ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 червня 2013 року о/об 15 год. 50 хв.Справа № 808/2359/13-а м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Шаповаловій К.І., за участю представників позивача Аксьонової А.А., Миняйло А.М., представників відповідача Бурашніквової О.С., Стародубцевої І.І., розглянувши у м.Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Приватного підприємства «Квартал плюс»
до Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби
про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Приватного підприємства «Квартал плюс» (далі - позивач або ПП «Квартал плюс») до Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби (далі - відповідач або Бердянська ОДПІ) про визнання нечинним та скасування податкових повідомлень-рішень №0005910152 від 05.09.2012 на загальну суму 61119 грн. 10 коп., №0007190152 від 29.11.2012 на загальну суму 62679 грн. 02 коп.
В адміністративному позові зазначено, що відповідачем проведена документальна невиїзна перевірка позивача за період з 01.04.2009 по 31.03.2013. За результатом перевірки складено Акт №400 від 15.06.2012. Враховуючи, що вказаний в Акті перевірки наказ №361 від 23.05.2012 до початку перевірки не надавався, то таким чином податковий орган взагалі не міг розпочати перевірку. Також, враховуючи, що підприємством була надана відповідь, у податкового органу не було підстав для проведення позапланової перевірки згідно з пп.78.1.4 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України. На підставі зазначеного Акту Бердянською ОДПІ було складено податкове повідомлення-рішення №0005910152 від 05.09.2012 на суму грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 61119 грн. 10 коп. (з яких 48895 грн. 28 коп. за основним платежем та 12223 грн. 82 коп. штрафні санкції). ПП «Квартал плюс» оскаржило спірне податкове повідомлення-рішення в адміністративному порядку до ДПС у Запорізькій області та ДПС України, але податкове повідомлення-рішення у повному обсязі скасовано не було. Рішенням Державної податкової служби у Запорізькій області від 22.11.2011 №9075/7/10-420 було скасовано податкове повідомлення-рішення Бердянської ОДПІ у Запорізькій області від 05.09.2012 №0005910152 у частині 1861 грн. 34 коп. штрафних (фінансових) санкцій, застосованих згідно з п.123.1 ст.123 Податкового кодексу України, в іншій частині зазначене податкове повідомлення-рішення залишено без змін. Крім того, зазначеним рішенням було збільшено на 3420 грн. 26 коп. податкове зобов'язання по орендній платі за землю та збільшено на 01 грн. 00 коп. розмір штрафної санкції згідно з п.7 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України за порушення податкового законодавства за період з 01.01.2011 по 30.06.2011. Згідно з Договором оренди землі, укладеним 13.12.2006 Бердянською міською радою та ПП «Квартал плюс», земельна ділянка виділена у строкове платне володіння і користування для розміщення та обслуговування туристичного притулку, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. Відповідно до п.2 зазначеного Договору, площа земельної ділянки складає 0,16 га. Отже, земельна ділянка віднесена до категорії - рекреаційного призначення та надана підприємству для розміщення та обслуговування туристичного притулку. Між ПП «Квартал плюс» та ПП ОСОБА_6 протягом 2009-2011 років укладались договори оренди 15 номерів та площі території для збереження транспортного засобу на зазначеній земельній ділянці. Даний факт жодним чином не змінив цільове призначення земельної ділянки. Податковий орган помилково вважає, що ПП «Квартал плюс» не використовувало земельну ділянку за цільовим призначенням, а використовувало її в комерційних цілях, що призвело до порушення чинного законодавства та заниження земельного податку на загальну суму 48895 грн. 28 коп., які б отримав бюджет, якщо при розрахунку земельного податку підприємство застосувало коефіцієнт функціонального використання землі - «землі комерційного призначення». Посилаючись на зміну цільового призначення земельної ділянки, встановленого договором оренди, податковий орган не вказує рішення компетентного органу стосовно зміни цільового призначення земельної ділянки. За таких обставин позивач вважає висновки податкового органу стосовно зміни цільового призначення земельної ділянки безпідставними.
У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги у повному обсязі, просили позов задовольнити.
