Постанова № 31868516, 05.06.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
05.06.2013
Номер справи
2а-6856/12/2670
Номер документу
31868516
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

05 червня 2013 року 09 год. 45 хв. № 2а-6856/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: Головуючого - судді Дегтярьової О.В., при секретарі судового засідання Безсчасній Я.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справуза позовомДочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»до Нововодолазької міжрайонної державної податкової інспекції Харківської областіпро визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 27 січня 2012 року № 0000291501, № 0000311501, -В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулася Дочірня компанія «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» (далі - ДК «Укргазвидобування», Позивач) з позовом до Нововодолазької міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області (далі - Нововодолазька МДПІ, Відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 27 січня 2012 року № 0000291501, № 0000311501.

В обґрунтування позовних вимог Позивач посилається на те, що він повністю сплатив суми рентної плати за нафту за звітні періоди жовтень 2010 року - жовтень 2011 року, що підтверджується наступними платіжними дорученням: від 24.11.2010р. № 3726; від 29.12.2010р. № 4693; від 10.01.2011р. № 57; від 01.02.2011р. № 374; від 28.02.2011р. № 406; від 30.03.2011р. № 1068; від 25.07.2011р. № 176, № 216 і № 229; від 30.11.2011р. № 316, № 328, № 350 та № 368. При цьому, Позивач наголошує на протиправності застосування Відповідачем до нього штрафних санкцій за несвоєчасну сплату самостійно узгоджених податкових зобов'язань з рентної плати за нафту, що видобувається в Україні, за період з 30.11.2010р. по 31.12.2011р. (тобто на час дії Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платника податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»), оскільки нарахування та сплата вказаного платежу за той період визначалося не законами України, а Порядком обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2001р. № 256.

Крім того, Позивач вважає безпідставним нарахування йому штрафних санкцій за несвоєчасне виконання податкових зобов'язань з вищезазначеного платежу, які були розстрочені на підставі Податкового кодексу України за договорами про розстрочення, укладеними з податковим органом, та щодо яких в подальшому були прийняті рішення про скасування розстрочення у зв'язку з невиконанням позивачем умов розстрочення, так як зазначені взаємовідносини є договірними, а тому до них в силу ст. 126 Податкового кодексу України не застосовуються норми цього Кодексу. Зокрема, умови договорів від 28.01.2011р. № 3, від 12.05.2011р. № 8, від 31.05.2011р. № 11, від 30.06.2011р. № 12 та від 30.07.2011р. № 15 не передбачена відповідальність у вигляді штрафних санкцій за порушення строків сплати сум розстрочених грошових зобов'язань. Як наслідок спірні податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню.

Відповідач проти позову заперечував, подавши до суду письмові заперечення на адміністративний позов від 05.07.2012р. б/н. В обґрунтування своїх заперечень посилається на те, що висновки Акта камеральної перевірки від 11.01.2012р. № 4/15-0-21/30019775 Позивачем не спростовані, а тому застосування до нього відповідальності спірними податковими повідомленнями-рішеннями є правомірними. Зокрема, Відповідач зазначає, що Позивачем в порушення вимог пп.5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-111, п. 7 Постанови Кабінету Міністрів «Про затвердження Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат» від 22.03.2001р. № 256 (із змінами та доповненнями), а також вимог п. 57.1 ст. 57, п. 260.7 ст. 260 розділу X Податкового кодексу України були несвоєчасно сплачені відповідні обов'язкові платежі за період жовтень 2010 року - жовтень 2011 року.

В ході проведення вказаної камеральної перевірки перевіряючим встановлено, що узгоджені грошові зобов'язання з рентної плати за нафту, що видобувається в Україні, за період жовтень 2010 року - жовтень 2011 року погашались ДК «Укргазвидобування» протягом періоду з грудня 2010 року по грудень 2011 року, тобто з порушенням строків їх сплати. Зокрема, працівником податкового органу виявлено, що рішеннями ДПС України від 12.10.2011р. № 22, № 28, № 29 і № 39 були скасовані її попередні рішення про розстрочення грошових зобов'язань з рентної плати за нафту, що видобувається в Україні (від 29.04.2011р. № 30, від 30.05.2011р. № 47, від 30.06.2011р. № 48 і від 30.07.2011р. № 64), в зв'язку з порушенням платником податків умов погашення розстрочених податкових зобов'язань (податкового боргу), визначених згідно договорами про розстрочення грошових зобов'язань від 12.05.2011р. № 8, від 31.05.2011р. № 11, від 30.06.2011р. № 12 та від 30.07.2011р. № 15. Зокрема, платником сума розстроченого податкового боргу з рентної плати за нафту в розмірі 8 882 000, 80 грн. по строку сплати 12 жовтня 2011 року, фактично була сплачена лише 30 листопада 2011 року, тобто з порушенням строків сплати, передбачених п. 4.7 Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків, затвердженого наказом ДПА України від 24.12.2010р. № 1036.

За результатами розгляду матеріалів акта камеральної перевірки від 11.01.2012р. № 4/15-0-21/30019775 (в тому числі відповідних розрахунків штрафних санкцій) Нововодолазька МДПІ прийняла спірні податкові повідомлення-рішення від 27.01.2012р. № 0000291501 і №0000311501, якими до ДК «Укргазвидобування» були застосовані штрафні санкції за несвоєчасну сплату узгоджених грошових зобов'язань з рентної плати за нафту (в розмірі 10%) на суму 643 701, 09 грн. та (в розмірі 20%) - на суму 4 492 792, 07 грн.

В судових засіданнях представник Позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Представник Відповідача у судові засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце судових засідань.

