Постанова № 31867336, 30.04.2013, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.04.2013
Номер справи
804/4603/13-а
Номер документу
31867336
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2013 р. Справа № 804/4603/13-а Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Власенко Д.О., розглянувши в порядку скороченого провадження у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Інспекції з питань захисту прав споживачів у Дніпропетровській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафу за порушення законодавства про рекламу, -

ВСТАНОВИВ:

Інспекція з питань захисту прав споживачів у Дніпропетровській області 02 квітня 2013 року звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафу за порушення законодавства про рекламу в розмірі 404,15 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що внаслідок порушення відповідачем законодавства про рекламу Інспекцією з питань захисту прав споживачів у Дніпропетровській області прийнято рішення № 67/12 від 17 жовтня 2012 року щодо накладення на ФОП ОСОБА_1 штрафу у розмірі 404,15 грн., яке відповідачем у добровільному порядку на час звернення до суду не виконано та не оскаржено.

Відповідач заперечень на позовну заяву не надав. Ухвала про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі надіслана на адресу відповідача, що вказана у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, рекомендованим поштовим відправленням, але повернута 26 квітня 2013 року на адресу суду з відміткою у зв'язку з закінченням терміну зберігання /а.с.22/.

Відповідно до ч. 4 ст. 33 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.

Згідно п. 2 ч. 5 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого для надання заперечень або заяви про визнання позову, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.

Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

З матеріалів справи вбачається, що 01 вересня 2012 року при здійсненні моніторингу та відповідного контролю за рекламною діяльністю провідним спеціалістом сектору контролю за рекламною діяльністю та торгівлею на відстані Інспекції з питань захисту прав споживачів у Дніпропетровській області Мигай В.Ю. встановлені ознаки порушення ст. 8 Закону України «Про рекламу», а саме не зазначено строк дії акції при розміщенні реклами «Горячая суббота - 20% на новое меню. Горячее воскресенье скидка до 50% на коктейли» на арт-кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1» за адресою АДРЕСА_1, про що складено відповідний протокол № 67/12 від 17 вересня 2012 року /а.с.5-6/.

Матеріалами справи підтверджується, що 17 вересня 2013 року позивачем прийнято рішення № 67/12 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу відносно відповідача /а.с.7/. У зв'язку з цим 17 вересня 2012 року позивачем винесена вимога за № 67/12, яка вручена ОСОБА_1, що підтверджується його особистим підписом на вимозі /а.с.8/.

Даною вимогою позивача зобов'язано надати до 11:00 16 жовтня 2012 року у сектор контролю за рекламною діяльністю та торгівлею на відстані Інспекції з питань захисту прав споживачів у Дніпропетровській області завірені належним чином копії документів для проведення розгляду справи про порушення вимог законодавства про рекламу, а саме: свідоцтво про державну реєстрацію, довідку ЄДРПОУ; договір із замовником, виробником, розповсюджувачем реклами; оригінал макету реклами; документи, що підтверджують вартість виготовлення/розповсюдження реклами; письмове пояснення щодо порушення законодавства про рекламу. Крім того, у вимозі зазначено, що на проведення розгляду справи керівнику арт-кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1» ФОП ОСОБА_1 необхідно прибути особисто або направити довірену особу за дорученням.

Відповідно до протоколу засідання стосовно справи про порушення законодавства про рекламу № 67/12 від 16 жовтня 2012 року Інспекцією з питань захисту прав споживачів у Дніпропетровській області вирішено визнати доведеним факт порушення вимог ст. 8 Закону України «Про рекламу» з боку ФОП ОСОБА_1 при розміщенні реклами «Горячая суббота - 20% на новое меню. Горячее воскресенье скидка до 50% на коктейли» на арт-кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1» за адресою АДРЕСА_1 /а.с.9/.

На підставі матеріалів справи про порушення законодавства про рекламу та протоколу № 67/12 від 16 жовтня 2012 року в. о. заступника начальника Інспекції з питань захисту прав споживачів у Дніпропетровській області прийнято рішення № 67/12 від 17 жовтня 2012 року, яким вирішено за недотримання встановлених законом вимог щодо змісту реклами накласти на відповідача штраф у розмірі 404,15 грн. Вказане рішення одержано ФОП ОСОБА_1 24 жовтня 2012 року, що підтверджується його особистим підписом /а.с.15/.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Відносини, пов'язані з виробництвом, розповсюдженням та споживанням реклами на території України регулюються Законом України «Про рекламу» №270/96-ВР від 03 липня 1996 року та іншими нормативними актами.