Відповідачем надано до суду письмові заперечення в яких зазначено, що способом захисту порушеного права платника податків у разі відсутності підстав для проведення перевірки визначено не допуск посадових осіб державної податкової служби до проведення перевірки. Таким правом позивач не скористався, про що свідчить підпис про отримання направлення на проведення перевірки та фактичний допуск податкового органу до проведення перевірки. ПП «Квартал плюс» повинно було у розрахунках орендної плати застосовувати коефіцієнт функціонального призначення - комерційне, застосовуючи коефіцієнт 2,5, оскільки майно передано в оренду фізичній особі-підприємцю ОСОБА_6 відповідно до договорів оренди майна від 01.04.2012 №1, від 01.04.2010 №1, від 01.04.2011 №1, від 01.04.2009.
У судовому засіданні представники відповідача проти позову заперечували, просили у задоволенні позову відмовити.
Вислухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, судом з'ясовано наступне.
Бердянською ОДПІ з 10.08.2012 по 16.08.2012 проведено виїзну документальну перевірку ПП «Квартал плюс» з питань дотримання вимог податкового законодавства у частині сплати орендної плати за землю за період з 01.04.2009 по 31.03.2012 по земельній ділянці площею 0,1600 га., розташованій за адресою: АДРЕСА_1
За результатами перевірки складено Акт перевірки №525/15-20/32006401 від 23.08.2012.
Перевіркою Бердянською ОДПІ було встановлено порушення ПП «Квартал плюс» розділу 7 Наказу №548 від 23.07.2010, пункту 1.4 «Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів», затвердженого Наказом №18/15/21/11 від 27.01.2006 (із змінами та доповненнями) та ст.271 Податкового кодексу України, що призвело до заниження бази оподаткування з орендної плати за землю та відповідно до заниження податкових зобов'язань з орендної плати за землю ПП «Квартал плюс» на загальну суму 48895 грн. 28 коп., у тому числі по періодам: 2010 рік - 21731 грн. 26 коп., 2011 рік - 21731 грн. 26 коп., 2012 рік - починаючи з 01.01.2012 по 31.03.2012 - 5432 грн. 76 коп.
05.09.2012 Бердянською ОДПІ, за результатами розгляду Акту перевірки №525/15-20/32006401 від 23.08.2012, винесено податкове повідомлення - рішення №0005910152, яким ПП «Квартал плюс» збільшено грошове зобов'язання на суму 61119 грн. 10 коп., з яких 48895 грн. 28 коп. - основний платіж, 12223 грн. 82 коп. - штрафна (фінансова) санкція.
За наслідками розгляду первинної скарги позивача Державною податковою службою у Запорізькій області прийнято Рішення №5744/10/10-420 від 22.11.2012, яким: скасоване податкове повідомлення-рішення Бердянської ОДПІ від 05.09.2012 №0005910152 у частині 1861 грн. 34 коп. штрафних (фінансових) санкцій, застосованих згідно з п.123.1 ст.123 Податкового кодексу України, в іншій частині зазначене податне повідомлення-рішення залишено без змін; збільшено на 3420 грн. 26 коп. податкове зобов'язання по орендній платі за землю та збільшено на 01 грн. 00 коп. розмір штрафної санкції згідно з пунктом 7 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України за порушення податкового законодавства за період з 01.01.2011 по 30.06.2011.
29.11.2012 Бердянською ОДПІ винесено податкове повідомлення - рішення №0007190152, яким ПП «Квартал плюс» збільшено грошове зобов'язання на суму 62679 грн. 02 коп., з яких 52315 грн. 54 коп. - основний платіж, 10363 грн. 48 коп. - штрафна (фінансова) санкція.
За наслідками розгляду повторної скарги позивача Державною податковою службою України прийнято Рішення №3006/7/10-2215 від 06.02.2013, яким: залишено без змін податкове повідомлення - рішення Бердянської ОДПІ від 05.09.2012 №0005910152 з урахуванням рішення ДПС у Запорізькій області від 22.11.2012 за №5744/10/10-420 прийнятого за розглядом скарги, а скаргу - без задоволення.
Не погоджуючись з вказаними податковими повідомленнями - рішеннями позивач оскаржив їх до суду.
