Постанова № 31757374, 03.06.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2013
Номер справи
805/5458/13-а
Номер документу
31757374
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 червня 2013 р. Справа №805/5458/13-а

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 15 год. 00 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Маслоід О.С.

при секретарі судового засідання - Вітязь Х. О.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі міста Донецька

до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції

у Донецькій області

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на

стороні відповідача Державного підприємства «Донецька вугільна

енергетична компанія»

про скасування постанови, -

за участю представників сторін:

від позивача - Чейлях Л. І.

від відповідача - не з'явився

від третьої особи - Лабун Г. І.

В С Т А Н О В И В :

Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі міста Донецька (надалі - позивач) звернулося до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області про скасування по станови про скасування постанови про зупинення виконавчого провадження від 22.03.2013 року з примусового виконання виконавчого листа по справі № 2а/0570/7055/2012, виданого 29.10.2012 року.

Ухвалою суду від 30.04.2013 року до участі у справі залучено у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» (надалі - третя особа).

Ухвалою суду від 30.04.2013 року здійснено заміну неналежного відповідача - Відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області на належного відповідача - Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області (надалі - відповідач).

Представник позивача у судовому засіданні позовну заяву підтримала, просила задовольнити її у повному обсязі. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначила, що оскаржувана постанова з примусового виконання виконавчого листа по справі № 2а/0570/7055/2012, виданого 29.10.2012 року, яка була прийнята на підставі п. 17 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження» (надалі - Закон) у зв'язку із прийняттям рішення про приватизацію вугледобувних підприємств є незаконною та безпідставною, оскільки необхідне рішення про приватизацію відсутнє.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився та представника не направив, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, через канцелярію суду надав лист, яким просив відмовити у задоволенні позовних вимог та розглядати справу без його участі.

Представник третьої особи у судовому засіданні підтримала позицію відповідача та зазначила наступне. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 19.09.2012 року № 728-р затверджений план корпоратизації державних підприємств до 2014 року, в одному з пунктів якого зазначене ДП «Донецька вугільна енергетична компанія». Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2012 року № 987 затверджений перелік об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012-2014 роках, до числа яких входить Відокремлений підрозділ «Шахта ім. Є. Т. Абакумова». На виконання зазначеної Постанови Міністерство енергетики та вугільної промисловості України видало наказ № 1004 від 13.12.2012 року «Про здійснення перед приватизаційної підготовки», яким керівників відповідних державних підприємств, зокрема і ДП «Донецька вугільна енергетична компанія», зобов'язано до 03.03.2013 року здійснити передприватизаційну підготовку об'єктів державної власності.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення представника позивача та третьої особи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

29 жовтня 2012 року Донецьким окружним адміністративним судом було видано виконавчий лист по справі № 2а/0570/7055/2012 від 03 жовтня 2012 року за позовом Управління Пенсійного фонду України у Кіровському районі м. Донецька до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія про стягнення витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, в сумі 4952487 грн. 66 коп.

12.11.2012 року позивачем до відповідача було подано заяву № 21403/а про прийняття до виконання виконавчого документу та вирішення питання про відкриття виконавчого провадження.

Постановою від 13.11.2012 року відкрито виконавче провадження ВП № 35242178 з примусового виконання виконавчого листа № 2а/0570/7055/2012, виданого Донецьким окружним адміністративним судом 29.10.2012 року.

Постановою від 22.03.2013 року зупинено виконавче провадження ВП № 35242178 з примусового виконання виконавчого листа № 2а/0570/7055/2012, виданого Донецьким окружним адміністративним судом 29.10.2012 року, яку було прийнято на підставі того, що третя особа є вугледобувним підприємством з частиною державної власності у статутному фонді 100 %, Постанови Кабінету міністрів України від 19 вересня 2012 року № 987, п. 17 ч. 1 ст. 37 Закону, Закону України «Про особливості приватизації вугледобувних підприємств».

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Ст. 1 Закону встановлено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).

Відповідно до ст. 6, 11 Закону державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб. Державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії направлені примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.

Згідно п. 17 ч. 1 ст. 37 Закону виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі прийняття рішення про приватизацію вугледобувних підприємств відповідно до Закону України "Про особливості приватизації вугледобувних підприємств" протягом трьох років з моменту завершення приватизації.

Аналіз наведених норм доводить, що однією з обставин для обов'язкового зупинення виконавчого провадження є наявність рішення про приватизацію вугледобувних підприємств, у іншому випадку державний виконавець зобов'язаний вживати всі необхідні заходи для примусового виконання рішень.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до постанови про відкриття виконавчого провадження від 16.11.2012 року виконавче провадження відкрито у відношенні Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія».

Згідно ч. 1, 4 ст. 62 Господарського кодексу України підприємство - самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами. Підприємство є юридичною особою.

