Постанова № 31839775, 14.06.2013, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.06.2013
Номер справи
2а-1670/4686/12
Номер документу
31839775
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

т

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2013 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/4686/12

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Клочка К.І.,

при секретарі - Іванюк Є.В.,

за участю:

представника позивача - Пилипенко А.В.,

представника відповідача - Лях Т.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Вепр" до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

16 липня 2012 року Публічне акціонерне товариство "Вепр" (далі - ПАТ "Вепр") звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області Державної податкової служби (далі - КОДПІ) про визначення грошового зобов'язання з орендної плати за землю в розмірі 380 759,17 грн. основного платежу та 131 287, 60 грн. штрафних санкцій.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що договір оренди земельної ділянки ПАТ «Вепр», який є підставою для нарахування орендної плати, припинив свою дію 01.04.2010 і не був продовжений, тому нарахування орендної плати є безпідставним.

В судовому засіданні 14.06.2013 представник позивача уточнив позовні вимоги та про - сив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення КОДПІ № 0002821503/0/404 від 13.04.2012. В обґрунтування уточнених позовних вимог посилався на те, що постановою Автозаводського районного суду м. Кременчука визнано протиправним та скасовано рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 07 квітня 2005 року в частині скасування рішення Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради № 1470 від 19.12.1996. Зазначеною постановою встановлено, що рішенням Кременчуцька міська рада фактично позбавила підприємство права постійного користування земельною ділянкою та фактично зобов'язала укласти договір оренди вказаної земельної ділянки.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задоволь -нити.

Представник відповідача проти позову заперечив, посилаючись на правомірність оскаржува-ного податкового повідомлення - рішення.

Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи суд встановив наступне.

В період з 15.03.2012 по 21.03.2012 КОДПІ проведено документальну невиїзну перевірку податкової декларації з плати за землю ПАТ «Вепр», за результатами якої складено акт № 427/15-227/03118216 від 28.03.2012. Перевіркою встановлено порушення підприємством ст. 21 Закону України «Про оренду землі» та п. 286.1, п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України, внаслідок чого занижено орендну плату за землю за березень - грудень 2009 року на 40 516,80 грн., за січень - грудень 2010 року на 51 468,10 грн. та за травень - грудень 2011 року на 288 774,27 грн.

На підставі акту перевірки прийнято податкове повідомлення - рішення № 0002821503/0/404 від 13.04.2012, яким визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб в розмірі 529 021,89 грн., в тому числі 380 759,17 грн. основний платіж та 148 262,72 грн. штрафні санкції.

За результатами адміністративного оскарження КОДПІ прийнято податкове повідомлення - рішення № 000454/1503/0/851 від 27.06.2012, яким визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб в розмірі 512 046,77 грн., в тому числі 380 759,17 основний платіж та 131 287, 60 штрафні санкції.

Позивач не погодився із нарахуванням йому орендної плати та звернувся до суду.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіряючи правомірність позовних вимог суд встановив наступне.

01.06.2005 Кременчуцькою міською радою та ВАТ «Кременчуцьке АТП 15356» укладено договір оренди двох земельних ділянок несільськогосподарського призначення загальною площею 0,95690 га для експлуатації і обслуговування будівель і споруд по вул. Київській, 64 в м. Кременчуці (а.с. 16-17). Термін дії договору до 01.04.2010.

Листом № 01-38/7200 від 17.12.2012 (а.с. 110) Виконком Кременчуцької міської ради повідомив, що із заявою про продовження договору оренди землі та про зміну розміру орендованої земельної ділянки по вул. Київській, 64 ПАТ «Вепр» не зверталося.

Статтею 2 Закону України «Про плату за землю» встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.

Законом України «Про систему оподаткування» плата за землю віднесена до загальнодержавних податків і зборів.

Згідно ст. 13 Закону України «Про плату за землю» підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, є договір оренди такої земельної ділянки.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих» від 03.06.2008 №309-VІ внесено зміни до частини четвертої статті 21 Закону України «Про оренду землі», та встановлено мінімальний розмір орендної плати - трикратний розмір земельного податку.

Відповідно до пункту 1 Прикінцевих положень вказаного Закону, цей Закон набирає чинності з дня його опублікування - 04.06.2008 та застосовується з дня втрати чинності відповідними положеннями розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Підпунктом 9.1.10 пункту 9.1 статті 9, підпунктами 14.1.136, 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів) належить плата за землю. Плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України визначено обов'язок платників земельного податку (крім фізичних осіб) самостійно обчислювати суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року та подавати відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Згідно з пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Як встановлено судом, в податковій декларації ПАТ «Вепр» за 2009 рік відображено суму орендної плати - 81 224,45 грн.

Згідно розрахунку органу державної податкової служби річна орендна плата за землю за 2009 рік повинна складати 129 844,52 грн. (95502 кв.м. х 45,32 грн. х 3%).

