Постанова № 31853914, 13.06.2013, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
13.06.2013
Номер справи
5017/3534/2012
Номер документу
31853914
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" червня 2013 р.Справа № 5017/3534/2012 Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Петрова М.С.

суддів: Разюк Г.П., Колоколова С.І.

при секретарі судового засідання: Соколовій Ю.М.

за участю представників сторін:

від позивача:

- Кривоногов В.С. - директор , паспорт серія КЕ № 145863 від 13.03.1996р.

- Мігалатюк Л.М., довіреність № б/н від 13.06.2013р.

від відповідача:

- Богатнова Є.П., довіреність № 02-27/4 від 02.01.2012р.;

- Шкляренко М.А., довіреність № 02-27/1301 від 13.06.2013р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради

на рішення господарського суду Одеської області від 19.02.2013 р.

по справі № 5017/3534/2012

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Будівельно - монтажне підприємство „ВОЛСБУД" (далі по тексту ТОВ БМП «ВОЛСБУД»)

до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (далі по тексту Департамент праці)

про стягнення 44 114,21 грн.

В С Т А Н О В И В :

04.12.2012р. ТОВ БМП „ВОЛСБУД" звернулося до господарського суду Одеської області з позовом до Департаменту праці про стягнення заборгованості щодо відшкодування витрат за надані послуги зв'язку пільговим категоріям населення за рахунок субвенцій з державного бюджету у загальній сумі 44114,21грн., а саме за період з 01.12.08 р. до 30.11.09 р. - 18416,55 грн., 01.12.09 р. по 30.11.10 р. - 25697,66 грн.

Рішенням господарського суду Одеської області від 19.02.2013р. по справі № 5017/3534/2012 позовні вимоги ТОВ БМП „ВОЛСБУД" задоволено частково, з Департаменту праці на користь позивача стягнуто 14911 грн. 71 коп. боргу щодо відшкодування витрат за надані послуги зв'язку пільговим категоріям населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, а саме за грудень 2009 р. - 3363,25 грн., за весь спірний період 2010 р. - 11548,46 грн. До вказаного висновку суд 1 інстанції дійшов посилаючись на те, що вказаний борг у зазначений період доведено звітами позивача, підтвердженими структурними підрозділами відповідача, а відсутність бюджетних асигнувань у зв'язку із відсутністю видатків за загальним фондом бюджету судом не прийняті до уваги, оскільки це не спростовує наявності заборгованості відповідача у спірний період.

У задоволенні позовних вимог ТОВ БМП „ВОЛСБУД" щодо відшкодування витрат за надані послуги зв'язку пільговим категоріям населення за рахунок субвенцій з державного бюджету за період з 01.01.09 р. по 01.12.09 р. відмовлено з огляду на те, що позивач пропустив строк позовної давності за вказаними позовними вимогами.

Щодо відмови у задоволенні позовних вимог ТОВ БМП „ВОЛСБУД" про відшкодування витрат за надані послуги зв'язку пільговим категоріям населення за рахунок субвенцій з державного бюджету за грудень 2008 р. в мотивувальній частині оскарженого рішення суду не зазначено з яких підстав відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням місцевого господарського суду, Департамент праці звернувся до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення місцевого господарського суду скасувати і прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог ТОВ БМП „ВОЛСБУД" відмовити в повному обсязі, оскільки оскаржене рішення суду прийнято із порушенням норм матеріального права. Тобто у даному випадку скаржник оскаржує рішення місцевого господарського суду в частині задоволених вимог позивача.

В обґрунтування апеляційної скарги Департамент праці посилається на те, що місцевий господарський суд при прийнятті оскарженого рішення не врахував положення ст.61 Закону України „Про державний бюджет України на 2009 р." від 26.12.08 р. №835-УІ та ст.60 Закону України „Про державний бюджет України на 2010 р." від 27.04.10 р. №2154-УІ відповідно до яких відшкодування витрат за надані послуги зв'язку пільговим категоріям населення за рахунок субвенцій з державного бюджету у 2009-2010 роках здійснюється лише в межах затверджених бюджетних призначень. Сума затвердженого на 2010 р. кошторису, яка була передбачена до відшкодування по ТОВ БМП „ВОЛСБУД" складала 38799,84 грн., з цієї суми ТОВ БМП „ВОЛСБУД" було відшкодовано 25659,73 грн. в погашення заборгованості минулого бюджетного періоду і 13140,11 грн. поточного бюджетного періоду, тобто бюджетні зобов'язання за 2010 р. відповідачем були виконані у повному обсязі в межах бюджетних призначень, тому суд 1 інстанції безпідставно задовольнив позов ТОВ БМП „ВОЛСБУД" в частині стягнення витрат за надані послуги зв'язку пільговим категоріям населення за рахунок субвенцій з державного бюджету за 2010 р.