Судом з'ясовано, що 13.12.2006 між Бердянською міською радою в особі міського голови Баранова В.О. (Орендодавець) та ПП «Квартал плюс» (Орендар) укладено Договір оренди землі, згідно з п.1.1 якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне володіння і користування земельну ділянку для розміщення та обслуговування туристичного притулку, яка знаходиться в АДРЕСА_1
У п.2.3 вказаного Договору зазначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з довідкою Бердянського міського управління земельних ресурсів №2104 від 12.12.2006 становить 139517 (сто тридцять дев'ять тисяч п'ятсот сімнадцять) гривень 43 копійки (без урахування щорічної індексації).
Згідно з п.4.1 Договору оренди землі від 13.12.2006 орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 2% (двох відсотків) від її нормативної грошової оцінки (на підставі рішення тридцять дев'ятої (позачергової) сесії міської ради ІV скликання від 20.04.2005 за №1 «Про затвердження переліку розмірів орендної плати за земельні ділянки у м.Бердянськ»).
У п.4.4 Договору оренди землі від 13.12.2006 зазначено, що розмір орендної плати переглядається у разі: - зміни умов господарювання, передбачених договором; - зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; - в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до п.5.1 Договору оренди землі від 13.12.2006 земельна ділянка передається в оренду для розміщення та обслуговування туристичного притулку.
Як зазначено у п.5.2 Договору оренди землі від 13.12.2006, цільове призначення земельної ділянки: землі рекреаційного призначення.
У Витязі (Довідці) з технічної документації щодо нормативно грошової оцінки земель від 12.12.2006 за №2104, виданій Бердянським міським управлінням земельних ресурсів, зазначено, крім іншого, наступне: «… Назва земельної ділянки: розміщення та обслуговування туристичного притулку. Базова вартість земельної ділянки (грн/м2): 77,71. Коефіцієнт Км2: 2,29. Коефіцієнт Кф: 0,5. Сукупний коефіцієнт КмЗ: 0,98. Загальна грошова оцінка земель (грн): 139517,43. Нормативна оцінка станом на 01.01.2006 року підлягає індексації на коефіцієнт 1,035 за 2005 рік (Постанова КМУ №783 від 12.05.2000 року зі змінами). Витяг надається землекористувачеві для розрахунку земельного податку згідно із ч.1 ст.6, ч.1, 5, 10 ст.7, ч.1 ст.13 Закону України «Про плату за землю» із врахуванням пільг, встановлених ст.12 того ж Закону України та Законами України про державний бюджет України на відповідний рік, а також для визначення розміру орендної плати за землю, та втрачає чинність у разі зміни функціонального призначення або площі земельної ділянки …».
01.04.2009 між ПП «Квартал плюс» (орендодавець) та ПП ОСОБА_6 (орендар) укладено Договір оренди майна (пансіонату), згідно з п.1.1 якого орендодавець здає, а орендар приймає в орендне користування майновий комплекс «пансіонат «Квартал плюс», розташований за адресою: АДРЕСА_1, який включає у себе: 15 номерів з меблюванням і побутовою технікою, площадку для стоянки автомобілів, розташовану на території від в'їздних воріт до корпуса.
Згідно з п.5.6 вказаного Договору №1 оренди майна (пансіонату) від 01.04.2012 строк дії договору з 01.04.2009 по 30.09.2009.
01.04.2010 між ПП «Квартал плюс» (орендодавець) та ПП ОСОБА_6 (орендар) укладено Договір №1 оренди майна (пансіонату), згідно з п.1.1 якого орендодавець здає, а орендар приймає в орендне користування майновий комплекс «пансіонат «Квартал плюс», розташований за адресою: АДРЕСА_1, який включає у себе: 15 номерів з меблюванням і побутовою технікою, площадку для стоянки автомобілів, розташовану на території від в'їздних воріт до корпуса.
Згідно з п.5.6 вказаного Договору №1 оренди майна (пансіонату) від 01.04.2012 строк дії договору з 01.04.2010 по 30.09.2010.
