Справа № 1007/9280/2012
Провадження № 1/361/19/13
11.06.2013
В И Р О К
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
=====
11 червня 2013 року м.Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого - судді - Рабець М.Д.
при секретарях - Щипакіній К.В., Коваль Н.М.
з участю прокурора -Шабаліна М.В.
захисників - ОСОБА_1, ОСОБА_2
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Бровари кримінальну справу по обвинуваченню:
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_3, одруженого, маючого 2-х неповнолітніх дітей, працюючого директором ПП Земля 2009, проживаючого в ІНФОРМАЦІЯ_4, кв.№5, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, раніше не судимого,-
у скоєні злочинів, передбачених ст.ст.364-1ч.2; 366ч.2 КК України,-
ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_5, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_6, громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_7, одруженого, маючого 3-х неповнолітніх дітей, тимчасово не працюючого, зареєстрованого та проживаючого в ІНФОРМАЦІЯ_8, раніше не судимого,-
у скоєні злочинів, передбачених ст.ст.364ч.2; 366ч.2 КК України,-
В С Т А Н О В И В:
Підсудні ОСОБА_3 та ОСОБА_4 своїми умисними протиправними діями, вчинили відповідно злочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності повязаної з наданням публічних послуг, якими спричинено тяжкі наслідки за таких обставин.
Підсудний ОСОБА_3, відповідно до протоколу №1 учасників (власників) приватного підприємства «Земля-2009» від 01.06.2009р., призначений директором вказаного підприємства.
02.06.2009р. ПП «Земля-2009» зареєстровано державним реєстратором Бориспільської міської ради та зазначеному підприємству видане свідоцтво про державну реєстрацію серії А00 №537794.
ПП «Земля-2009» 06.07.2009р. отримало ліцензію Державної служби геодезії, картографії та кадастру України на виконання топографо-геодезичних, картографічних робіт.
19.11.2009р. ПП «Земля-2009» отримало ліцензію Державного комітету України із земельних ресурсів на проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт.
Протоколом № 1 учасників ПП « Земля 2009» від 01.06.09 затверджено статут вказаного підприємства, який 02.06.09 зареєстровано виконавчим комітетом Бориспільської міської ради за №13541020000002081.
У відповідності до статуту ПП «Земля 2009», це підприємство діє на підставі Статуту, Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, а також згідно з іншими законодавчими актами і нормами.
Статтею 5 Господарського кодексу України визначено, що Конституційні основи правового господарського порядку в Україні становлять: право власності Українського народу на землю, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України.
Субєкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання здійснюють свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.
Відповідно до п. 2.2. Статуту ПП «Земля 2009» основними видами діяльності цього підприємства є:
- діяльність у сфері геодезії, гідрографії та гідрометеорології;
- проведення спеціальних землевпорядних, картографогеодезичних, картографічних, ґрунтових, геоботанічних, радіологічних, містобудівних, лісотехнологічних, водогосподарських, земельно-оціночних вишукувань з метою підготовки та створення бази даних земельного кадастру для задоволення попиту в земельно-кадастровій інформації для органів державного управління, податкової адміністрації, банків, юридичних та фізичних осіб;
- виконання землевпорядних робіт, тощо.
Пунктом 4.11 Статуту передбачено, що ПП «Земля 2009» зобовязане, охороняти навколишнє середовище від забруднення та інших шкідливих впливів, а також виконувати інші обовязки, що передбачені чинним законодавством України.
Згідно зі статтею 11 статуту ПП «Земля-2009», ОСОБА_3, як директор вказаного підприємства уповноважений та зобовязаний :
- у межах чинного законодавства без довіреності вирішувати усі питання діяльності підприємства;
- у межах своїх повноважень видавати накази та розпорядження обовязкові для виконання всіма працівниками та підрозділами підприємства;
- представляти підприємство у державних та інших органах, відповідати за результати діяльності перед органами державної виконавчої влади;
- розпоряджатися майном та коштами підприємства;
- укладати договори, контракти, видавати доручення, відкривати та закривати банківські рахунки;
- приймати на роботу та звільняти з роботи працівників підприємства згідно з чинним законодавством;
- застосовувати заходи матеріального заохочення, притягувати до відповідальності згідно з чинним законодавством;
- забезпечувати охорону праці;
- визначати функціональні обовязки працівників підприємства;
- контролювати дотримання штатно - фінансової дисципліни;
- готувати балансовий звіт по підсумкам діяльності підприємства за поточний рік та подавати його на затвердження Зборів Учасників підприємства;
- відповідати за дотримання чинного законодавства при укладанні угод цивільно-правового характеру, тощо.
Згідно з посадовою інструкцією директора підприємства, затвердженої протоколом №1 від 03.01.10 зборів засновників ПП «Земля-2009», ОСОБА_3, як директор підприємства:
- визначає, формулює, планує, здійснює та координує всі види діяльності підприємства;
- забезпечує відповідність робіт за договорами вимогам Законів, підзаконних актів Кабінету Міністрів України та Державного комітету по земельних ресурсах, з метою задоволення потреб замовника;
- забезпечує додержання законності, активне використання правових засобів, удосконалення управління.
Крім того, зборами учасників товариства з обмеженою відповідальністю «Агати-5» від 18.01.2007р. затверджено статут вказаного товариства у новій редакції, який 07.09.2007 зареєстрований державним реєстратором Бориспільської районної державної адміністрації за №13301050006000302.
Згідно з п.2.2 статуту ТОВ «Агати-5», основними напрямками діяльності товариства є:
- проведення спеціальних землевпорядних, картографогеодезичних, картографічних, ґрунтових, геоботанічних, радіологічних, містобудівних, лісотехнологічних, водогосподарських, земельно-оціночних вишукувань з метою підготовки та створення бази даних земельного кадастру для задоволення попиту в земельно-кадастровій інформації для органів державного управління, податкової адміністрації, банків, юридичних та фізичних осіб;
- виконання землевпорядних робіт;
- виконання окремих науково - дослідних, дослідно - конструкторських, дослідно - технологічних і спеціальних робіт в галузі землеустрою, геоінформаційних систем та технологій при створенні та експлуатації автоматизованої системи ведення державного земельного кадастру;
- системна координація впровадження в підрозділах «Центру», Держкомзему України, державних органів земельних ресурсів на місцях програмно - технічних засобів та ГІС-технологій ведення державного земельного кадастру;
- геодезичні зйомки з інвентаризації та встановлення меж земельних ділянок;
- надання кадастрової інформації споживачам, тощо.
Наказом №7 від 02.06.09 директора ТОВ «Агати-5», ОСОБА_3 призначено заступником директора вказаного товариства з 02.06.2009р. за сумісництвом.
Згідно з п.4.10 Статуту ТОВ «Агати-5», заступник директора товариства по напрямках його діяльності має право без довіреності виконувати дії від імені товариства.
Наказом №11 від 31.07.09 директора ТОВ «Агати-5», на заступника директора ОСОБА_3 у період з 03.08.09 по 02.09.09 покладались обовязки директора зазначеного товариства.
Згідно зі статтею 4 статуту ТОВ «Агати-5», управління товариством здійснюється зборами учасників та директором (дирекцією). Директор товариства має право без довіреності виконувати всі дії від імені товариства і постійно вирішувати всі питання діяльності товариства.
31.12.09 наказом №13 директора ТОВ «Агати-5», ОСОБА_3 звільнено із займаної посади у звязку з ліквідацією підприємства.
Таким чином, ОСОБА_3 у період з 01.06.09 по даний час є службовою особою юридичної особи приватного права - ПП «Земля-2009», та у період з 02.06.09 по 31.12.09 також являвся службовою особою юридичної особи приватного права - ТОВ «Агати-5», які створені у відповідності до ст.87 Цивільного кодексу України, тобто постійно виконує організаційно - розпорядчі та адміністративно - господарські функції.
Згідно з наказом голови Державного комітету України із земельних ресурсів №622-кт від 28.09.2009р. на головного спеціаліста управління земельних ресурсів у Бориспільському районі Київської області ОСОБА_4 з 28.09.2009р. покладено виконання обовязків начальника управління земельних ресурсів у Бориспільському районі з правом підпису фінансово - господарських та організаційно - розпорядчих документів.
Наказом №143-кт від 10.02.10 голови Державного комітету України із земельних ресурсів, ОСОБА_4 з 11.02.2011р. призначено на посаду начальника управління Держкомзему у Бориспільському районі Київської області.
Наказом №768-км від 01.11.2010р. голови Державного комітету України із земельних ресурсів ОСОБА_4 звільнено із займаної посади.
У відповідності до Положення про Управління Держкомзему у Бориспільському районі Київської області, затвердженого наказом голови Держкомзему №610 від 24.11.09, управління є територіальним органом Держкомзему, підзвітним та підконтрольним Держкомзему та головному управлінню Держкомзему у Київській області.
Управління Держкомзему у Бориспільському районі у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, постановами Верховної ради України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, наказами Держкомзему та головного управління Держкомзему у Київській області, а також вказаним Положенням.
Згідно з Положенням про управління Держкомзему у Бориспільському районі, вказане управління відповідно до покладених на нього завдань, серед іншого, зобов'язане:
- організовувати і забезпечувати ведення державного земельного кадастру та координувати роботу з підготовки земельно-кадастрової документації;
- брати участь у виконанні державних, галузевих і регіональних програм з питань регулювання земельних відносин, установлення меж області, району, міста, району в місті, села і селища, раціонального використання, земель їх відтворення та охорони, проведення моніторингу земель;
- здійснювати державний контроль за використанням та охороною земель;
- готувати та здійснювати організаційні, економічні, екологічні та інші заходи, спрямовані на раціональне використання земель, їх захист від шкідливого антропогенного впливу, а також на відтворення і підвищення родючості, продуктивності та корисних властивостей ґрунтів, дотримання режиму використання земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення інших територій і обєктів екомережі, бере участь в організації заходів щодо відтворення корисних властивостей земельних ділянок;
- організовувати в установленому порядку виконання землевпорядних робіт і проведення державної інвентаризації земель;
- здійснювати в межах своєї компетенції координацію місцевих органів виконавчої влади з питань землеустрою;
- виступати в установленому порядку замовником науково-дослідних, проектно-розвідувальних і будівельних протиерозійних робіт, що проводяться у межах заходів з охорони земель, реформування земельних відносин, землеустрою, ведення державного земельного кадастру, проведення моніторингу земель;
- порушувати у встановленому законом порядку клопотання про зупинення дії або скасування актів місцевих держадміністрацій та органів місцевого самоврядування з питань, що належать до його компетенції, а також про притягнення осіб, винних у порушенні земельного законодавства, до передбаченої законом відповідальності;
- здійснювати державний контроль за використанням та охороною земель відповідно до Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" та інших законів.
Розділом 5 зазначеного Положення передбачено, що управління Держкомзему у Бориспільському районі має право:
- одержувати в установленому законодавством порядку від місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, а також від підприємств, установ та організацій інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на нього завдань, тощо.
Розділом 8 Положення передбачені повноваження начальника управління земельних ресурсів у Бориспільському районі відповідно до яких ОСОБА_4 був зобовязаний:
- здійснювати керівництво діяльністю управління і нести персональну відповідальність за виконання покладених на управління завдань і виконання своїх функцій;
- розподіляти обовязки між своїми заступниками, затверджувати положення про структурні підрозділи і функціональні обовязки працівників управління;
- видавати в межах своєї компетенції накази, організовувати і контролювати їх виконання;
- забезпечувати у межах своєї компетенції контроль за станом справ у сфері діяльності управління, вживати заходів до його поліпшення;
- призначати на посади і звільняти з посад працівників управління;
- здійснювати інші повноваження, передбачені чинним законодавством України та цим Положенням.
Аналогічні за змістом завдання та обовязки покладались на ОСОБА_4 положенням про управління земельних ресурсів у Бориспільському районі, затвердженим 08.08.2007р. наказом Держземагенства України №115 від 08.08.07 та положенням про управління Держкомзему у Бориспільському районі, затвердженим наказом голови Держкомзему України №166 від 12.02.10.
Таким чином, ОСОБА_4 у період з 28.09.09 по 01.11.10 виконував організаційно - розпорядчі та адміністративно - господарські обовязки, тобто, відповідно до примітки 1 до ст. 364 КК України, був службовою особою.
Відповідно до ст.ст.13, 14 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є обєктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ч.1ст.58 Земельного України та ст. 4 Водного кодексу України до земель водного фонду, серед інших, належать землі зайняті прибережними захисними смугами вздовж річок та навколо водойм.
Згідно з ст. 6 Водного кодексу України, води (водні обєкти) є виключною власністю народу України і надаються тільки у користування.
Відповідно до ст.89 Водного кодексу України та ст.61 Земельного кодексу України, прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності. У прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється розорювання земель (крім підготовки ґрунту для залуження і залісення), а також садівництво та городництво.
Статтею 59 Земельного кодексу України передбачено, що громадянам та юридичним особам із земель водного фонду можуть передаватись на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково дослідних робіт, тощо.
Згідно із ст.60 Земельного Кодексу України вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних обєктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності у межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги, ширина яких, зокрема для великих річок та водосховищ на них становить 100 метрів.
Відповідно п.д ч.4 ст.84 Земельного кодексу України землі водного фонду належать до земель державної власності, які не можуть передаватися у приватну власність.
У відповідності до ст.88 Водного кодексу України, з метою охорони поверхневих водних обєктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм в межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги.
Прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води шириною: для великих річок, водосховищ на них та озер - 100 метрів. Землі прибережних захисних смуг перебувають у державній та комунальній власності та можуть надаватися у користування.
Згідно із ст.6 Закону України «Про землеустрій», землеустрій базується на принципі дотримання законності.
Відповідно до ст.28 названого Закону, розробники документації із землеустрою зобов'язані дотримуватися законодавства України, що регулює земельні відносини, а також державних стандартів, норм і правил при
здійсненні землеустрою. Розробники документації із землеустрою несуть відповідно до закону відповідальність за достовірність, якість і безпеку заходів, передбачених цією документацією.
Згідно зі ст.198 Земельного кодексу України, кадастрові зйомки - це комплекс робіт, виконуваних для визначення та відновлення меж земельних ділянок.
Кадастрова зйомка включає:
а) геодезичне встановлення меж земельної ділянки;
б) погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами;
в) відновлення меж земельної ділянки на місцевості;
г) встановлення меж частин земельної ділянки, які містять обтяження та обмеження щодо використання землі;
ґ) виготовлення кадастрового плану.