Таким чином, ПАТ «Вепр» занижено орендну плату за 2009 рік на 48 620,07 грн.

В податковій декларації за 2010 рік позивачем відображено суму орендної плати - 86 026,13 грн.

Згідно розрахунку органу державної податкової служби річна орендна плата за землю за 2010 рік повинна складати 137 494,23 грн. (95502 кв.м. х 47,99 грн. х 3 %).

Таким чином, ПАТ «Вепр» занижено орендну плату за 2010 рік на 51 468,10 грн.

Кременчуцька міська рада рішенням XLVII (47) сесії V скликання 24 листопада 2009 року передбачила введення в дію нової нормативної грошової оцінки земель з 1 січня 2011 року.

Пунктом 3 зазначеного рішення визначено, що фізичним та юридичним особам в 2- місячний термін необхідно звернутися в управління Держкомзему у м. Кременчук та замовити витяг технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, які знаходяться в їх користуванні або власності.

Рішенням IV сесії Кременчуцької міської ради від 22 лютого 2011 року внесено зміни до рішення Кременчуцької міської ради від 24.09.2011, яким встановлено, що з 01.03.2011 по 30.06.2011 нормативна грошова оцінка земель розраховується з коригуючим коефіцієнтом 0,65.

Рішенням VIII сесії Кременчуцької міської ради VI скликання від 05.07.2011 внесено зміни до рішення Кременчуцької міської ради від 24.09.2009, яким встановлено, що з 01.07.2011 по 31.12.2011 нормативна грошова оцінка земель розраховується з коригуючим коефіцієнтом 0,65.

Підпунктом 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України передбачено, що при поданні декларації разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Таким чином, якщо у населеному пункті рішенням ради запроваджена нова нормативна грошова оцінка, платники самостійно повинні звернутися до відповідного органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів для отримання довідки (витягу) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, перерахувати суму податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки та подати вказану довідку з податковою звітністю до органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки.

КОДПІ було зроблено запит № 286/9/15-221 від 04.05.2011 до Управління Держкомзему у м. Кременчуці, на який отримано відповідь від 06.06.2011 № 01-27/1030 та довідку (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 06.06.2011 № 01-21/3770, згідно якої нормативна грошова оцінка 1 кв.м. земельної ділянки за адресою вул. Київська, 64, м. Кременчук, в 2011 році складає 278,79 грн.

Орендна плата за 2011 рік (травень - грудень) визначена позивачем у податковій декларації в розмірі 86 026,13 грн.

Згідно розрахунку органу державної податкової служби орендна плата за травень - грудень 2011 року повинна складати 346 125,04 грн. (95 502 кв.м. х 278,79 грн. х 3 %). За січень - лютий 2011 року - 66 562,51 грн. на місяць, за березень - грудень - 43 265,63 грн. на місяць з урахуванням коригуючого коефіцієнту 0,65.

Таким чином, орендна плата за травень - грудень 2011 року занижена ПАТ «Вепр» на 288 774,27 грн.

За викладених обставин суд погоджується з висновком органу державної податкової служби про порушення ПАТ «Вепр» ст. 21 Закону України «Про оренду землі» та п. 286.1, п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України, внаслідок чого занижено орендну плату за землю за березень - грудень 2009 року на 40 516,80 грн., за січень - грудень 2010 року на 51 468,10 грн. та за травень - грудень 2011 року на 288 774,27 грн.

При цьому, посилання позивача на закінчення дії договору оренди суд відхиляє з огляду на положення ч. 2 ст. 287.1 ст. 287 Податкового кодексу та ст. 15 Закону України «Про плату за землю», відповідно до яких у разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користування у поточному році.

Посилання позивача на постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука від 15.03.2013 суд також не бере до уваги, оскільки, по - перше, на момент прийняття оскаржуваного податкового повідомлення - рішення рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 07.04.2005 в частині скасування рішення виконкому № 1470 від 19.12.1996 «Про надання Кременчуцькому державному АТП 15356 в постійне користування земельної ділянки по вул. Київській, 64» та Державного акту на право постійного користування землею № 131 від 25.12.1996 року було чинним, по - друге, доказів визнання недійсним договору оренди від 01.06.2005 як і доказів повернення земельних ділянок орендодавцю ПАТ «Вепр» не надано.

Суд також враховує положення ч. 4 ст. 21 Закону України «Про оренду землі», згідно якого навіть у разі визнання у судовому порядку договору оренди землі недійсним отримана орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди землі не повертається.

Крім того, податкове повідомлення - рішення КОДПІ № 0002821503/0/404 від 13.04.2012, яке просить скасувати позивач є відкликаним в силу п. 60.4., п.п 60.1.3. п. 60.1 статті 60 Податкового кодексу України.

Відповідно до частини першої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до положень статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За викладених обставин позовні вимоги є неправомірними і не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову публічного акціонерного товариства "Вепр" до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 14.06.2013.

Суддя К.І. Клочко