01.04.2011 між ПП «Квартал плюс» (орендодавець) та ПП ОСОБА_6 (орендар) укладено Договір №1 оренди майна (пансіонату), згідно з п.1.1 якого орендодавець здає, а орендар приймає в орендне користування майновий комплекс «пансіонат «Квартал плюс», розташований за адресою: АДРЕСА_1, який включає у себе: 15 номерів з меблюванням і побутовою технікою, площадку для стоянки автомобілів, розташовану на території від в'їздних воріт до корпуса.
Згідно з п.5.6 вказаного Договору №1 оренди майна (пансіонату) від 01.04.2012 строк дії договору з 01.04.2011 по 30.09.2011.
01.04.2012 між ПП «Квартал плюс» (орендодавець) та ПП ОСОБА_6 (орендар) укладено Договір №1 оренди майна, згідно з п.1.1 якого орендодавець здає, а орендар приймає в орендне користування 15 номерів з меблюванням і побутовою технікою туристичного притулку «Квартал плюс», розташованого за адресою: АДРЕСА_1.
Згідно з п.5.6 вказаного Договору №1 оренди майна від 01.04.2012 строк дії договору з 01.04.2012 по 30.09.2012.
Позов підлягає частковому задоволенню через наступне.
1. Відповідно до ч.1 ст.19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Як зазначено у ч.2 ст.19 Земельного кодексу України, земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.
У ст.50 Земельного кодексу України зазначено, що до земель рекреаційного призначення належать землі, які використовуються для організації відпочинку населення, туризму та проведення спортивних заходів.
Згідно з ст.51 Земельного кодексу України до земель рекреаційного призначення належать земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, навчально-туристських та екологічних стежок, маркованих трас, земельні ділянки, зайняті територіями будинків відпочинку, пансіонатів, об'єктів фізичної культури і спорту, туристичних баз, кемпінгів, яхт-клубів, стаціонарних і наметових туристично-оздоровчих таборів, будинків рибалок і мисливців, дитячих туристичних станцій, дитячих та спортивних таборів, інших аналогічних об'єктів, а також земельні ділянки, надані для дачного будівництва і спорудження інших об'єктів стаціонарної рекреації.
Відповідно до ч.3 ст.52 Земельного кодексу України на землях рекреаційного призначення забороняється діяльність, що перешкоджає або може перешкоджати використанню їх за призначенням, а також негативно впливає або може вплинути на природний стан цих земель.
Згідно з ч.1, 2 Земельного кодексу України (у редакції, яка діяла у періоди, що перевірялись) віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.
Згідно з ст.1 Закону України «Про землеустрій» цільове призначення земельної ділянки - це використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.
Як зазначено у пп.14.1.261 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, цільове призначення земельної ділянки - це використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.
Земельним кодексом України не передбачено такої категорії основного цільового призначення земель України як комерційна.
Доказів використання земельної ділянки, яка є предметом Договору оренди землі від 13.12.2006, не за цільовим призначенням, відповідачем до суду не надано.
Відповідачем не надано до суду рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень щодо зміни цільового призначення вказаної землі.
2. Згідно з ч.1 ст.759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Відповідач не надав до суду нормативного та документального обґрунтування того, що порушується функціональне використання землі при здаванні у найм (оренду) вказаних приміщень туристам. Дана обставина в Акті перевірки №525/15-20/32006401 від 23.08.2012 не відображена.
Як свідчать матеріали справи, приміщення існуючих будівель, розташованих за адресою: Запорізька область, АДРЕСА_1 здавались щороку в найм (оренду).
При цьому, правовідносини найму (оренди) відбуваються як при передачі вказаних приміщень ФОП ОСОБА_6, так і туристам.
Таким чином, суд вважає, що відповідач необґрунтовано застосовує по-різному норми права до однакових правовідносин.
3. Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про плату за землю» (який діяв до 01.01.2011) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Згідно з пп.14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
У п.271.1 ст.271 Податкового кодексу України зазначено, що базою оподаткування плати за землю є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Як зазначено у ст.1 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Відповідно до ч.4 ст.5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Згідно з ч.1, 2 ст.18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Відповідно до ч.3 ст.18 Закону України «Про оцінку земель» (у редакції, яка діяла у періоди, що перевірялись) нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою.
