ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 червня 2013 р. Справа № 5010/883/2012-П-27/45 Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шкіндер П. А. ,
при секретарі судового засідання Максимів Н.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: заступника прокурора м. Івано-Франківська в інтересах держави в особі
Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради,
вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ,76000
до відповідача: Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2,
АДРЕСА_1
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:
фінансове управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради,
вул. Галицька, 67, м. Івано-Франківськ, 76000
про стягнення 35 011,32 грн.
за участю представників сторін:
від прокуратури: Аверкова Н.О. - старший прокурор відділу, (посвідчення № 015218 від 13.02.13);
від позивача: Челах А.В. - спеціаліст 1-ї категорії юридичного відділу виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (довіреність №48/01-20/66-в , від 09.01.13);
від відповідача: ОСОБА_2 (паспорт НОМЕР_1 виданий Івано-Франківським МУВС МВС 13 березня 1997 р., витяг з ЄДРЮОФОП серія АА № 171141);
від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, на предмет спору на стороні позивача: не з'явилися.
ВСТАНОВИВ:
Заступник прокурора міста Івано-Франківська звернувся з позовом до господарського суду Івано-Франківської області в інтересах держави в собі Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості в сумі 35 011, 33 гривень за договором № 75 про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста від 25.06.2010 року, з яких 31 881, 60 гривень - основний борг, 2 426, 83 гривень - пеня, 479, 72 гривень - 3 % річних та 223, 17 гривень - інфляційні втрати.
Крім того, позивач просить суд покласти судові витрати на відповідача.
Постановою Вищого господарського суду України від 19.03.2013 рішення господарського суду Івано-Франківської області від 26.09.12 та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 12.12.12 у справі за позовом заступника прокурора міста Івано-Франківська до господарського суду Івано-Франківської області в інтересах держави в собі виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості в сумі 35 011, 33 гривень - скасовано, а справу скеровано на новий розгляд.
Згідно розпорядження голови господарського суду Івано-Франківської області від 01.04.13 справу №5010/883/2012-П-27/45 передано на новий розгляд судді Шкіндеру П.А.
Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 01.04.2013 року судом прийнято справу до розгляду та призначено розгляд справи в судовому засіданні на 23.04.2013 року.
Розгляд справи неодноразово відкладався. В судовому засіданні 04.06.2013року судом оголошено перерву до 13.06.2013р., в судовому засіданні 13.06.2013 року судом оголошено перерву до 18.06.2013року о 10 год.
Розглянувши матеріали справи, із врахуванням вимог Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод стосовно розгляду справи упродовж розумного строку, заслухавши пояснення прокурора, представників позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються вимоги, відповідно до приписів ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, давши оцінку доказам, які мають значення для справи, суд вважає за правильне взяти до уваги наступне.
25.06.2010 року між Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 укладено договір № 75 "Про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста".
Згідно з пунктом 1 договору, замовник, що здійснює будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими на першому поверсі приміщеннями громадського призначення на розі вулиць Незалежності-Залізничної, поруч будинку № 117, в порядку та на умовах, визначених договором, бере участь у розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Івано-Франківська.
У відповідності до п.п. 3.1 п.3 договору, розрахунок розміру пайового внеску здійснюється відповідно до додатку 1 до договору. Попередній розмір пайового внеску складає 53 136, 00 гривень.
Згідно з п.п. 3.2 п.3 договору замовник сплачує 10 відсотків попереднього розміру пайового внеску в сумі 5 313, 60 гривень протягом п'ятнадцяти робочих днів від дати, зазначеної на витягу з рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради протокольною частиною.
Сторони в п.п. 3.3 п.3 договору погодили, що замовник сплачує 50 відсотків попереднього розміру пайового внеску згідно графіку, який є додатком до договору, від моменту сплати 10 відсотків до орієнтовного терміну здачі об'єкта в експлуатацію.
Розрахунок остаточного розміру пайового внеску, у відповідності до п.п.3.4, здійснюється відповідно до остаточного Договору, який оформляється після затвердження в установленому порядку архітектурно-технічного паспорту та загальної кошторисної вартості об"єкту.
Підпунктом 4.1. п.4 Договору сторони погодили, що Договір набирає чинності з дати прийняття рішення виконавчого комітету про надання дозволу на будівництво і діє до моменту повного виконання умов Договору.
В подальшому, 07.10.2010 року укладено додаткову угоду до договору № 75 про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста, згідно п. 1. якої погоджено відстрочення платежу за договором про пайову участь № 75 від 25.06.2010 року, у термін до 01.01.2012 року, у розмірі 53 136, 00 гривень, а замовник зобов'язується в термін до 01.01.2012 року сплатити пайовий внесок, у розмірі 53 136, 00 гривень, який передбачений у договорі про пайову участь № 75 від 25.06.2010 року. Термін сплати пайового внеску не повинен перевищувати 01 січня 2012 року.
Згідно п. 2 додаткової угоди до договору № 75 про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста замовник сплачує пайовий внесок з урахуванням встановленого індексу інфляції на момент сплати платежу.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні позов підтримали та просять суд позов задоволити і стягнути з відповідача суму боргу в розмірі 35 011, 33 гривень, з яких 31 881, 60 гривень - сума заборгованості, 479, 72 гривень - 3 % річних та 2 426, 83 гривень - пені.
Обгрунтовуючи свої вимоги до відповідача, прокурор та представник позивача посилаються на умови договору № 75 про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста, укладеного між виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради та ПП ОСОБА_2, на умови викладені в додатку до Договору №75, ст.ст. 11,526,530,610,626 Цивільного кодексу України,ст.ст.173,216,217 Господарського кодексу України та стверджують, що у відповідача перед позивачем виникла заборгованість в сумі 35 011, 33 гривень.
Згідно поданого позивачем розрахунку (т.1 стор 15,16) заборгованість відповідача складається з 10 відсотків попереднього розміру пайового внеску від попереднього розміру пайового внеску в сумі 53 136, 00 гривень,що становить 5 313, 60 гривень , 50 відсотків попереднього розміру пайового внеску від суми 53 136, 00 гривень попереднього розміру пайового внеску,що є 26568,60 гривень, 479, 72 гривень - 3 % річних та 2 426, 83 гривень пені.
Відповідач проти позову заперечує і просить суд в позові відмовити, при цьому посилається на те, що будівельні роботи по будівництву багатоквартирного житлового будинку з вбудованими на першому поверсі приміщеннями громадського призначення на розі вулиць Незалежності-Залізничної, поруч будинку № 117 в м. Івано-Франківську не ведуться, дозвіл на виконання будівельних робіт не видавався, в підтвердження чого надав суду лист інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області Державної архітектурно-будівельної інспекції від 24.10.2012р. №Г-15/742 (т.2 стор. ).
Прокурор та представник позивача не погоджуючись із запереченнями відповідача про відсутність у нього дозволу на будівництво посилаються на рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 15.04.2003 року №171 "Про матеріали управління архітектури і містобудування виконавчого комітету міської ради" (т.2 стор.48 ) та рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №527 від. 15.09.2010 року "Про матеріали управління архітектури і містобудування виконавчого комітету міської ради"(т.1 стор.74),якими на їх думку надано відповідачу дозвіл на будівництво.
Заслухавши представників сторін, дослідивши зібрані у справі докази та надавши їм оцінку у відповідності до ст.43 ГПК України, суд вважає, що в позові слід відмовити виходячи з наступного.
У відповідності до ст.626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно ст. 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
За змістом ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Статтею 27-1 Закону України "Про планування і забудову територій" ( який діяв під час укладення договору, втратив чинність 12.03.2011 згідно із Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності ") передбачена пайова участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту.
Частиною 10 ст.27-1 Закону України „Про планування і забудову територій" встановлено, що договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше п'ятнадцяти робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до одержання дозволу на виконання будівельних робіт.
Частиною 2 та 3 ст.27-1 Закону України „Про планування і забудову територій" визначено, що замовник, який має намір здійснити будівництво об'єкта містобудування у населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Пайова участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту полягає у відрахуванні замовником після прийняття об'єкта в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для забезпечення створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту.
Пунктом 9 ст.40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності ", яка набула чинності з 01 січня 2013р. (Прикінцеві положення Закону), договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта в експлуатацію.
Відповідно до п.2 ст. 4 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності "- суб'єктами містобудування є органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи.
Участь суб"єкта містобудування в розвитку інфраструктури населеного пункту пов"язується із здійсненням будівництва.
У відповідності до вимог ст. 35 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності " після набуття права на земельну ділянку замовник може виконувати підготовчі роботи, визначені будівельними нормами, державними стандартами і правилами, крім винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень, з повідомленням органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Підготовчі роботи з винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень замовник здійснює на підставі зареєстрованої декларації про початок виконання підготовчих робіт.
Виконання підготовчих робіт, у тому числі з винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень, може здійснюватися на підставі зареєстрованої декларації про початок виконання будівельних робіт чи дозволу на виконання будівельних робіт.
Виконання підготовчих робіт з винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень без реєстрації зазначеної декларації або отримання дозволу на виконання будівельних робіт забороняється.
Посилання прокурора та представника позивача на рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 15.04.2003 року №171 "Про матеріали управління архітектури і містобудування виконавчого комітету міської ради" (т.2 стор.48 ) та рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №527 від. 15.09.2010 року "Про матеріали управління архітектури і містобудування виконавчого комітету міської ради"(т.1 стор.74),якими на їх думку надано відповідачу дозвіл на будівництво не може бути прийнято до уваги,як доказ надання відповідачу дозволу на будівництво виходячи з наступного.
Рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 15.04.2003 року №171 "Про матеріали управління архітектури і містобудування виконавчого комітету міської ради" стосується надання дозволу відповідачу на проведення проектно-пошукових робіт, а рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №527 від. 15.09.2010 року "Про матеріали управління архітектури і містобудування виконавчого комітету міської ради" стосується надання дозволу відповідачу підготовчі роботи.
Пунктом 2 названого вище рішення зобов"язано замовників/забудівників приступати до початку будівництва після погодження організації будівництва та отримання дозволу на виконання будівельних робіт.
Суд приймаючи до уваги наведене вище, відсутність у відповідача дозволу на виконання будівельних робіт приходить до висновку,що договір № 75 "Про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста" від 25.06.2010 року укладений між Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 у відповідності до п.п.4.1 п.4 не набув чинності, а тому звернення позивача з позовом про стягнення заборгованості по договору є передчасним, а підстави до його задоволення відсутні.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ст. 34 Господарського процесуального кодексу України).
Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Судові витрати за правилами ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покласти на позивача.
Керуючись ст. ст. 8, 124 Конституції України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст. ст. 11, 509, 526, 530, 546, 549, 551, 625, 629 Цивільного кодексу України, ст. ст. 193, 230, 231, 232, 343 Господарського кодексу України, ст. 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", ст. ст. 22, 33, 34, 43, 49, 69, 75, 82 - 85, 121 Господарського процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в :
у позові Заступника прокурора міста Івано-Франківська в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради до відповідача Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за договором № 75 про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної та інженерно - транспортної інфраструктури міста від 25.06.2010 року в сумі 35 011, 33 гривень, з яких 31 881, 60 гривень - основний борг, 2 426, 83 гривень - пеня, 223, 17 гривень - інфляційні втрати та 479, 72 гривень - 3 % річні - відмовити.
Стягнути з Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (вул. Грушевського, буд. 21,м. Івано-Франківськ, Івано-Франківської області, 76000, ідентифікаційний код: 04054346) в дохід Державного бюджету (одержувач: УДКСУ у м. Івано-Франківську; назва рахунку: Державний м. Івано-Франківськ 22030001; МФО одержувача: 836014; р/р 31219206783002; код ЄДРПОУ одержувача: 37952250; код класифікації доходів: 22030001; назва коду класифікації доходів: Судовий збір (державна судова адміністрація України, 050); назва суду: господарський суд Івано-Франківської області) - 1 609, 50 гривень (одну тисячу шістсот дев'ять гривень п'ятдесят копійок) - судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 18.06.2013 року
Суддя Шкіндер П.А.
Виготовлено в КП "Документообіг госп. судів"
___Шкіндер П.А. 18.06.13