27 липня 2012 року судом було ухвалено перейти до письмового провадження на підставі ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України.

Заслухавши пояснення представника Позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з огляду на таке.

Працівником Нововодолазької МДПІ була проведена камеральна перевірка ДК «Укргаз-видобування» НАК «Нафтогаз України» (код ЄДРПОУ 30019775) з питання несвоєчасної сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по рентній платі за нафту, що видобувається в Україні, за період з 30.11.2010р. по 30.12.2012р., за результатами якої складено Акт від 11.01.2012р. № 4/15-021/30019775 (далі - Акт перевірки).

Зазначена перевірка проводилася на підставі наявних в податковому органі документів, зокрема: розрахунків рентної плати за видобуту нафту; рішень ДПС України про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань від 29.04.2011р. № 30, від 30.05.2011р. № 47, від 30.06.2011р. № 48 і від 30.07.2011р. № 64 та договорів про розстрочення податкових зобов'язань від 12.05.2011р. № 8, від 31.05.2011р. № 11, від 30.06.2011р. № 12 та від 30.07.2011р. № 15; рішень ДПС України про скасування розстрочення від 12.10.2011р. № 22 (по Рішенню від 12.05.2011р. № 8), № 28 (по Рішенню від 31.05.2011р. № 11), № 29 (по Рішенню від 30.06.2011р. № 12) та № 39 (по Рішенню від 30.07.2011р. № 15); дані особових рахунків платника податків по коду бюджетної класифікації « 21060100» за 2010 рік та по коду бюджетної класифікації « 17010100» за 2011 рік.

Зокрема, в Акті перевірки зафіксовано, що ДК «Укргазвидобування» до Валківського відділення Нововодолазької МДПІ були поданні податкові розрахунки з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні, по яких несвоєчасно сплачені грошові зобов'язання по рентній платі за нафту, що видобувається в Україні, по строку сплати з періодів з 30.11.2010р. по 30.11.2011р., а саме:

- сплата 29 грудня 2010 року платіжним дорученням № 4693 суми узгодженого податкового зобов'язання за жовтень 2010 року (податковий розрахунок за жовтень 2010 року, вх. № 13069 від 17.11.2010р.), нарахованого по строку сплати 30 листопада 2010 року, в частині суми 333 684, 00 грн., тобто з порушенням граничного строку сплати на 29 днів;

- сплата 30 березня 2011 року платіжним дорученням № 1068 суми узгодженого податкового зобов'язання по рентній платі за нафту за січень 2011 року (податковий розрахунок за січень 2011 року, вх. № 9000697200 від 21.02.2011р.), нарахованого по строку 02 березня 2011 року, в частині суми 590 398, 60 грн., тобто з порушенням граничного строку сплати на 28 днів;

- сплата 28 грудня 2011 року платіжним дорученням № 3623 суми узгодженого податкового зобов'язання по рентній платі за нафту за жовтень 2011 року (податковий розрахунок за жовтень 2011 року, вх. № 9011195086 від 17.11.2011р.), нарахованого по строку 30 листопада 2011 року, в розмірі 1 599 432, 88 грн., тобто з порушенням граничного строку сплати на 28 днів;

- сплата 28 грудня 2011 року платіжними дорученнями № 3623 і № 3572 суми узгодженого податкового зобов'язання по рентній платі за нафту за жовтень 2011 року (податковий розрахунок за жовтень 2011 року, вх. № 9011195089 від 17.11.2011р.), нарахованого по строку 30 листопада 2011 року, в розмірі 2 056 886, 82 грн., тобто з порушенням граничного строку сплати на 28 днів;

- сплата 10 січня 2011 року платіжним дорученням № 57 суми узгодженого податкового зобов'язання по рентній платі за нафту за листопад 2010 року (податковий розрахунок за листопад 2010 року, вх. № 14736 від 17.12.2010р.), нарахованого по строку 30 грудня 2010 року, в розмірі 336 149, 55 грн., тобто з порушенням граничного строку сплати на 11 днів;

- сплата 01 лютого 2011 року платіжним дорученням № 374 суми узгодженого податкового зобов'язання по рентній платі за нафту за грудень 2010 року (податковий розрахунок за грудень 2010 року, вх. № 14736 від 14.01.2011р.), нарахованого по строку 30 січня 2011 року, в частині суми 481 921, 74 грн., тобто з порушенням граничного строку сплати на 2 дні;

- сплата 31 серпня 2011 року платіжним дорученням № 83 суми узгодженого податкового зобов'язання по рентній платі за нафту за липень 2011 року (податковий розрахунок за липень 2011 року, вх. № 9006666251 від 16.08.2011р.), нарахованого по строку 30 серпня 2011 року, в частині суми 1 038 537, 29 грн., тобто з порушенням граничного строку сплати на 1 день;

- сплата 30 листопада 2011 року платіжним дорученням № 370 суми узгодженого податкового зобов'язання по рентній платі за нафту за липень 2011 року (податковий розрахунок за липень 2011 року, вх. № 9006666251 від 16.08.2011р.), нарахованого по строку 30 серпня 2011 року, в частині суми 676 954, 56 грн., тобто з порушенням граничного строку сплати на 92 дні;

- сплата 25 липня 2011 року платіжним дорученням № 216 суми узгодженого податкового зобов'язання по рентній платі за нафту за лютий 2011 року (податковий розрахунок за лютий 2011 року, вх. № 9002375251 від 18.03.2011р.), нарахованого по строку 30 березня 2011 року, в частині суми 597 772, 07 грн., тобто з порушенням граничного строку сплати на 117 днів;