Згідно з п.1.7 розділу 1 «Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів», затвердженого Наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук 27.01.2006 за №18/15/21/11, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.04.2006 за №388/12262 (далі - «Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів»), нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться суб'єктами оціночної діяльності, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою.
Відповідно до розділу 4 «Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» за результатами нормативної грошової оцінки земель складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки згідно з додатком 2.
Відповідачем не надано до суду доказів на підтвердження наявності у нього повноважень щодо проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок - отримання ліцензії на проведення робіт із землеустрою.
Також, відповідачем не надано до суду доказів протиправності дій суб'єкта господарської діяльності, який провів нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Як свідчать матеріали справи, позивач сплачує орендну плату відповідно до Витягу (Довідки) з технічної документації щодо нормативно грошової оцінки земель від 12.12.2006 за №2104, виданому Бердянським міським управлінням земельних ресурсів, де коефіцієнт Кф складає - 0,5.
Відповідачем не надано до суду доказів надання позивачем відділу Держкомзему у м.Бердянську недостовірної інформації щодо фактично здійснюваного виду господарської діяльності та функціонального використання наданої в оренду земельної ділянки для отримання вказаного Витягу (Довідки).
4. Згідно з ст.1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.
Згідно з матеріалами справи між ПП «Квартал плюс» та Бердянською міською радою існують договірні правовідносини, в яких Бердянська ОДПІ стороною не є.
Відповідачем не надано до суду доказів порушень умов Договору оренди землі від 13.12.2006 з боку ПП «Квартал плюс».
Також, відповідачем не надано до суду доказів інформування Бердянської міської ради щодо фактів викладених в Акті перевірки №525/15-20/32006401 від 23.08.2012 для вжиття відповідних заходів.
Крім того, відповідачем не надано до суду доказів ухилень з боку ПП «Квартал плюс» від внесення змін до умов Договору оренди землі від 13.12.2006 з урахуванням обставин, викладених в Акті перевірки №525/15-20/32006401 від 23.08.2012.
Судових рішень про недійсність Договору оренди землі від 13.12.2006 відповідачем до суду не надано.
Таким чином, як свідчать матеріали справи, позивачем сплачується орендна плата відповідно до умов Договору оренди землі від 13.12.2006.
5. У п.1.1 розділу І «Класифікації видів цільового призначення земель», затвердженій Наказ Державного комітету України із земельних ресурсів 23.07.2010 за №548, зареєстрованій у Міністерстві юстиції України 01.11.2010 за №1011/18306 (далі - «Класифікація видів цільового призначення земель»), зазначено, що Класифікація видів цільового призначення земель (далі - КВЦПЗ) розроблена відповідно до Земельного кодексу України, Закону України «Про землеустрій» та Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.2008 №224.
Код та цільове призначення земель застосовуються для забезпечення обліку земельних ділянок за видами цільового призначення у державному земельному кадастрі (п.1.2 розділу І «Класифікації видів цільового призначення земель»).
КВЦПЗ застосовується для використання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, організаціями, підприємствами, установами для ведення обліку земель та формування звітності із земельних ресурсів (п.1.3 розділу І «Класифікації видів цільового призначення земель»).
У п.1.4 розділу І «Класифікації видів цільового призначення земель» зазначено, що КВЦПЗ визначає поділ земель на окремі види цільового призначення земель, які характеризуються власним правовим режимом, екосистемними функціями, видом господарської діяльності, типами забудови, типами особливо цінних об'єктів.
Згідно з розділом ІІ «Класифікації видів цільового призначення земель» землі рекреаційного призначення (земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, навчально-туристських та екологічних стежок, маркованих трас, земельні ділянки, зайняті територіями будинків відпочинку, пансіонатів, об'єктів фізичної культури і спорту, туристичних баз, кемпінгів, яхт-клубів, стаціонарних і наметових туристично-оздоровчих таборів, будинків рибалок і мисливців, дитячих туристичних станцій, дитячих та спортивних таборів, інших аналогічних об'єктів, а також земельні ділянки, надані для дачного будівництва і спорудження інших об'єктів стаціонарної рекреації) віднесені до коду розділу КВЕД - 92.
