КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2а-16894/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Шулежко В.П.
Суддя-доповідач: Василенко Я.М.
ПОСТАНОВА
Іменем України
28 травня 2013 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенка Я.М.,
суддів Кузьменка В.В., Шурка О.І.,
при секретарі Приходько О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу приватного акціонерного товариства «Лікувально-оздоровчий комплекс «Айвазовське» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.01.2013 у справі за адміністративним позовом приватного акціонерного товариства «Лікувально-оздоровчий комплекс «Айвазовське» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва ДПС про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
В С Т А Н О В И В:
ПрАТ «Лікувально-оздоровчий комплекс «Айвазовське» звернулось до суду першої інстанції із позовом, в якому, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просило визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача від 12.10.2012 №0006615668 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 713939 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 178474,75 грн. та податкове повідомлення-рішення відповідача від 29.12.2012 №0009915668 відносно зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 713939 грн. та виплати штрафних (фінансових) санкцій у сумі 178484,75 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.01.2013 у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з зазначеним вище судовим рішенням позивач звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувану постанову, як таку, що постановлена із порушенням норм матеріального і процесуального права, та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що зазначена апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
ПрАТ «ЛОК «Айвазовське» подана декларація з ПДВ за серпень 2011 року (вх. 9008035600 від 20.09.2011). В рядку 23.1 «Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку» зазначена сума 878 895 грн.
В подальшому, позивачем подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до податкової декларації з ПДВ за серпень 2011 року (вх. №9008585540 від 14.10.2011).
У вказаному уточнюючому розрахунку позивачем зменшено рядок 23.1 «Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку» на суму 878 895 грн. та збільшено рядок 23.2 «Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість в наступних звітних (податкових) періодах» 713 939 грн.
ДПІ в Шевченківському районі м. Києва проведена документальна позапланова виїзна перевірка правомірності нарахування ПрАТ «ЛОК «Айвазовське» бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість за липень 2011 року, серпень 2011 року.
За результатами перевірки складено акт перевірки від 29.06.2012 № 135/15-670/32425924 (надалі - акт перевірки).
Згідно з висновками, викладеними в акті перевірки, податковим органом встановлено, що ПрАТ «ЛОК «Айвазовське» в порушення вимог п. 50.1 ст. 50, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-У1 (зі змінами та доповненнями) та вимог п. п 4.6.4., п. п. 4.6.5. та п. п. 4.6.6 п. 4.6 розділу IV Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 р. № 1492, завищено суму бюджетного відшкодування за серпень 2011 року на суму 713939 грн.
Висновки акту перевірки відповідач обґрунтовує тим, що ПрАТ «ЛОК «Айвазовське» в порушення вимог чинного законодавства не подано до уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до декларації за серпень 2011 року додатку 2 (Д2) «Довідка про залишок суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду», та додатку 3 (ДЗ) «Розрахунок суми бюджетного відшкодування».
На підставі висновків, викладених у акті перевірки ДПІ в Шевченківському районі м. Києва винесено податкове повідомлення-рішення від 12.10.2012 №0006615668 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 713 939 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 178 474,75 грн.
Не погодившись з висновками ДПІ у Шевченківському районі м. Києва, викладеними в акті документальної позапланової виїзної перевірки від 26.09.2012 за №135/15-670/32425924 та винесеним податковим органом повідомленням-рішенням від 12.10.2012 №0006615668 ПрАТ «ЛОК «Айвазовське» звернулося із скаргою до Державної податкової служби у м. Києві.
Рішенням Державної податкової служби у м. Києві від 23.11.2012 №7785/10/12-414 (вх. №309 від 27.11.2012) про результати розгляду первинної скарги суму штрафних санкцій було збільшено на 10 грн. до 178 484,00 грн., а скаргу ПрАТ «ЛОК «Айвазовське» від 18.10.2012 за № 524 залишено без задоволення.
ДПІ в Шевченківському районі м. Києва з урахуванням матеріалів перевірки та рішення Державної податкової служби у м. Києві від 23.11.2012 № 7785/10/12-414 про результати розгляду первинної скарги на податкове повідомлення-рішення від 12.10.2012 № 0006615668, за яким було збільшено суму штрафних санкцій на 10 грн. з 178 474, 75 грн. до 178 484,75 грн. винесено податкове повідомлення-рішення від 29.12.2012 № 0009915668, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 713 939 грн. та нараховано штрафні (фінансові) санкції у сумі 178 484,75 грн.
Суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що відповідачем доведено правомірність винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.