Позивач відзив на апеляційну скаргу не надав, але в судовому засіданні його представники просили залишити її без задоволення, оскаржене рішення без змін, вважаючи його обґрунтованим та таким, що відповідає вимогам чинного законодавства.

Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, вислухавши пояснення представників сторін, перевіривши правильність юридичної оцінки судом першої інстанції встановлених фактичних обставин справи і застосування норм матеріального та процесуального права, судова колегія приходить до наступного.

ТОВ БМП „ВОЛСБУД" здійснює господарську діяльність з метою надання юридичним та фізичним особам послуг зв'язку, в тому числі численним громадянам-абонентам, які мають відповідні пільги по сплаті даних послуг, згідно Закону України від 26.12.2008р. №835-VI „Про державний бюджет України на 2009 рік", Закону України від 27.04.2010 р. №2154-VІ „Про державний бюджет України на 2010 рік", Бюджетного Кодексу України від 08.07.2010 р. №2456-VI.

Відповідно до ст.17 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" № 3551-XII, ст. 63 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ, ст. 1 Закону України „Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист" №203/98-ВР, постанови Кабінету Міністрів України №256 від 04.03.2002 року „Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету", Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради здійснює відшкодування витрат за надані послуги зв'язку пільговим категоріям громадян за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Ст. 61 Закону України „Про Державний бюджет України на 2009 рік", ст. 60 Закону України „Про Державний бюджет України на 2010 рік" встановлено, що розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють відповідні видатки за загальним фондом бюджету тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років, узятих на облік в органах Державного казначейства України.

Відповідно до вимог п. 10 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003р. №117, позивач надавав до управлінь соціального захисту населення в районах міста - структурних підрозділів департаменту праці та соціальної політики ОМР на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам для підтвердження правомірності відшкодувань. Розрахунки за спірний період підрозділами підтверджені та прийняті без зауважень.

24.04.2009 року між Департаментом праці та ТОВ БМП „ВОЛСБУД" складений акт звіряння розрахунків за надані послуги, заборгованість за яким становила 1 619грн. 72 коп. (том ІІ, а.с. 12) і ця заборгованість була прийнята до відшкодування Департаментом праці.

22.06.2009 року між Департаментом праці та ТОВ БМП „ВОЛСБУД" складений акт звіряння розрахунків за надані послуги (том ІІ, а.с. 69), за яким прийнято до відшкодування пільг на суму 23 220грн. 01коп..

Згідно платіжного доручення від 30.06.2009 року (том ІІ, а.с. 72) позивачу було сплачено 1 619 грн. 72 коп. Заборгованість станом на 01.07.2009 року склала 21 600 грн. 29 коп.

Відповідно із актом звіряння від 22.07.2009 року, складеним Департаментом праці та ТОВ БМП „ВОЛСБУД", вартість послуг, які нараховані з початку поточного року по 01.08.09 р. складають 27279,45 грн. Фактично профінансовано боргів в поточному році з 01.01.09 р. по 01.08.09 р. у сумі 1619,72 грн., а відповідно із цим кредиторська заборгованість, яка утворилась у поточному році та підлягає погашенню (без урахування боргів минулих років) станом на 01.08.09 р. складає 25659,73 грн. (27279,45 грн. - 1619,72 грн.=25659,73 грн.)

Таким чином, вищенаведене свідчить про те, що заборгованість за 2009 рік, яка залишилась непогашеною Департаментом праці перед позивачем станом на 01.01.2010 року, складає 25 659грн. 73 коп. і вказаний факт не оспорюється сторонами.