Як зазначено у «Класифікації видів економічної діяльності» (КВЕД), прийнятій наказом Держспоживстандарту України від 26.12.2005 за №375 (далі - «Класифікація видів економічної діяльності»), Класифікація видів економічної діяльності (КВЕД) є складовою системи національних класифікаторів. КВЕД розроблено на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 04.05.1993 №326 «Про Концепцію побудови національної статистики України та Державну програму переходу на міжнародну систему обліку і статистики». Розроблення КВЕД здійснено на базі міжнародної статистичної класифікації видів діяльності Європейського Союзу - Nomenclature of Activities European Community (NACE, Rev.l, mod.7). Метою розроблення другої редакції КВЕД є приведення її у відповідність до нової редакції базової міжнародної статистичної класифікації видів діяльності NACE (Rev.1.1-2002р.) та перегляд певних позицій національного рівня класифікації.
Відповідно до «Класифікації видів економічної діяльності» Підклас «Інші види рекреаційної діяльності» Класу «Діяльність у сфері культури та спорту, відпочинку та розваг», код 92.72.0, включає: - діяльність, пов'язану з організацією відпочинку та розваг, не віднесену до інших групувань: діяльність парків відпочинку, у т.ч. проведення курсів навчання з гри в бридж, шахи, організація настільних ігор, електронних ігор, відеоігор тощо, та пляжів, включаючи послуги пляжної інфраструктури, у т.ч. стаціонарної; - надання транспортних засобів для відпочинку та розваг, наприклад, прокат велосипедів, включаючи водні, діяльність центрів верхової їзди; - запрошення акторів на ролі у кінофільмах, телевізійних передачах, театральних виставах. Цей підклас не включає: - діяльність агентів та агентств, що здійснюється від імені окремих осіб та пов'язана із складанням контрактів (договорів) на участь у кінофільмах, інших розважальних та видовищних заходах (див. 74.87); - іншу діяльність у сфері відпочинку та розваг: організацію циркових вистав, діяльність шкіл танцю тощо.
У Податкових деклараціях орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010, 2011, 2012 рік, поданих ПП «Квартал плюс» до Бердянської ОДПІ, зазначено код виду економічної діяльності (КВЕД) - 55.23.1.
Згідно з «Класифікацією видів економічної діяльності», код 55.23.1, передбачає надання інших місць для короткотермінового тимчасового проживання.
У Довідці АБ №662500 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ), виданій 21.01.2013 Відділом статистики у місті Бердянську Головного управління статистики у м.Бердянську, за ПП «Квартал плюс» зазначені наступні види діяльності за КВЕД-2010: 55.20 - Діяльність засобів розміщування на період відпустки та іншого тимчасового проживання; 93.29 - Організування інших видів відпочинку та розваг; 56.10 - Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування; 68.20 - Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.
Згідно з Актом перевірки №525/15-20/32006401 від 23.08.2012 позивачем до перевірки було надано іншу Довідку з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) в якій, зокрема, зазначалось, що ПП «Квартал плюс» має такі види діяльності за КВЕД: 55.23.1 - Надання інших місць для тимчасового проживання; 51.39.0 - Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 52.11.0 - Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах з перевагою продовольчого асортименту; 55.30.2 - Кафе; 71.40.0 - Прокат речей особистого користування та побутових товарів; 92.72.0 - Інша діяльність у сфері відпочинку та розваг.
Відповідно до «Класифікації видів економічної діяльності», код 55.20, передбачає надання інших місць для тимчасового проживання. Ця група включає: - надання місць іншими засобами розміщення для тимчасового, переважно короткотермінового, проживання: у туристичних таборах, літніх будиночках, квартирах, які здають під час відпускного періоду, на майданчиках для кемпінгів і в будівлях на території кемпінгів, у сімейних пансіонах, селянських садибах, молодіжних та гірських турбазах тощо. Ця група не включає: - оренду житла для довготермінового проживання (див. 70.20).
У Додатку №1 «Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» визначені «Коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки (Кф)».