Апелянт у своїй скарзі зазначає, що в декларації з ПДВ за серпень 2011 року ПрАТ «ЛОК «Айвазовське» допущено технічну помилку щодо бюджетного відшкодування залишку від'ємного значення, а саме: замість відображення суми 878 895,0 грн. у рядку 23.2 вона помилково була відображена у рядку 23.1 (Д4); відсутність додатку 2 (Д2) та додатку 3 (Д3) при уточнюючих розрахунках до декларації з ПДВ за серпень 2011 року не може бути об'єктивною підставою для нарахування податкових зобов'язань та винесення податкових повідомлень-рішень, оскільки формуючим додатком податкових зобов'язань і податкового кредиту в розрізі контрагентів є Додаток 5 (Д5) та саме його показники в подальшому відображають залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, і які формують показники рядка 22 (Д2) та рядка 23 (Д3) декларації з ПДВ.
Колегія суддів не погоджується з рішенням суду першої інстанції та вважає доводи апелянта обгрунтованими, враховуючи наступне.
Відповідно до вимог п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Згідно вимог п. 200.3. ст. 200 Податкового кодексу України встановлено, що при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Відповідно до п. 200.6. ст. 200 ПК України платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті.
Зважаючи на те, що при наданні декларації з ПДВ за серпень 2011 року позивач не долучав до декларації та не надавав податковому органу заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті (додаток 4 до податкової декларації з податку на додану вартість (Д4) при заповненні рядку 23.1 декларації), як це передбачено п. 200.7 ПК України та п. 4.6.5. наказу ДПА України від 25.01.2011 р. № 41, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.02.2011 за № 197/18935, який діяв на час подання податкової звітності в липні-вересні 2011 року, і не бажав отримувати бюджетне відшкодування про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок у банку та його не отримував, ПрАТ «ЛОК «Айвазовське» зважив за можливе внести до декларації з ПДВ за серпень 2011 року уточнюючі розрахунки щодо бюджетного відшкодування та зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість в наступних звітних (податкових) періодах у зв'язку з виключенням із реєстру отриманих податкових накладних за серпень 2011 року податкової накладної TOB «ПБП «Азовінтекс» від 31.08.2011 на суму ПДВ у розмірі 274 886, 20 грн.
Пунктом 50.1. ст.50 ПК України передбачено, що у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявлені».
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем було надано до ДПІ у Шевченківському районі м. Києва уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість за формою чинного на час його надання у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до декларації з ПДВ за серпень 2011 року, відповідно до якого було зменшено залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду у зв'язку з виключенням із реєстру отриманих податкових накладних за серпень 2011 року податкової накладної TOB «ПБП «Азовінтекс» від 31.08.2011 на суму ПДВ у розмірі 274 886,20 грн., що привело до зменшення суми податкового кредиту і виникнення позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду у розмірі 164 956 грн. та, відповідно, зменшення суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню у рядку 23; переміщено показники із рядка 23.1 «Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку» (зменшення на суму 878 895 грн.) у рядок 23.2 «Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість в наступних звітних (податкових) періодах» (збільшено на суму 713 939 грн.).
Також, позивачем подано до ДПІ у Шевченківському районі м. Києва декларацію з ПДВ за вересень 2011 року з уточненими показниками, які були відображені в уточнюючому розрахунку до декларації з ПДВ за серпень 2011 року, та відповідними до неї додатками, у тому числі додатку 2 (Д2) «Довідка про залишок суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» (сума - 713 939 грн.) та додатку З (ДЗ) «Розрахунок суми бюджетного відшкодування» (сума - 713 939 грн.) і реєстр отриманих податкових накладних, що підтверджують факт оплати платником товарів/послуг, на загальну суму ПДВ у розмірі 713 939 грн.
Уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до декларації з ПДВ за серпень 2011 року від 14.10.2011 та декларацію з ПДВ за вересень 2011 року від 20.10.2011 з уточненими показниками, які були відображені в уточнюючому розрахунку до декларації з ПДВ за серпень 2011 року, були прийняті податковим органом як податкову звітність.
Крім того, пунктом 4.4. наказу ДПА України від 31.12.2008 № 827 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України» (надалі - Наказ № 827), що діяв на час приймання податкової звітності в липні - вересні 2011 року, передбачено, що працівники ОДПС при прийманні податкової звітності на паперових та електронних носіях з доданням роздрукованих оригіналів контролюють наявність: підписів посадових осіб; печатки платника податків; обов'язкових реквізитів; обов'язкових додатків до податкової звітності, передбачених порядком заповнення відповідної звітності, які є невід'ємною частиною податкової декларації або уточнюючої звітності та не можуть бути самостійним документом.
Відповідно до п. 4.5. цього наказу, якщо надана органу ДПС платником податків податкова звітність заповнена ним з порушенням правил, зазначених у затвердженому порядку заповнення, то вона може бути не визнана таким органом ДПС як податкова декларація, а саме: відсутні обов'язкові додатки до податкової звітності, передбачені порядком заповнення відповідної звітності;
У таких випадках працівники структурного підрозділу ОДПС, до функцій якого належить приймання податкової звітності, в усній формі попереджають платника податків про виявлені недоліки і право невизнання органом ДПС такої податкової звітності.