Відповідно до п.п.1.12; 1.14 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного Комітету України по земельних ресурсах 04.05.99 №43, складання державного акта на право власності на земельну ділянку або право постійного користування земельною ділянкою при передачі або наданні земельних ділянок громадянам, підприємствам, установам, організаціям та об'єднанням громадян всіх видів проводиться після перенесення в натуру (на місцевість) меж земельної ділянки та закріплення їх довгостроковими межовими знаками встановленого зразка за затвердженим в установленому порядку проектом відведення цієї ділянки. Довгострокові межові знаки передаються на зберігання власнику або користувачу земельної ділянки, про що складається відповідний акт. Акт складається у трьох примірниках, підписується власником або користувачем земельної ділянки, виконавцем робіт і представником районного (міського) відділу (управління) земельних ресурсів Держкомзему України. Один примірник додається до технічної документації зі складання відповідного державного акта, другий - передається виконавцю робіт, третій - видається разом з державним актом на землю власнику або користувачу земельної ділянки. Власник або користувач земельної ділянки попереджається про відповідальність за порушення чи знищення вказаних знаків.
Згідно із п.п.2.1; 2.4; 2.6 вказаної Інструкції, роботи зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку або на право постійного користування земельною ділянкою виконуються в такій послідовності:
- підготовчі роботи;
- встановлення(відновлення) в натурі(на місцевості) меж земельної ділянки та меж обмежень на використання земельної ділянки;
- складання кадастрового плану земельної ділянки;
- заповнення бланка державного акта.
Перенесення в натуру (на місцевість) або відновлення всіх поворотних точок меж земельної ділянки здійснюється геодезичними методами з прив'язкою не менше двох характерних закріплених поворотних точок до пунктів державної геодезичної мережі та до твердих точок на місцевості.
Здійснюється кадастрова зйомка земельної ділянки з наступним вирахуванням координат поворотних точок меж (у державній або умовній системі координат) і площі ділянки.
За результатами виконаних робіт складається кадастровий план земельної ділянки.
Кадастровий план земельної ділянки складається в масштабі, який забезпечує чітке зображення всіх елементів і написів. На план наносяться:
- межі земельної ділянки з описом суміжних землевласників і землекористувачів;
- поворотні точки меж земельної ділянки;
- лінійні проміри між точками по межах земельної ділянки;
- річки, озера, канали, шляхи, лісосмуги, інші елементи ситуації;
- межі вкраплених земельних ділянок сторонніх землевласників і землекористувачів (додається їх список);
- межі угідь та зонобмежень щодо використання земельної ділянки.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» обовязковій державній експертизі підлягають проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель водного фонду.
Згідно із ст.60 Закону України „Про землеустрій та ст.6 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" на уповноважений орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів, яким, у тому числі, є управління земельних ресурсів у Бориспільському районі, покладено обовязок здійснення державного контролю за проведенням землеустрою і дотриманням вимог, встановлених цими законами, законами України та іншими нормативно-правовими актами при розробці документації із землеустрою, окрім цього до повноважень цього управління належать здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю, додержання вимог земельного законодавства у процесі передачі у власність земельних ділянок.
Таким чином, у силу вказаних вимог закону на службових осіб управління земельних ресурсів у Бориспільському районі покладається обовязок щодо дотримання при вирішенні питань з передачі у власність землі вимог чинного законодавства.
Будучи службовою особою, обіймаючи посаду начальника управління земельних ресурсів (начальника управління Держкомзему) у Бориспільському районі та виконуючи його обовязки ОСОБА_4 у своїй діяльності повинен дотримуватися та керуватися Конституцією України, законами України, постановами Верховної ради України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, наказами Держкомзему та головного управління Держкомзему у Київській області, а також наведеними вище Положеннями.
Однак, порушуючи вимоги наведених вище законів України, нормативних актів, положень та своїх функціональних обовязків, ОСОБА_3 та ОСОБА_4, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи всупереч інтересам служби в інтересах третіх осіб вчинили злочинні дії внаслідок яких із власності держави протиправно вибули землі водного фонду, що розташовані на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області загальною площею 4,131га. вартістю 6348435 грн., що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам у вигляді заподіяння збитків на вказану суму, при наступних обставинах.
Виділення земельної ділянки БРИГІДЕРУ К.В.
10 червня 2009 року до Бориспільської районної державної адміністрації із клопотанням про вибір місця розташування земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради орієнтовним розміром 0,70га. звернувся ОСОБА_5
Згідно з письмовою резолюцією голови Бориспільської районної державної адміністрації ОСОБА_6 від 10.06.09, розгляд вказаних клопотань доручено управлінню земельних ресурсів у Бориспільському районі.
Висновком №5681-б від 25.06.09 за підписом заступника начальника управління земельних ресурсів у Бориспільському районі погоджене місце розташування земельної ділянки площею 0,70 га ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства за умов дотримання природоохоронних, санітарних та протипожежних вимог при складанні проекту землеустрою.
У подальшому начальником управління земельних ресурсів у Бориспільському районі підписано (завізовано) проект розпорядження «Про затвердження матеріалів вибору місця розташування земельних ділянок та надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області», яке внесене ним для підписання головою Бориспільської райдержадміністрації.
Розпорядженням голови Бориспільської районної державної адміністрації від 28.07.09 №2505 «Про затвердження матеріалів вибору місця розташування земельних ділянок та надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області», ОСОБА_5 надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною площею 0,70 га для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області.
Відповідно до п.3 та п.4 вказаного розпорядження ОСОБА_5 зобовязано укласти договір з організацією, яка має відповідний дозвіл (ліцензію) на виготовлення проекту землеустрою, а також таку організацію зобовязано проект землеустрою погодити із органом земельних ресурсів, органом містобудування і архітектури, природоохоронним органом та органом охорони культурної спадщини.
Згідно з пунктом 5 наведеного розпорядження, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки необхідно подати Головному управлінню земельних ресурсів у Київській області для здійснення державної землевпорядної експертизи.
На виконання вказаного розпорядження, приблизно у серпні 2009 року ОСОБА_5 звернувся із заявою до директора ТОВ «Агати-5» ОСОБА_7 з проханням розробити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради та затвердив технічне завдання на виконання робіт ТОВ «Агати-5» із розробки проекту землеустрою щодо відведення йому у власність земельної ділянки площею 0,6638 га.
Вказане технічне завдання від імені виконавця робіт підписане заступником директора ТОВ «Агати-5» ОСОБА_3 та завірене ним печаткою зазначеного товариства.
Таким чином, заступник директора ТОВ «Агати-5» ОСОБА_3 при розробці проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області був зобовязаний виготовити його з дотриманням законодавства України, що регулює земельні правовідносини, зокрема зазначених вище вимог Земельного та Водного кодексів України, та ніс персональну відповідальність за достовірність, якість і безпеку заходів, передбачених документацією.
Після затвердження ОСОБА_5 технічного завдання на виконання землевпорядних робіт, у період вересня - грудня 2009 року, ТОВ «Агати-5» та ПП «Земля-2009» в особі ОСОБА_3 був розроблений проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області площею 0,6638 га.
При цьому, в порушення ст.ст.13,14 Конституції України, ст.ст.3, 4, 6, 88, 89 Водного кодексу України, ст.ст.58, 59, 60, 61, 198 Земельного кодексу України, ст.ст.6, 28 Закону України «Про землеустрій», вимог Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, а також встановлених статутами ТОВ «Агати-5» та ПП «Земля-2009» своїх функціональних обовязків, ОСОБА_3 обіймаючи посади заступника директора ТОВ «Агати-5» та директора ПП «Земля-2009», зловживаючи своїми повноваженнями, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для інших осіб, а саме ОСОБА_5 у вигляді незаконного набуття ним права власності на земельну ділянку на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області площею 0,6638 га, всупереч інтересам юридичної особи, будучи достовірно обізнаним про те, що земельна ділянка, які підлягала відведенню у власність ОСОБА_5 площею 0,6638 га знаходиться в межах прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро відноситься до земель водного фонду, яка відповідно до законодавства не може надаватися у приватну власність, перебуваючи в приміщенні ТОВ «Агати-5» (ПП «Земля-2009»), що у місті Бориспіль Київської області по вул. Котляревського,12, приблизно 1 жовтня 2009 року надав вказівку працівникам ТОВ «Агати-5» та ПП «Земля-2009» на виготовлення проектів погоджувальних документів управління земельних ресурсів у Бориспільському районі, а саме - умов відведення земельних ділянок, які в подальшому були зареєстровані за №3527-д від 1.10.09 та підписані в.о. начальника зазначеного управління ОСОБА_4, висновку «Про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність», який в подальшому був зареєстрований за №486-п від 1.10.09 та підписаний в.о. начальника зазначеного управління ОСОБА_4, висновку «Про наявні обмеження на використання земельної ділянки, яка надається у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_5 на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області», який в подальшому був зареєстрований за №9366-в від 1.10.09 та підписаний в.о. начальника зазначеного управління ОСОБА_4
Згідно з висновком судово-технічної експертизи Київського державного підприємства геодезії, картографії, кадастрових та геоінформаційних систем «Київгеоінформатика» №01-09/768 від 18.06.12, земельна ділянка площею 0,6638 га, що надана у власність ОСОБА_5, належить до земель водного фонду та знаходиться у прибережній захисній смузі Канівського водосховища річки Дніпро.
Крім цього, ОСОБА_3, обіймаючи посади заступника директора ТОВ «Агати-5» та директора ПП «Земля-2009», зловживаючи своїми повноваженнями, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди ОСОБА_5 у вигляді неправомірного набуття останнім права власності на земельну ділянку площею 0,6638 га на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області, перебуваючи в приміщенні службового кабінету, що у місті Бориспіль Київської області по вул. Котляревського,12, приблизно 1.10.09, діючи всупереч інтересам юридичної особи, будучи достовірно обізнаним про те, що земельна ділянка, передбачена для відведення у власність ОСОБА_5, знаходиться у межах прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро та відноситься до земель водного фонду, підписав та скріпив печаткою ПП «Земля-2009» кадастровий план на вказану земельну ділянку. Вказаний підписаний та засвідчений ОСОБА_3 печаткою ПП «Земля-2009» документ містив завідомо неправдиві відомості, оскільки в порушення Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного Комітету України по земельних ресурсах 04.05.99 №43, у ньому не було відображено те, що зазначена земельна ділянка знаходиться в межах прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро, є землями водного фонду та у точках від А до Б межує з Канівським водосховищем річки Дніпро.
Підписання директором ПП «Земля-2009» ОСОБА_3 вказаного плану відведення земельної ділянки (графічних матеріалів) ОСОБА_5 суперечить вимогам ст.ст. 58, 59, 60, 84 Земельного кодексу України, ст.ст. 4, 88, 89 Водного кодексу України, а також п.п. 2.1-2.4, 2.6 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Держкомзему України №43 від 04.05.99, оскільки земельні ділянки, передбачені відведенню у власність ОСОБА_5 площею 0,6638 га є землями прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро, тобто землями водного фонду, передача яких у приватну власність заборонена.
Більш того, підписаний ОСОБА_3 зазначений офіційний документ є неправдивим, оскільки ні ОСОБА_3, ні будь - хто з працівників ПП «Земля-2009» та ТОВ «Агати-5» до місця розташування земельної ділянки, яка відводилась у власність ОСОБА_5 площею 0,6638га. не виїжджав, перенесення в натуру (на місцевість) межі земельної ділянки не здійснювалось, а у кадастровий план зазначеної земельної ділянки не внесені усі елементи ситуації, зокрема з приводу межування вказаної земельної ділянки із Канівським водосховищем річки Дніпро.
Крім того, в порушення вимог ст.198 Земельного кодексу України, якою передбачено, що кадастрова зйомка включає геодезичне встановлення меж земельної ділянки та погодження меж земельної ділянки з суміжними землекористувачами, та п.1.12, 1.14 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Держкомзему України №43 від 04.05.99, в матеріалах проекту землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_5 земельної ділянку відсутні акти встановлення та погодження зовнішніх меж земельної ділянки та передачі землевласникам на зберігання довгострокових межових знаків.
В подальшому, отримавши за вищевказаних обставин до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_5 позитивні висновки управління земельних ресурсів у Бориспільському районі, зазначений проект землеустрою було передано для отримання висновків до інших державних установ, а саме управління культури і туризму Київської обласної державної адміністрації, лабораторії ґрунтових досліджень ДП «Київський інститут землеустрою», відділу містобудування та архітектури Бориспільської районної державної адміністрації. Зазначеними установами, враховуючи позитивні висновки управління земельних ресурсів у Бориспільському районі, також надані позитивні висновки.
Також, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради надавався до державного закладу «Київська обласна санітарно-епідеміологічна станція Міністерства охорони здоровя України».
Висновком від 13.10.09 №05.03.02-07/64384 вказаного закладу, зазначений проект землеустрою погоджений за умов організації та утримання прибережної захисної смуги водних обєктів, розташованих на території вказаної земельної ділянки з урахуванням ст.88 Водного кодексу України.
ОСОБА_3 зловживаючи своїми повноваженнями з метою одержання неправомірної вигоди для інших осіб будь-яких заходів направлених на організацію та утримання прибережної захисної смуги водного обєкту - річки Дніпро, яка розташована на території земельної ділянки, що відводилась у власність ОСОБА_5 площею 0,6638 га з урахуванням вимог ст.88 Водного кодексу України не вжив, тому висновок від 13.10.09 №05.03.02-07/64384 державного закладу «Київська обласна санітарно-епідеміологічна станція Міністерства охорони здоровя України» є недійсним.
Також, зазначений проект землеустрою з метою отримання висновку про його погодження надавався до Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Київській області.
За результатами розгляду, Державним управління охорони навколишнього природного середовища у Київській області 02.11.09 з урахуванням висновку управління земельних ресурсів у Бориспільському районі від 486-п від 1.10.09 про погодження зазначеного проекту землеустрою, наданий висновок за №06-13/10501, яким погоджено матеріали проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району загальною площею 0,6638 га за умов обстеження земельної ділянки на наявність зелених насаджень та їх опису у відповідному акті, а також за умов дотримання вимог природоохоронного законодавства, Земельного, Водного кодексів України, санітарно-захисних, охоронних зон та обмежень.