- сплата 30 листопада 2011 року платіжним дорученням № 370 суми узгодженого податкового зобов'язання по рентній платі за нафту за липень 2011 року (податковий розрахунок за липень 2011 року, вх. № 9006666972 від 16.08.2011р.), нарахованого по строку 30 серпня 2011 року, в розмірі 2 390 414, 78 грн., тобто з порушенням граничного строку сплати на 92 дні;

- сплата 30 листопада 2011 року платіжним дорученням № 350 суми узгодженого податкового зобов'язання по рентній платі за нафту за серпень 2011 року (податковий розрахунок за серпень 2011 року, вх. № 9007516006 від 15.09.2011р.), нарахованого по строку 30 вересня 2011 року, в розмірі 1 622 966, 58 грн., тобто з порушенням граничного строку сплати на 61 день;

- сплата 30 листопада 2011 року платіжним дорученням № 350 суми узгодженого податкового зобов'язання по рентній платі за нафту за серпень 2011 року (податковий розрахунок за серпень 2011 року, вх. № 9007516013 від 15.09.2011р.), нарахованого по строку 30 вересня 2011 року, в розмірі 2 247 767, 63 грн., тобто з порушенням граничного строку сплати на 61 день;

- сплата 28 грудня 2011 року суми платіжним дорученням № 3623 узгодженого податкового зобов'язання по рентній платі за нафту за вересень 2011 року (податковий розрахунок за вересень 2011 року, вх. № 9008641819 від 17.10.2011р.), нарахованого по строку 30 жовтня 2011 року, в частині суми 417 370, 30 грн., з порушенням граничного строку сплати на 59 днів;

- сплата 30 листопада 2011 року платіжним дорученням № 316 суми узгодженого податкового зобов'язання по рентній платі за нафту за вересень 2011 року (податковий розрахунок за вересень 2011 року, вх. № 9008641756 від 17.10.2011р.), нарахованого по строку 30 жовтня 2011 року, в розмірі 1 578 872, 02 грн., тобто з порушенням граничного строку сплати на 31 день;

- сплата 30 листопада 2011 року платіжними дорученнями № 316, № 369 і б/н суми узгодженого податкового зобов'язання по рентній платі за нафту за вересень 2011 року (податковий розрахунок за вересень 2011 року, вх. № 9008641819 від 17.10.2011р.), нарахованого по строку 30 жовтня 2011 року, в частині суми 1 599 931, 65 грн., тобто з порушенням граничного строку сплати на 31 день.

Також в Акті перевірки зазначено, що у відповідності до прийнятих ДПС України 29 квітня, 31 травня, 30 червня та 30 липня 2011 року рішень про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань за ст. 100 Податкового кодексу України в особовій картці платника податків було відображено нарахування платежів за розстрочками в сумах 481 925, 00 грн. (по Рішенню № 8), 521 563, 22 грн.(в тому числі 402 801, 86 грн. і 118 761, 36 грн. по Рішенню № 11), 37 852, 78 грн. (по Рішенню № 12), 760 980,00 грн. (по Рішенню 15), дата сплати яких після прийняття ДПС Україна 12 жовтня 2011 року рішень за № 22, № 28, № 29 і № 39 про скасування розстрочень, настала 12 жовтня 2011 року. Як наслідок в обліковій картці Позивача було відповідно відображено нарахування платежів на суми 847 504, 93 грн., 1 562 122, 22 грн., 2 237 666,65 грн., 1 951 767, 00 грн., 17 656,59 грн. та 2 265 283, 41 грн., які були фактично сплачені 30 листопада 2011 року платіжними дорученнями № 316, № 328, № 340, № 350, № 368 та № 370, тобто з порушенням граничного строку сплати на 49 днів.

Перелічені вище рішення ДПС України про скасування розстрочення грошових зобов'язань в досудовому або судовому порядку ДК «Укргазвидобування» не оскаржувались та є чинними на моменту розгляду даної справи судом, що не було спростовано в ході розгляду справи.

На підставі вищезазначеного перевіряючим встановлено, що ДК «Укргазвидобування» в порушення вимог пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ та п. 260.7 ст. 260 Податкового кодексу України несвоєчасно були подані платіжні доручення щодо сплати сум самостійно визначених грошових зобов'язань по рентній платі за нафту. Всього згідно розрахунків штрафних санкцій (додатки до Акта від 11.01.2012р. № 4/15-021/30019775) сума погашеної заборгованості із затримкою до 30 календарних днів становить 6 437 010, 90 грн. (в т.ч. 669 833, 55 грн. несвоєчасне погашення якої відбулося до 01 січня 2011 року), та сума погашеної заборгованості із затримкою більше 30 календарних днів - 22 463 960, 35 грн.

27 січня 2012 року Нововодолазька МДПІ прийняла на підставі згадуваного Акта камеральної перевірки наступні спірні податкові повідомлення-рішення:

- № 0000291501 за формою «Ш», яким на підставі п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України за затримку на 29 календарний днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 6 437 010, 90 грн. ДК «Укргазвидобування» зобов'язано сплатити штраф в розмірі 10 % в сумі 643 701, 09 грн. за платежем «рентна плата за нафту, що видобувається в Україні»;

- № 0000311501 за формою «Ш», яким на підставі п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України за затримку на 117 календарний днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 22 463 960, 35 грн. ДК «Укргазвидобування» зобов'язано сплатити штраф в розмірі 20 % в сумі 4 492 792, 07 грн. за платежем «рентна плата за нафту, що видобувається в Україні», які отримані 06 лютого 2012 року.

