ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 травня 2013 р.Справа № 821/322/13-а
Категорія: 10.1 Головуючий в 1 інстанції: Гомельчук С.В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
доповідача - судді Стас Л.В.
суддів-Турецької І.О., Косцової І.П.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2013 року по справі за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні до державного підприємства «Центральне конструкторське бюро «Ізумруд» про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
У січні 2013 року позивач, Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні, звернувся до суду з адміністративним позовом про стягнення з Державного підприємства «Центральне конструкторське бюро «Ізумруд» заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 11533,04грн., мотивуючи вимоги тим, що відповідач має недоїмку зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за листопад 2012 року в розмірі 11533,04 грн., яка зазначена в поданому до УПФУ звіті-нарахуванні за вказаний період. Оскільки станом на 28 січня 2013 року вказана заборгованість не погашена відповідачем добровільно, тому підлягає стягненню в судовому порядку.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2013 року адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні до державного підприємства «Центральне конструкторське бюро «Ізумруд» про стягнення заборгованості -задоволено повністю.
Стягнуто з державного підприємства «Центральне конструкторське бюро «Ізумруд» на користь управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за листопад 2012 року в розмірі 11533 (одинадцять тисяч п'ятсот тридцять три) грн. 04 коп. Виконання постанови суду відстрочено на 12 (дванадцять) місяців з 12 лютого 2013 року.
В апеляційній скарзі, управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2013 року в частині встановлення відстрочення виконання постанови.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що Державне підприємство «Центральне конструкторське бюро «Ізумруд» має статус юридичної особи, код ЄДРПОУ 14309617. Відповідача взято на облік в УПФУ за реєстраційним № 21/14-000408. З 01 січня 2011 року ДП ЦКБ «Ізумруд» платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем подано до управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні звіт-нарахування єдиного внеску за листопад 2012 року, згідно з яким сума єдиного внеску розмірі 11533, 04 грн. належала до сплати не пізніше 20 грудня 2012 року. За даними картки особового рахунку платника єдиного внеску за період розрахунку з 01 грудня 2012 року по 21 січня 2013 року та згідно з розрахунком УПФУ станом на 21 січня 2013 року заборгованість зі сплати єдиного внеску, що виникла 20 грудня 2012 року, залишається непогашеною.
Вирішуючи справу та задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції прийшов до висновку, що станом на момент розгляду справи, відповідач має заборгованість перед управлінням Пенсійного фонду України в м. Херсоні по сплаті єдиного внеску, відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яка підлягає стягненню.
Колегія суддів погоджується з вище вказаними висновками суду першої інстанції та вважає, що при винесенні постанови та задоволенні адміністративного позову судом першої інстанції були правильно застосовані норми матеріального та процесуального права, виходячи з наступного.
Згідно з пп. 2 п. 2.1 розділу ІІ Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 р. № 8-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25 лютого 2008 р. № 5-5), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 травня 2002 р. за № 442/6730 одним з основних завдань Управління є збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших коштів, призначених для пенсійного забезпечення.
За приписами Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI) та Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Крім того, йому надано право стягувати у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нараховані та/або не сплачені суми єдиного внеску, страхові внески та інші платежі.
Відповідно до п. 2 ч.1 ст.1 Закону № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з п.1 ч.1 ст.4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є: роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Пунктом 1 ч.2 ст. 6 Закону № 2464-VI встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 7 Закону № 2464-VI єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Згідно з п.п. 4.1.2., п.п. 4.1.3. п.4.1 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 р. № 21-5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 р. за № 994/18289 (далі - Інструкція) єдиний внесок нараховується на суми, що визначені базою для нарахування єдиного внеску, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати. Єдиний внесок обчислюється виключно у національній валюті, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
За приписами ч. 8 ст. 9 Закону № 2464-VI платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць.
Як встановлено судом першої інстанції, станом на момент подачі позову та розгляду справи ДП ЦКБ «Ізумруд» сума єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не сплачена, у зв'язку з чим позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Однак, на думку колегії суддів, правильно вирішивши по суті справу, судом першої інстанції при винесенні рішення про задоволення адміністративного позову було допущено помилкове застосування норм процесуального права, а саме.
Як вбачається з матеріалів справи, ДП «ЦКБ«Ізумруд» перед початком розгляду справи було подано клопотання про відстрочення виконання рішення терміном на 12 місяців.
Вирішуючи спірне питання та задовольняючи клопотання, суд першої інстанції виходив з того, що викладені заявником обставини є підставою для надання відстрочки на виконання рішення.
Колегія суддів не може погодитись з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо, тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач у своєму клопотанні у якості обставин, що ускладнюють сплату внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування висуває важке фінансове становище підприємства, пов'язане з наявністю заборгованості по заробітній платі, енергоносіям, до цільових фондів та забезпечення роботи підприємства.
Колегія суддів вважає, що викладені заявником обставини щодо відстрочення сплати суми єдиного внеску не є винятковими, у зв'язку з чим висновок суду про необхідність задоволення заяви є помилковим.
На підставі викладеного, колегія суддів вважає необхідним відповідно до п.2 ч.1 ст.201 КАС України, змінити постанову суду першої інстанції, виключивши з її резолютивної частини абзац третій щодо «відстрочення виконання постанови суду на 12 (дванадцять) місяців з 12 лютого 2013 року». В іншій частині постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 197; п.2 ч.1 ст. 198; п.1 ч.1 ст. 201; ст. 207; ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА :
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні - задовольнити частково.
Змінити постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2013 року, виключивши з її резолютивної частини наступний абзац: «Виконання постанови суду відстрочити на 12 (дванадцять) місяців з 12 лютого 2013 року.»
В іншій частині постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2013 року по справі за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні до державного підприємства «Центральне конструкторське бюро «Ізумруд» про стягнення заборгованості - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий:
Судді: