Постанова № 31868831, 12.06.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2013
Номер справи
805/1257/13-а
Номер документу
31868831
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Скріпнік А.І.

Суддя-доповідач - Арабей Т. Г.

УКРАЇНА

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2013 року справа №805/1257/13-а

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючої Арабей Т.Г.

суддів Геращенка І.В., Губської Л.В.,

при секретарі: Іллінові О.Є.

за участю представника відповідача: Часовникова Д.В. діючого за довіреністю

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2013 р. у справі № 805/1257/13-а за позовом Закритого акціонерного товариства «Слов'янськолія» до Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови № 1251 ДО-1-Е від 28.12.2012 року про накладання санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, -

ВСТАНОВИВ:

Закрите акціонерне товариство «Слов'янськолія»звернувся до суду з позовом до Донбаського територіального управління національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови № 1251 ДО-1-Е від 28.12.2012 року про накладання санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2013 р. у справі № 805/1257/13-а позовні вимоги задоволено, внаслідок чого, скасовано постанову уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку начальника Донбаського територіального управління Комісії - Серафімової Л.Є. № 1251 ДО-1-Е від 28 грудня 2012 року та стягнуто з державного бюджету України на користь Закритого акціонерного товариства «Слов'янськолія» (код ЄДРПОУ 25105616) судові витрати у розмірі 170,00 грн.

Не погодившись з судовим рішенням Донбаське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2013 р. та прийняти нову постанову суду, якою відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права.

Представник апелянта в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги та просив скасувати рішення суду першої інстанції .

Представник позивача до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав письмові заперечення на апеляційну скаргу.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі задовольнити, а постанову суду першої інстанції скасувати з постановленням нового рішення по справі, з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції м оже вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

В суді першої та апеляційної інстанції встановлено, що постановою уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку начальника Донбаського територіального управління Комісії - Серафімової Л.Є. №1251 ДО-1-Е від 28 грудня 2012 року застосовано фінансову санкцію до ЗАТ «Слов'янськолія» у вигляді штрафу у розмірі 17 000 грн.

Підставою винесення постанови є невиконання позивачем розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, що зафіксовано актом № 1251-ДО-1-Е від 17 грудня 2012 року, в якому зазначено, що ЗАТ «Слов'янськолія», до моменту складання акту, не виконало розпорядження № 01-ДО-1-Е від 21.02.2012 року про усунення порушень законодавства про цінні папери, видане на підставі п.10 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" № 448/96-ВР від 30.10.96., згідно якого у строк до 22.08.12. Товариство повинно було здійснити переведення випуску акцій Товариства документарної форми існування у без документарну, привести статут та внутрішні положення Товариства у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства» та у строк де 22.08.2012 року (включно), письмово проінформувати Уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження. Зазначене розпорядження позивачем отримано, про що свідчить підпис його представника в оригіналі.

Складанню цього акту слугувала постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 29 листопада 2012 року, якою пропонувалось керівнику або повноважному представнику з'явитись для підписання акту про правопорушення та надання пояснень на 11г.15 хв. 17 грудня 2012 року. Зазначена постанова 30 листопада 2012 року була скерована позивачу за вих. № 03/01/5/6047 та фактично ним отримана, оскільки відповідно до клопотання позивача від 13.12.2012 року вих. № 7/5457 він просить відкласти підписання зазначеного акту та надання пояснень у зв'язку з хворобою представника.

17 грудня 2012 року відповідачем винесено постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, в якій зазначено, що розгляд справи про правопорушення у відношенні ЗАТ «Слов'янськолія» відбудеться 28 грудня 2012 року о 10:45 годин за адресою: м.Донецьк, вул. Ходаковського, 5, 7-ий поверх, кімната 710.

Задовольняючи позовні вимоги та скасовуючи постанову Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринка , суд першої інстанції виходив з того, що відповідач діяв всупереч Закону та за межами повноважень, наданих йому чинним законодавством України, так як при винесені оскаржуваного рішення ним порушено вимоги Правил розгляду справ про правопорушення на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.07 року № 2272 та не надано доказів правомірності винесення постанови про накладення фінансової санкції.

За нормами статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.