Якщо платник податків наполягає на прийнятті звітності, то звітність приймається, реєструється та разом зі службовою запискою передається до галузевого підрозділу для подальшого зберігання у звітній частині особової справи платника податків. На примірнику, що залишається у платника податків, проставляється штамп «ОТРИМАНО, попереджено про можливість невизнання».
Структурним підрозділом ОДПС, до функцій якого належить приймання податкової звітності у триденний термін від дня отримання звітності (але не пізніше наступного дня від граничного строку подання), надсилається платнику податків повідомлення про невизнання ОДПС податкової звітності як податкової декларації із зазначенням підстав неприйняття та пропозицією надати нову податкову декларацію, оформлену належним чином.
Відповідно до п. 4.8. Наказу № 827 за відсутності зауважень до оформлення податкової звітності вона реєструється і вважається прийнятою. Цей факт засвідчують відповідні відмітки: штамп, дата реєстрації документа та реєстраційний номер.
Пунктом 4.6 Наказу № 827 передбачено, що у разі прийняття рішення структурними підрозділами про невизнання уточнюючої звітності платника податків відповідний підрозділ протягом 3 робочих днів з моменту отримання реєстру прийнятої звітності готує та направляє за підписом керівника органу ДПС - платнику податків повідомлення про невизнання такої звітності як податкової декларації із зазначенням підстав неприйняття такої звітності та пропозицією подати нову, оформлену належним чином.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, колегія суддів звертає увагу, що на адресу позивача не надходило повідомлення (лист) про прийняття рішення структурними підрозділами податкового органу про невизнання уточнюючої звітності платника податків із зазначенням підстав неприйняття такої звітності та пропозицією подати нову, оформлену належним чином, що є порушенням вимог п. 4.6 Наказу № 827 з боку відповідача та дає підстави зробити висновок про визнання такої звітності відповідачем.
Крім того, колегія суддів зазначає, що відсутність додатку 2 (Д2) та додатку 3 (Д3) при уточнюючих розрахунках до декларації з ПДВ за серпень 2011 року не може бути об'єктивною підставою для нарахування податкових зобов'язань та винесення податкового повідомлення-рішення, оскільки формуючим додатком податкових зобов'язань і податкового кредиту в розрізі контрагентів є Додаток 5 (Д5) та саме його показники в подальшому відображають залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, і які формують показники рядка 22 (Д2) та рядка 23 (Д3) декларації з ПДВ.
Посилання суду першої інстанції на п. 200.8 ст. 200 ПК України, відповідно до якого до декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України», та на те, що ПрАТ «ЛОК»Айвазовське» не подано до уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку із самостійно виявленими помилками до декларації за серпень 2011 року від 14.10.2011 додатку 2 (Д2) та додатку 3 (Д3), що унеможливлює перевірити відповідачем достовірність частини залишку від'ємного значення, фактично сплаченого ПрАТ «ЛОК»Айвазовське» постачальникам товарів/послуг або до Державного бюджету України, яка не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування є необґрунтованими з огляду на наступне.
Відповідно до акту перевірки від 26.09.2012, податковими органами при здійсненні такої перевірки було охоплено період з 01.06.2011 по 31.08.2011, у тому числі платіжні документи з 01.06.2011 по 31.08.2011, та під час перевірки податковому органу були надані всі необхідні документи.
Крім того, податковим органом проводилася не камеральна, а документальна позапланова виїзна перевірка платника податку на додану вартість, та яка була зобов'язана здійснити перевірку бюджетного відшкодування по декларації з ПДВ за серпень 2011 року і уточнюючих до неї розрахунків.
Таким чином, перевірку даних, відображених в уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до декларації з ПДВ за серпень 2011 року як таку податковим органом не було проведено.
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів приходить до висновку, що ДПІ у Шевченківському районі м. Києва ДПС прийнято протиправні податкові повідомлення-рішення від 12.10.2012 № 0006615668 та від 29.12.2012 № 0009915668.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Апелянт надав до суду належні докази, що підтверджують факт протиправності рішення суду першої інстанції.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу приватного акціонерного товариства «Лікувально-оздоровчий комплекс «Айвазовське» - задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.01.2013 - скасувати та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби № 0006615668 від 12.10.2012 та № 0009915668 від 29.12.2012.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: Василенко Я.М.
Судді: Кузьменко В.В.,
Шурко О.І.
Повний текст постанови виготовлений 03.06.2013.
Головуючий суддя Василенко Я.М.
Судді: Кузьменко В. В.
Шурко О.І.