№ 31832239, 10.06.2013, Circuit Administrative Court of the Autonomous Republic of Crimea

Approval Date
10.06.2013
Case No.
801/5274/13-а
Document №
31832239
Form of court proceedings
Administrative
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

Іменем України

10 червня 2013 р.

(14:29) м. Сімферополь

Справа №801/5274/13-а

Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого суддіШкляр Т.О., за участю секретаря Мельникової А.М., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Кримському регіоні" ( Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні)

до Публічного акціонерного товариства "Кримвтормет"

про стягнення

за участю представників сторін:

від позивача – не з`явився,

від відповідача – не з`явився.

Суть справи:

Відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Кримському регіоні" (Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні) звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «Кримвтормет» про стягнення заборгованості у сумі 1700,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем положень Закону України «Про електроенергетику», Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою КМ України від 21.07.1999 р. № 1312.

Представник позивача у судове засідання не з`явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином.

З урахуванням вищевикладеного, дослідивши матеріали справи, оцінивши у сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Кримвтормет» зареєстровано Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим 22.08.1996 р. у якості юридичної особи з присвоєнням ідентифікаційного коду 00190638 за адресою місцезнаходження 95000, Автономна Республіка Крим, м. Сімферополь, Центральний район, Суворовський спуск, будинок 5.

15.03.2012 р. позивачем було винесено Припис № 04/10-16-040, яким відповідача строком до 01.06.2012 р. було зобов’язано усунути виявлені порушення вимог чинного законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, зокрема положень Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Міністерства палива та електроенергетики від 25.07.2006 р. № 258.

11.07.2012 р. Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кримському регіоні була проведена позапланова перевірка Публічного акціонерного товариства «Кримвтормет» стосовно виконання припису від 15.03.2012 р. № 04/10-16-040, за результатами якої встановлено, що відповідачем не виконані вимоги вказаного припису в частині пунктів 1-76, про що складено акт перевірки (протокол) № 04/10-16-016 від 11.07.2011 р.

26.09.2012 р. на підставі акту перевірки (протоколу) № 04/10-16-016 від 11.07.2011 р. позивачем прийнято постанову № 04/10-19 КР від 26.09.2012 р. про накладання на відповідача штрафу у розмірі 1700 грн. за порушення ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» та ст. 31 Закону України "Про теплопостачання" в частині ухилення від виконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кримському регіоні від 15.03.2012 р. № 04/10-16-040.

Правові відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії регулює Закон України “Про електроенергетику” від 16.10.1997 №575/97-ВР

Одним з головних засад державної політики в сфері електроенергетики відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики; додержання єдиних державних норм, правил і стандартів усіма суб'єктами відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії; забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» Державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики.

Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж.

Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"

Інспектори з державного енергетичного нагляду мають право, зокрема, доступу в установленому законом порядку до електричних, теплових, тепловикористальних установок та мереж суб'єктів електроенергетики і споживачів енергії - суб'єктів господарської діяльності для перевірки додержання вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання і мереж суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, одержувати в установленому законом порядку від посадових осіб суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії інформацію про виконання вимог таких документів; видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж, а також стосовно приведення технічного стану електричних, теплових, тепловикористальних установок та мереж, засобів обліку, контролю і регулювання виробництва, постачання та споживання енергії, організації їх експлуатації у відповідність із вимогами нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж; складати в установленому законом порядку протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення; вимагати від суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів постачання та споживання енергії.

Відповідно до п. 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою КМ України від 7 серпня 1996 року № 929 державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

Відповідно до абз. 15 п. 4 Положення № 929 Завданнями та функціями Держенергонагляду є здійснення в межах своєї компетенції нагляду за технічним станом та організацією експлуатації електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії.

Відповідно до п. п. 1 п. 11, п. п. 4, 5 п. 13 Положення № 929 Держенергонагляд має право, зокрема, видавати в межах своєї компетенції суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених Держенергонаглядом порушень нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері електроенергетики та теплопостачання і здійснювати контроль за їх виконанням; вимагати в межах своєї компетенції від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії вжиття заходів для усунення виявлених Держенергонаглядом порушень;застосовувати до суб'єктів господарської діяльності штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до п. 5 Положення № 929 Держенергонагляд підпорядковується Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на нього цим Положенням.

До складу Держенергонагляду входять такі підрозділи:

головна організація - Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії;

державні інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у регіонах (кількох областях);

державні інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі.

Відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Кримському регіоні» є відокремленим підрозділом державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», створений відповідно до Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою КМ України від 7 серпня 1996 року № 929 та наказу НЕК «Укренерго» від 20.02.2006 р. № 63 «Про створення відокремлених підрозділів НЕК «Укренерго» і здійснює свою діяльність відповідно до Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні, затвердженого Головним державним інспектором України з енергетичного нагляду 14 грудня 2006 року.

Відповідно до Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні метою й завданням "Держенергонагляду у Кримському регіоні" є сприяння забезпеченню належного функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави й здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання й споживачами електричної енергії, вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, поставки й споживання електричної й теплової енергії.

Таким чином, згідно ч. 1 ст. 2, ч. 3 ст. 6, п. 7 ч.1 ст. 3, п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України, відповідно до яких визначальним критерієм віднесення справи до справ адміністративної юрисдикції є наявність стороною у справі суб’єкта владних повноважень та виконання ним у спірних відносинах владних управлінських функцій у сфері публічно-правових відносин, дана справа є справою адміністративної юрисдикції.

З матеріалів справи вбачається, що 11.07.2012 р. Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кримському регіоні за результатами позапланової перевірки відповідача встановлено ухилення від виконання п. п. 1-76 припису від 15.03.2012 р. № 04/10-16-040, про що складено акт перевірки (протокол) № 04/10-16-016 від 11.07.2012 р., на підставі якого, згідно з ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 р. № 575/97-ВР та ст. 31 Закону України "Про теплопостачання" від 02.06.2005 р. № 2633, на Публічне акціонерне товариство «Кримвтормет» накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 1700 грн., про що винесено постанову № 04/10-19 КР від 26.09.2012 р.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 р. № 575/97-ВР правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.

Правопорушеннями в електроенергетиці є, зокрема, порушення вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання і мереж суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, виготовлення, монтажу, налагодження та випробування енергоустановок і мереж, виконання проектних робіт на енергоустановках і мережах.

Відповідно до ч.3, 4 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови або розпорядження про накладення штрафів за встановленою формою.

Відповідно до п. 2 ч.1 ст. 31 Закону України «Про теплопостачання» від 02.06.2005 р. № 2633 уповноважені органи застосовують до суб'єктів господарювання штрафні санкції, зокрема, за невиконання (ухилення від виконання) або несвоєчасне виконання рішень чи приписів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері енергозбереження, або центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) у галузі теплопостачання, або національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, - у розмірі до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Порядок накладання на суб’єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання регулюється положенням, затвердженим постановою КМ України від 21.07.1999 р. № 1312.

Відповідно до абз. 3 п. 2 Положення № 1312 штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Відповідно до п.п. 3, 5 Положення № 1312 накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право в тому числі державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, зокрема, за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 цього Положення, старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п. п. 7,8,11 Положення № 1312 рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду (додаток 2).

Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду (додаток 3).

Постанова або розпорядження про накладення штрафу складається у двох примірниках. Перший примірник постанови або розпорядження залишається в органі, який її оформив. Другий примірник у 3-денний термін після оформлення постанови або розпорядження надсилається (видається повноважному представнику) для сплати штрафу суб'єкту господарювання.

Рішення про накладення на суб'єктів господарювання штрафів може бути оскаржене в установленому законом порядку.

Відповідно до п. 10 Положення № 1312 суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

В матеріалах справи докази оскарження відповідачем постанови № 04/10-19 КР від 26.09.2012 р. про накладання штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики у розмірі 1700 грн. відсутні.

Докази погашення суми заборгованості зі штрафних санкцій у розмірі 1700 грн. відповідачем не надані.

Мають місце правові підстави для задоволення позову.

На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163, 167 України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позовні вимоги задовольнити.

2.Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Кримвтормет» (ЄДРПОУ 00190638 за адресою місцезнаходження 95000, Автономна Республіка Крим, м. Сімферополь, Центральний район, Суворовський спуск, будинок 5) в Державний бюджет України 1700 грн. штрафу за порушення законодавства про електроенергетику та теплопостачання.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Шкляр Т.О.