Постанова № 31832239, 10.06.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
10.06.2013
Номер справи
801/5274/13-а
Номер документу
31832239
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

Іменем України

10 червня 2013 р.

(14:29) м. Сімферополь

Справа №801/5274/13-а

Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого суддіШкляр Т.О., за участю секретаря Мельникової А.М., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Кримському регіоні" ( Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні)

до Публічного акціонерного товариства "Кримвтормет"

про стягнення

за участю представників сторін:

від позивача – не з`явився,

від відповідача – не з`явився.

Суть справи:

Відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Кримському регіоні" (Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні) звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «Кримвтормет» про стягнення заборгованості у сумі 1700,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем положень Закону України «Про електроенергетику», Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою КМ України від 21.07.1999 р. № 1312.

Представник позивача у судове засідання не з`явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином.

З урахуванням вищевикладеного, дослідивши матеріали справи, оцінивши у сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Кримвтормет» зареєстровано Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим 22.08.1996 р. у якості юридичної особи з присвоєнням ідентифікаційного коду 00190638 за адресою місцезнаходження 95000, Автономна Республіка Крим, м. Сімферополь, Центральний район, Суворовський спуск, будинок 5.

15.03.2012 р. позивачем було винесено Припис № 04/10-16-040, яким відповідача строком до 01.06.2012 р. було зобов’язано усунути виявлені порушення вимог чинного законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, зокрема положень Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Міністерства палива та електроенергетики від 25.07.2006 р. № 258.

11.07.2012 р. Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кримському регіоні була проведена позапланова перевірка Публічного акціонерного товариства «Кримвтормет» стосовно виконання припису від 15.03.2012 р. № 04/10-16-040, за результатами якої встановлено, що відповідачем не виконані вимоги вказаного припису в частині пунктів 1-76, про що складено акт перевірки (протокол) № 04/10-16-016 від 11.07.2011 р.

26.09.2012 р. на підставі акту перевірки (протоколу) № 04/10-16-016 від 11.07.2011 р. позивачем прийнято постанову № 04/10-19 КР від 26.09.2012 р. про накладання на відповідача штрафу у розмірі 1700 грн. за порушення ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» та ст. 31 Закону України "Про теплопостачання" в частині ухилення від виконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кримському регіоні від 15.03.2012 р. № 04/10-16-040.

Правові відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії регулює Закон України “Про електроенергетику” від 16.10.1997 №575/97-ВР

Одним з головних засад державної політики в сфері електроенергетики відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики; додержання єдиних державних норм, правил і стандартів усіма суб'єктами відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії; забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» Державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики.

Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж.

Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"

Інспектори з державного енергетичного нагляду мають право, зокрема, доступу в установленому законом порядку до електричних, теплових, тепловикористальних установок та мереж суб'єктів електроенергетики і споживачів енергії - суб'єктів господарської діяльності для перевірки додержання вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання і мереж суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, одержувати в установленому законом порядку від посадових осіб суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії інформацію про виконання вимог таких документів; видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж, а також стосовно приведення технічного стану електричних, теплових, тепловикористальних установок та мереж, засобів обліку, контролю і регулювання виробництва, постачання та споживання енергії, організації їх експлуатації у відповідність із вимогами нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж; складати в установленому законом порядку протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення; вимагати від суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів постачання та споживання енергії.

Відповідно до п. 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою КМ України від 7 серпня 1996 року № 929 державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

Відповідно до абз. 15 п. 4 Положення № 929 Завданнями та функціями Держенергонагляду є здійснення в межах своєї компетенції нагляду за технічним станом та організацією експлуатації електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії.

Відповідно до п. п. 1 п. 11, п. п. 4, 5 п. 13 Положення № 929 Держенергонагляд має право, зокрема, видавати в межах своєї компетенції суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених Держенергонаглядом порушень нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері електроенергетики та теплопостачання і здійснювати контроль за їх виконанням; вимагати в межах своєї компетенції від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії вжиття заходів для усунення виявлених Держенергонаглядом порушень;застосовувати до суб'єктів господарської діяльності штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до п. 5 Положення № 929 Держенергонагляд підпорядковується Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на нього цим Положенням.