22.06.2010 року між Департаментом праці та ТОВ БМП „ВОЛСБУД" складений акт звіряння розрахунків за надані послуги (том ІІІ, а.с. 140), за яким кредиторська заборгованість на 01.01.10 р. складає 25659,73 грн., з початку 2010 року по 01.07.10 р. нараховано 13140,11 грн., а відповідно із цим кредиторська заборгованість з урахуванням боргів минулих років станом на 01.07.10 р. складає 38799,84 грн. і ця заборгованість прийнята Департаментом праці до відшкодування.

Згідно платіжних доручень № 26 від 30.12.10 р. на суму 21600,29 грн., № 27 від 30.12.2010 року на суму 4059,44 грн. (том ІV, а.с. 108, 109) погашено заборгованість, яка утворилася за 2009 рік на загальну суму 25 659грн. 73коп.( 21600,29 грн. + 4059,44 грн. = 25 659,73 грн.).

Платіжним дорученням № 28 від 30.12.2010 року на суму 13140,11 грн. (том ІV, а.с. 110) погашена заборгованість, яка утворилася у 2010 році, на суму 13 140грн. 11коп.

Після цього Департаментом праці та ТОВ БМП „ВОЛСБУД" був складений акт звірки від 30.12.2010 року (том ІV, а.с. 105), який підписаний повноважними представниками обох сторін і скріплений печатками, згідно з яким заборгованості Департаменту праці перед ТОВ БМП „ВОЛСБУД" станом на 01.01.11 р. немає.

Враховуючи вищенаведене, судова колегія дійшла висновку про те, що Департамент праці у повному обсязі розрахувався із позивачем за надані ним послуги зв'язку пільговим категоріям громадян в м. Одесі у період з 01.01.09 р. по 31.12.10 р., а тому позовні вимоги ТОВ БМП „ВОЛСБУД" щодо стягнення з відповідача заборгованості за цей період є безпідставними і підлягають залишенню без задоволення.

В ході розгляду спору по суті відповідач звернувся до суду з клопотанням про застосування строку позовної давності в частини стягнення заборгованості по рахункам з відшкодування видатків, пов'язаних з наданням послуг зв'язку пільговим категоріям громадян за період з грудня 2008 року по грудень 2009 року (т.4 а.с.131), посилаючись на те, що позивач звернувся до суду щодо стягнення заборгованості за 2009р. лише 04.12.2012р.

Відповідно до ч. 1 ст. 260 Цивільного кодексу України позовна давність обчислюється за загальними правилами визначення строків, встановленими статтями 253-255 цього Кодексу. Частиною 1 ст. 253 Цивільного кодексу України встановлено, що перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок. Згідно до ч. 1 ст. 257 Цивільного кодексу України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки. Відповідно до ч. 3 ст. 267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові в цій частині. (ч.4 ст. 267 ЦК України).

Приймаючи до уваги вищевикладене, а також те, що позивач звернувся до суду з позовом 04.12.2012р. і відповідачем заявлено клопотання про застосування строків позовної давності, суд 1 інстанції дійшов правильного висновку про відмову в задоволенні позовних вимог позивача за грудень 2008 року.

Щодо застосування строку позовної давності відносно позовних вимог про стягнення заборгованості за 2009 рік, то суд 1 інстанції помилково застосував наслідки спливу строку позовної давності, оскільки як зазначалося вище відповідач відшкодував позивачу заборгованість за 2009 рік, а тому у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити по суті у зв'язку із необґрунтованістю цієї позовної вимоги, так як правила про позовну давність мають застосовуватися лише тоді, коли буде доведено існування самого суб'єктивного права. У випадку відсутності такого права або коли воно ніким не порушено, в позові слід відмовляти не з причин пропуску строку позовної давності, а у зв'язку із необґрунтованістю самої вимоги.

Судова колегія не приймає до уваги доводи ТОВ БМП „ВОЛСБУД" щодо необхідності стягнення з відповідача витрат за надані послуги зв'язку пільговим категоріям населення за спірний період, які не профінансовані бюджетом та не встановлені кошторисом з наступних підстав.

Відповідно із ст. 61 Закону України „Про Державний бюджет України на 2009 рік", ст. 60 Закону України „Про Державний бюджет України на 2010 рік" встановлено, що розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють відповідні видатки за загальним фондом бюджету тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років, узятих на облік в органах Державного казначейства України.

Сума затвердженого на 2010 р. кошторису, яка була передбачена до відшкодування по ТОВ БМП „ВОЛСБУД" складала 38799,84 грн., з цієї суми ТОВ БМП „ВОЛСБУД" було відшкодовано 25659,73 грн. в погашення заборгованості минулого бюджетного періоду і 13140,11 грн. поточного бюджетного періоду, тобто бюджетні зобов'язання за 2010 р. відповідачем були виконані у повному обсязі в межах бюджетних призначень.

При цьому слід зазначити, що в ході розгляду апеляційної скарги Департаменту праці, останній навів правильність розрахунку коштів, які підлягали відшкодуванню ТОВ БМП „ВОЛСБУД" за 2009-2010 роки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, що випливає з наступного.

Розпорядником коштів субвенцій державного бюджету місцевому бюджету у 2008 році було Управління соціального захисту населення та праці Одеської міської ради (надалі Управління), яке здійснювало відшкодування пільг окремим категоріям громадян з послуг зв'язку (КФК 090214).

Кошторис, доведений Управлінню у 2008 році (зі змінами) склав 6 562 420грн. 58коп. про це свідчить кошторис на 2008 р. із змінами доданий Департаментом праці до письмових пояснень від 05.06.13 на 18 аркушах.

Послуги зв'язку пільговим категоріям громадян в м. Одесі у 2008 році надавалися 12 компаніями зв'язку.

У 2008 році зобов'язання з відшкодування наданих послуг зв'язку від надавачів послуг були прийняті в повному обсязі.

Відповідно звіту Управління „Дані про заборгованість по відшкодуванню пільг громадянам станом на 01.01.2009 року" обсяг наданих пільг по абонентській платі окремим категоріям громадян склав 6 455 267грн. 42коп. по всім підприємствам - надавачам послуг, зокрема:

1. ПАТ „Укртелеком" - 5 625 085грн. 42коп., що складає 87,139 % від загальної суми зобов'язань, прийнятих по абонентській платі;

2. Одеська дистанція сигналізації і зв'язку - 15 917грн. 60коп., що складає 0,246 % від загальної суми зобов'язань, прийнятих по абонентській платі;

3. Дистанція сигналізації і зв'язку Одеса-Сортувальна - 4 221грн. 71коп., що складає 0,065 % від загальної суми зобов'язань, прийнятих по абонентській платі;

4. ВАТ ЦКС - 1 234грн. 09коп., що складає 0,019 % від загальної суми зобов'язань, прийнятих по абонентській платі;

5. ТОВ БМП „ВОЛСБУД" - 58 087грн. 51коп., що складає 0,899 % від загальної суми зобов'язань, прийнятих по абонентській платі;

6. ПП „ЕЛС телеком" - 35 555грн. 72коп., що складає 0,550 % від загальної суми зобов'язань, прийнятих по абонентській платі;

7. ВКФ „ЦСС" - 301 991грн. 04коп., що складає 4,678 % від загальної суми зобов'язань, прийнятих по абонентській платі;

8. ТОВ „Фарлеп" - 393 784грн. 14коп., що складає 6,100 % від загальної суми зобов'язань, прийнятих по абонентській платі;

9. БМП „Зв'язокбуд" - 81грн. 26коп., що складає 0,001 % від загальної суми зобов'язань, прийнятих по абонентській платі;

10. ТОВ „Інтертелеком" - 2 536грн. 69коп., що складає 0,039 % від загальної суми зобов'язань, прийнятих по абонентській платі;

11. ВСП „УкрНДІтелеком" - 10 095грн. 31коп., що складає 0,156 % від загальної суми зобов'язань, прийнятих по абонентській платі;

12. КП „Міжнародний аеропорт" - 6 676грн. 93коп., що складає 0,103 % від загальної суми зобов'язань, прийнятих по абонентській платі. (Додаток 2 на 1 аркуші).

Розподіл бюджетних коштів, виділених для відшкодування витрат підприємств - надавачів послуг, проводиться відповідно до питомої ваги підприємств на ринку надання певного виду послуг. Питома вага визначається виходячи з обсягів наданих послуг у минулому бюджетному періоді, а обсяг бюджетних призначень на відповідний рік - це є співвідношення питомої ваги підприємства до загального обсягу бюджетних коштів, які доведені департаменту.