Ч. 1, 2 ст. 8 Закону передбачено, зокрема, що сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Боржником є фізична або юридична особа, визначена виконавчим документом.

Таким чином, Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» - це юридична особа - боржник у даному виконавчому провадженні.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2012 року № 987 «Про затвердження переліку об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012 - 2014 роках, та критеріїв визначення способу їх приватизації» затверджено перелік об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012 - 2014 роках, до якого включено Відокремлений підрозділ «Шахта ім. Є. Т. Абакумова».

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2012 року № 728-р «Про затвердження плану корпоратизації державних вугледобувних підприємств» затверджено план корпоратизації державних підприємств до 2014 року, до переліку яких входить третя особа.

Відповідно до Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 1004 від 13.12.2012 року керівнику третьої особи необхідно здійснити у термін до 03.03.2013 року передприватизаційну підготовку.

Відповідно до п. 1, 2 ст. 10-1 Закону України «Про приватизацію державного майна» передприватизаційна підготовка може передувати прийняттю рішення про приватизацію.

Передприватизаційна підготовка державних підприємств, а також акціонерних товариств, створених у процесі корпоратизації, проводиться уповноваженими органами управління у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з урахуванням вимог законодавства про захист економічної конкуренції у період до їх передачі Фонду державного майна України для приватизації.

Передприватизаційна підготовка державних підприємств може включати процес створення акціонерних товариств на базі державного майна або майна державного підприємства (корпоратизація).

Проведення передприватизаційної підготовки здійснюється відповідно до проектів передприватизаційної підготовки підприємств.

Ст. 11 Закону України «Про приватизацію державного майна» визначений порядок приватизації державного майна, який передбачає: опублікування списку об'єктів, які підлягають приватизації, в офіційних друкованих виданнях державних органів приватизації та місцевій пресі; прийняття рішення про приватизацію; публікування інформації про прийняття рішення про приватизацію об'єкта; проведення аудиторської перевірки фінансової звітності підприємства, що приватизується; проведення у випадках, передбачених законодавством, екологічного аудиту об'єкта приватизації; затвердження плану приватизації або плану розміщення акцій акціонерних товариств, створених у процесі приватизації та корпоратизації, та їх реалізацію.

З наведеного вбачається, що Відокремлений підрозділ «Шахта ім. Є. Т. Абакумова» дійсно включено до списку об'єктів, які підлягають приватизації та вказаний список опублікований в офіційних друкованих видання, тобто виконану першу стадію, передбаченого порядку приватизації. Але у відношення третьої особи, до складу якої входить вказаний підрозділ, розпочато лише передприватизаційну підготовку та затверджено план корпоратизації, тобто розпочато стадію, що передує прийняттю, необхідного для обов'язкового зупинення виконавчого провадження, рішення про приватизацію.

Крім цього, згідно п. 1 Загальних питань Порядку передприватизаційної підготовки підприємств, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 р. N 1301 передприватизаційна підготовка підприємства є оптимізацією складу його майна, майнових прав та нематеріальних активів.

Відповідно до п. 4 вищезазначеного порядку передприватизаційна підготовка може здійснюватися на підприємствах, включених до переліку об'єктів державної власності, які не підлягають приватизації у зв'язку з їх загальнодержавним значенням, з метою створення на базі майна таких підприємств об'єктів, що можуть бути приватизовані згідно із законодавством.

На підставі наведеного суд зазначає, що передприватизаційна підготовка, корпоратизація та приватизація - це різні процеси зміни організаційної форми підприємств.

У наявності відсутнє рішення про приватизацію третьої особи, відповідно, відсутня підстава, яка обумовила обов'язкове зупинення виконавчого провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Ч. 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що відповідач не довів обставини, на підставі яких прийнято спірну постанову, відповідно її було прийнято передчасно та нерозсудливо.

Ч. 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Зважаючи на викладене, постанова від 22.03.2013 року про зупинення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 2а/0570/7055/2012, із посиланням на п. 17 ч.1 ст. 37 Закону є незаконною та такою, що підлягає скасуванню, відповідно позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Враховуючи наведене та керуючись Конституцією України, Законом України "Про виконавче провадження", Законом України «Про приватизацію державного майна», Постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2012 року № 987 «Про затвердження переліку об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012 - 2014 роках, та критеріїв визначення способу їх приватизації», Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2012 року № 728-р «Про затвердження плану корпоратизації державних вугледобувних підприємств», Порядком передприватизаційної підготовки підприємств, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 р. N 1301, ст. 122-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Скасувати постанову Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області від 22.03.2013 року ВП № 35242178 про зупинення виконавчого провадження.

Вступна та резолютивна частини постанови проголошені у судовому засіданні 03.06.2013 року в присутності представника позивача та третьої особи.

Зазначена постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 10 червня 2013 року.

Суддя Маслоід О.С.