ "Нектар-Плюс", позивач) звернулося в суд із адміністративним позовом до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби (далі - Ковельська ОДПІ, відповідач) про скасування податкового повідомлення-рішення №0001341702 від 10 квітня 2013 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач з 12.03.2013 року по 18.03.2013 року на ТзОВ "Нектар-Плюс" провів документальну позапланову виїзну перевірку правильності нарахування, утримання та своєчасності перерахування до бюджету податку із доходів фізичних осіб за період із 01.01.2005 року по 31.12.2012 року. За результатами перевірки був складений акт №19/17-30739470 від 25.03.2013 року, на підставі якого Ковельська ОДПІ винесла податкове повідомлення-рішення №0001341702 від 10 квітня 2013 року, яким ТзОВ "Нектар-Плюс" нараховане грошове зобов'язання з податку на доходи з фізичних осіб в сумі 19681,50 грн., в тому числі 13295,60 грн. - основного платежу та 6385,90 грн. - штрафних санкцій. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що висновки акту перевірки ґрунтуються виключно на поясненнях працівників, що за відсутності інших доказів (актів перевірок інспекцій праці, вироку суду, що набрав законної сили тощо) та незгодою платника податків з таким порушенням не дає можливості достовірно встановити сам факт порушення, періоди, суми несплаченого податку з доходів фізичних осіб, а, відтак, і правомірність донарахованих сум грошових зобов'язань по даному податку. Додатково зазначає, що податковий орган визначив податкове зобов'язання за період з 2005 року, що є порушення строків давності, визначених в ст. 102 Податкового кодексу України (ПК України). За таких обставин просить скасувати податкове повідомлення-рішення Ковельська ОДПІ №0001341702 від 10 квітня 2013 року.

В запереченнях на адміністративний позов від 28.05.2013 року №1880/10/10.1-11 відповідач позовні вимоги ТзОВ "Нектар-Плюс" не визнав з наступних підстав.

Згідно даних, відображених в звітності форми №1-ДФ "Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку" за 2005-2012 рр., пояснень 9 працівників ТзОВ "Нектар-Плюс", які були відібрані працівниками податкової міліції, наказів на прийняття, звільнення працівників ТзОВ "Нектар-Плюс", розрахунково-платіжних відомостей на нарахування заробітної плати за 2010-2012 рр., табелів обліку використання робочого часу за 2012 р., заяв про застосування податкової соціальної пільги за 2005-2012 рр. встановлено, що позивач, як податковий агент, неповністю утримував податок з доходів фізичних осіб із сум заробітної плати. Також позивач здійснював виплати заробітної плати працівникам-фізичним особам, з якими не були укладені трудові договори за виконані роботи. У зв'язку з цим Ковельська ОДПІ просить у задоволенні позову ТзОВ "Нектар-Плюс" про скасування податкового повідомлення-рішення №0001341702 від 10.04.2013 року відмовити повністю.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов не визнав з підстав, викладених у письмових заперечення проти позову, просить у його задоволенні відмовити повністю.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд прийшов до висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що в період з 12.03.2013 по 18.03.2013 Ковельською ОДПІ проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТзОВ "Нектар-Плюс" по питанню правильності нарахування, утримання та своєчасності перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб за період із 01.01.2005 року по 31.12.2012 року.

За результатами перевірки складено акт від 25.03.2013 року №19/17-30739470, яким зокрема зафіксовано порушення позивачем пп. 3.1.1 п.3.1 ст.3, пп. 8.1.1 п.8.1 ст.8, пп. "а" п.19.2 ст.19 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" та п.51.1 ст.51, пп.163.1.1 п.163.1 ст.163, , п.167.1 ст.167, пп.168.1.1 п.168.1 ст.168, п.176.2 ст.176.2 ст.176, пп. "б" п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України, внаслідок чого підприємством не утримано і не перераховано до бюджету податок з доходів фізичних осіб за 2005-2010 рр. в сумі 17511,50 грн., а також занижено об'єкт оподаткування та не утримано і не перераховано до бюджету податок з доходів фізичних осіб за 2011-2012 рр. в сумі 8862,10 грн. із сум доходу, що виплачувався податковим агентом на користь платників податків. ТзОВ "Нектар-Плюс" подавало не в повному обсязі та з недостовірними відомостями податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за I-IV квартали 2011 року та за I-IV квартали 2012 року.