У 2009 році підприємства - надавачі послуг здійснювали звірку з департаментом не на регулярній основі, а саме Дистанція сигналізації і зв'язку Одеса-Сортувальна, яка надавала звітність у 2008 році, у 2009 році звітності не надавала (дані про заборгованість по відшкодуванню пільг з послуг зв'язку станом на 01.01.2010 року додані відповідачем до письмових пояснень від 05.06.13 р. - додаток 3 на 1 аркуші, додаток 4 на 1 аркуші). Крім того, ТОВ БМП „ВОЛСБУД" у 2009 році надавав супровідні листи, в яких зазначені суми до відшкодування, не погоджені з районними управліннями департаменту (письмові пояснення від 05.06.13 р. - додаток 5 на 1 аркуші).

Приймаючи до уваги вищевикладені обставини, що мали місце у 2009 році, розрахунок обсягу субвенції для кожного конкретного підприємства - надавача послуг у 2010 році, спираючись на дані 2009 року, є некоректним.

Таким чином, розподіл бюджетних призначень у 2010 році здійснювався з урахуванням фактичних даних по нарахуванню 2008 року, так як в цьому році всі нарахування по всім підприємствам були прийняті до відшкодування в повному обсязі.

У 2010 році обсяг субвенції на пільги з послуг зв'язку склав 4 287 200грн. (том ІІІ, а.с. 143-147). Враховуючи співвідношення нарахованої абонентської плати до загального обсягу нарахувань по абонентській платі по ТОВ БМП „ВОЛСБУД", що склалося у 2008 році, обсяг бюджетних призначень на 2010 рік був розподілений по підприємствам - надавачам послуг згідно їх питомої ваги на ринку послуг зв'язку у м. Одесі.

Сума затвердженого на 2010 рік кошторису, яка була передбачена до відшкодування по ТОВ БМП „ВОЛСБУД", складала 38 799грн. 84коп. (том ІІІ, а.с. 148) (питома вага становила 0,905 %), тобто бюджетні зобов'язання в межах бюджетних призначень стосовно позивача у 2010 році були виконані в повному обсязі.

Таким чином, на час подачі позову Департамент праці, як розпорядник бюджетних коштів не міг порушити права позивача щодо відшкодування його витрат у спірний період, які не профінансовані бюджетом та не передбачені відповідним кошторисом. Відповідач не міг розпорядитися тими коштами з Державного бюджету за 2009, 2010 роки, яких у нього не було в наявності.

Позивач же на час подачі позову та розгляду спору по суті відповідно із ст.33 ГПК України не надав доказів, підтверджуючих той факт, що відповідачу були надані з Державного бюджету і передбачені відповідним кошторисом грошові кошти на відшкодування вартості всього обсягу послуг наданих пільговим категоріям громадян м. Одеси у спірний період, а тому його позовні вимоги щодо стягнення з відповідача коштів у спірний період, які не профінансовані Державним бюджетом є передчасними.

За вищенаведених обставин апеляційна скарга Департаменту праці підлягає задоволенню, рішення господарського суду Одеської області від 19.02.13 р. - скасуванню в частині стягнення з відповідача 14911,71 грн. основного боргу, 1609,5 грн. судового збору.

Згідно із ст.49 ГПК України судові витрати покласти на позивача.

Керуючись ст.ст. 49, 99, 101-105 ГПК України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

1. Апеляційну скаргу Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради задовольнити, рішення господарського суду Одеської області від 19.02.13 р. - скасувати, виклавши резолютивну частину в наступній редакції:

„У позові товариства з обмеженою відповідальністю Будівельно - монтажне підприємство „ВОЛСБУД" відмовити."

2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю Будівельно - монтажне підприємство „ВОЛСБУД" (м. Одеса, вул. Просьолкова, 10-А/1, код ЄДРПОУ 30495083) на користь Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (м. Одеса, вул. Л. Толстого, 7, код ЄДРПОУ 36290160) судовий збір за подачу апеляційної скарги у сумі 860,25 грн.

3. Видачу наказу за постановою та в порядку ст.122 ГПК України із зазначенням повних реквізитів сторін доручити господарському суду Одеської області.

Постанова в порядку ст. 105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено в касаційному порядку.

Повний текст постанови складено 14.06. 2013 р.

Головуючий суддя Петров М.С.

Суддя Разюк Г.П.

Суддя Колоколов С.І.