Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
11 червня 2013 р. № 820/4345/13-а
Харківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Самойлової В.В.
за участю секретаря судового засідання - Гладкої А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції в Харківській області до Комунального закладу охорони здоров'я "Валківська центральна районна лікарня" про зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ДФІ в Харківській області звернулась до належного суду з адміністративним позовом, в якому просить зобов'язати Комунальний заклад охорони здоров'я "Валківська центральна районна лікарня" виконати її вимогу від 25.01.2013 року № 720-18/117, а саме:
- забезпечити відшкодування до бюджету на КБКД 20180500 "Інші надходження" зайво виплачені кошти в сумі 37936,78 грн., в разі необхідності провести претензійно-позовну роботу з винними особами в порядку та в розмірі, згідно до ст. ст. 130-136 Кодексу законів про працю України;
- забезпечити відшкодування зайво нарахованих внесків на заробітну плату в сумі 14170,34 грн., прийняті відносно нього.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що в ході проведеної фахівцями Валківської МДФІ ревізії фінансово-господарської діяльності відповідача за період з 01.10.2009 року по 01.10.2012 року, були виявлені порушення фінансової дисципліни, що стало підставою для складання на адресу відповідача зазначеної вище вимоги про усунення останніх, які на теперішній час залишаються частково не відшкодованими.
У судовому засіданні представник позивача за довіреністю Кутьєва Т.О. підтримала позовні вимоги в повному обсязі та просила про їх задоволення.
Представник відповідача за довіреністю Борисенко С.М. проти позову заперечувала, посилаючись на те, що оскаржувана вимога є незаконною та необгрунтованою, а тому позов задоволенню не підлягає.
Заслухавши представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
Встановлено, що Валківською МДФІ при проведенні ревізії фінансово-господарської діяльності відповідача за період з 01.10.2009 року по 01.10.2012 року, були виявлені порушення фінансової дисципліни з боку останнього на загальну суму 2874881,84 грн.
Так, ревізією дотримання законодавства при здійсненні операцій з оплати праці внутрішнім сумісникам встановлено наступне.
Протягом періоду, що підлягає ревізії головний бухгалтер лікарні Буряк О.Ф. та заступник головного бухгалтера ОСОБА_4 отримували заробітну плату за сумісництвом на посаді медичного статистика.
Наказами головного лікаря стосовно головного бухгалтера КЗОЗ "Валківська ЦРЛ" Буряк О.Ф., зазначено:
- № 72 від 30.09.09 р. "Буряк О.Ф. - головному бухгалтеру дозволити сумісництво 0.5 ставки медичного статистика з 01.10.09 р.";
- № 3 від 04.01.2010 р. "Буряк О.Ф." - головному бухгалтеру дозволити сумісництво 0.5 ставки медичного статистика з 02.01.10 р.";
- №4/1 від 03.01.2010 р. "Буряк О.Ф. - головному бухгалтеру дозволити сумісництво 0.5 ставки медичного статистика з 02.01.2010 р.";
- №7 від 11.01.2012 р. "Буряк О.Ф. - головному бухгалтеру дозволити сумісництво 0.5 ставки медичного статистика з 03.01.12 р.".
Наказами головного лікаря стосовно заступника головного бухгалтера КЗОЗ "Валківської ЦРЛ" ОСОБА_4 зазначено:
-№ 5 від 14.01.09 р. "ОСОБА_4 - заступнику головного бухгалтера дозволити сумісництво 0.25 ставки медичного статистика з 02.10.09 р.";
- № 3 від 04.01.2010 р. "ОСОБА_4 - заступнику головного бухгалтера дозволити сумісництво 0.5 ставки медичного статистика з 02.01.10 р.";
- № 4/1 від 03.01.2010р. "ОСОБА_4 - заступнику головного бухгалтера дозволити сумісництво 0.5 ставки медичного статистика з 02.01.11р.";
- №7 від 11.01.2012р. "ОСОБА_4- заступнику головного бухгалтера дозволити сумісництво 0.5 ставки медичного статистика з 03.01.12 р.".
При вирішенні даного спору суд враховує наступні нормативні положення.
Відповідно до статті 102-1 КЗпП працівники, які працюють за сумісництвом, одержують заробітну плату за фактично виконану роботу, умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств визначає Кабінет Міністрів України. Тому зазначені питання регулюються постановою Кабінету Міністрів України «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій» від 3 квітня 1993 р. № 245 (далі - Постанова № 245). На виконання постанови № 245 наказом Міністерства праці, Міністерства юстиції та Міністерства фінансів України від 28 червня 1993 р. № 43 було затверджено Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій (далі - Положення).
Відповідно до п. 1 Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затвердженого Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України Міністерства фінансів України 28.06.1993 р. № 43 сумісництвом вважається виконання працівником, крім своєї основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому ж або іншому підприємстві, в установі, організації або у громадянина (пі іприємця, приватної особи) за наймом.