Акт обстеження земельної ділянки, яка відводилась у власність ОСОБА_5 на наявність зелених насаджень на вимоги природоохоронного законодавства, складений не був, тому висновки про погодження проекту землеустрою є недійсними.
ОСОБА_3 зловживаючи своїми повноваженнями з метою одержання неправомірної вигоди для інших осіб будь-яких заходів направлених на одержання акту технічного обстеження зелених насаджень земельної ділянки, яка відводилась у власність ОСОБА_5 не вжив, зазначений акт не отримав, а при розробці проекту землеустрою допустив численні грубі порушення вимог природоохоронного законодавства, Земельного, Водного кодексів України, тому висновок №06-13/10501 від 02.11.09 Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Київській області про погодження проекту землеустрою є недійсним.
Також, зазначений проект землеустрою з метою отримання висновку про його погодження надавався до Дніпровського басейнового управління водних ресурсів.
За результатами розгляду, висновком №ІС/8-1635 від 07.12.09 Дніпровського басейнового управління водних ресурсів погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради за умов визначення розміру прибережної захисної смуги, яка межує з даною земельною ділянкою згідно з ст. ст. 87, 88 Водного кодексу України та постанови Кабінету Міністрів України від 08.05.96 № 486, винесення межі прибережної захисної смуги в натуру та коригування межі ділянки відповідно до прибережної захисної смуги; забезпечення дотримання вимог регульованого режиму господарювання в водоохоронній смузі Канівського водосховища відповідно до ст. 87 Водного кодексу України; забезпечення виконання ст. 47 Водного кодексу України та ст.ст. 98 - 102 Земельного кодексу України щодо права земельного сервітуту доступу до урізу води громадян.
ОСОБА_3 зловживаючи своїми повноваженнями з метою одержання неправомірної вигоди для інших осіб в ході розробки проекту землеустрою усі наведені вище умови визначені у висновку Дніпровського басейнового управління водних ресурсів, у тому числі щодо додержання при відведенні у власність ОСОБА_5 земельної ділянки площею 0,6638 га вимог ст. ст. 87,88 Водного кодексу України, не виконав, тому висновок №ІС/8-1635 від 07.12.09 Дніпровського басейнового управління водних ресурсів є не дійсним.
Зазначені документи заступник директора ТОВ «Агати-5» ОСОБА_3, який за сумісництвом обіймав посаду директора ТОВ «Земля-2009», надав виконувачу обовязків начальника управління земельних ресурсів у Бориспільському районі Київської області ОСОБА_4
Виконувач обовязків начальника управління земельних ресурсів у Бориспільському районі Київської області ОСОБА_4, зловживаючи своїм службовим становищем діючи умисно всупереч інтересам служби в інтересах третьої особи, а саме ОСОБА_5, перебуваючи у службовому кабінеті у приміщенні управління земельних ресурсів у Бориспільському районі за адресою: Київська область, м. Бориспіль, вул. Київський шлях,79, приблизно 1 жовтня 2009 року погодив, підписав та скріпив відтиском гербової печатки управління земельних ресурсів у Бориспільському районі надані директором ТОВ «Агати-5» ОСОБА_3 документи, а саме умови відведення земельної ділянки ОСОБА_5 площею 0,6638 га за №3527-д від 01.10.09, висновок за 486-п від 01.10.09 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_5 площею 0,6638 га для ведення особистого селянського господарства, висновок за №9366-в від 01.10.09 про наявні обмеження на використання земельних ділянок, які надаються у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_5 на території Вишеньківської сільської ради, а також план відведення земельної ділянки на території Вишеньківської сільської ради із відображенням місця розташування земельної ділянки, що надається у власність ОСОБА_5 площею 0,6638 га.
Згідно з висновком судово-технічної експертизи Київського державного підприємства геодезії, картографії, кадастрових та геоінформаційних систем «Київгеоінформатика» №01-09/768 від 18.06.12, земельна ділянка площею 0,6638га, що надана у власність ОСОБА_5, належить до земель водного фонду та знаходиться у прибережній захисній смузі Канівського водосховища річки Дніпро.
Таким чином, вказані висновки не підлягали погодженню управлінням земельних ресурсів у Бориспільському районі, оскільки земельна ділянка, погоджена для відведення у власність ОСОБА_5 площею 0,6638га є землями прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро, тобто землями водного фонду і їх надання у приватну власність суперечить вимогам ст.ст.58, 59, 60, 84 Земельного кодексу України та ст.ст.4, 88, 89 Водного кодексу України.
Більш-того, визначені ОСОБА_4 умови від 1.10.2009р. щодо відведення земельних ділянок погоджені всупереч ст.9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» та п.5 розпорядження голови Бориспільської районної державної адміністрації від 28.07.09 №2505, оскільки не містили зобовязання щодо необхідності проведення державної експертизи цього проекту землеустрою, яка була обовязковою, оскільки земельна ділянка площею 0,6638га відносилась до земель водного фонду.
Крім того, виконувач обовязків управління земельних ресурсів у Бориспільському районі ОСОБА_4 перебуваючи у службовому кабінеті у приміщенні управління земельних ресурсів у Бориспільському районі за адресою: Київська область, м.Бориспіль, вул.Київський шлях,79, приблизно 1 жовтня 2009 року зловживаючи своїм службовим становищем діючи умисно всупереч інтересам служби в інтересах третьої особи, погодив та підписав складену зазначеним управлінням довідку з державної статистичної звітності по формі 6-зем, у яку були внесені завідомо неправдиві відомості про те, що земельна ділянка площею 0,6638 га, яка відводиться у власність ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства згідно з державною звітністю по формі 6-зем рахується землею загального користування (чагарниками).
Вказана довідка видана виконувачем обовязків начальника управління земельних ресурсів у Бориспільському районі ОСОБА_4 всупереч вимогам ст.ст. 58, 59, 60, 84 Земельного кодексу України, ст.ст. 4, 88, 89 Водного кодексу України, оскільки земельна ділянка, передбачена для відведення у власність ОСОБА_5 площею 0,6638 га є землями прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро, тобто землями водного фонду та її надання у приватну власність заборонено законодавством.
Окрім цього, виконувач обовязків управління земельних ресурсів у Бориспільському районі ОСОБА_4 зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно всупереч інтересам служби в інтересах третіх осіб, перебуваючи у приміщенні управління земельних ресурсів у Бориспільському районі за вищевказаною адресою у жовтні 2009 року погодив шляхом підписання надані заступником директора ТОВ «Агати-5» ОСОБА_3 план відведення (графічні матеріали) згідно з якими визначено місце розташування, площа та опис меж земельної ділянки, передбаченої для відведення у власність ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Вишеньківської сільської ради.
Погодження управлінням земельних ресурсів у Бориспільському районі в особі ОСОБА_4 вказаного плану відведення (графічних матеріалів) суперечить вимогам ст.ст.58, 59, 60, 84 Земельного кодексу України, ст.ст.4, 88, 89 Водного кодексу України, а також п.п. 2.1-2.4, 2.6 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Держкомзему України №43 від 04.05.99, оскільки земельна ділянка, передбачена відведенню у власність ОСОБА_5 площею 0,6638 га є землями прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро, тобто землями водного фонду, передача яких у приватну власність заборонена.
У подальшому, виконувач обовязків начальника управління земельних ресурсів у Бориспільському районі ОСОБА_4 достовірно знаючи, що при розробці проекту землеустрою з відведення у приватну власність земельної ділянки ОСОБА_5 допущені порушення вимог ст.ст. ст.ст.58, 59, 60, 84 Земельного кодексу України та ст.ст.4, 88, 89 Водного кодексу України, державна експертиза проекту землеустрою у порушення ст.9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» не проведена, а також не виконані умови висновків державного закладу «Київська обласна санітарно-епідеміологічна станція Міністерства охорони здоровя України» від 13.10.09 №05.03.02-07/64384, Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Київській області №06-13/10501 від 02.11.09 та Дніпровського басейнового управління водних ресурсів №ІС/8-1635 від 07.12.09, внаслідок чого до складу земельної ділянки ОСОБА_5 незаконно включена прибережна захисна смуга Канівського водосховища річки Дніпро, тобто землі водного фонду, площею 0,6638 га, перебуваючи у службовому кабінеті у приміщенні управління земельних ресурсів у Бориспільському районі за адресою: Київська область, м.Бориспіль, вул.Київський шлях,79, у грудні 2009 року зловживаючи своїм службовим становищем діючи умисно всупереч інтересам служби в інтересах ОСОБА_5, погодив шляхом підписання (візування) підготовлений управлінням земельних ресурсів у Бориспільському районі проект розпорядження голови Бориспільської райдержадміністрації «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_5 на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області».
Потім, зазначене, внесене ОСОБА_4 розпорядження 24.12.09 було підписане головою Бориспільської районної державної адміністрації та зареєстроване за номером №3821.
На підставі зазначеного розпорядження виготовлено державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯК №701436 на імя ОСОБА_5 на земельну ділянку площею 0,6638 га.
Продовжуючи свої злочинні дій, вчинені при виконанні обовязків начальника управління земельних ресурсів у Бориспільському районі, 22.02.10 перебуваючи вже на посаді начальника управління земельних ресурсів у Бориспільському районі ОСОБА_4 у службовому кабінеті в приміщенні управління земельних ресурсів у Бориспільському районі за адресою: Київська область, м.Бориспіль, вул.Київський шлях,79, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно всупереч інтересам служби в інтересах третьої особи - ОСОБА_5 підписав зазначений вище державний акт на право власності на земельну ділянки, який 23.02.10 зареєстрований та виданий власнику земельної ділянки.
Згідно з висновком будівельно-технічної експертизи Київського науково-дослідного інституту судових експертиз №3998/3999/12-42 від 22.06.12, станом на лютий 2010 року вартість земельної ділянки, розташованої на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району площею 0,6638га., яка надана у власність ОСОБА_5, становила 1362516 гривень.
Внаслідок наведених умисних протиправних дій ОСОБА_3 та ОСОБА_4, які виразилися у зловживанні повноваженнями та службовим становищем, із земель державної власності всупереч вимогам законодавства, а саме ст.ст.13,14 Конституції України, ст.ст.58, 59, 60, 84 Земельного кодексу України та ст.ст.4, 88, 89 Водного кодексу України, неправомірно у власність ОСОБА_5 надано земельну ділянку площею 0,6638 га, що є землями прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро, тобто землями водного фонду, що не підлягають наданню у приватну власність, вартістю 1362516 грн., що більш ніж в 250 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та спричинило тяжкі наслідки державним інтересам у вигляді заподіяння збитків на вказану суму.
Виділення земельних ділянок ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10
20 листопада 2009 року до Бориспільської районної державної адміністрації із клопотанням про вибір місця розташування земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради орієнтовним розміром 2,00га. звернувся ОСОБА_8, а ОСОБА_9 звернулась про виділення ділянки з орієнтованим розміром 1,0га.
23 листопада 2009р. до Бориспільської районної державної адміністрації із клопотанням про вибір місця розташування земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради орієнтовним розміром 2,00га. звернувся ОСОБА_10
Згідно з письмовою резолюцією голови Бориспільської районної державної адміністрації ОСОБА_6 від 26.11.09, розгляд вказаних клопотань доручено ОСОБА_4 - виконувачу обовязків начальника управління земельних ресурсів у Бориспільському районі.
Висновком № 3287-б від 01.12.09 в.о. начальника управління земельних ресурсів ОСОБА_4 погоджена можливість відведення земельних ділянок ОСОБА_8, ОСОБА_10 та ОСОБА_9 загальною площею 5,00 га.
У подальшому ОСОБА_4 підписано (завізовано) проект розпорядження «Про затвердження матеріалів вибору місця розташування земельних ділянок та надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам ОСОБА_8, ОСОБА_10 та ОСОБА_9 для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області», яке внесене ОСОБА_4 для підписання головою Бориспільської райдержадміністрації.
Розпорядженням голови Бориспільської районної державної адміністрації від 23.12.09 №3801 «Про затвердження матеріалів вибору місця розташування земельних ділянок та надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам ОСОБА_8, ОСОБА_10 та ОСОБА_9 для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області», вказаним особам надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність загальною площею 5,00 га для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області.
Пунктом 3 вказаного розпорядження ОСОБА_8, ОСОБА_10 та ОСОБА_9 зобовязано укласти договір з організацією, яка має відповідний дозвіл (ліцензію) на виготовлення проекту землеустрою.
Пунктом 4 зазначеного розпорядження, організацію, яка має відповідний дозвіл (ліцензію) зобовязано проект землеустрою погодити із органом земельних ресурсів, органом містобудування і архітектури, природоохоронним органом та органом охорони культурної спадщини.
На виконання зазначеного розпорядження, 24.12.09 ОСОБА_10, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 з ПП «Земля-2009» в особі директора вказаного підприємства ОСОБА_3 укладено договір № 201 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої в адміністративних межах Вишеньківської сільської ради.
При цьому, згідно з п.2.3 вказаного договору, якість робіт за договором повинна відповідати вимогам, які передбачені законодавчими актами та прийнятими відповідно до них підзаконним актами Кабінету Міністрів України і Державного комітету України по земельних ресурсах.
У цей же день ОСОБА_10, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 затверджено технічне завдання на виконання ПП «Земля-2009» робіт по розробці проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_10, ОСОБА_8, ОСОБА_9 на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області.
Таким чином, директор ПП «Земля-2009» ОСОБА_3 при розробці проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність ОСОБА_10, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області був зобовязаний виготовити його з дотриманням законодавства України, що регулює земельні правовідносини, зокрема зазначених вище вимог Земельного та Водного кодексів України, та ніс персональну відповідальність за достовірність, якість і безпеку заходів, передбачених документацією.
Після укладання зазначеного вище договору, у період з 24.12.09 по 13.01.10 ПП «Земля-2009» був розроблений проект землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок ОСОБА_10, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області, а саме на земельні ділянки загальною площею 4,2397 га, у т.ч. ОСОБА_9 площами 0,5729га та 0,4328га., ОСОБА_8 площами 0,8438га. та 0,6785га. та ОСОБА_10 площею 0,3692га.
