Справа № 249/2082/13-а
П О С Т А Н О В А
Іменем України
05 червня 2013 р. м.Шахтарськ
Шахтарський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Вірченко О. М.,
при секретарі Грузновій О. М., Коржові С.М.,
за участю представника позивачки ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Шахтарська адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Шахтарської міської ради про стягнення недоотриманої суми грошової допомоги,
встановив:
Позивачка звернулася до Шахтарського міськрайонного суду Донецької області з позовом до УПСЗН Шахтарської міської ради про визнання дій неправомірними та виплату державної допомоги, мотивуючи свої вимоги наступним. ОСОБА_3 є матір'ю дитини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1. 04 вересня 2009 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про перерахунок щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яку виплачує їй УПСЗН, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням». За період з травня 2008 року по листопад 2009 року недоплата допомоги склала 7 685 грн. Крім зазначеного, за вказаний період також виникла недоплата по щомісячній допомозі як одинокій матері в розмірі 1 987,40 грн. На заяви позивачки відповідачем не було надано жодних відповідей. Просила визнати дії відповідача неправомірними, зобовязати УПСЗН Шахтарської міської ради виплачувати їй щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі не менш прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років, і допомогу на дитину як одинокій матері, розраховуючи як різницю між 50 % прожиткового мінімуму для дітей у віці до шести років і середньомісячним сукупним доходом всіх членів сімї; зобовязати відповідача зробити перерахунок вказаних сум.
Позивачка в судове засідання не зявилась, була належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи.
Представник позивачки позовні вимоги підтримала та пояснила суду, що дії відповідача є неправомірними, розмір щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинен розраховуватись виходячи із встановленого законодавством розміру прожиткового мінімуму. Позивачкою було з поважних причин пропущено строк звернення до суду в звязку із тим, що її дитина хворіє, позивачка є матірю-одиначкою, не мала можливості своєчасно звернутися з позовом до суду. Під час розгляду справи надала доповнення та зміни до позовних вимог, просила визнати порушення строків звернення до суду з позовом про стягнення з відповідача допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 05 квітня 2008 року до 05 квітня 2011 року з поважних причин; стягнути з відповідача допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 05 квітня 2008 року до 05 квітня 2011 року в сумі 15 634 грн.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, в обґрунтування своїх заперечень посилаючись на виплату позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» від 16.01.2007 р. № 32.
Судом на підставі пояснень сторін та письмових доказів по справі встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Позивачка є матір'ю дитини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, отримувала допомогу по догляду за дитиною до трьох років з 05 квітня 2008 року по 01 вересня 2009 року по 130 грн. щомісячно, з 01 вересня 2009 року по 01 листопада 2009 року по 166,05 грн. щомісячно, з 01 листопада 2009 року по 01 січня 2010 року по 222,30 грн. щомісячно, з 01 січня 2010 року по 01 березня 2010 року по 533,30 грн. щомісячно, в березні 2010 року 130 грн., з 01 квітня 2010 року по 01 липня 2010 року по 542,05 грн. щомісячно, з 01 липня 2010 року по 01 жовтня 2010 року по 546,05 грн. щомісячно, з 01 жовтня 2010 року по 01 січня 2011 року по 130 грн. щомісячно, з 01 січня 2011 року по 01 квітня 2011 року по 862,90 грн. щомісячно, в квітні 2011 року 146 грн.
Судом встановлено, що позивачка є особою, на яку поширюється дія статей 41, 43 Закону України від 18.01.2001 № 2240-ІІІ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» (далі Закон № 2240-ІІІ).
Згідно статті 43 Закону № 2240-ІІІ допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема, право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
До 01 січня 2008 року призначення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку для застрахованих в системі загальнообовязкового державного соціального страхування осіб регулювалося Законом України «Про державну допомогу сімям з дітьми» та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Статтею 43 зазначеного закону встановлювалося, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктом 25 Розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» стаття 43 була виключена із Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
В той же час, пунктом 23 Розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» до статей 13, 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» були внесені зміни, які вступили в силу з 01 січня 2008 року, і, у відповідності до яких, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Також, із зазначеного Закону були виключені норми, відповідно до яких право на отримання допомоги мали лише особи незастраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Таким чином, з 01 січня 2008 року право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» мали особи як застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, так і не застраховані в ній.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року положення пункту 25 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо внесення змін до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» були визнані неконституційними.
З урахуванням зазначеної обставини, в період з 1 січня по 22 травня 2008 року розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку для осіб, застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, регулювався тільки статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а з моменту втрати чинності положень пункту 25 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» зазначені правовідносини регулювалися також і статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було передбачено, що розділ ІІ цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 відновили свою дію вищезазначені положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», а з 01 січня 2009 року ст.ст. 13, 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
З урахуванням викладеного сума недоплаченої відповідачем позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року складає 3 459 грн. 16 коп.: травень (з 22 травня) 65,16 грн. (605/31х10) 130; червень 475 грн. (605 130); липень 477 грн. (607 130); серпень 477 грн. (607 130); вересень 477 грн. (607 130); жовтень 496 грн. (626 130); листопад 496 грн. (626 130); грудень 496 грн. (626 130).
Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 № 835-VI «Про Державний бюджет України на 2009 рік» передбачено, що у 2009 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» (№ 2240-III) призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Стаття 46 Закону № 835-VI неконституційною не визнавалась.
Кабінет Міністрів України на виконання ст. 46 Закону № 835-VI відповідної постанови не приймав, розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-III не визначалися.
Однак, постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 був затверджений Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми на виконання Закону № 2811-ХІІ «Про державну допомогу сімям з дітьми».
Згідно ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (в редакції після внесення змін Законом України № 107-VI) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Пунктом 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми (№ 1751), з урахуванням внесених змін постановою КМУ від 22 лютого 2008 року № 57, встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 грн.
Таким чином, у 2009 році допомога по догляду за дитиною мала виплачуватися у розмірі, встановленому п.22 Порядку № 1751.
Оскільки у 2009 році відповідач виплачував позивачу державну допомогу у встановленому Кабінетом Міністрів України розмірі, то дії відповідача були правомірними.
Відповідно до приписів частини другої статті 45 Закону України від 27.04.2010 № 2154-VI «Про Державний Бюджет України на 2010 рік» було встановлено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Аналогічні норми встановлені статтею 23 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік».
При цьому стаття 15 Закону № 2811-ХІІ діє в редакції Закону № 107-VI.
Всі ці норми до теперішнього часу не визнані неконституційними Конституційним Судом України, що доводить правомірність застосування зазначених норм відповідачем при виплаті спірної допомоги.
Суд, стаючи на засадах захисту дитинства та материнства, вважає за доцільне поновити позиваці строк для звернення до суду, враховуючи особливий статус жінки, яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною до трьох років, що певною мірою впливає на можливість повноцінно отримувати інформацію про порушення її прав, свобод чи інтересів. Крім зазначеного, відповідно до відповіді КЗ «ЦПМСД» Шахтарської міської ради, дитина позивачки має вроджений порок серця, що позбавило позивачку можливості своєчасно звернутися до суду за захистом своїх прав.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», ст.ст. 2, 9, 17, 18, 87, 94, 158-163, КАС України, суд
постановив:
Позовні вимоги ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Шахтарської міської ради про стягнення недоотриманої суми грошової допомоги задовольнити частково.
Поновити ОСОБА_3 строк звернення із позовом до суду.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Шахтарської міської ради на користь ОСОБА_3 недоотриману суму державної допомоги по догляду за дитиною за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року в розмірі 3 459 грн. 16 коп.
В задоволенні іншої частині позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.М. Вірченко