Згідно з вказаним Додатком №1 землі оздоровчого та рекреаційного призначення (за винятком земель, віднесених до категорії 092.7), які відносяться до «інших земель» за функцією використання, мають значення коефіцієнта Кф - 0,5.
Також, згідно з вказаним Додатком №1 землі підприємств, що здійснюють діяльність у сфері відпочинку та розваг (азартні ігри та ігри на гроші тощо), за кодом розділу КВЕД 092.7, які відносяться до «земель комерційного використання» за функцією використання, мають значення коефіцієнта Кф - 2,5.
Як свідчать матеріали справи, позивачу була надана в оренду земельна ділянка рекреаційного призначення для розміщення та обслуговування туристичного притулку.
Відповідачем не надано до суду доказів організації та проведення позивачем азартних ігор та ігор на гроші на вказаній земельній ділянці.
З урахуванням зазначеного, суд вважає не переконливими доводи відповідача щодо неможливості у ситуації з позивачем використання коефіцієнта Кф - 0,5.
6. Судова практика, на яку послався відповідач в обґрунтування заперечень проти позову, не узгоджується з правовою позицією викладеною у судових рішеннях Вищого адміністративного суду України по справам К/9991/66117/11 (ухвала суду від 06.11.2012), К/9991/1249/11 (ухвала суду від 13.09.2012).
Таким чином, будь-які підстави для прийняття відносно ПП «Квартал плюс» 05.09.2012 податкового повідомлення-рішення №0000772302 та 29.11.2012 податкового повідомлення-рішення №0007190152 у відповідача - відсутні.
Враховуючи вище викладене, застосування відповідачем штрафних (фінансових) санкцій до позивача є необґрунтованим.
З урахуванням приписів ч.3 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення №0005910152 від 05.09.2011 та податкове повідомлення-рішення №0007190152 від 29.11.2012 прийняті відповідачем не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є не правомірними.
Як зазначено у ч.6 ст.19 Господарського кодексу України, органи державної влади і посадові особи зобов'язані здійснювати інспектування та перевірки діяльності суб'єктів господарювання неупереджено, об'єктивно і оперативно, дотримуючись вимог законодавства, поважаючи права і законні інтереси суб'єктів господарювання.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як зазначено у п.1 ч.2 ст.162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.
Згідно з ч.2 ст.162 КАС України суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Суд вважає, що права та інтереси позивача будуть дотримані якщо податкові повідомлення-рішення №0005910152 від 05.09.2011 та №0007190152 від 29.11.2012 будуть скасовані.
При цьому, враховуючи, що ДПС України рішенням від 06.02.2013 за №3006/7/10-2215 залишено без змін податкове повідомлення - рішення Бердянської ОДПІ від 05.09.2012 за №0005910152 з урахуванням рішення ДПС у Запорізькій області від 22.11.2012 за №5744/10/10-420, то, відповідно, податкове повідомлення - рішення Бердянської ОДПІ від 05.09.2012 за №0005910152 підлягає скасуванню з урахуванням рішення Державної податкової служби у Запорізькій області №5744/10/10-420 від 22.11.2012.
Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню. Доводи відповідача суд не приймає до уваги виходячи з вище наведеного.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Скасувати податкове повідомлення-рішення №0005910152, прийняте 05.09.2012 Бердянською об'єднаною державною податковою інспекцією Запорізької області Державної податкової служби відносно Приватного підприємства «Квартал плюс», з урахуванням рішення Державної податкової служби у Запорізькій області №5744/10/10-420 від 22.11.2012.
Скасувати податкове повідомлення-рішення №0007190152, прийняте 29.11.2012 Бердянською об'єднаною державною податковою інспекцією Запорізької області Державної податкової служби відносно Приватного підприємства «Квартал плюс», яким збільшено грошове зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб на суму 62679 грн. 02 коп., з яких: 52315 грн. 54 коп. - за основним платежем, 10363 грн. 48 коп. - штрафні (фінансові) санкції.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Присудити на користь Приватного підприємства «Квартал плюс» з Державного бюджету України судові витрати у сумі 629 грн. 00 коп.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.
Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.
Постанову у повному обсязі виготовлено 10.06.2013.
Суддя О.О. Прасов