До складу Держенергонагляду входять такі підрозділи:

головна організація - Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії;

державні інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у регіонах (кількох областях);

державні інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі.

Відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Кримському регіоні» є відокремленим підрозділом державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», створений відповідно до Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою КМ України від 7 серпня 1996 року № 929 та наказу НЕК «Укренерго» від 20.02.2006 р. № 63 «Про створення відокремлених підрозділів НЕК «Укренерго» і здійснює свою діяльність відповідно до Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні, затвердженого Головним державним інспектором України з енергетичного нагляду 14 грудня 2006 року.

Відповідно до Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні метою й завданням "Держенергонагляду у Кримському регіоні" є сприяння забезпеченню належного функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави й здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання й споживачами електричної енергії, вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, поставки й споживання електричної й теплової енергії.

Таким чином, згідно ч. 1 ст. 2, ч. 3 ст. 6, п. 7 ч.1 ст. 3, п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України, відповідно до яких визначальним критерієм віднесення справи до справ адміністративної юрисдикції є наявність стороною у справі суб’єкта владних повноважень та виконання ним у спірних відносинах владних управлінських функцій у сфері публічно-правових відносин, дана справа є справою адміністративної юрисдикції.

З матеріалів справи вбачається, що 11.07.2012 р. Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кримському регіоні за результатами позапланової перевірки відповідача встановлено ухилення від виконання п. п. 1-76 припису від 15.03.2012 р. № 04/10-16-040, про що складено акт перевірки (протокол) № 04/10-16-016 від 11.07.2012 р., на підставі якого, згідно з ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 р. № 575/97-ВР та ст. 31 Закону України "Про теплопостачання" від 02.06.2005 р. № 2633, на Публічне акціонерне товариство «Кримвтормет» накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 1700 грн., про що винесено постанову № 04/10-19 КР від 26.09.2012 р.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 р. № 575/97-ВР правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.

Правопорушеннями в електроенергетиці є, зокрема, порушення вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання і мереж суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, виготовлення, монтажу, налагодження та випробування енергоустановок і мереж, виконання проектних робіт на енергоустановках і мережах.

Відповідно до ч.3, 4 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови або розпорядження про накладення штрафів за встановленою формою.

Відповідно до п. 2 ч.1 ст. 31 Закону України «Про теплопостачання» від 02.06.2005 р. № 2633 уповноважені органи застосовують до суб'єктів господарювання штрафні санкції, зокрема, за невиконання (ухилення від виконання) або несвоєчасне виконання рішень чи приписів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері енергозбереження, або центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) у галузі теплопостачання, або національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, - у розмірі до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Порядок накладання на суб’єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання регулюється положенням, затвердженим постановою КМ України від 21.07.1999 р. № 1312.

Відповідно до абз. 3 п. 2 Положення № 1312 штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Відповідно до п.п. 3, 5 Положення № 1312 накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право в тому числі державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, зокрема, за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 цього Положення, старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п. п. 7,8,11 Положення № 1312 рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду (додаток 2).

Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду (додаток 3).

Постанова або розпорядження про накладення штрафу складається у двох примірниках. Перший примірник постанови або розпорядження залишається в органі, який її оформив. Другий примірник у 3-денний термін після оформлення постанови або розпорядження надсилається (видається повноважному представнику) для сплати штрафу суб'єкту господарювання.

Рішення про накладення на суб'єктів господарювання штрафів може бути оскаржене в установленому законом порядку.

Відповідно до п. 10 Положення № 1312 суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

В матеріалах справи докази оскарження відповідачем постанови № 04/10-19 КР від 26.09.2012 р. про накладання штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики у розмірі 1700 грн. відсутні.

Докази погашення суми заборгованості зі штрафних санкцій у розмірі 1700 грн. відповідачем не надані.

Мають місце правові підстави для задоволення позову.

На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163, 167 України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позовні вимоги задовольнити.

2.Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Кримвтормет» (ЄДРПОУ 00190638 за адресою місцезнаходження 95000, Автономна Республіка Крим, м. Сімферополь, Центральний район, Суворовський спуск, будинок 5) в Державний бюджет України 1700 грн. штрафу за порушення законодавства про електроенергетику та теплопостачання.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Шкляр Т.О.