Спірні правовідносини врегульовано нормами Податкового кодексу України (що набрав чинності з 01 січня 2011 року, далі - ПК України), Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-III (чинного до 01 січня 2011 року, далі - Закон № 2181-III), Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2001р. № 256 (в редакції, що діяла до 27 грудня 2010 року) (далі - Порядок), Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010р. № 1036, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 грудня 2010 року за № 1431/18726 (далі - Порядок № 1036), Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом ДПА України від 18.07.2005р. № 276, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02 серпня 2005 року за № 843/11123 (далі - Інструкція).

У відповідності до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

В контексті наведеного п. 36.1 ст. 36 цього Кодексу також визначено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Пунктом 54.1 ст. 54 ПК України встановлено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно з п. 31.1 ст. 31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством.

Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно, та відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України являється податковим боргом - сумою узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Аналогічно приписами підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону № 2181-III (що діяв протягом періоду до 01 січня 2011 року) визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

При цьому в розумінні п. 1.11 ст. 1 Закону № 2181-ІІІ податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

В абзацах 1 і 2 п. 5.1 ст. 5 цього Закону встановлено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

В силу пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

У взаємозв'язку з наведеним, слід додати, що відповідно до п. 260.1 ст. 260 ПК України базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному місяцю.

Згідно з п. 260.3 ст. 260 ПК України платник самостійно складає розрахунок податкових зобов'язань з рентної плати, у якому визначає та/або уточнює суму податкового зобов'язання з рентної плати, за формою, затвердженою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.

Платник протягом 20 календарних днів після закінчення податкового (звітного) періоду подає податковий розрахунок органу державної податкової служби: за місцезнаходженням ділянки надр, межі якої визначені в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, у разі розміщення такої ділянки в межах території України; за місцем перебування на обліку як платника податків і зборів у разі розміщення ділянки надр, межі якої визначено в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України (п. 260.5 ст. 260 ПК України).

Відповідно до п. 260.7 ст. 260 ПК України сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковому розрахунку за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такого податкового розрахунку з урахуванням фактично сплачених авансових внесків.

В силу норм до п. 261.1 ст. 126 ПК України платник несе відповідальність за правильність обчислення рентної плати, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання органам державної податкової служби відповідних розрахунків згідно з нормами цього Кодексу та інших законів України.

Також згідно п. 5 Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2001р. № 256 (в редакції, що діяла до 27 грудня 2010 року) платник самостійно складає розрахунок податкових зобов'язань з рентної плати, у якому визначає та/або уточнює суму податкового зобов'язання з рентної плати, за формою, затвердженою ДПА.

Пунктом 7 цього Порядку визначено, що платник протягом 20 календарних днів після закінчення звітного (податкового) періоду подає податковий розрахунок органу державної податкової служби: за місцезнаходженням ділянки надр, межі якої визначені в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, у разі розміщення такої ділянки в межах території України; за місцем перебування на обліку як платника податків і зборів (обов'язкових платежів) у разі розміщення ділянки надр, межі якої визначено в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

Сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковому розрахунку за звітний (податковий) період, сплачується платником до Державного бюджету України протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такого податкового розрахунку з урахуванням фактично сплачених авансових внесків (п. 8 цього Порядку).

Відповідно до п. 9 Порядку відповідальність за правильність обчислення, повноту і своєчасність внесення до Державного бюджету України сум податкових зобов'язань з рентної плати та своєчасність подання податкового розрахунку органам державної податкової служби несуть платники відповідно до законодавства.

Так, наявними матеріалами справи підтверджується подання Позивачем до податкової інспекції податкових розрахунків з рентної плати за звітні періоди жовтень 2010 року - жовтень 2011 року із самостійно узгодженими сумами податкового зобов'язання по рентній платі за нафту, та здійснення сплати рентної плати за звітні періоди жовтень 2010 року - жовтень 2011 року наступними платіжними дорученнями: від 24.11.2010р. № 3726 (сплата грошового зобов'язання в сумі 1 784 376, 08 грн. за жовтень 2010р.); від 29.12.2010р. № 4693 (сплата грошового зобов'язання в сумі 1 629 264, 69 грн. за листопад 2010р.); від 10.01.2011р. № 57 (сплата грошового зобов'язання в сумі 543 088, 23 грн. за грудень 2010р.); від 01.02.2011р. № 374 (сплата розстроченої суми грошового зобов'язання у розмірі 1 242 343, 72 грн. по рішенню ДПА Харківської обл. від 28.01.2011р. № 26), від 28.02.2011р. № 406 (сплата грошового зобов'язання в сумі 2 941 425, 57 грн. за січень 2011р.); від 30.03.2011р. № 1068 (сплата грошового зобов'язання в сумі 3 099 190, 69 грн. за лютий 2011р.), від 25.07.2011р. № 176 (сплата розстроченої суми грошового зобов'язання у розмірі 481 925, 00 грн. по рішенню ДПА України від 29.04.2011р. № 3); від 25.07.2011р. № 229 (сплата розстроченої суми грошового зобов'язання у розмірі 559 418, 65 грн. по рішенню ДПА України від 30.05.2011р. № 47); від 25.07.2011р. № 216 (сплата розстроченої суми грошового зобов'язання у розмірі 650 593, 91 грн. по рішенню ДПА України від 30.06.2011р. № 48); від 30.08.2011р. № 83 (сплата грошового зобов'язання в сумі 4 105 906, 63 грн. за липень 2011р.); від 30.11.2011р. № 370 (сплата розстроченої суми грошового зобов'язання у розмірі 3 797 938, 22 грн. по рішенню ДПА України від 28.10.2011р.); від 30.11.2011р. № 316 (сплата розстроченої суми грошового зобов'язання у розмірі 3 373 477, 15 грн. по рішенню ДПА України від 29.04.2011р. № 30); від 30.11.2011р. № 350 (сплата розстроченої суми грошового зобов'язання у розмірі 3 804 904, 40 грн. по рішенню ДПА України від 30.07.2011р. № 64); від 30.11.2011р. № 368 (сплата розстроченої суми грошового зобов'язання у розмірі 3 356 496, 00 грн. по рішенню ДПА України від 30.05.2011р. № 47); від 30.11.2011р. № 328 (сплата розстроченої суми грошового зобов'язання у розмірі 3 252 945, 00 грн. по рішенню ДПА України від 30.06.2011р. № 48); від 30.11.2011р. № 340 (сплата грошового зобов'язання в сумі 3 927 848, 34 грн. за серпень 2011р.); від 28.12.2011р. № 3623 (сплата грошового зобов'язання в сумі 3 656 319, 70 грн. за жовтень 2011р.).