Одначе, в порушення ст.ст.13,14 Конституції України, ст.ст.3, 4, 6, 88, 89 Водного кодексу України, ст.ст.58, 59, 60, 61, 198 Земельного кодексу України, ст.ст.6,28 Закону України «Про землеустрій», вимог Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, а також встановлених статутом ПП «Земля-2009» та посадовою інструкцією своїх функціональних обовязків, директор ПП «Земля-2009» підсудний ОСОБА_3, зловживаючи своїми повноваженнями, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для інших осіб, а саме ОСОБА_10, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 у вигляді незаконного набуття ними права власності на земельні ділянки на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області загальною площею 2,8972 га, всупереч інтересам юридичної особи, будучи достовірно обізнаним про те, що земельні ділянки, які підлягали відведенню у власність ОСОБА_9 площами 0,5729 га та 0,4328 га, ОСОБА_8 площами 0,8438 га та 0,6785 га та ОСОБА_10 площею 0,3692 га знаходяться в межах прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро, відносяться до земель водного фонду, які відповідно до законодавства не можуть надаватися у приватну власність, перебуваючи в приміщенні ПП «Земля-2009», що у місті Бориспіль Київської області по вул. Котляревського,12, у період часу з грудня 2009 року по січень 2010 року надавав вказівки працівникам ПП «Земля-2009» на виготовлення проектів погоджувальних документів управління земельних ресурсів у Бориспільському районі, а саме - умов відведення земельних ділянок, які в подальшому були зареєстровані за №6497-б від 25.12.09 та підписані в.о. начальника зазначеного управління ОСОБА_4, висновку «Про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність», який в подальшому був зареєстрований за №6498-б від 25.12.09 та підписаний в.о. начальника зазначеного управління ОСОБА_4, висновку «Про наявні обмеження на використання земельних ділянок, які надаються у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_10, ОСОБА_8, ОСОБА_9 на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області», який в подальшому був зареєстрований за №6499-б від 25.12.09 та підписаний в.о. начальника зазначеного управління ОСОБА_4
Відповідно до висновку експерта Київського державного підприємства геодезії, картографії, кадастрових та геоінформаційних систем «Київгеоінформатика» №01-09/765 від 18.06.12, земельні ділянки надані у власність ОСОБА_9 площами 0,5729 га та 0,4328 га, ОСОБА_8 площами 0,8438 га та 0,6785 га та ОСОБА_10 площею 0,3692 га, а загалом площею 2, 8972 га належать до земель водного фонду та знаходяться у прибережній захисній смузі Канівського водосховища річки Дніпро.
Крім цього, директор ПП «Земля-2009» підсудний ОСОБА_3, зловживаючи своїми повноваженнями, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди ОСОБА_10, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 у вигляді неправомірного набуття права власності на земельні ділянки загальною площею 2,8972 га на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області, перебуваючи в приміщенні службового кабінету ПП «Земля-2009», що у місті Бориспіль Київської області по вул. Котляревського,12, приблизно наприкінці грудня 2009 року, діючи всупереч інтересам юридичної особи, будучи достовірно обізнаним про те, що земельні ділянки, передбачені для відведення у власність ОСОБА_9 площами 0,5729 га та 0,4328 га, ОСОБА_8 площами 0,8438 га та 0,6785 га та ОСОБА_10 площею 0,3692 га, а загалом площею 2,8972 га, знаходяться у межах прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро та відносяться до земель водного фонду, підписав та скріпив печаткою ПП «Земля-2009» документи, а саме кадастрові плани на вказані земельні ділянки та акти про встановлення (відновлення) в натурі (на місцевості) меж зазначених земельних ділянок та передачі на зберігання межових знаків їх власникам. Вказані підписані та засвідчені ОСОБА_3 печаткою ПП «Земля-2009» документи містили завідомо неправдиві відомості, оскільки в порушення Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного Комітету України по земельних ресурсах 04.05.99 №43, у них не було відображено те, що зазначені земельні ділянки знаходяться в межах прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро, є землями водного фонду та межують з Канівським водосховище річки Дніпро. Більш того, підписані ОСОБА_3 офіційні документи, акти про встановлення (відновлення) в натурі (на місцевості) меж зазначених земельних ділянок та передачі на зберігання межових знаків їх власникам, взагалі не відповідали дійсності, оскільки, ні директор ПП «Земля-2009» ОСОБА_3 ні будь - хто з працівників вказаного підприємства до місця розташування земельних ділянок, які відводились у власність ОСОБА_9 площами 0,5729 га та 0,4328 га, ОСОБА_8 площами 0,8438 га та 0,6785 га та ОСОБА_10 площею 0,3692 га не виїжджав, перенесення в натуру (на місцевість) меж земельних ділянок не здійснювалось, а у кадастрові плани зазначених земельних ділянок не внесені усі елементи ситуації, зокрема з приводу межування вказаних земельних ділянок із Канівським водосховищем річки Дніпро.
Отримавши за вищевказаних обставин позитивні висновки управління земельних ресурсів у Бориспільському районі до проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність ОСОБА_10, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 директор ПП «Земля-2009» ОСОБА_3 надав проект землеустрою щодо відведення у власність зазначеним особам земельних ділянок на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району для отримання висновків до інших державних установ, а саме до державного закладу «Київська обласна санітарно-епідеміологічна станція Міністерства охорони здоровя України», управління культури і туризму Київської обласної державної адміністрації, лабораторії ґрунтових досліджень ДП «Київський інститут землеустрою». Зазначеними установами, враховуючи позитивні висновки управління земельних ресурсів у Бориспільському районі, також надані позитивні висновки.
У подальшому проект землеустрою щодо відведення у приватну власність земельних ділянок ОСОБА_10, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 з метою отримання висновку про його погодження наданий ПП «Земля-2009» до Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Київській області.
За результатами розгляду, Державним управління охорони навколишнього природного середовища у Київській області 13.01.10 з урахуванням висновку управління земельних ресурсів у Бориспільському районі від 25.12.09 №6498-б про погодження зазначеного проекту землеустрою, наданий висновок за №06-13/32, яким погоджено матеріали проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність ОСОБА_10, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району загальною площею 4,2397 га за умов отримання акту технічного обстеження зелених насаджень. При невиконанні умов, висновок вважається недійсним.
ОСОБА_3 зловживаючи своїми повноваженнями з метою одержання неправомірної виголи для інших осіб будь-яких заходів направлених на одержання акту технічного обстеження зелених насаджень земельних ділянок передбачених для надання у власність ОСОБА_10, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 загальною площею 2,8972 га в ході розробки проекту землеустрою не вжив і вказаний акт не отримав.
У звязку з цим висновок №06-13/32 від 13.01.10 Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Київській області про погодження проекту землеустрою, який відповідно до Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №677 від 26.05.04 є обовязковим для виконання, вважається недійсним.
Незважаючи на наведені вище порушення вимог земельного та водного законодавства України, внаслідок яких до складу земель, передбачених для відведення у приватну власність ОСОБА_10, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 неправомірно включені 2,8972га. земель водного фонду, а саме прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро, не отримавши позитивного висновку державної експертизи землевпорядної документації, який відповідно до ст. 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» був обовязковим, 13.01.10 директор ПП «Земля-2009» ОСОБА_3, зловживаючи своїми повноваженнями, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для інших осіб, використовуючи всупереч інтересам юридичної особи приватного права свої повноваження, звернувся із клопотанням про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок зазначеним особам у власність в адміністративних межах Вишеньківської сільської ради Бориспільського району до Бориспільської районної державної адміністрації.
Підписання директором ПП «Земля-2009» ОСОБА_3 вказаних викопіювань (графічних матеріалів) з проекту формування земель Вишеньківської сільської ради ОСОБА_10, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 суперечить вимогам ст.ст. 58, 59, 60, 84 Земельного кодексу України, ст.ст. 4, 88, 89 Водного кодексу України, а також п.п. 2.1 - 2.4, 2.6 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Держкомзему України № 43 від 04.05.99, оскільки земельні ділянки, передбачені відведенню у власність ОСОБА_9 площами 0,5729 га та 0,4328 га, ОСОБА_8 площами 0,8438 га та 0,6785 га та ОСОБА_10 площею 0,3692 га є землями прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро, тобто землями водного фонду, передача яких у приватну власність заборонена.
Усі зазначені документи не містили у своєму змісті будь-яких відомостей щодо належності земельних ділянок передбачених відведенню у власність ОСОБА_9 площами 0,5729 га та 0,4328 га, ОСОБА_8 площами 0,8438 га та 0,6785 га та ОСОБА_10 площею 0,3692 га до прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро. Крім цього, вказані документи також не містили передбачених Земельним та Водним кодексами України заборон та обмежень щодо надання у приватну власність земель водного фонду до яких відносяться зазначені земельні ділянки, а тому є неправдивими.
Перераховані документи особисто ОСОБА_3 приблизно 25.12.2009р. надав для підписання (погодження) в.о. начальника управління земельних ресурсів у Бориспільському районі ОСОБА_4
Виконувач обовязків начальника управління земельних ресурсів у Бориспільському районі Київської області ОСОБА_4, зловживаючи своїм службовим становищем діючи умисно всупереч інтересам служби в інтересах третіх осіб, а саме ОСОБА_10, ОСОБА_8 та ОСОБА_9, перебуваючи у службовому кабінеті у приміщенні управління земельних ресурсів у Бориспільському районі за адресою: Київська область, м.Бориспіль, вул. Київський шлях,79, приблизно 25 грудня 2009 року погодив, підписав та скріпив відтиском гербової печатки управління земельних ресурсів у Бориспільському районі надані директором ПП «Земля-2009» ОСОБА_3 документи, а саме умови відведення земельних ділянок ОСОБА_10, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 загальною площею 4,2397 га, за №6497-б від 25.12.09, висновок за 6498-б від 25.12.09 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам загальною площею 4,2397га для ведення особистого селянського господарства, висновок за №6499-б від 25.12.09 про наявні обмеження на використання земельних ділянок, які надаються у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_10, ОСОБА_8 та ОСОБА_9, а також викопіювання зі схеми формування земель Вишеньківської сільської ради з місцем розташування земельних ділянок, що надаються у власність ОСОБА_9 площами 0,5729 га та 0,4328 га, ОСОБА_8 площами 0,8438 га та 0,6785 га та ОСОБА_10 площею 0,3692 га.
Відповідно до висновку експерта Київського державного підприємства геодезії, картографії, кадастрових та геоінформаційних систем «Київгеоінформатика» №01-09/765 від 18.06.12, земельні ділянки надані у власність ОСОБА_9 площами 0,5729 га та 0,4328 га, ОСОБА_8 площами 0,8438 га та 0,6785 га та ОСОБА_10 площею 0,3692 га, а загалом площею 2, 8972 га належать до земель водного фонду та знаходяться у прибережній захисній смузі Канівського водосховища річки Дніпро.
Таким чином, вказані висновки не підлягали погодженню управлінням земельних ресурсів у Бориспільському районі, оскільки земельні ділянки, погоджені для відведення у власність ОСОБА_10, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 загальною площею 2,8972га. є землями прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро, тобто землями водного фонду і їх надання у приватну власність суперечить вимогам ст.ст. 58, 59, 60, 84 Земельного кодексу України та ст.ст. 4, 88, 89 Водного кодексу України.
Більш-того, визначені ОСОБА_4 умови від 25.12.09 щодо відведення земельних ділянок погоджені всупереч ст. 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації», оскільки не містили передбаченого вказаною статтею зобовязання щодо необхідності проведення державної експертизи цього проекту землеустрою, яка була обовязковою, оскільки земельні ділянки площею 2,8972 га відносилися до земель водного фонду.
Крім того, виконувач обовязків управління земельних ресурсів у Бориспільському районі підсудний ОСОБА_4, перебуваючи у службовому кабінеті у приміщенні управління земельних ресурсів у Бориспільському районі за адресою: Київська область, м. Бориспіль, вул. Київський шлях,79, у грудні 2009 року зловживаючи своїм службовим становищем діючи умисно всупереч інтересам служби в інтересах третіх осіб, погодив та підписав складену зазначеним управлінням довідку з державної статистичної звітності по формі 6-зем, у яку були внесені завідомо неправдиві відомості про те, що земельні ділянки загальною площею 4,2397 га, які відводяться у власність ОСОБА_10, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 для ведення особистого селянського господарства згідно з державною звітністю по формі 6-зем рахуються відкритими землями без рослинного покриву або з незначним рослинним покривом.
Вказана довідка видана виконувачем обовязків начальника управління земельних ресурсів у Бориспільському районі ОСОБА_4 всупереч вимогам ст.ст. 58, 59, 60, 84 Земельного кодексу України, ст.ст. 4, 88, 89 Водного кодексу України, оскільки земельні ділянки, передбачені відведенню у власність ОСОБА_9 площами 0,5729 га та 0,4328 га, ОСОБА_8 площами 0,8438 га та 0,6785 га та ОСОБА_10 площею 0,3692 га є землями прибережної захисної смуги Канівського водосховища, тобто землями водного фонду та їх надання у приватну власність заборонено законодавством.
Окрім цього, виконувач обовязків управління земельних ресурсів у Бориспільському районі ОСОБА_4, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно всупереч інтересам служби в інтересах третіх осіб, перебуваючи у приміщенні управління земельних ресурсів у Бориспільському районі за вищевказаною адресою у грудні 2009 року погодив шляхом підписання надані директором ПП «Земля-2009» ОСОБА_3 викопіювання (графічні матеріали) з проекту формування земель Вишеньківської сільської ради Бориспільського району згідно з якими визначені місця розташування, площа та опис меж земельних ділянок, передбачених для відведення у власність ОСОБА_10, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Вишеньківської сільської ради.
Погодження управлінням земельних ресурсів у Бориспільському районі в особі ОСОБА_4 вказаних викопіювань (графічних матеріалів) з проекту формування земель Вишеньківської сільської ради ОСОБА_10, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 суперечить вимогам ст.ст. 58, 59, 60, 84 Земельного кодексу України, ст.ст. 4, 88, 89 Водного кодексу України, а також п.п. 2.1-2.4, 2.6 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Держкомзему України №43 від 04.05.99, оскільки земельні ділянки, передбачені відведенню у власність ОСОБА_9 площами 0,5729 га та 0,4328 га, ОСОБА_8 площами 0,8438 га та 0,6785 га та ОСОБА_10 площею 0,3692 га є землями прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро, тобто землями водного фонду, передача яких у приватну власність заборонена.