Відповідно до ст. 21 Кодексу законів про працю України трудовий договір є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, і підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови пращ, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Відповідно до ч. 3 ст. 24 КЗпП укладення трудового договору оформляється наказом чи розпорядження власника або уповноваженого ним органу.
Таким чином, оформлення сумісництва повинно проводитися наказом, в якому зазначається про прийняття працівника на роботу за сумісництвом, роботу, яку повинен виконувати працівник та її умови.
Таким чином, оформлення на роботу за сумісництвом на посаду медичного статистика головного бухгалтера та заступника головного бухгалтера здійснено не у відповідності до вимог чинного законодавства.
Відповідно до п. 4 Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, Наказ Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства фінансів України 28.06.1993 . № 43 та п. 4 Постанови КМУ від 03.04.1993 р. №245 "Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, керівники державних підприємств, установ, організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів державних підприємств, установ, організацій (цехів, відділів, лабораторій тощо) та їхні заступники не мають права працювати за сумісництвом (за винятком наукової, викладацької, медичної і творчої діяльності). Згідно листа Міністерства праці та соціальної політики України від 16.09.2010 р. № 294/ІЗ/116 "Про сумісництво посадових осіб державних і комунальних установ та соціальні гарантії інвалідів" дія Постанови КМУ від 03.04.1993 р. № 245 поширюється не тільки на державні, а і на комунальні підприємства, установи і організації.
Згідно ст. 74 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров'я" від 19 листопада 1992 року № 2801-ХІІ медичною медичною діяльністю можуть займатись особи, які мають відповідну спеціальну освіту і відповідають єдиним кваліфікаційним вимогам. Такі вимоги встановлені Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78 "Охорона здоров'я", затвердженим та впровадженим в дію наказом МОЗ від 29.03.2002 №117.
Номенклатура спеціальностей затверджена наказом МОЗ від 19.12.97 р. № 359 "Про подальше удосконалення атестації лікарів", зареєстрованим у міністерстві юстиції України 14.01.98 р. за № 14/2454 (із змінами), та наказом МОЗ від 23.11.2007 р. № 742 "Про атестацію молодших спеціалістів з медичною освітою", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 12.12.2007 р. за №1368/14635.
Спеціальність медичний статистик передбачена Номенклатурою спеціальностей молодших спеціалістів з медичною освітою в Додатку 1 до пункту 1.6 "Положення про атестацію молодших спеціалістів з медичною освітою", затвердженого наказом МОЗ від 23.11.2007 р. № 742.
Відповідно п. 40 "Медичний статистик" розділу "Фахівці" Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. (Випуск 78 "Охорона здоров'я") до посади медичний статистик встановлені наступні кваліфікаційні вимоги: неповна вища освіта (молодший спеціаліст) або базова вища освіта (бакалавр) за напрямом підготовки "Медицина", спеціальністю "Сестринська справа", "Лікувальна справа" або "Акушерська справа". Спеціалізація за фахом "Медична статистика". Без вимог до стажу роботи.
Крім того, відповідно до наказу МОЗ України від 25.12.92 р. N 195 "Про затвердження переліку вищих і середніх спеціальних навчальних закладів, підготовка і отримання звання в яких дають право займатися медичною і фармацевтичною діяльністю" також до медичної діяльності на посадах лікарів та середнього медичного персоналу допускаються особи з повною вищою та неповною вищою (немедичною) освітою, які закінчили:
- вищий або середній спеціальний навчальний заклад, здобули вищу або неповну вищу економічну, економіко-статистичну, статистичну та інженерно-економічну освіту, пройшли спеціальну підготовку і мають сертифікат лікаря-спеціаліста, мають право працювати на посадах лікарів - статистів, у тому числі й керівників відділів обліку та медичної статистики, на посадах медичних статистиків. (лист Міністерства охорони здоров'я України від 23.03.2012 р. № 10.01.67/773).
Відповідно до п. 3.1 розділу III Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України №49 від 02.02.2011 р. та п. 2.2 Ліцензійних провадження господарської діяльності з медичної практики, підтверджених наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Міністерства охорони здоров'я України № 38/63 від 16.02.2001 р. відповідність спеціальним освітнім та кваліфікаційним вимогам може засвідчуватися:
1) дипломом про вищу медичну освіту державного зразка;
2) сертифікатом лікаря-спеціаліста встановленого зразка, виданим вищими медичними навчальними закладами, закладами післядипломної освіти ІІІ-ІУ рівнів акредитації відповідно до Положення про порядок проведення атестації лікарів, затвердженого наказом МОЗ від 19.12.97 р. № 359, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.98 р. за № 14/2454;
3) посвідченням про присвоєння (підтвердження) відповідної, кваліфікаційної категорії з лікарських спеціальностей затвердженого зразки відповідно до Положення про порядок проведення атестації лікарів, затвердженого наказом МОЗ від 19.12.97 р. № 359, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.98 р. за № 14/2454;
4) посвідченням про присвоєння (підтвердження) відповідної кваліфікаційної категорії зі спеціальностей молодших спеціалістів з медичною освітою відповідно до наказу МОЗ від 23.11.2007 р. № 742 "Про атестацію молодших спеціалістів з медичною освітою", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.12.2007 р. за № 1368/14635;
5) свідоцтвом про проходження підвищення кваліфікації та перепідготовки молодших спеціалістів з медичною освітою встановленого зразка, виданим вищими медичними навчальними закладами (закладами післядипломної освіти) І-ІІІ рівнів акредитації відповідно до Положення і Свідоцтво про проходження підвищення кваліфікації та перепідготовки молодших медичних та фармацевтичних спеціалістів, затвердженого наказом МОЗ від 07.09.93 р. № 198, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.12.93 р. за № 208.