У відповідності до п. 5.3 Інструкції дані про надходження платежів до бюджету відображаються органом державної податкової служби в особових рахунках платників і в реєстрі надходжень та повернень у день отримання від органів Державного казначейства України відомостей про зарахування та повернення надміру сплачених платежів у вигляді електронного реєстру розрахункових документів.

Згідно з абз. 2 п. 1.6 зазначеної Інструкції проведення операцій в особових рахунках платників здійснюється в хронологічному порядку. Тобто, погашення податкового боргу платника здійснюється послідовно за датою його виникнення.

Відповідно до положень п. 7.1 ст. 7 Закону № 2181-ІІІ, джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або податкового боргу платника податку є будь-які власні кошти такого платника податку.

Пунктом 7.7 статті 7 зазначеного Закону передбачено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.

Одночасно, в силу норм пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону № 2181-III активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

При цьому, згідно до п. 20.1 ст. 20, п. 21.1 ст. 21 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2001р. № 2346-III ініціатором переказу може бути платник, ініціювання переказу проводиться шляхом подання ініціатором до банку, в якому відкрито його рахунок, розрахункового документа.

Починаючи з 01 січня 2011 року, після набрання чинності Податковим кодексом України, в силу положень п. 87.9 ст. 87 цього Кодексу у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Таким чином, незалежно від визначеного платником податку призначення платежу, у разі наявності податкового боргу, сума такого платежу у розмірі податкового боргу зараховується на погашення цього податкового боргу.

За правилами визначеними п. 5.2 ст. 5 ПК України у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу.

З контексту вище наведених норм права, судом вбачається, що протягом 2010 року (а саме на час здійснення ДК «Укргазвидобування» сплати сум самостійно узгоджених податкових зобов'язань з рентної плати за звітні періоди жовтень, листопад 2010 року платіжними дорученнями від 24.11.2010р. № 3726 та від 29.12.2010р. № 4693) позивач мав право на власний розсуд визначати цільове призначення своїх грошових коштів (платежів). Оскільки норми Закону № 2181 (що діяв до 01 січня 2011 року), на відміну від норм Податкового кодексу України, безпосередньо не наділяли податковий орган повноваженнями на зміну цільового призначення платежу платника податків, визначеного платником податків при сплаті податкових зобов'язань, з власної ініціативи, та на примусове здійснення розподілу перерахованих позивачем коштів без волевиявлення власника грошових коштів, а отже кожен здійснений позивачем платіж у 2010 році підлягав врахуванню відповідачем так, як було зазначено у призначенні платежу позивачем.

Аналогічна правова позиція з питань застосування п. 7.7 ст. 7 Закону № 2181 викладена у постановах Верховного Суду України від 08.12.2009р. № 21-1162во09, від 27.10.2009р. № 09/186 та від 27.10.2009р. № 09/188, а також в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 01.07.2010р. № К-18630/07, яка полягає, зокрема, в тому, що п. 7.7 Закону № 2181-III не дає податковому органу право самостійно змінювати призначення платежу, визначеного платником податків при їх сплаті.

З огляду на це суд приходить до висновку, що Нововодолазька МДПІ не мала правових підстав зараховувати платежі (змінювати призначення платежу/здійснювати перерозподіл коштів) за платіжними дорученнями від 24.11.2010р. № 3726 та від 29.12.2010р. № 4693 в рахунок погашення податкового боргу минулих періодів (вересень 2010 року та відповідно жовтень 2010 року), що, однак, було здійснено відповідачем та, відповідно, призвело до необґрунтованих та протиправних висновків про порушення позивачем у 2010 році граничних строків сплати податкових зобов'язань за жовтень і листопад 2010 року та безпідставного нарахування штрафів згідно спірного податкового повідомлення-рішення від 27.01.2012р. № 0000291501 в частині суми 66 683, 36 грн. за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань на загальну суму 669 833, 55грн. за ці звітні періоди 2010 року.

Крім того, в силу норм пп. 17.1.5 п. 17.1 ст. 17 ПК України платник податків має право одержувати, зокрема, розстрочення сплати податків або податковий кредит в порядку і на умовах, встановлених цим Кодексом.

Органи державної податкової служби мають право надавати, зокрема, розстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу в порядку, передбаченому законом (пп. 20.1.32 п. 20.1 ст. 20 ПК України).

Згідно з п. 32.1 і 32.2 ст. 32 ПК України зміна строку сплати податку та збору здійснюється шляхом перенесення встановленого податковим законодавством строку сплати податку та збору або його частини на більш пізній строк. Зміна строку сплати податку здійснюється, зокрема, у формі розстрочки.

У взаємозв'язку з наведеним пунктом 100.1 ст. 100 ПК України також визначено, що розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу.

Платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу. Платник податків, який звертається до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань, вважається таким, що узгодив суму такого грошового зобов'язання (п. 100.2 ст. 100 цього Кодексу).

Окремі питання розстрочення сум грошових зобов'язань визначені у Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків, затвердженому наказом ДПА України № 1036 від 24.12.2010р., зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30 грудня 2010 року за № 1431/18726, який прийнятий на виконання п. 100.13 ст. 100 ПК України (далі - Порядок № 1036).

Пунктом 2.1 Порядку № 1036 передбачено, що розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) можуть надавати в межах повноважень за кожним окремим випадком: центральний орган державної податкової служби - без обмежень суми; органи державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі - на суму не більше 3 млн. гривень; органи державної податкової служби в містах з районним поділом (крім міст Києва і Севастополя), в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних органах державної податкової служби - на суму не більше 300 тис. гривень.

Пунктом 1.9 вказаного Порядку передбачено, що строк дії розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання починається з дати, визначеної законом для сплати податку, збору, які передбачено розстрочити (відстрочити), та закінчується датою, зазначеною у договорі, за винятком випадків дострокового погашення такого грошового зобов'язання.

Відповідно до п. 3.9 Порядку № 1036 на розстрочені (відстрочені) грошові зобов'язання (податковий борг) пеня та штрафи не нараховуються з дати укладання (підписання) договору до закінчення строку дії договору про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу).

Згідно з п. 4.5 зазначеного Порядку рішення про скасування раніше прийнятого рішення про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) є підставою для дострокового розірвання договору.

При цьому у п. 4.6 Порядку № 1036 встановлено, що з дня, наступного за днем розірвання договору, на розстрочені (відстрочені) суми, що залишились не сплаченими, нараховуються пеня та штраф у розмірах, передбачених Кодексом.

Також, з дня дострокового розірвання договору платник податків зобов'язаний сплатити невнесену суму розстрочених (відстрочених) грошових зобов'язань (податкового боргу) та суму процентів, нарахованих за фактичний строк дії розстрочення (відстрочення) (п. 4.7 Порядку № 1036).

Згідно з п. 4.9 Порядку № 1036 рішення про скасування розстрочення (відстрочення) та дострокове розірвання договору за ініціативою органу державної податкової служби може бути оскаржене у порядку, встановленому Кодексом для оскарження рішень органу державної податкової служби щодо нарахованої суми грошових зобов'язань.

В ході судового розгляду було встановлено, що протягом 2011 року ДПА у Харківській області та ДПА України прийняли ряд рішень про розстрочення грошових зобов'язань, згідно з якими ДК «Укргазвидобування» було надано розстрочення сплати грошових з рентної плати за нафту, що видобувається в Україні, задекларованих Позивачем у відповідних розрахунках за 2010 - 2011 роки, а саме:

- Рішення про розстрочення грошових зобов'язань від 28.01.2011р. № 26, згідно з яким Позивачу надано розстрочення сплати грошових із зазначеного платежу у розмірі 1 242 343, 72 грн. (основний платіж) з 30.01.2011р. по 26.12.2011р. із наступними строками сплати: 25 лютого 2011 року - 112 943, 72 грн.; 25 березня 2011 року, 25 квітня 2011 року, 25 травня 2011 року, 24 червня 2011 року, 25 липня 2011 року, 25 серпня 2011 року, 26 вересня 2011 року, 25 жовтня 2011 року, 25 листопада 2011 року та 26 грудня 2011 року - по 112 940, 00 грн.;

- Рішення про розстрочення грошових зобов'язань від 29.04.2011р. № 30, згідно з яким Позивачу було надано розстрочення сплати грошових із зазначеного платежу у розмірі 3 855 402, 15 грн. (основний платіж) з 30.04.2011р. по 26.12.2011р. із наступними строками сплати: 25 травня 2011 року - 481 927, 15 грн.; 24 червня 2011 року, 25 липня 2011 року, 25 серпня 2011 року, 26 вересня 2011 року, 25 жовтня 2011 року, 25 листопада 2011 року та 26 грудня 2011 року - по 481 925, 00 грн.;

- Рішення про розстрочення грошових зобов'язань від 30.05.2011р. № 47, згідно з яким Позивачу було надано розстрочення сплати грошових із зазначеного платежу у розмірі 3 915 914, 65 грн. (основний платіж) з 30.05.2011р. по 26.12.2011р. із наступними строками сплати: 24 червня 2011 року - 559 418, 65 грн.; 25 липня 2011 року, 25 серпня 2011 року, 26 вересня 2011 року, 25 жовтня 2011 року, 25 листопада 2011 року та 26 грудня 2011 року - по 559 416, 00 грн.;

- Рішення про розстрочення грошових зобов'язань від 30.06.2011р. № 48, згідно з яким Позивачу було надано розстрочення сплати грошових із зазначеного платежу у розмірі 3 903 538, 91 грн. (основний платіж) з 30.06.2011р. по 26.12.2011р. із наступними строками сплати: 25 липня 2011 року - 650 593, 91 грн.; 25 серпня 2011 року, 26 вересня 2011 року, 25 жовтня 2011 року, 25 листопада 2011 року та 26 грудня 2011 року - по 650 589, 00 грн.;

- Рішення про розстрочення грошових зобов'язань від 30.07.2011р. № 64, згідно з яким Позивачу було надано розстрочення сплати грошових із зазначеного платежу у розмірі 3 804 904, 40 грн. (основний платіж) з 30.07.2011р. по 26.12.2011р. із наступними строками сплати: 25 серпня 2011 року - 760 984, 40 грн.; 26 вересня 2011 року, 25 жовтня 2011 року, 25 листопада 2011 року та 26 грудня 2011 року - по 760 980, 00 грн.