Таким чином, зазначені вище офіційні документи, які видані умисно підсудним ОСОБА_4 ПП «Земля-2009» для долучення до проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність вказаним особам, не містили у своєму змісті будь-яких відомостей щодо належності земельних ділянок передбачених відведенню у власність ОСОБА_9 площами 0,5729 га та 0,4328 га, ОСОБА_8 площами 0,8438 га та 0,6785 га та ОСОБА_10 площею 0,3692 га до прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро, а також не містили передбачених Земельним та Водним кодексами України заборон та обмежень щодо надання у приватну власність земель водного фонду до яких відносяться зазначені земельні ділянки, тобто є завідомо неправдивими.
Виконувач обовязків начальника управління земельних ресурсів у Бориспільському районі підсудний ОСОБА_4 достовірно знаючи, що при розроблені проектів землеустрою з відведення у приватну власність земельних ділянок ОСОБА_10, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 допущені порушення вимог ст.ст. ст.ст. 58, 59, 60, 84 Земельного кодексу України та ст.ст. 4, 88, 89 Водного кодексу України, внаслідок чого до складу земельних ділянок вказаних осіб незаконно включені земельні ділянки, прибережної захисної смуги, тобто землі водного фонду загальною площею 2,8972 га, перебуваючи у службовому кабінеті у приміщенні управління земельних ресурсів у Бориспільському районі за адресою: Київська область, м.Бориспіль, вул.Київський шлях,79, у січні 2010 року зловживаючи своїм службовим становищем діючи умисно, всупереч інтересам служби в інтересах третіх осіб, погодив шляхом візування підготовлений управлінням земельних ресурсів у Бориспільському районі, проект розпорядження голови Бориспільської райдержадміністрації «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_10, ОСОБА_8, ОСОБА_9 на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області».
У подальшому, зазначене, внесене ОСОБА_4 розпорядження 22.01.10 підписане головою Бориспільської районної державної адміністрації та зареєстроване за номером №118.
На підставі зазначеного розпорядження виготовлено державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №450522 на імя ОСОБА_9 на земельну ділянку площею 0,4328 га, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №450523 на імя ОСОБА_8 на земельну ділянку площею 0,6785 га, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №450524 на імя ОСОБА_8 на земельну ділянку площею 0,8438 га, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №450525 на імя ОСОБА_10 на земельну ділянку площею 0,3692 га та державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №450526 на імя ОСОБА_9 на земельну ділянку площею 0,5729 га.
Продовжуючи свої злочинні дій, вчинені при виконанні обовязків начальника управління земельних ресурсів у Бориспільському районі, 09.03.2010р., перебуваючи вже на посаді начальника управління земельних ресурсів у Бориспільському районі ОСОБА_4 у службовому кабінеті в приміщенні управління земельних ресурсів у Бориспільському районі за адресою: Київська область, м.Бориспіль, вул.Київський шлях, 79, зловживаючи своїм службовим становищем діючи умисно всупереч інтересам служби в інтересах третіх осіб - ОСОБА_10, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 підписав зазначені вище державні акти, які 18.03.2010р. зареєстровані та видані вказаним особам.
Згідно з висновком будівельно-технічної експертизи Київського науково-дослідного інституту судових експертиз №4287/4288/6438-6445/12-42 від 25.06.12, вартість земельних ділянок, розташованих на території Вишеньківської сільської ради, наданих у власність ОСОБА_9 площами 0,5729 га та 0,4328 га, ОСОБА_8 площами 0,8438 га та 0,6785 га та ОСОБА_10 площею 0,3692 га, а загалом площею 2, 8972 га станом на березень 2010 року становить 4118949 гривень.
Внаслідок наведених умисних протиправних дій підсудних ОСОБА_3 та ОСОБА_4, які виразилися у зловживанні службовим становищем, із земель державної власності всупереч вимогам законодавства, а саме ст.ст. 13,14 Конституції України, ст.ст. 58, 59, 60, 84 Земельного кодексу України та ст.ст. 4, 88, 89 Водного кодексу України, неправомірно надано у власність ОСОБА_9 земельні ділянки площами 0,5729 га та 0,4328 га, ОСОБА_8 площами 0,8438 га та 0,6785 га, ОСОБА_10 площею 0,3692 га, а загалом площею 2,8972 га, що є землями прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро, тобто землями водного фонду, що не підлягають наданню у приватну власність, вартістю 4 118949 грн., що більш ніж в 250 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та спричинило тяжкі наслідки державним інтересам у вигляді заподіяння збитків на вказану суму.
Виділення земельних ділянок КОЦУПАТРОМУ О.О., ОСОБА_11
Крім того, 14 липня 2009 року до Бориспільської районної державної адміністрації із клопотанням про вибір місця розташування земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради орієнтовним розміром 0,75 га звернулися ОСОБА_12, ОСОБА_11 та ОСОБА_13
29 липня 2009 року головою Бориспільської районної державної адміністрації ОСОБА_6 зазначені клопотання для надання висновків про можливість відведення земельних ділянок направлені до управління земельних ресурсів у Бориспільському районі.
Висновком №3287-б від 01.12.09 управління земельних ресурсів у Бориспільському районі погоджена можливість відведення земельних ділянок ОСОБА_13, ОСОБА_11 та ОСОБА_12 загальною площею 3,00 га.
У подальшому, в листопаді 2009 року, виконувачем обовязків начальника управління земельних ресурсів у Бориспільському районі ОСОБА_4 підписано (завізовано) проект розпорядження «Про затвердження матеріалів вибору місця розташування земельних ділянок та надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області» та додаток до вказаного розпорядження у вигляді списку громадян, серед яких ОСОБА_13, ОСОБА_11 та ОСОБА_12, які мають намір отримати у власність земельні ділянки на території Вишеньківської сільської ради загальною площею 3,00га. Вказаний проект розпорядження із додатком, внесені ОСОБА_4 до Бориспільської райдержадміністрації для підписання головою.
Розпорядженням голови Бориспільської районної державної адміністрації від 18.11.09 №3503 «Про затвердження матеріалів вибору місця розташування земельних ділянок та надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області», ОСОБА_13, ОСОБА_11 та ОСОБА_12 надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність декількох земельних ділянок загальною площею 3,00га для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області.
Пунктом 3 вказаного розпорядження ОСОБА_13, ОСОБА_11 та ОСОБА_12 зобовязано укласти договір з організацією, яка має відповідний дозвіл (ліцензію) на виготовлення проекту землеустрою та зобовязано таку організацію погодити його із органом земельних ресурсів, органом містобудування і архітектури, природоохоронним органом та органом охорони культурної спадщини.
На виконання зазначеного розпорядження, 01.12.09 ОСОБА_12 звернувся до директора ПП «Земля-2009» із письмовим клопотанням розробити проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради та затвердив технічне завдання на виконання робіт щодо відведення у приватну власність земельних ділянок загальною площею 3,00 га, серед яких ОСОБА_11 площею 0,30 га та ОСОБА_12 площею 0,27 га для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району. Згідно з вказаним технічним завданням, виконавцем робіт є директор ПП «Земля-2009» ОСОБА_3
Таким чином, директор ПП «Земля-2009» ОСОБА_3 при розробці проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність ОСОБА_12 та іншим для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області був зобовязаний виготовити його з дотриманням законодавства України, що регулює земельні правовідносини, зокрема зазначених вище вимог Земельного та Водного кодексів України, та ніс персональну відповідальність за достовірність, якість і безпеку заходів, передбачених документацією.
Після затвердження технічного завдання на виконання директором ПП «Земля-2009» ОСОБА_3 землевпорядних робіт, у період з 1.12.09 по 22.12.09 ПП «Земля-2009» був розроблений проект землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок громадянам для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області загальною площею 3,00 га, серед яких ОСОБА_12 площею 0,27 га та ОСОБА_11 площею 0,30 га.
При цьому, в порушення ст.ст. 13,14 Конституції України, ст.ст. 3, 4, 6, 88, 89 Водного кодексу України, ст.ст. 58, 59, 60, 61, 198 Земельного кодексу України, ст.ст. 6, 28 Закону України «Про землеустрій», вимог Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, а також встановлених статутом ПП «Земля-2009» та посадовою інструкцією своїх функціональних обовязків, директор ПП «Земля-2009» ОСОБА_3, зловживаючи своїми повноваженнями, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для інших осіб, а саме ОСОБА_12 та ОСОБА_11 у вигляді незаконного набуття ними права власності на земельні ділянки на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області загальною площею 0,57 га, всупереч інтересам юридичної особи, будучи достовірно обізнаним про те, що земельні ділянки, які підлягали відведенню у власність ОСОБА_12 площею 0,27 га та ОСОБА_11 площею 0,30 га знаходяться в межах прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро, відносяться до земель водного фонду, які відповідно до законодавства не можуть надаватися у приватну власність, перебуваючи в приміщенні ПП «Земля-2009», що у місті Бориспіль Київської області по вул. Котляревського,12, приблизно 1.12.09 надав вказівку працівникам ПП «Земля-2009» на виготовлення проектів погоджувальних документів управління земельних ресурсів у Бориспільському районі, а саме - умов відведення земельних ділянок, які в подальшому були підписані в.о. начальника зазначеного управління ОСОБА_4, висновку «Про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність» зі списком громадян, яким погоджується проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність загальною площею 3,00 га, які в подальшому були зареєстровані за №3292-б від 1.12.09 та підписані в.о. начальника зазначеного управління ОСОБА_4, висновку «Про наявні обмеження на використання земельних ділянок, які надаються у власність громадянам (згідно списку ОСОБА_12О.) на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області», який в подальшому був зареєстрований за №3293-б від 1.12.09 та підписаний в.о. начальника зазначеного управління ОСОБА_4
Згідно з висновком експерта Київського державного підприємства геодезії, картографії, кадастрових та геоінформаційних систем «Київгеоінформатика» №01-09/764 від 18.06.12, земельна ділянка площею 0,30 га, що надана у власність ОСОБА_11 та земельна ділянка площею 0,27 га, що надана у власність ОСОБА_12 належать до земель водного фонду та знаходяться у прибережній захисній смузі Канівського водосховища річки Дніпро.
Крім цього, директор ПП «Земля-2009» ОСОБА_3, зловживаючи своїми повноваженнями, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди ОСОБА_14 та ОСОБА_11 у вигляді неправомірного набуття права власності на земельні ділянки загальною площею 0,57 га на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області, перебуваючи в приміщенні службового кабінету ПП «Земля-2009», що у місті Бориспіль Київської області по вул. Котляревського,12, приблизно 1 грудня 2009 року, діючи всупереч інтересам юридичної особи, будучи достовірно обізнаним про те, що земельні ділянки, передбачені для відведення у власність ОСОБА_12 площею 0,27 га та ОСОБА_11 площею 0,30 га, а загалом площею 0,57 га, знаходяться у межах прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро та відносяться до земель водного фонду, підписав та скріпив печаткою ПП «Земля-2009» документи, а саме кадастрові плани на вказані земельні ділянки та акти про встановлення (відновлення) в натурі (на місцевості) меж зазначених земельних ділянок та передачі на зберігання межових знаків їх власникам. Вказані підписані та засвідчені ОСОБА_3 печаткою ПП «Земля-2009» документи містили завідомо неправдиві відомості оскільки в порушення Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного Комітету України по земельних ресурсах 04.05.99 №43, у них не було відображено те, що зазначені земельні ділянки знаходяться в межах прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро, є землями водного фонду та межують з Канівським водосховищем річки Дніпро. Більш того, підписані ОСОБА_3 офіційні документи - акти про встановлення (відновлення) в натурі (на місцевості) меж зазначених земельних ділянок та передачі на зберігання межових знаків їх власникам, взагалі не відповідали дійсності, оскільки, ні директор ПП «Земля-2009» ОСОБА_3 ні будь - хто з працівників вказаного підприємства до місця розташування земельних ділянок, які відводились у власність ОСОБА_12 площею 0,27 га та ОСОБА_11 площею 0,30 га не виїжджав, перенесення в натуру (на місцевість) меж земельних ділянок не здійснювалось, а у кадастрові плани зазначених земельних ділянок не внесені усі елементи ситуації, зокрема з приводу межування вказаних земельних ділянок із Канівським водосховищем річки Дніпро.
Отримавши до проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність ОСОБА_12 та ОСОБА_11 позитивні висновки управління земельних ресурсів у Бориспільському районі, ОСОБА_3 надав проект землеустрою щодо відведення у власність зазначеним особам земельних ділянок на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району для отримання висновків до інших державних установ, а саме до державного закладу «Київська обласна санітарно-епідеміологічна станція Міністерства охорони здоровя України», управління культури і туризму Київської обласної державної адміністрації та лабораторії ґрунтових досліджень ДП «Київський інститут землеустрою». Зазначеними установами, враховуючи позитивні висновки видані управлінням земельних ресурсів у Бориспільському районі, також надані позитивні висновки.
Також, зазначений проект землеустрою з метою отримання висновку про його погодження надавався до Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Київській області.
За результатами розгляду, Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Київській області 11.12.09 з урахуванням висновку управління земельних ресурсів у Бориспільському районі від 01.12.09 про погодження зазначеного проекту землеустрою, наданий висновок за №06-13/12782/1, яким погоджено матеріали проекту землеустрою щодо відведення пяти земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району загальною площею 3,00 га дві з яких передбачені для відведення у власність ОСОБА_12 та ОСОБА_11 загальною площею 0,57га за умов дотримання вимог природоохоронного законодавства, Земельного, Водного кодексів України.
ОСОБА_3 зловживаючи повноваженням з метою одержання неправомірної вигоди для інших осіб, в ході розробки проекту допустив численні грубі порушення вимог природоохоронного законодавства, Земельного та Водного кодексів України, тому висновок №06-13/12782/1 від 01.12.09 Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Київській області про погодження проекту землеустрою є недійсним.
Незважаючи на наведені вище порушення вимог земельного та водного законодавства України, внаслідок яких до складу земель, передбачених для відведення у приватну власність ОСОБА_12 площею 0,27 га та ОСОБА_11 площею 0,30 га неправомірно включені 0,57 га земель водного фонду, а саме прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро, не отримавши позитивного висновку державної експертизи землевпорядної документації, який відповідно до ст. 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» був обовязковим, 22.12.09 директор ПП «Земля-2009» ОСОБА_3, зловживаючи своїми повноваженнями, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для інших осіб, використовуючи всупереч інтересам юридичної особи приватного права свої повноваження, звернувся із клопотанням про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок зазначеним особам у власність в адміністративних межах Вишеньківської сільської ради Бориспільського району до Бориспільської районної державної адміністрації.
