Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 травня 2013 р. Справа №805/6331/13-а
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10 год. 32 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Зінченка О.В.,
при секретарі судового засідання Ковиліній А.А.,
за участю представників:
позивача - Піднибесного А.П.,
відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Зугрескомунальник» про стягнення штрафу у розмірі 5 100,00 грн.,-
в с т а н о в и в :
30 квітня 2013 року Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» (далі - позивач, ДП «НЕК «Укренерго» в особі ВП «Держенергонагляд у Донбаському регіоні») звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства «Зугрескомунальник» (далі - відповідач, КП «Зугрескомунальник») про стягнення штрафу у розмірі 5 100,00 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 18 вересня 2012 року державним інспектором з енергетичного нагляду було проведено перевірку виконання припису № 02/11-04-1891/3 від 29 грудня 2011 року про усунення порушень законодавства з електроенергетики комунального підприємства «Зугрескомунальник», за наслідками якої був складений акт (протокол) № 02/11-04-173 від 18 вересня 2012 року. На підставі висновків, викладених в акті перевірки № 02/11-04-173 від 18 вересня 2012 року, та статті 31 Закону України «Про теплопостачання» старшим державним інспектором з енергетичного нагляду - заступником начальника відділу енергетичного нагляду інспекції Держенергонагляду у Донецькій області було прийнято постанову № 02/11-01-176 від 02 жовтня 2012 року про накладення штрафу за невиконання припису № 02/11-04-1891/3 від 29 грудня 2011 року у сумі 5100,00 гривень. У зв'язку з несплатою зазначеної суми штрафу у передбачений законодавством 15-денний строк, позивач звернувся до суду із вимогами про стягнення суми штрафу в судовому порядку.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (арк. справи 15) КП «Зугрескомунальник» міста Зугрес зареєстроване за адресою: 86783, Донецька область, м. Харцизьк, м. Зугрес, вул. Дзержинського, буд. 1.
Частиною 4 статті 33 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) передбачено, що у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються: юридичним особам та фізичним особам-підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в свідоцтві про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи. У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.
Оскільки ухвала про відкриття провадження направлена відповідачу рекомендованими листами за адресою його реєстрації, а саме: 86783, Донецька область, м. Харцизьк, м. Зугрес, вул. Дзержинського, буд. 1, а також на зазначену у позовній заяві фактичну адресу, а саме: 86783, Донецька область, м. Харцизьк, м. Зугрес, вул. Карла Маркса, буд. 21, але була повернута на адресу суду з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання», суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача про розгляд справи. За таких обставин суд вважає, що Комунальне підприємство «Зугрескомунальник» повідомлено про дату, час і місце розгляду адміністративної справи.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до пункту 4 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виключно законами встановлюються органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа. Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Основні правові, економічні та організаційні засади діяльності на об'єктах сфери теплопостачання та регулює відносини, пов'язані з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії з метою забезпечення енергетичної безпеки України, підвищення енергоефективності функціонування систем теплопостачання, створення і удосконалення ринку теплової енергії та захисту прав споживачів та працівників сфери теплопостачання визначені Законом України «Про теплопостачання». Згідно зі статтею 2 цього Закону ним врегульовані відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, транспортуванням, постачанням і використанням теплової енергії, державним наглядом (контролем) у сфері теплопостачання, експлуатацією теплоенергетичного обладнання та виконанням робіт на об'єктах у сфері теплопостачання суб'єктами господарської діяльності незалежно від форми власності. Як встановлено статтею 6 Закону України «Про теплопостачання» державна політика у сфері теплопостачання базується, зокрема, на принципах забезпечення енергетичної безпеки держави; додержання стандартів, правил і норм усіма суб'єктами відносин у сфері теплопостачання; встановлення відповідальності суб'єктів теплопостачання за порушення законодавства у сфері теплопостачання.
Згідно з Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07 серпня 1996 року, державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Відповідно до пункту 4 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07 серпня 1996 року, завданнями та функціями державного енергетичного нагляду є здійснення в межах своєї компетенції нагляду за технічним станом та організацією експлуатації електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії; дотриманням споживачами електричної енергії режимів виробництва, постачання і споживання енергії (активної, реактивної, теплової); вимог Правил та інших нормативно-правових і нормативно-технічних актів з питань електроенергетики та теплопостачання; проведенням суб'єктами електроенергетики та суб'єктами відносин у сфері теплопостачання робіт, пов'язаних із забезпеченням дотримання встановлених режимів постачання і споживання енергії.
До складу Держенергонагляду входять такі підрозділи: головна організація - Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії; державні інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у регіонах (кількох областях); державні інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі.
Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області (Держенергонагляд у Донбаському регіоні) діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», що є позивачем у справі, та є його відокремленим підрозділом, що створений 20 лютого 2006 року (арк. справи 22).
Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» є юридичною особою, зареєстроване Шевченківською районною у місті Києві державною адміністрацією 10 серпня 1998 року (арк. справи 21), діє на підставі статуту, затвердженого у новій редакції наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 21 лютого 2012 року (арк. справи 17-20).
Відповідач - Комунальне підприємство «Зугрескомунальник» є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Харцизької міської ради 01 липня 2003 року за адресою: 86783, Донецька область, м. Харцизьк, м. Зугрес, вул. Дзержинського, буд. 1, ідентифікаційний код 32466782 (арк. справи 15).