На підставі вказаних Рішень про розстрочення грошових зобов'язань між Валківським відділенням Нововодолазької МДПІ та ДК «Укргазвидобування» укладені наступні Договори про розстрочення податкових зобов'язань:

- договір про розстрочення податкових зобов'язань від 28.01.2011р. за № 3 (укладений відповідно до Рішення від 28.01.2011р. № 26), згідно якого, з урахуванням змін внесених Додатковою угодою № 3/1 від 01.02.2011р./02.02.2011р. до цього нього, орган державної податкової служби надав Позивачу розстрочення сплати грошових зобов'язань на загальну суму 1 242 343, 72 грн. під проценти з 30.01.2011р. по 26.12.2011р. зі строком сплати до 01 лютого 2012 року;

- договір про розстрочення податкових зобов'язань від 12.05.2011р. за № 8 (укладений відповідно до Рішення від 29.04.2011р. № 30), згідно якого, з урахуванням змін внесених Додатковими угодами № 8/1 від 31.05.2011р. та № 8/2 від 24.06.2011р./06.07.2011р. до цього нього, орган державної податкової служби надав Позивачу розстрочення сплати грошових зобов'язань на загальну суму 3 855 402, 15 грн. під проценти з 30.04.2011р. по 26.12.2011р. із наступними строками сплати: 25 липня 2011 року, 25 серпня 2011 року, 26 вересня 2011 року, 25 жовтня 2011 року, 25 листопада 2011 року - по 481 925, 00 грн. та 26 грудня 2011 року - 1 445 777, 15 грн.;

- договір про розстрочення податкових зобов'язань від 31.05.2011р. за № 11 (укладений відповідно до Рішення від 30.05.2011р. № 47), згідно якого, з урахуванням змін внесених Додатковою угодою № 11/1 від 24.06.2011р./06.07.2011р. до цього нього, орган державної податкової служби надав Позивачу розстрочення сплати грошових зобов'язань на загальну суму 3 915 914, 65 грн. під проценти з 30.05.2011р. по 26.12.2011р. із наступними строками сплати: 25 липня 2011 року, 25 серпня 2011 року, 26 вересня 2011 року, 25 жовтня 2011 року, 25 листопада 2011 року - 559 416, 00 грн. та 26 грудня 2011 року - 1 118 834, 65 грн.;

- договір про розстрочення податкових зобов'язань від 30.06.2011р. за № 12 (укладений відповідно до Рішення від 30.06.2011р. № 48), згідно якого орган державної податкової служби надав Позивачу розстрочення сплати грошових зобов'язань на загальну суму 3 903 538, 91 грн. під проценти з 30.06.2011р. по 26.12.2011р. із наступними строками сплати: 25 липня 2011 року - 650 593, 91 грн.; 25 серпня 2011 року, 26 вересня 2011 року, 25 жовтня 2011 року, 25 листопада 2011 року та 26 грудня 2011 року - по 650 589, 00 грн.;

- договір про розстрочення податкових зобов'язань від 30.06.2011р. за № 12 (укладений відповідно до Рішення від 30.07.2011р. № 64), згідно якого орган державної податкової служби надав Позивачу розстрочення сплати грошових зобов'язань на загальну суму 3 804 904, 40 грн. під проценти з 30.07.2011р. по 26.12.2011р. із наступними строками сплати: 25 серпня 2011 року - 760 984, 40 грн.; 26 вересня 2011 року, 25 жовтня 2011 року, 25 листопада 2011 року та 26 грудня 2011 року - по 760 980, 00 грн.

В силу п. 2.4 вказаних Договорів орган державної податкової служби зобов'язаний від дня, наступного за днем розірвання договору (після прийняття відповідного рішення про скасування розстрочення) на розстроченні суми грошового зобов'язання, що залишилися несплаченими, нараховувати пеню та штраф у розмірах, передбачених чинним законодавством.

Таким чином, право органу державної податкової служби нараховувати штраф згідно з нормами ПК України передбачено безпосередньо умовами самих Договорів про розстрочення податкових зобов'язань.

12 жовтня 2011 року ДПС України прийняла Рішення про скасування розстрочення грошових зобов'язань за № 22, № 28, № 29 і № 39, якими на підставі Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та ст. 100 Податкового кодексу України вирішено скасувати з 12 жовтня 2011 року Рішення про розстрочення грошових зобов'язань ДК «Укргазвидобування» від 29.04.2011р. № 47, від 30.05.2011р. № 47, від 30.06.2011р. № 48 та від 30.07.2011р. № 64 у зв'язку з тим, що платник податків накопичує податковий борг, після укладення договорів про розстрочення та порушує умови погашення розстроченого грошового зобов'язання. Як наслідок, суми грошових зобов'язань з рентної плати за нафту, що видобувається в Україні, були погашені Позивачем з порушенням їх граничного строку сплати - 30 листопада 2011 року згідно платіжних доручень № 316, № 328, № 340, № 350, № 368 та № 370.

В ході розгляд даної справи Позивачем не надано суду доказів оскарження рішень ДПС у України від 12 жовтня 2011 року № 22, № 28, № 29 і № 39 про скасування розстрочення грошових зобов'язань в адміністративному або судовому порядку.

За даними облікової картки Позивача з рентної плати за нафту, що видобувається в Україні, за 2010 рік, станом на 01 листопада 2010 року за ДК «Укргазвидобування» рахувався боргу в сумі 258 644, 01 грн. (виник внаслідок несвоєчасного погашення підприємством податкових зобов'язань за вересень 2010 року), та станом на 12 листопада 2010 року - 331 758, 39 грн. (258 644, 01+24178, 25+24529,25+24 406, 38 - суми штрафних санкцій, нарахованих згідно податкового повідомлення-рішення від 07.10.2010р. № 0000481501).