Підписання директором ПП «Земля-2009» ОСОБА_3 вказаних викопіювань (графічних матеріалів) з проекту формування земель Вишеньківської сільської ради суперечить вимогам ст.ст. 58, 59, 60, 84 Земельного кодексу України, ст.ст. 4, 88, 89 Водного кодексу України, а також п.п. 2.1 - 2.4, 2.6 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Держкомзему України № 43 від 04.05.99, оскільки земельні ділянки, передбачені відведенню у власність ОСОБА_12 площею 0,27 га та ОСОБА_11 площею 0,30 га є землями прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро, тобто землями водного фонду, передача яких у приватну власність заборонена.
Відповідно до п.9 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №677 від 26.05.04, даний проект відведення земельної ділянки повинен бути погоджений із землевласником, органом земельних ресурсів, природоохоронним органом, санітарно-епідеміологічною службою, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини.
У ході розробки проекту землеустрою, працівниками ПП «Земля-2009» на бланках управління земельних ресурсів у Бориспільському районі виготовлені проект умов відведення пяти земельних ділянок ОСОБА_13, ОСОБА_11 та ОСОБА_12 загальною площею 3,00 га, серед яких дві ділянки площею 0,27 га та 0,30 га., проект висновку про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок вказаним громадянам загальною площею 3,00 га серед яких дві ділянки площею 0,27 га та 0,30 га. для ведення особистого селянського господарства, проект висновку про наявні обмеження на використання земельних ділянок, які надаються у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_13, ОСОБА_11 та ОСОБА_12, а також проект викопіювання зі схеми формування земель Вишеньківської сільської ради, передбачені для погодження шляхом підписання в.о. начальника управління земельних ресурсів ОСОБА_4
Зазначені документи директор ПП «Земля-2009» ОСОБА_3 надав виконувачу обовязків начальника управління земельних ресурсів у Бориспільському районі Київської області ОСОБА_4
Виконувач обовязків начальника управління земельних ресурсів у Бориспільському районі Київської області ОСОБА_4, зловживаючи своїм службовим становищем діючи умисно всупереч інтересам служби в інтересах третіх осіб, а саме ОСОБА_12 та ОСОБА_11, перебуваючи у службовому кабінеті у приміщенні управління земельних ресурсів у Бориспільському районі за адресою: Київська область, м.Бориспіль, вул. Київський шлях,79, приблизно 01 грудня 2009 року погодив, підписав та скріпив відтиском гербової печатки управління земельних ресурсів у Бориспільському районі надані директором ПП «Земля-2009» ОСОБА_3 документи, а саме умови відведення пяти земельних ділянок ОСОБА_13, ОСОБА_11 та ОСОБА_12 загальною площею 3,00 га, серед яких дві ділянки площею 0,27 га та 0,30 га., висновок за 3292-б від 1.12.09 про погодження проекту землеустрою щодо відведення пяти земельних ділянок громадянам загальною площею 3,00 га серед яких дві ділянки площею 0,27 га та 0,30 га., для ведення особистого селянського господарства та додаток до вказаного висновку у вигляді списку громадян України, яким погоджується проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, висновок за №3293-б від 1.12.09 про наявні обмеження на використання земельних ділянок, які надаються у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_13, ОСОБА_11 та ОСОБА_12, а також викопіювання зі схеми формування земель Вишеньківської сільської ради із відображенням місця розташування земельних ділянок, серед яких дві ділянки площею 0,27 га та 0,30 га., а загальною площею 0,57 га, що передбачені для надання у власність ОСОБА_12 та ОСОБА_11
Згідно з висновком експерта Київського державного підприємства геодезії, картографії, кадастрових та геоінформаційних систем «Київгеоінформатика» №01-09/764 від 18.06.12, земельна ділянка площею 0,30 га, що надана у власність ОСОБА_11 та земельна ділянка площею 0,27 га, що надана у власність ОСОБА_12 належать до земель водного фонду та знаходяться у прибережній захисній смузі Канівського водосховища річки Дніпро.
Таким чином, вказані висновки не підлягали погодженню управлінням земельних ресурсів у Бориспільському районі, оскільки дві земельні ділянки, погоджені для відведення у власність ОСОБА_12 та ОСОБА_11 загальною площею 0,57 га є землями прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро, тобто землями водного фонду і їх надання у приватну власність суперечить вимогам ст.ст. 58, 59, 60, 84 Земельного кодексу України та ст.ст. 4, 88, 89 Водного кодексу України.
Більш-того, визначені ОСОБА_4 умови щодо відведення земельних ділянок у власність ОСОБА_12 та ОСОБА_11 погоджені всупереч ст.9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації», оскільки не містили передбаченого вказаною статтею зобовязання щодо необхідності проведення державної експертизи цього проекту землеустрою, яка була обовязковою, оскільки дві земельні ділянки загальною площею 0,57 га передбачені для відведення у власність ОСОБА_12 та ОСОБА_11 відносилися до земель водного фонду.
Крім того, виконувач обовязків управління земельних ресурсів у Бориспільському районі ОСОБА_4, перебуваючи у службовому кабінеті у приміщенні управління земельних ресурсів у Бориспільському районі за адресою: Київська область, м.Бориспіль, вул.Київський шлях, буд.№79, у грудні 2009 року зловживаючи своїм службовим становищем діючи умисно всупереч інтересам служби в інтересах третіх осіб, погодив та підписав складену зазначеним управлінням довідку з державної статистичної звітності по формі 6-зем, до якої було внесено завідомо неправдиві відомості про те, що пять земельних ділянок загальною площею 3,000 га з яких дві ділянки передбачені для відведення у власність ОСОБА_12 та ОСОБА_11 загальною площею 0,57 га, для ведення особистого селянського господарства згідно з державною звітністю по формі 6-зем рахуються землями запасу та ріллею.
Вказана довідка видана виконувачем обовязків начальника управління земельних ресурсів у Бориспільському районі ОСОБА_4 всупереч вимогам ст.ст. 58, 59, 60, 84 Земельного кодексу України та ст.ст. 4, 88, 89 Водного кодексу України, оскільки земельні ділянки, передбачені відведенню у власність ОСОБА_12 та ОСОБА_11 загальною площею 0,57 га є землями прибережної захисної смуги Канівського водосховища ріски Дніпро, тобто землями водного фонду, та їх надання у приватну власність заборонено законодавством.
Окрім цього, виконувач обовязків управління земельних ресурсів у Бориспільському районі ОСОБА_4 зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно всупереч інтересам служби в інтересах третіх осіб, перебуваючи у приміщенні управління земельних ресурсів у Бориспільському районі за вищевказаною адресою, у грудні 2009 року погодив шляхом підписання надані директором ПП «Земля-2009» ОСОБА_3 викопіювання (графічні матеріали) з проекту формування земель Вишеньківської сільської ради Бориспільського району згідно з якими визначені місця розташування, площа та опис меж земельних ділянок, передбачених для відведення у власність ОСОБА_12 та ОСОБА_11 для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Вишеньківської сільської ради.
Погодження управлінням земельних ресурсів у Бориспільському районі в особі ОСОБА_4 вказаних викопіювань (графічних матеріалів) з проекту формування земель Вишеньківської сільської ради ОСОБА_12 та ОСОБА_11 суперечить вимогам ст.ст. 58, 59, 60, 84 Земельного кодексу України, ст.ст. 4, 88, 89 Водного кодексу України, а також п.п. 2.1-2.4, 2.6 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Держкомзему України №43 від 04.05.99, оскільки земельні ділянки, передбачені відведенню у власність ОСОБА_12 та ОСОБА_11 загальною площею 0,57га. є землями прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро, тобто землями водного фонду, передача яких у приватну власність заборонена.
Таким чином, зазначені вище офіційні документи, які видані умисно ОСОБА_4 ПП «Земля-2009» для долучення до проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність зазначеній особі, не містили у своєму змісті будь-яких відомостей щодо належності земельних ділянок, передбачених відведенню у власність ОСОБА_12 та ОСОБА_11 загальною площею 0,57 га до прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро, а також не містили передбачених Земельним та Водним кодексами України заборон та обмежень щодо надання у приватну власність земель водного фонду до яких відносяться зазначені земельні ділянки, тобто є завідомо неправдивими.
Виконувач обовязків начальника управління земельних ресурсів у Бориспільському районі ОСОБА_4 достовірно знаючи, що при розроблені проектів землеустрою з відведення у приватну власність земельних ділянок ОСОБА_11 та ОСОБА_12 допущені порушення вимог ст.ст. 58, 59, 60, 84 Земельного кодексу України та ст.ст. 4, 88, 89 Водного кодексу України, про те, що державна експертиза проекту землеустрою у порушення ст. 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» не проведена, а також про те, що у відповідності до ст. 198 Земельного кодексу України та п. 1.12, 1.14 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Держкомзему України №43 від 04.05.99, зовнішні межі земельних ділянок, які відводились у власність ОСОБА_11 площею 0,30 га та ОСОБА_12 площею 0,27 га, а загальною площею 0,57 га встановлені та погоджені не були, внаслідок чого до складу земельних ділянок вказаних осіб незаконно включені земельні ділянки, прибережної захисної смуги, тобто землі водного фонду загальною площею 0,57 га, перебуваючи у службовому кабінеті у приміщенні управління земельних ресурсів у Бориспільському районі за адресою: Київська область, м.Бориспіль, вул.Київський шлях,79, у грудні 2009 року зловживаючи своїм службовим становищем діючи умисно всупереч інтересам служби в інтересах третіх осіб, погодив шляхом візування підготовлений управлінням земельних ресурсів у Бориспільському районі проект розпорядження голови Бориспільської райдержадміністрації «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області» та додаток до вказаного розпорядження згідно з яким ОСОБА_12, ОСОБА_13 та ОСОБА_11 у власність відводиться ряд земельних ділянок загальною площею 3,00 га серед яких ОСОБА_11 площею 0,30 га та ОСОБА_12 площею 0,27 га, а загальною площею 0,57 га, які відносяться до земель водного фонду.
У подальшому, зазначений, внесений ОСОБА_4 проект розпорядження 23.12.09 був підписаний головою Бориспільської районної державної адміністрації та зареєстрований за номером №3788.
На підставі зазначеного розпорядження виготовлено державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №688304 на імя ОСОБА_11 на земельну ділянку площею 0,3000 га та державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №688305 на імя ОСОБА_12 на земельну ділянку площею 0,27га.
Продовжуючи свої злочинні дій, 11.01.10 виконувач обовязків начальника управління земельних ресурсів у Бориспільському районі ОСОБА_4 перебуваючи у службовому кабінеті в приміщенні управління земельних ресурсів у Бориспільському районі за адресою: Київська область, м.Бориспіль, вул.Київський шлях,79, зловживаючи своїм службовим становищем діючи умисно всупереч інтересам служби в інтересах третіх осіб ОСОБА_11 та ОСОБА_12 підписав зазначені вище державні акти, які 14.01.10 зареєстровані та видані власникам земельних ділянок.
Згідно з висновком будівельно-технічної експертизи Київського науково - дослідного інституту судових експертиз №5301/5302/12-43 від 25.05.12, вартість земельної ділянки, розташованої на території Вишеньківської сільської ради площею 0,30 га, яка надана у власність ОСОБА_15 становить 456 300 гривень, а вартість земельної ділянки, розташованої на території Вишеньківської сільської ради площею 0,27 га, яка надана у власність ОСОБА_12 становить 410 670 гривень.
Внаслідок наведених вище умисних протиправних дій директора ПП Земля 2009 ОСОБА_3 та ОСОБА_4, які виразилися у зловживанні повноваженнями та службовим становищем, із земель державної власності всупереч вимогам законодавства, а саме ст.ст. 13,14 Конституції України, ст.ст. 58, 59, 60, 84, 198 Земельного кодексу України та ст.ст. 4, 88, 89 Водного кодексу України, неправомірно у власність ОСОБА_11 надано земельну ділянку площею 0,27 га та ОСОБА_12 площею 0,30 га, а загалом площею 0,57 га, що є землями прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро, тобто землями водного фонду, що не підлягають наданню у приватну власність, вартістю 866970 грн., що більш ніж в 250 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та спричинило тяжкі наслідки державним інтересам у вигляді заподіяння збитків на вказану суму.
Внаслідок усіх наведених вище умисних протиправних дій підсудних ОСОБА_3 та ОСОБА_4, які виразилися у зловживанні повноваженнями та службовим становищем, службового підроблення із земель державної власності всупереч вимогам законодавства, а саме ст.ст. 13,14 Конституції України, ст.ст. 58, 59, 60, 84, 198 Земельного кодексу України та ст.ст. 4, 88, 89 Водного кодексу України, неправомірно у власність громадянам України, а саме ОСОБА_10, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_5, ОСОБА_11 та ОСОБА_12 надано земельні ділянки загальною площею 4,131 га, що є землями прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро, тобто землями водного фонду, що не підлягають наданню у приватну власність, загалом вартістю 6 348 435 грн., що більш ніж в 250 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та спричинило тяжкі наслідки державним інтересам у вигляді заподіяння збитків на вказану суму.
Органом досудового розслідування такі дії підсудного ОСОБА_3 кваліфіковані за ст.ст.364-1ч.2; 366ч.2 КК України, а підсудного ОСОБА_16 за ст.ст.364ч.2; 366ч.2 КК України.
В судовому засіданні підсудні ОСОБА_3 та ОСОБА_4 вину в інкримінованих злочинах не визнали, вказали, що не заперечують фактів щодо оформлення, погодження, підписання документів на виділення земельних ділянок особам, які вказані в предявленому обвинуваченні. Вважають, що діяли відповідно як посадова та службова особа, але злочини умисно не вчиняли, проявили неуважність і належним чином не проконтролювали дії підлеглих осіб та документи, які були видані іншими органами державної влади. Також в кінці судового розгляду і в останньому слові вказали, що прибережна захисна смуга на той час і зараз не встановлена, немає проекту землеустрою про встановлення такої зони.
Зокрема, підсудний ОСОБА_3 пояснив суду, що давав вказівки підлеглим на виготовлення документації про виділення земельних ділянок, але належним чином не проконтролював якість виконання, не знав, що виділені земельні ділянки відносяться до прибережної смуги та межують з водою річки і тому підписував ці документи. Покази які давав на досудовому слідстві підтримує, вину на досудовому слідстві визнавав тому, що не освідчений в юридичних питаннях.