Відповідно до статті 26 Закону України «Про рекламу» контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснює у межах своїх повноважень центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами.

Відповідно до п. 3 Положення про інспекції з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України № 206 від 09 листопада 2011 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 листопада 2011 року за № 1337/20075 (далі - Положення № 206), завданням інспекції є реалізація повноважень Держспоживінспекції України на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Згідно пунктів 4.1 пункту 4 Положення № 206, інспекції відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів (крім Держспоживінспекції в Автономній Республіці Крим), рекламу в цій сфері та державний ринковий нагляд.

Частиною 5 статті 8 Закону України «Про рекламу» передбачено, що реклама про знижку цін на продукцію, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару.

Відповідно до частини 1 статті 27 Закону України «Про рекламу», особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Частинами 4, 5, 6 ст. 27 Закону України «Про рекламу» визначено, що спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі за поданням органів державної влади, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, накладають штрафи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, на розповсюджувачів реклами за вчинення дій, передбачених пунктом 3 частини 2 цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдження реклами.

Вартість розповсюдженої реклами визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості без урахування суми внесених (нарахованих) податків, зборів (обов'язкових платежів), які встановлені Податковим кодексом України.

Питання накладення уповноваженими особами Держспоживінспекції та її територіальних органів в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - територіальні органи) штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу (крім штрафів, накладення яких належить виключно до компетенції Антимонопольного комітету і регулюється законодавством з питань авторського права та суміжних прав) регулюється Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №693 від 26 травня 2004 року (далі - Порядок №693).

Відповідно до п.8 Порядку № 693, накладати штрафи на рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами мають право Голова Держспоживінспекції, його заступники, начальники територіальних органів Держспоживінспекції та їх заступники

Згідно пунктів 9-20 Порядку № 693, підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (далі - справа) є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Антимонопольного комітету, Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Мінфіну, НКЦПФР або Держспоживінспекції та її територіальних органів.

Протокол про порушення законодавства про рекламу подається Держспоживінспекції або її територіальним органам за місцем вчинення порушення. Протокол розглядається у місячний строк. За наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи. Справа розглядається у місячний строк з дня прийняття рішення про початок її розгляду. До строку розгляду справи не зараховується час на отримання необхідних доказів і проведення експертизи.

Посадові особи Держспоживінспекції та її територіальних органів, які розглядають справу:

перевіряють відповідність реклами вимогам законодавства до змісту та достовірності реклами, порядку її виготовлення і розповсюдження;

отримують документи, усні чи письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, що стосується порушень законодавства про рекламу;

готують попередні висновки і вносять їх на розгляд Голови Держспоживінспекції, його заступників, начальників територіальних органів Держспоживінспекції, їх заступників.

Держспоживінспекція та її територіальні органи повідомляють рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справи не пізніш як за три дні до дати розгляду, а у невідкладних випадках - не пізніш як за один день. З метою з'ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань, Головою Держспоживінспекції, начальниками територіальних органів Держспоживінспекції, їх заступниками може бути призначена експертиза.

Справа розглядається за участю представника особи, щодо якої порушено справу. В разі його відсутності справу може бути розглянуто, якщо незважаючи на своєчасне повідомлення про місце і час розгляду справи не надійшло обґрунтоване клопотання про відкладення розгляду справи.

За результатами розгляду справи приймається рішення, що оформляється у двох примірниках, один з яких залишається у Держспоживінспекції або її територіальному органі, другий - у 10-денний строк надсилається особі, стосовно якої було прийнято рішення, або видається її представникові під розписку. Рішення у справі може бути оскаржено в установленому порядку.

Сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що відповідачем доказів оскарження рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу або доказів сплати такого штрафу в добровільному порядку суду не надано.

З огляду на викладене, з урахуванням наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку, що позивач при винесенні рішення про накладення штрафу діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлений чинним законодавством України, а, відтак, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 14, 35, 70, 71, 86, 94, 122, 128, 159-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Інспекції з питань захисту прав споживачів у Дніпропетровській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафу за порушення законодавства про рекламу - задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків та інших обов'язкових платежів НОМЕР_1) на користь держави (р/р 31116106700004, код ЄДРПОУ 37989274, МФО 805012, код отримувача 21081100 УДКСУ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська) штраф за порушення законодавства про рекламу в розмірі 404,15 грн. (чотириста чотири гривні 15 копійок).

Судові витрати по справі не стягуються.

Відповідно до положень п. 8 ч. 6 ст. 183-2 КАС України постанова підлягає негайному виконанню відповідачем.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Д.О. Власенко