За результатами акту перевірки Ковельською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення №0001341702 від 10 квітня 2013 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати в загальному розмірі 19681,50 грн., де 13295,60 грн. - за основним платежем, а 6385,90 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.

Надаючи оцінку оскаржуваному податковому повідомленню-рішенню суд виходить із наступного.

Підпунктом 8.1.1 пункту 8.1 статті 8 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" (чинний на момент виникнення правовідносин) податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону.

Статтею 7 Закону передбачено, що ставка податку з доходів фізичних осіб становить 15 відсотків від об'єкта оподаткування.

Відповідно до пункту 1.15 цього Закону податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.

Відповідно до абзацу "а" пункту 19.2 статті 19 вказаного Закону особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані: своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок.

Аналогічні норми містяться й в статтях 14 (підпункт 14.1.180 пункту 14.1), 168 та 176Податкового кодексу України.

Так, підпунктом "б" пункту 176.2 статті 176 ПК України встановлено, що особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.

Підпунктом 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 ПК України зазначено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.

Податковий агент зобов'язаний подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, а також сум нарахованого та утриманого з них податку органу державної податкової служби за місцем свого обліку (стаття 51 ПК України).

Відповідно до статті 167 цього Кодексу ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 цієї статті), у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри.

Базою оподаткування резидента відповідно до підпункту 163.1.1 пункту 163.1 статті 163 ПК України є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, яким в даному випадку є заробітна плата працівників.

Судом встановлено, що ТзОВ "Нектар-Плюс" з 2005 року по 2012 рік не в повному обсязі обліковувало заробітну плату працівників, у зв'язку з цим незаконно не сплатило до бюджету податок з доходів фізичних осіб за 2005-2010 рр. в сумі 17511,50 грн. та за 2011-2012 рр. в сумі 8862,10. Дані обставини підтверджуються поясненнями працівників, наказами про прийняття та звільнення з роботи, податковими розрахунками сум нарахованого доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку форми №1-ДФ, поданої до Ковельської ОДПІ ТзОВ "Нектар-Плюс".

Згідно письмових пояснень працівників ТзОВ "Нектар-Плюс" ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, які відібрані працівником податкової міліції Ковельської ОДПІ, вбачається, що вони отримували крім офіційної необліковану заробітну плату в готівковій формі. В поясненнях зазначили, що офіційно влаштовувалися на половину посадового окладу, хоча працювали повний робочий день. Коли отримували заробітну плату, то підписували кілька відомостей, де зазначалися різні суми виплаченої заробітної плати. Також додатково вказували, що деякий час працювали на підприємстві неофіційно. У зв'язку з цим податок з доходів найманих працівників при виплаті заробітної плати позивачем не нараховувався та до бюджету не сплачувався.

Отже, матеріалами справи підтверджується інформація про розмір отриманої працівниками ТзОВ "Нектар-Плюс" заробітної плати згідно офіційних та неофіційних відомостей, а позивачем не подано жодного доказу у спростування даних фактів.

Твердження позивача про пропущення відповідачем строків давності, визначених в ст. 102 ПК України, суд не бере до уваги, оскільки податковим повідомленням-рішенням встановлено порушення підприємством податкового законодавства за 2010-2012 роки, тобто в межах строків давності.

У відповідності до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням наведеного суд дійшов висновку, що відповідач підтвердив законність прийнятого повідомлення-рішення №0001341702 від 10.04.2013 року належними та допустимими доказами, які зібрані законним шляхом, а відтак підстави для задоволення позову ТзОВ "Нектар-Плюс" відсутні.

Керуючись частиною 3 статті 160, статтею 163 КАС України, на підставі Податкового кодексу України, Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб"

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Нектар-Плюс" до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення №0001341702 від 10 квітня 2013 року відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде складено 17 червня 2013 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.Д. Ковальчук