ОСОБА_4 показав суду, що належним чином не перевіряв надані на підпис документи, допустив халатність, крім того при підписанні ОСОБА_3 говорив йому, що земельні ділянки знаходяться на відстані більше 100 метрів від води, тобто він не знав, що вони відносяться до водного фонду Покази, які давав на досудовому слідстві повністю підтримує, не заперечує, що особисто підписував всі документи. Також вказав, що на той час була дуже велика загрузка і тому можливо недогледів, зацікавленості ніякої не мав. До гербової печатки доступ мав тільки він і тому особисто її ставив.
Суд проаналізувавши покази підсудних, свідків, експерта, дослідивши матеріали кримінальної справи, документи, речові докази, карту приходить висновку, що вина підсудних ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в інкримінованих злочинах доведена повністю, а їх аргументи щодо невинуватості спростовані зібраними по справі та дослідженими в судовому засіданні доказами.
Так, допитані судом свідки та оголошені покази тих, хто з поважних причин не зявився в суд підтвердили в судовому засіданні факти виділення особам земельних ділянок з порушенням чинного законодавства.
Свідок ОСОБА_5 показав суду, що він звернувся із заявою до Бориспільскої РДА на виділення земельної ділянки і йому її виділили. Ділянка була виділена біля садового товариства «Острів». Документацію виготовляли в приватному підприємстві ПП «Земля 2009». Коли в прокуратурі предявили його заяву то підпис був не його, а зміст заяви був такий як він писав. На земельну ділянку він виїжджав перед тим як отримував державний акт, з ним був ще чоловік з фірми, що оформляла документи. Земельна ділянка була визначена, він забивав колишки, визначаючи межі ділянки і вони були на відстані5-10 метрів від води, тобто земельна ділянка була на самому березі річки Дніпро.
ОСОБА_8 допитаний судом в якості свідка показав, що він в кінці 2009 року написав заяву разом із дружиною брата на виділення земельної ділянки. В послідуючому по укладеному договору оформленням документів займалось приватне підприємство ПП «Земля 2009», з яким був заключний договір. Через деякий час був виданий державний акт на землю. На земельну ділянку ніколи не виїжджав, але знав, що знаходиться поблизу річки Дніпро. Після отримання державних актів він земельні ділянки продав своєму брату ОСОБА_17 Проте, що землі знаходяться у межах прибережної захисної смуги річки Дніпро він не знав.
Згідно оголошених на підставі ст.306 КПК України показань свідка ОСОБА_10, остання вказала, що детально про усі обставини отримання нею у власність земельних ділянок може вказати її колишній чоловік - ОСОБА_17, який і займався питаннями, повязаними з отриманням нею у власність земельної ділянки, оскільки у період розробки проекту землеустрою щодо відведення їй у власність земельних ділянок на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району, вона перебувала у декретній відпустці та займалась доглядом за дитиною.(т.5, а.с.221-230).
Свідок ОСОБА_17 в судовому засіданні підтримав надані на досудовому слідстві покази та вказав, що наприкінці 2009 року ОСОБА_10, з якою він на той час перебував у цивільному шлюбі, була написана заява щодо надання їй у власність земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства. Заяву, написану ОСОБА_10 вдома, він передав до Бориспільської райдержадміністрації.
Через деякий час за результатами розгляду заяви ОСОБА_10 було винесено позитивне рішення, яке було оформлене у вигляді розпорядження голови Бориспільської райдержадміністрації про надання ОСОБА_10 у власність земельної ділянки. Після цього, він звернувся до землевпорядної організації ПП «Земля-2009», яке займалось виготовленням землевпорядної документації та державного акту.
У подальшому, час від часу, він приходив до ПП «Земля-2009» де цікався коли буде виготовлена землевпорядна документація. У березні 2010 року йому зателефонували з ПП «Земля-2009» та повідомили про те, що робота ними виконана.
Земельні ділянки, отримані ОСОБА_10 у власність, знаходяться на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району неподалік річки Дніпро. Участі у встановленні у натурі меж земельної ділянки він та ОСОБА_10 не брали.
В усіх питаннях щодо законності надання ОСОБА_10 у власність земельних ділянок він покладався на працівників ПП «Земля-2009» та службових осіб контролюючих органів, які складали відповідні висновки.
На запитання суду повідомив, що від своїх 2-х земельних ділянок відмовився на користь держави, дружина якусь частину земельних ділянок продала.
Як вбачається з показань допитаного на досудовому слідстві свідка ОСОБА_9, покази якої відповідно до вимог ст.306 КПК України були оголошені в судовому засіданні встановлено, що у 2009 році вона звернулась до Бориспільської районної державної адміністрації із заявою про надання їй у власність земельної ділянки на території Бориспільського району Київської області. Чи вказувала вона у зверненні площу земельної ділянки, яку вона мала на меті отримати у власність та чи укладала з якоюсь організацією договір на виготовлення землевпорядної документації, вона не памятає. Де саме нею були отримані державні акти на право власності на земельні ділянки, вона не памятає. Будь-яких інших обставин отримання нею у власність земельних ділянок на території Вишеньківської сільської ради ОСОБА_9 не памятає. (т.5, а.с.243-247).
Допитаний судом свідок ОСОБА_12 пояснив, що покази на досудовому слідстві, після їх оголошення судом підтверджує, а саме про те, що він в кінці 2009 року звертався із заявою в Бориспільську РДА про надання йому у власність земельної ділянки на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району для ведення сільського господарства розмірами приблизно 2га. за результатами розгляду якої видане розпорядження про надання йому у власність земельної ділянки. У Бориспільській райдержадміністрації йому повідомили, що неподалік Бориспільської державної податкової інспекції є землевпорядна організація, яка виготовляє державні акти на земельні ділянки. Він прийшов до вказаної організації (назва організації - ПП «Земля-2009), у приміщенні якої написав заяву на виготовлення землевпорядної документації.
Через деякий час його повідомили, що державний акт готовий і він може його отримати в управлінні земельних ресурсів у Бориспільському районі, що він і зробив. Він отримав у власність дві земельні ділянки - площами приблизно 0,20 га та 0,40 га. Після отримання їх у власність ОСОБА_12 ними не користувався та на даний час відмовився від права власності на них на користь Бориспільської районної державної адміністрації, про що написав заяву.
У ході допиту зазначив, що він звернувся до Бориспільської райдержадміністрації із заявою про отримання у власніть земельної ділянки саме у зазначеному місці, оскільки йому воно дуже сподобалось та воно знаходилось біля річки Дніпро. До місця розташування земельної ділянки площею 0,27 га, яка знаходиться на території Вишеньківської сільської ради Бориспівльського району він приїздив лише до написання заяви на адресу голови Бориспільської райдержадміністрації та після отримання державного акту на право власності, тобто у період розробки землевпорядної документації щодо відведення земельної ділянки йому у власність він до місця її розташування, у тому числі із представниками землевпорядної організації, не їздив, та участі у встановленні її меж не брав.
Акт встановлення (відновлення) в натурі зовнішніх меж та передачі на зберігання межових знаків власнику земельної ділянки площею 0,27 га, який міститься у наданому йому для перегляду проекті землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області підписаний ним у приміщенні ПП «Земля-2009». Чи складений зазначений та інші документи проекту землеустрою у відповідності до вимог законодавства та чи земельна ділянка площею 0,27 га надана йому у відповідності до вимог законодавства України, йому невідомо. Він особисто не здійснював виміри відстані на якій отримана ним у власність земельна ділянка знаходиться від річки Дніпро.
Вважає, що забезпечити дотримання вимог законодавства при розробці проекту землеустрою щодо відведення йому у власність земельних ділянок на території Вишеньківської сільської ради були зобовязані працівники ПП «Земля-2009», які розробляли землевпорядну документацію, та працівники управління земельних ресурсів у Бориспільському району, які її погоджували. (т.6,а.с.18-25).
Допитані судом свідки ОСОБА_11 та ОСОБА_13 показали суду що на підставі заяв, написаних в кінці 2009 року до Бориспільської РДА і оформленням документації в ПП «Земля 2009» отримали державні акти на земельні ділянки для ведення сільського господарства, вирощування овочів та посадки саду. Вони особисто на місце розташування земельних ділянок не виїжджали і не бачили де вони знаходяться. Земельні ділянки, що були виділені ОСОБА_11 через брокера були продані, решта ділянок до цього часу не продані. Крім цього, свідок ОСОБА_13 показала, що вона займалася фінансовими питаннями і за продані дві земельні ділянки, що виділялись чоловікові брокер їй передав відповідно 8000грн. та 12000 грн. ЇЇ земельну ділянку до цього часу ще не продали.
Аналізуючи покази свідків, яким були виділенні земельні ділянки, суд приходить висновку, що дане виділення та оформлення документації було незаконне. Вказане підтверджується тим, що в період розслідування кримінальної справи, згідно з розпорядженнями Бориспільської районної державної адміністрації від 16.05.2012р. за №№ 1587, 1588, 1589, 1590, 1591, 1592, 1593, 1594, 1595, 1596 та №2160 від 21.06.12, шляхом добровільної відмови від права власності на земельні ділянки у власність держави повернуто земельні ділянки, які незаконно було надано у власність ОСОБА_12, ОСОБА_11, ОСОБА_9 та ОСОБА_8 усього площею 1,9867 га, вартістю 2 881 092 гривень та право власності вказаних осіб на земельні ділянки було припинено. (т.10 а.с. 215-225).
Таким чином, ОСОБА_12, ОСОБА_11, ОСОБА_9 та ОСОБА_8 зрозумівши протиправність дій працівників ПП «Земля-2009» та управління земельних ресурсів у Бориспільському районі, внаслідок яких вони незанно набули права власності на земельні ділянки, особисто вжили заходів для повернення та повернули їх у власніть держави.
Показами допитаних у справі свідків ОСОБА_12, ОСОБА_11, ОСОБА_13, ОСОБА_8 та інших повністю підтверджується факт то, що у ході розробки ТОВ «Агати-5» та ПП «Земля-2009» проекту землеустрою щодо відведення їм у власність земельних ділянок на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району фактично винесення в натуру меж земельних ділянок не відбувалось, акти про встановлення (відновлення) зовнішніх меж та передачі їм на зберігання межових знаків складені і підписані ними в приміщенні ПП «Земля-2009» у місті Бориспіль, а не на території Вишеньківської сільської ради, а відповідні акти не містять інформації про межі обмежень використання земельних ділянок, тобто межі земель водного фонду, які мали бути зазначені у відповідності до вимог п.п. 2.1, 2.4, 2.6 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного Комітету України по земельних ресурсах №43 від 04.05.99.
Крім цього, допитані в справі свідки підтвердили численні порушення чинного законодавства при оформлені та виділенні земельних ділянок громадянам вчиненими посадовими та службовими особами, зокрема підсудними ОСОБА_3 та ОСОБА_4
Так, допитана судом свідок ОСОБА_18 показала, що на даний час працює землевпорядником Вишеньківської сільської ради, до цього працювала головою ради. Покази які давала на досудовому слідстві підтримала та вказала, що земельні ділянки, які були виділені знаходяться біля води. Також при допиті слідчим пояснила, що після огляду проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність ОСОБА_10, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області, що складений приватним підприємством «Земля-2009», зазначила, що земельні ділянки, що надані у власність ОСОБА_9 площами 0,5729 га та 0,4328 га, ОСОБА_8 площами 0,8438 га та 0,6785 га та ОСОБА_10 площею 0,3692 га знаходяться на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району за межами населеного пункту. У ситуаційній схемі, що міститься у вказаному проекті землеустрою на аркуші №53 не зазначено, що вказані земельні ділянки межують з річкою Дніпро, хоча у дійсності вказані земельні ділянки знаходяться в межах стометрової прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро. Відповідно до законодавства, вказані земельні ділянки не могли бути передані у власність.
У Вишеньківський сільській раді наявний проектний план Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області, який розроблений ДП «УкрНДІпроцивільсільбуд» у 2008 році на підставі договору №27296 від 22.10.07 та погоджений у 2009 році Вишеньківським сільським головою ОСОБА_19, начальником відділу містобудування та архітектури Бориспільського району ОСОБА_20, начальником районного управління земельних ресурсів ОСОБА_21 та головним державним санітарним лікарем району ОСОБА_22 Вказаним планом визначені межі прибережної захисної смуги річки Дніпро на території Вишеньківської сільської ради. (т.6,а.с.160-169).
Згідно оголошених на підставі ст.306 КПК України показань свідка ОСОБА_20 останній пояснив, що у період з 17.12.07 по 03.08.11 він працював начальником відділу містобудування та архітектури Бориспільської районної державної адміністрації - головним архітектором Бориспільського району Київської області.
Оглянувши проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність ОСОБА_10, ОСОБА_8, ОСОБА_9 для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області, що розроблений приватним підприємством «Земля-2009» ОСОБА_20 повідомив, що ним підписані висновок №5214 від 25.12.09 «Про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, які надаються у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_10, ОСОБА_8, ОСОБА_9 на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області» та висновок №5215 від 25.12.09 «Про наявні обмеження на використання земельних ділянок, які надаються у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_10, ОСОБА_8, ОСОБА_9 на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області», а також плани відведення земельних ділянок у власність ОСОБА_10, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 Проекти зазначених вище висновків готувались ПП «Земля-2009».
Вказані документи ним підписані, оскільки у матеріалах зазначеного проекту землеустрою була наявна довідка управління земельних ресурсів у Бориспільському районі про те, що земельна ділянка відкрита без рослинного покриву. У разі надання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства у нього не було підстав для не погодження проекту землеустрою. Також у нього не було технічної можливості перевірити чи знаходяться земельні ділянки, які відводились ОСОБА_10 та іншим у прибережній захисній смузі Канівського водосховища річки Дніпро, а проект землеустрою не містив про це будь-яких відомостей.
Вважає, що земельні ділянки протиправно надані у власність ОСОБА_10, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 у зв'язку з недостатнім контролем з боку управління земельних ресурсів в Бориспільському районі.
