ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 червня 2013 рокум. Ужгород№ 807/1497/13-а
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Плеханова З.Б.
при секретарі Федоровій Г.Ф.
за участю:
позивача: ФГ "Закарпатшампіньйон" , -представник Супп Е.Й.
відповідача: Управління Укртрансінспеції у Закарпатській області ,- представник не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ФГ "Закарпатшампіньйон" до Управління Укртрансінспеції у Закарпатській області про визнання протиправною та скасування постанови, -
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до статті 160 частини 3 КАС України 13 червня 2013 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано 17 червня 2013 року.
Фермерське господарство " Закарпат - шампіньйон" звернулось до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Укртрансінспекції в Закарпатській області про визнання протиправною та скасування постанови.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що 22 квітня 2013 року начальником управління Укртрансінспекції у Закарпатській області Слободянюком С.М. винесено постанову про застосування фінансових санкцій № 000923, згідно якої до фермерського господарства «Закарпатшампіньйон» застосовано фінансові санкції в сумі 1700,00 грн. за порушення законодавства про автомобільний транспорт, відповідальність за яке передбачена абз.3 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з мотивів, наведених у позовній заяві, та просив позов задовольнити та скасувати постанову про застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Представник відповідача в судове засідання повторно не з'явився з невідомих причин. Заперечень на адміністративний позов не подав. Про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення ( а.с. 25).
Відповідно до статті 128 частини 2 КАС України неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
На підставі наведеного, суд приходить до висновку про можливість проведення судового розгляду у відсутності відповідача в прядку статті 128 частини 2 КАС України на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Згідно Виписки з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців ФГ "Закарпатшампіньйон зареєстроване за адресою 89300, Закарпатська область, Свалявський район, м. Свалява, вулиця Робітнича, будинок № 5/1, ідентифікаційний код 37072568 ( а.с. 7).
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи 22 квітня 2013 року начальником управління Укртрансінспекції у Закарпатській області Слободянюком С.М. винесено постанову про застосування фінансових санкцій № 000923 ( а.с. 8). ,згідно якої до фермерського господарства «Закарпатшампіньйон» застосовано фінансові санкції в сумі 1700, 00 грн. за порушення законодавства про автомобільний транспорт, відповідальність за яке передбачена абз.3 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» .
В той же час, згідно штатного розпису ФГ «Закарпатшампіньйон» станом на 01.04.2013року затвердженого головою господарства 01.04.2013р., посади водіїв у штаті фермерського господарства взагалі не передбачені (а.с.12).
Крім того, у користуванні ФГ «Закарпатшампіньйон» станом на 11.04.2013року не перебували транспортні засоби, якими здійснюються вантажні перевезення, а зокрема автомобіль марки ISUZU NQR - 71P, державний номерний знак НОМЕР_1. про свідчить договір оренди вантажного автомобіля № 10/2 від 01.12.2011року ( а.с.9-10).
Згідно якого ФГ «Закарпатшампіньйон» передало ТОВ «Голден Фрутс у строкове платне користування вантажний автомобіль марки ISUZU NQR - 71P, державний номерний знак НОМЕР_1 .
Відповідно до преамбули Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 року за № 2344 - III (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон 2344) - цей Закон визначає засади організації та діяльності автомобільного транспорту.
Статтею 6 Закону 2344 встановлено, що Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті визначає Кабінет Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2008 року за № 1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (далі - Порядок), та згідно п. 3 Порядку - органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління (у тексті Порядку слово "Головавтотрансінспекція" в усіх відмінках замінено словом "Укртрансінспекція" у відповідному відмінку, згідно Постанови КМ України від 13.06.2012 року № 528, редакція діє з 22.06.2012 року).
Відповідно до п. 15 Порядку під час проведення рейдової перевірки перевіряється: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; наявність у документах водія відмітки про проходження ним медичного огляду та проведення перевірки технічного стану транспортного засобу перед виїздом на маршрут; відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам; оснащення таксі справним таксометром; відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення; додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні.