Крім того, відповідно до облікової картки Позивача з рентної плати за нафту, що видобувається в Україні, за 2011 рік, підприємству протягом січня-лютого 2011 року були нараховані до сплати суми штрафних санкцій по податковим повідомленням-рішенням (форми «Ш») від 29.12.2010р. № 0001711501 на загальну суму 93 357, 11 грн. (нараховані 17 січня 2011 року), від 30.12.2010р. № 0002891501 на загальну суму 51 558, 59 грн. (нараховані 17 січня 2011 року), від 19.01.2011р. № 0002371501 на загальну суму 108 407, 11 грн., та відсотки за користування розстрочкою грошових зобов'язань.

Разом з тим в ході судового розгляду даної справи жодною із сторін не наведено суду доказів неузгодженості грошових зобов'язань (сум штрафних санкцій), визначених переліченими податковими повідомленнями-рішеннями.

Таким чином, як свідчать наявні матеріали справи (зокрема, неспростовані Позивачем витяги з облікових карток ДК «Укргазвидобування» з рентної плати з нафту, що видобувається в Україні, за 2010 - 2011 роки), вбачається, що станом на граничні дати сплати податкових зобов'язань, у позивача рахувався борг, що виник раніше (з минулих періодів) у розмірі суми, яка за кожним випадком визнана Відповідачем як недоплата по поточним зобов'язанням, статус якої як податкового боргу зумовлювався самостійним, що не заперечується Позивачем, декларуванням позивачем податкових зобов'язань з рентної плати за попередні періоди та несплатою цих податкових зобов'язань, та сум штрафних санкцій, визначених вказаними вище податковими повідомленнями-рішеннями, у повному обсязі у встановлені строки, внаслідок чого не в повній мірі сплачені податкові зобов'язання за минулі періоди набували статусу податкового боргу станом на наступний день після закінчення граничного строку їх сплати.

В даному випадку протягом 2011 року податковий борг підприємства, що виник раніше, був погашений Нововодолазькою МДПІ саме за рахунок частини поточних платежів Позивача із сплати поточних податкових зобов'язань рентної плати за нафту. Вказані дії працівників Нововодолазькою МДПІ щодо зарахування частини поточних платежів в рахунок погашення сум податкового боргу, що виник в минулих періодах, Позивачем в досудовому або судовому порядку не оскаржувалися, що підтверджується матеріалами справи.

Крім того, суд враховує те, що безпосередньо з платіжних доручень ДК «Укргазвидобування» від 30.11.2011р. № 370, від 30.11.2011р. № 316, від 30.11.2011р. № 350, від 30.11.2011р. № 368, від 30.11.2011р. № 328, від 30.11.2011р. № 340, вбачається порушення Позивачем строків сплати як податкових зобов'язань по деклараціям за звітний період серпень 2011 року (по терміну 30 вересня 2011 року в частині непростроченої суми 3 867 734, 21 грн. фактично сплачено 30 листопада 2011 року), так і сум розстрочених податкових зобов'язань на загальну суму 10 414 345, 40 грн. (всі суми сплачені з порушенням графіків розстрочень, вже після скасування Рішень про розстрочення грошових зобов'язань).

Пунктом 126.1 ст. 126 ПК України передбачено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Одночасно пунктом 11 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України передбачено, що штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм п. 7 цього підрозділу).

Таким чином, висновки Відповідача про прострочення Позивачем сплати самостійно узгоджених податкових зобов'язань з рентної плати за нафту, що видобувається в Україні, за жовтень-грудень 2010 року та за січень, липень і жовтень 2011 року на менше ніж 30 календарних днів, та за лютий, липень-вересень 2011 року та Договорами про розстрочення податкових зобов'язань за № 8 від 12.05.2011р., № 11 від 31.05.2011р., № 12 від 30.06.2011р.та за № 15 від 30.07.32011р. - більше ніж на 30 календарних днів, є обґрунтованими.

З огляду на викладене, суд визнає правомірність застосування до Позивача штрафних санкцій в сумі 4 492 792, 07 грн. (20 % х 22 463 960, 35 грн.) і в сумі 576 717, 73 грн. (10 % х 6 437 010, 90 грн.-33 368,40 грн.-33614,96грн.) спірними податковими повідомленнями-рішеннями на підставі п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України за затримку на 117 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання з рентної плати за нафту в розмірі 22 463 960, 35 грн., та відповідно на 29 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання з рентної плати за нафту в розмірі 5 767 177, 35 грн. (6 437 010, 90 грн.-333684,00 грн.-336149,55 грн.).

Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

За таких обставин, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині неправомірно нарахованих сум штрафних санкцій в розмірі 66 683,36 грн. та вважає їх такими, що підлягають задоволенню в цій частині, - шляхом визнання протиправним і скасування спірного податкового повідомлення-рішення від 27.011.2012р. № 0000291501 в цій частині.

Відповідно до ч. 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у разі часткового задоволення адміністративного позову, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Керуючись ст. 2, ст. 9, ст. ст. 69 - 71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Нововодолазької міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області від 27 січня 2012 року № 0000291501 в частині нарахованих штрафних санкцій на суму 66 683, 36 грн.

3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

4. Присудити з Державного бюджету України на користь Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» (місцезнаходження: 0053, м. Київ, вул. Кудрявська, 26/28, ідентифікаційний код 30019775) 27 (двадцять сім) грн. 90 коп. судового збору.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими в ст.ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.

Суддя О.В. Дегтярьова