Так, в ході ревізії головному лікарю КЗОЗ "Валківська ЦРЛ" було направлено запит № 720-21/2269 від 28.11.2012 р. щодо надання інформації про освіту та проходження спеціальної підготовки працівників з немедичною освітою, які допущені до медичної діяльності на посадах лікарів та середнього медичного персоналу.
Згідно інформації наданої головним лікарем №427/02 від 06.12.2012 р. головному бухгалтеру лікарні Буряк О.Ф. присвоєно кваліфікацію вченого агронома - економіста (диплом Харківського сільськогосподарського інституту ім. В.В. Докучаева серія Ю №006638 від 26.06.1974 р.), заступнику головного бухгалтера ОСОБА_4 присвоєно кваліфікацію економіста по бухгалтерському обліку в сільському господарстві (диплом Харківського сільськогосподарського інституту ім. В.В.Докучаєва серія РВ №796644 від 28.06.1988 р.), дані щодо проходження спеціальної підготовки, що дає право займатися медичною діяльністю відсутні.
Отже, в порушення ст. 74 Закону "Основ законодавства України, про охорону здоров'я" , розділу III Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України № 49 від 02.02.2011 р. головний бухгалтер КЗОЗ "Валківська ЦРЛ" Буряк О.Ф. та заступник головного бухгалтера ОСОБА_4 отримували заробітну плату за сумісництвом на посаді медичного статиста без відповідної медичної освіти.
Таким чином, за період з 01.10.2009 р. по 01.10.2012 р. безпідставно нараховано та виплачено заробітної плати головному бухгалтеру на суму 19598,13 грн., заступнику головного бухгалтера ОСОБА_4 19397,32 грн.
Безпідставне нарахування та виплата заробітної плати призвело до зайвого нарахування та сплати єдиного соціального внеску на суму 14170,34 грн., внаслідок допущених порушень, лікарні завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 53165,79 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, за результатами ревізії фахівцями Валківською МДФІ було складено акт перевірки від 11.01.2013 року № 720-23/9, який був підписаний головним бухгалтером та головним лікарем Комунального закладу охорони здоров'я "Валківська центральна районна лікарня" без заперечень та останнім, що є структурним підрозділом позивача без права юридичної особи, пред'явлено на адресу відповідача вимогу від 25.01.2013 року № 720-18/117 щодо вжиття заходів для усунення виявлених ревізією порушень в строк до 20.02.2013 року, яка до теперішнього часу в повному обсязі (за виключенням часткового відшкодування спричиненої шкоди) не виконана, не оскаржена і не скасована у встановленому законодавством порядку, що у відповідності до вимог п. 10 ст. 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" дає право позивачеві для звернення до суду в інтересах держави, оскільки підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, що має місце в даному випадку.
З підстав вищевикладеного, суд вважає, що вказана вимога є законною та обґрунтованою, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 11, 159, 160, 162 КАСУ, суд, -
постановив:
Позов задовольнити.
Зобов'язати Комунальний заклад охорони здоров'я "Валківська центральна районна лікарня" (юридична адреса: 63200, Харківська область, м. Валки, пров. Майський, буд. 34, код ЄДРПОУ: 02002859) виконати вимогу Державної фінансової інспекції в Харківській області (юридична адреса: 61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 4, під. 10, код ЄДРПОУ: 21266914) від 25.01.2013 року № 720-18/117, а саме:
- забезпечити відшкодування до бюджету на КБКД 20180500 "Інші надходження" зайво виплачені кошти в сумі 37936,78 грн., в разі необхідності провести претензійно-позовну роботу з винними особами в порядку та в розмірі, згідно до ст. ст. 130-136 Кодексу законів про працю України;
- забезпечити відшкодування зайво нарахованих внесків на заробітну плату в сумі 14170,34 грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАСУ - з дня отримання копії постанови, шляхом подачі апеляційної скарги, з направленням її копії до апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлено 12.06.2013 року.
Суддя Самойлова В.В.