Положеннями Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 року за № 2344 - III передбачено застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про автомобільний транспорт (зокрема, за порушення виявлені перевіркою, в тому числі, надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700,00 грн.) та порушення режимів праці та відпочинку водіями транспортних засобів - штраф у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340,00 грн.), однак, нормами ст. 60 Закону встановлено, що адміністративно - господарські штрафи застосовуються виключно до автомобільних перевізників.
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, вантажний автомобіль марки ISUZU NQR - 71P, державний номерний знак НОМЕР_1 . переданий власником транспортного засобу (ФГ "Закарпат-шампіньйон") в оренду ТОВ "Голден Фрутс", згідно договору оренди вантажного автомобіля від 01.12.2011 року № 10/2 ( а.с. 9)та акту приймання - передачі від 01.12.2011 року ( а.с. 11), водій транспортного засобу ОСОБА_5 є працівником ТОВ "Голден Фрутс" (водій вантажного автомобіля), згідно наявної в матеріалах справи копії наказу ТОВ "Голден Фрутс" від 01.08.2007 року за № 9-к (а.с.29).
У відповідності до Положення Про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті (далі Положення), затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 387/2011, Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті (Укртрансінспекція України) є центральним органом виконавчої влади.
Укртрансінспекція України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, на перевезення яких видано ліцензію, міському електричному, залізничному транспорті, експлуатації автомобільних доріг загального користування (далі - автомобільний, міський електричний, залізничний транспорт та ведення дорожнього господарства).
Відповідно до п.10 ч.4 Положення, Укртрансінспекція України відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті.
Відповідно до п.п.7 п.4.2. ч.4 Положення Укртрансінспекція України у сфері автомобільного та міського електричного транспорту здійснює державний контроль і нагляд за дотриманням вимог нормативно-правових актів щодо забезпечення безпеки на автомобільному транспорті.
Згідно зазначеного вище Положення поняттям автомобільний транспорт охоплено транспорт загального користування, на перевезення яким видано ліцензію.
Відповідно до ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» адміністративно-господарські штрафи застосовуються до автомобільних перевізників.
Абзацом 18 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 року дано визначення автомобільного перевізника, згідно якої - автомобільним перевізником є фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Згідно ст. 33 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 року, автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб'єкт господарювання, який відповідно до законодавства надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовується на законних підставах.
Виходячи з наведених визначень автомобільного перевізника та встановлених в судовому засіданні обставин справи, ФГ "Закарпат-шампіньйон" не є автомобільним перевізником в розумінні норм законодавства про автомобільний транспорт, в зв'язку з чим до нього не можуть застосовуватись положення ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 року щодо застосування адміністративно - господарських штрафів, оскільки такі застосовуються виключно до автомобільних перевізників.
У зв'язку з наведеним вище, враховуючи те, що у штатному розписі ФГ «Закарпатшампіньйон» посада водія взагалі не передбачена, внаслідок чого господарство не здійснює діяльність у сфері вантажних перевезень, а отже господарство не є автомобільним перевізником, а отже, при винесенні постанов про застосування фінансових санкцій начальником управління Укртрансінспекції у Закарпатській області Слободянюком С.М. такі факти не були враховані, що призвело до протиправності винесеної ним постанови № 000923 від 22.04.2013р., а тому вона є такою, що підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідачем не доведено правомірності оскарженої постанови управління Укртрансінспекції від 22.04.2013 року за № 000923, доводи позову щодо її скасування відповідають вимогам закону та обставинам справи, що підтверджені дослідженими в судовому засіданні належними доказами, в зв'язку з чим позов підлягає до задоволення.
Згідно ч. 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст. ст. , 160,163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
1.Позов ФГ "Закарпатшампіньйон" до Управління Укртрансінспеції у Закарпатській області про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову про застосування фінансових санкцій № 000923 від 22.04.2013 року, винесену начальником Управління Укртрансінспекції у Закарпатській області.
Стягнути з державного бюджету на користь ФГ "Закарпатшампіньйони " ( м Свалява, вул. Робітнича,5,/1 код ЄДРПОУ 320076238 судові витрати в розмірі 34 ( тридцять чотири гривні) .
Постанова може бути оскаржена на до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови в в повному обсязі.
Суддя З.Б. Плеханова