Посилаючись в постанові на зазначені норми КАСУ, суд першої інстанції самостійно не витребував додаткові докази, а тому постанова про порушення справи на ринку цінних паперів від 29.11.2012 року, акт № 1251-ДО-1-Е та постанова про розгляд справи від 17 грудня 2012 року, лист позивача від 13.12.2012 року вих. № 7/5457 були надані та досліджені тільки в суді апеляційної інстанції, у зв'язку з чим виникла необхідність виходу за межи доводів апеляційної скарги.

Згідно обставин справи між сторонами виник спір щодо законності постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №1251 ДО-1-Е від 28 грудня 2012р.

Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженими рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 р. № 2272 (чинними на момент винесення оскаржуваної постанови).

Відповідно ст.5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Згідно ч.2 ст.6 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи. Комісія може делегувати надані її повноваження центральному апарату і територіальним органам шляхом прийняття відповідного рішення, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно п.10 ч.1 ст.8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження щодо усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Порядок та строки розгляду Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів визначений Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженими рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272.

Відповідно до пунктів 2-5 розділу XIV цих Правил розпорядження про усунення порушень може бути винесене незалежно від порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів. Розпорядження про усунення порушень можуть виносити Голова Комісії, члени Комісії, начальники територіальних органів, а також працівники Комісії та її територіальних органів відповідно до наданих їм повноважень. Розпорядження про усунення порушень надається особі, щодо якої його винесено (про що здійснюється відповідний напис на примірнику розпорядження, що залишається у справі), або надсилається поштою протягом трьох робочих днів з дати його винесення. Уповноважені особи Комісії в межах своїх повноважень зобов'язані в кожному випадку виявлення правопорушення вжити всіх необхідних заходів для документального закріплення факту правопорушення, всебічно, повно та об'єктивно дослідити обставини справи, а також своєчасно застосувати передбачені законодавством санкції.

Згідно пунктів 1,2 Розділу ІV Правил уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів та складається акт про правопорушення на ринку цінних паперів.

Відповідно п.1,3 Розділу VIІ зазначених вище Правил розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення за справою. Рішення уповноваженої особи за справою оформлюється у вигляді постанови. За справою про правопорушення уповноважена особа приймає одне з таких рішень: 1) про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів; 2) про закриття справи.

За правопорушення на ринку цінних паперів до юридичних осіб, зокрема, за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Комісії або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Комісії щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів застосовується санкція у виді штрафу в розмірі від 1000 до 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

З матеріалів справи вбачається, що розпорядження відповідача № 01-ДО-1-Е від 21.02.2012 року не було виконано, а саме не було здійснено переведення випуску акцій товариства документарної форми існування у без документарну, не приведено статут та внутрішні положення Товариства у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства», а тому уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку постановою №1251 ДО-1-Е від 28 грудня 2012 року правомірно застосовано фінансову санкцію до ЗАТ «Слов'янськолія» у вигляді штрафу у розмірі 17 000 грн.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач довів правомірність прийняття постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів відповідно до пункту 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України.

Доводи апелянта про процесуальні порушення судом першої інстанції, відповідно до яких суд першої інстанції зобов'язаний був залишити позов без розгляду у разі повторного неприбуття позивача у судове засідання та не надання заяви про розгляд справи за його відсутністю, колегією суддів не приймаються, оскільки представник відповідача не заперечував проти розгляду справи у відсутність позивача, який належним чином був повідомлений про дату, місце та час розгляду справи, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення та записами в журналі судового засідання (а.с.50-53)

За таких підстав апеляційний адміністративний суд вважає, що постанова суду першої інстанції прийнята при не вірному застосуванні норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволені позовних вимог.

На підставі наведеного, керуючись статтями 184, 195, 196, ст. 198, 202, ст. 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - задовольнити.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2013 р. у справі № 805/1257/13-а - скасувати.

У задоволенні позовних вимог Закритого акціонерного товариства «Слов'янськолія» до Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови № 1251 ДО-1-Е від 28.12.2012 року про накладання санкції за правопорушення на ринку цінних паперів - відмовити.

Вступна та резолютивна частини постанови постановлені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 12 червня 2013 р. Постанова в повному обсязі складена 17 червня 2013 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Судді Т.Г.Арабей

І.В.Геращенко

Л.В.Губська