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.
Згідно до частини 5 статті 9 цього Закону Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, в тому числі, давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи.
Крім того, підпунктом 4 пункту 13 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії передбачено, що Головний державний інспектор України з енергетичного нагляду, його заступники, старші державні інспектори з енергетичного нагляду та державні інспектори з енергетичного нагляду під час виконання своїх функцій мають право видавати в межах своєї компетенції суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених Держенергонаглядом порушень нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері електроенергетики та теплопостачання і здійснювати контроль за їх виконанням.
Законні вимоги посадових осіб Держенергонагляду є обов'язковими для виконання керівниками та посадовими особами суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії незалежно від форми власності (пункт 15 Положення).
Відповідно до пункту 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, який складено за результатами здійснення планового заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складається припис, розпорядження або інший розпорядчий документ про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу. Приписом є обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
За результатами проведеної перевірки з енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах КП «Зугрескомунальник» державним інспектором з енергетичного нагляду інспекції Держенергонагляду у Донецькій області 29 грудня 2011 року складено та видано припис № 02/11-04-1891/3, яким відповідача зобов'язано виконати заходи з усунення виявлених порушення діючого законодавства України з використання теплової енергії, строк виконання найбільш тривалого заходу встановлено до 15 квітня 2012 року (арк. справи 8-9).
Припис № 02/11-04-1891/3 від 29 грудня 2011 року про усунення порушень законодавства України з використання теплової енергії відповідачем оскаржено не було та будь-яких доказів щодо його скасування, визнання протиправним, тощо, відповідачем суду не надано.
18 вересня 2012 року старшим державним інспектором з енергетичного нагляду проведено перевірку виконання КП «Зугрескомунальник» приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду, в результаті якої встановлено, що відповідач не виконав у встановлені строки зазначений припис, про що складено акт перевірки № 02/11-04-173 від 18 вересня 2012 року (арк. справи 10-11).
Відповідно до статті 14 Закону України «Про теплопостачання» державний нагляд (контроль) у сфері теплопостачання здійснює центральний орган виконавчої влади з державного енергетичного нагляду.
Згідно пункту 2 частини 1 статті 31 Закону України «Про теплопостачання» уповноважені органи застосовують до суб'єктів господарювання штрафні санкції за невиконання (ухилення від виконання) або несвоєчасне виконання рішень чи приписів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері енергозбереження, або центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) у галузі теплопостачання, або національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, - у розмірі до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Норма аналогічного змісту міститься у пункті 2 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21 липня 1999 року. Пунктом 3 цього Положення встановлено, що державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії уповноважені накладати штрафи.
Пунктами 7-11 цього Положення передбачено, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду. Рішення про накладення штрафу оформлюється постановою Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою Держенергонагляду.
Відповідно до абзацу 1 пункту 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року № 1312, суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.
Частиною 9 статті 31 Закону України «Про теплопостачання» передбачено, що у разі несплати штрафу в зазначений строк він стягується в судовому порядку. Аналогічну норму містить абзац 2 пункту 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.
Інспекція Держенергонагляду у Донецькій області 02 жовтня 2012 року винесено постанову № 02/11-01-176, якою до відповідача за невиконання припису Держенергонагляду № 02/11-04-1891/3 від 29 грудня 2011 року накладено штраф в розмірі 5 100 гривень (арк. справи 12).
Постанову про накладення штрафу відповідачу надіслано супровідним листом № 15-29/2166 від 04 жовтня 2012 року та отримано відповідачем 13 жовтня 2012 року, про що свідчить копія повідомлення про вручення поштового відправлення (арк. справи 13, 14).
Згідно пункту 11 Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року № 1312, рішення про накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів може бути оскаржене в установленому законом порядку.
Відповідачем вищезазначену постанову про накладення штрафу оскаржено не було.
Згідно з частиною 8 статті 31 Закону України «Про теплопостачання» та пункт 10 Положення, затвердженого постановою кабінету Міністрів України № 1312 від 21 липня 1999 року, суб'єкт господарювання повинен сплатити штраф у п'ятнадцятиденний термін із дня отримання постанови про його накладання.
Частиною 9 статті 31 Закону України «Про теплопостачання» та частиною 2 пункту 10 Положення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21 липня 1999 року передбачено, що у разі несплати штрафу у зазначений строк він стягується в судовому порядку.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що адміністративний позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Зугрескомунальник» про стягнення штрафу у розмірі 5 100,00 грн. є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7-12, 69-72, 87-98, 122-163, 183-3, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Зугрескомунальник» про стягнення штрафу у розмірі 5 100,00 грн., - задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства «Зугрескомунальник» (ідентифікаційний код 32466782, адреса: 86783, Донецька область, м. Харцизьк, м. Зугрес, вул. Дзержинського, буд. 1) до Державного бюджету України (п/р 31114106700088 УДКС у м. Харцизьк ГУ ДКСУ у Донецькій області, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 834016, ЄДРПОУ 37980439, одержувач: Державний бюджет м. Горлівки) штрафу у сумі 5 100 (п'ять тисяч сто) грн. 00 коп.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 27 травня 2013 року у присутності представника позивача.
Постанова у повному обсязі складена 01 червня 2013 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Зінченко О.В.