Оглянувши проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області, що складений ТОВ «Агати-5» зазначив, що ним підписана ситуаційна схема та план відведення земельної ділянки, викопіювання із генерального плану та схеми формування Вишеньківської сільської ради, а також висновок про погодження місця розташування земельної ділянки ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства. Будь - яких обставин підписання вказаних документів він не памятає. У звязку з чим зазначені вище схеми підписані ним, а висновок про погодження вказаного проекту землеустрою підписаний головним спеціалістом відділу ОСОБА_23, який на період його відсутності виконував його обовязки, ОСОБА_20 поянити не зміг.
У разі відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства у нього, як головного архітектора району, не було підстав для не погодження проекту землеустрою.
Згідно з проектом землеустрою земельна ділянка площею 0,6638 га, яка відводилась у власність ОСОБА_5, межує із землями Дніпровського басейнового управління водних ресурсів. Крім того, відповідно до схеми планування території Вишенківської сільської ради, погодженої ним у 2009 році, зазначена земельна ділянка знаходиться у 100-метровій прибережній захисній смузі.
У нього не було можливості перевірити місце знаходження зазначеної земельної ділянки на предмет надання її у відповідності до вимог земельного та водного законодавства, а у проекті землеустрою жоден із документів не містив відомостей щодо знаходження земельних ділянок біля водного обєкту. Вважає, що у даному випадку земельна ділянка незаконно надана у власність ОСОБА_5 у зв'язку з недостатнім контролем з боку управління земельних ресурсів у Бориспільському районі, оскільки вказане управління має доступ до земельного кадастру та не перевірило, що висновки контролюючих органів, зокрема Дніпровського басейнового управління водних ресурсів, щодо винесення в натуру прибереженої захисної смуги, у ході розробки проекту землеустрою не виконані.
Проект розпорядження №3821 від 24.12.09 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області» готувалось управлінням земельних ресурсів у Бориспільському районі.
Оглянувши проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність ОСОБА_12, ОСОБА_11, ОСОБА_13 для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району зазначив, що ним підписані висновки №4702 та №4703 від 01.12.09 та додатки до них. Обставин підписання вказаних висновків він не памятає. (т.6, а.с.208-239).
Свідок ОСОБА_24 покази якого були оголошені судом відповідно до вимог ст.306 КПК України пояснив, що в період з березня 2008 року по березень 2010 року обіймав посаду начальника державного управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області.
Висновок державного управління охорони навколишнього природного середовища в Київської області №06-13/32 від 13.01.10, який міститься у проекті землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність ОСОБА_10, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області є недійсним, оскільки не виконані умови його погодження щодо необхідності отримання акту обстеження зелених насаджень.
У ході допиту ОСОБА_24 також зазначив, що висновок державного управління охорони навколишнього природного середовища в Київської області №06-13/10501 від 02.11.09, який міститься у проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області є недійсним, оскільки не виконані його умови щодо необхідності отримання акту обстеження зелених насаджень. (т.7, а.с.153-180).
Допитані судом свідки ОСОБА_25, ОСОБА_26 та оголошені покази свідка ОСОБА_27 вказують на те, що вони працювали на різних посадах у відділі земельних ресурсів державного управління охорони навколишнього природного середовища у Київській області і при ознайомлені з проектами землеустрою зазначили, що були не виконані вимоги щодо обстеження земельних ділянок на наявність зелених насаджень, а тому висновок Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області є недійсним.
Всі вони вважають, що відповідальність за незаконне надання у власність земельних ділянок мають нести посадові особи організації, що готувала проект та управління земельних ресурсів Бориспільського району, яке погоджувало і візувало всі проекти.
Свідок ОСОБА_28 пояснив суду, що він з 2008 по 2011 роки був заступником начальника Дніпровського басейнового управління водних ресурсів і до цієї організації входило в обовязки погодження проектів відведення земельних ділянок, що відносяться до водного фонду. Коли виникали сумніви по документах то виїжджали на місцезнаходження ділянок.
Після оголошення судом показів, які свідок давав на досудовому слідстві він їх повністю підтримав. Зокрема він пояснив, що оглянувши проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність ОСОБА_10, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області, що складений приватним підприємством «Земля-2009», ОСОБА_28 зазначив, що вказаний проект до Дніпровського басейнового управління водних ресурсів для погодження не надходив. Земельні ділянки, надані у власність ОСОБА_10 площею 0,3692 га, ОСОБА_9 площами 0,43289 га та 0,5729 га, ОСОБА_8 площами 0,6785 га та 0,8438 га, згідно з картографічними матеріалами, що містяться у матеріалах погодження місця розташування земельних ділянок, знаходяться на березі річки Дніпро або взагалі накладаються на акваторію річки Дніпро. Якщо б такі картографічні матеріали було надано до Дніпровського басейнового управління водних ресурсів, то був би наданий негативний висновок і вказаний проект не був би погодженим.
Земельні ділянки, що надані у власність ОСОБА_10 площею 0,3692 га, ОСОБА_9 площами 0,43289 га та 0,5729 га, ОСОБА_8 площами 0,6785 га та 0,8438 га відносяться до земель водного фонду та не могли бути надані у власність згідно з нормами чинного законодавства.
Оглянувши проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області, що складений ТОВ «Агати-5», зазначив, що у його матеріалах є висновок №ІС/8-1635 від 07.12.09 Дніпровського басейнового управління водних ресурсів згідно з яким:
1.Розмір прибережної захисної смуги, яка межує з даною земельною ділянкою необхідно визначити згідно зі ст. ст. 87, 88 Водного кодексу України та постанови Кабінету Міністрів України від 08.05.96 №486, та винести межі прибережної захисної смуги у натуру. Скоригувати межі ділянки відповідно до прибережної захисної смуги.
2.Забезпечити дотримання вимог регульованого режиму господарювання у водоохоронній смузі Канівського водосховища, відповідно до ст. 87 Водного кодексу України.
3.Забезпечити виконання ст. 47 Водного кодексу України та ст. 98 - 102 Земельного кодексу України щодо права земельного сервітуту доступу до урізу води громадян.
Зміст зазначеного документу полягав у тому, що перед наданням у власність ОСОБА_5 земельної ділянки мала б бути винесена у натуру прибережна захисна смуга та площа земельної ділянки, яка б знаходилась в її межах, не могла бути передана у власність. У вказаному листі він зазначив, що земельна ділянка ОСОБА_5 межує із прибережною захисною смугою, оскільки з наданих до Дніпровського басейнового управління водних ресурсів матеріалів він зрозумів, що вона знаходиться біля річки Дніпро. Разом з цим, встановити чи знаходилась земельна ділянка, яка відводилась у власність ОСОБА_5 повною площею або частково у межах прибережної захисної смуги, він з наданих викопіювань не міг.
Вимоги висновку №ІС/8-1635 від 07.12.09 Дніпровського басейнового управління водних ресурсів у ході розробки вказаного проекту землеустрою виконані не були, тому зазначений проект землеустрою не підлягав затвердженню, і земельна ділянка у власність ОСОБА_5 надана незаконно. (т.7, а.с.19-28).
Згідно оголошених відповідно до вимог ст.306 КПК України показів свідка ОСОБА_29 встановлено, що він з жовтня 2007 року по червень 2011 року працював заступником начальника управління земельних ресурсів у Бориспільському районі.
Після огляду проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області, що складений ТОВ «Агати-5», зазначив, що ним підписані викопіювання із схеми формування Вишеньківської сільської ради та висновок №5681-в від 25.06.09 «Про погодження місця розташування земельної ділянки ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства». Обставини підписання зазначених документів він не памятає, оскільки пройшов значний період часу.
Разом з цим, згідно з документом - викопіюванням із генерального плану Вишеньківської сільської ради, земельна ділянка, яку планувалось відвести у власність ОСОБА_5, знаходиться у межах садового товариства «Острів» неподалік водного обєкту, а саме річки Дніпро. Оскільки з вказаного викопіювання він зрозумів, що земельну ділянку, яку планувалось відвести у власність ОСОБА_5, знаходиться у безпосередній близькості до акваторії річки Дніпро, у висновку №5681-в від 25.06.09, який підписаний ним, за його вказівкою внесені дані про те, що вказана земельна ділянка межує із землями Дніпровського басейнового управління водного господарства. Висновок вказаного змісту наданий у звязку з тим, що у ході розробки проекту землеустрою необхідно було встановити чи належить земельна ділянка, яка відводилась ОСОБА_5 у власність, до земель водного фонду, та погодити проект землеустрою з Дніпровським басейновим управлінням водного господарства. (т6, а.с.48-52).
Свідки ОСОБА_30 та ОСОБА_31, будучи допитані в судовому засіданні та під час досудового слідства показали, що працювали у відділі землеустрою управління Держкомзему в Бориспільському районі. Після оголошення їх показів даних на досудовому слідстві вони їх підтримали та пояснили, що коли земельна ділянка знаходиться біля води то потрібно обовязково погодження Дніпровського басейнового управління водних ресурсів. Це один із органів, який погоджує проект землеустрою. Для попередження порушень він повинен здійснити перевірку і ОСОБА_4 міг встановити перевірку, щоб підготувати проект. Крім цього, свідок ОСОБА_30 вказав, коли є заліснена зона необхідно робити акт, якщо близько вода потрібно дотримуватись земельного законодавства. Коли розробляється проект і земельна ділянка біля водних обєктів потрібно все перевіряти, виїжджати на місце, оскільки на карті все побачити неможливо. Є випадки коли водоохоронні смуги не витримувались. Висновок управління водних ресурсів є обовязковим коли є сумніви щодо водних обєктів.
ОСОБА_32 та ОСОБА_33 як свідки і працівники Київської обласної санітарно-епідемілогічної станції пояснили суду, що вони погоджують висновки при виділені земельних ділянок громадянам. Основна їх задача вказати у висновку чи шкодить здоровю людини вказана земельна ділянка. Виділення земельних ділянок по яких вони дали висновок обмежень не мали, місць розташування цих ділянок не перевіряли. В проекті були погодження архітектури, земельників, довідка 6-зем, висновок райдержадміністрації є основним для погодження. Свідок ОСОБА_33 також вказала, що захисна зона складає 25 м. до озера та 100 м. до річки.
Допитані судом свідки ОСОБА_34 та ОСОБА_35 показали, що висновок про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства загальною площею 4,2397 га №11/13898/02 від 29.12.09 та висновок про можливість відведення земельних ділянок №3/12495/02 від 09.12.09 підписані ними. Управління культури і туризму Київської обласної державної адміністрації не перевіряє належність земель, що підлягають відводу, до земель водного фонду, а лише вивчає питання пов'язані з наявністю чи відсутністю на земельній ділянці обєктів (памяток) культурної спадщини, тому у даному випадку вказана землевпорядна документація і була погоджена управлінням. Будь - яких законних підстав в управління культури та туризму Київської обласної державної адміністрації для надання негативного висновку по зазначеному проекту землеустрою не було.
Свідки ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38 в судовому засіданні показали, що працювали в 2009-2010 роках в ПП «Земля 2009» і займались підготовкою і виготовленням документації на виділення та приватизацію земельних ділянок. Щодо конкретних земельних ділянок то документи виготовлялись як і на інші. На земельні ділянки ніколи ніхто з них не виїжджав, повинні були виїжджати геодезисти, а чи вони виїжджали не знають. З наданих документів не було видно, що землі відносяться до водного фонду.
ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41 допитані судом в якості свідків пояснили, що як працівники Бориспільської РДА приймали участь в оформлені документів на виділення земельних ділянок ОСОБА_5, ОСОБА_8, ОСОБА_17, ОСОБА_10, ОСОБА_9, ОСОБА_12, ОСОБА_11 та ОСОБА_13 За законність цих документів вони відповідальності не несли, а тільки перевіряли їх та технічно оформляли, підшивали, а візував їх після перевірки керівник управління земельних ресурсів.
Допитаний судом свідок ОСОБА_42 показав, що він при розслідування кримінальної справи щодо ОСОБА_3 та ОСОБА_4, як слідчий прокуратури витребовував план-схему Вишеньківської сільської ради, яка оглядалась та зберігалась в прокуратурі, поки її не витребував суд. Ксерокопія була прилучена до матеріалів кримінальної справи. Експерти користувались мабуть копією карти. Експери вказали у висновках, що зазначені земельні ділянки відносяться до водного фонду, оскільки знаходяться в прибережній смузі. У Водному кодексі зазначено, що факт належності земельних ділянок до водного фонду є відстань до води для великих річок 100м., середніх 50 м., для малих 5 м. Як слідчий самостійно приймав рішення про огляд місця знаходження земельних ділянок і при встановлені прибережної смуги керувався нормативними документами, які вказано в постанові про притягнення в якості обвинувачених ОСОБА_3 та ОСОБА_4, які на слідстві відповідно ОСОБА_3 повністю визнавав свою вину, а ОСОБА_4 частково.
Експерт ОСОБА_43 будучи допитаною в судовому засіданні повністю підтвердила надані свої три висновки по вказаній кримінальній справі, дала відповіді на питання учасників процесу згідно яких вона пояснила, що віднесла земельні ділянки до земель водного фонду на підставі картографічних матеріалів, карти, фотоплану на яких відбито берег р.Дніпро, дані земельні ділянки були в межах стометрової зони. На місцевість вона не виїжджала робила тільки камертально на компютері і все співпало з планами, прибережна смуга в 100 метрів, межі в натуру не виносились. Є водоохоронна захисна смуга, а є прибережна смуга у них різні розміри і різне використання. Відповідь експерта на запитання прокурора про незмінність редакції статті 88 Водного Кодекса на період 2009-2010 р.р. і на даний час проте, що змін не було суд оцінює критично, оскільки вона не має юридичної освіти та не слідкує за змінами в кодексі, зокрема названої статті.
Крім показів свідків, експерта, які обєктивно узгоджуються між собою, відтворюють обставини вчиненних ОСОБА_3 та ОСОБА_4 злочинів, їх винність в інкримінованих злочинах підтверджується зібраними по справі і належним чином дослідженими в судовому засіданні слідчими документами, речовими доказами, висновками експертиз, іншими документами, а саме.
Про те , що підсудні ОСОБА_4 та ОСОБА_3 являлись відповідно перший службовою особою, а другий службовою особою юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми, підтверджують слідуючі документи.
Наказ голови Державного комітету України із земельних ресурсів №622-кт від 28.09.09, яким на головного спеціаліста управління земельних ресурсів у Бориспільському районі Київської області ОСОБА_4 з 28.09.09 покладено виконання обовязків начальника управління земельних ресурсів у Бориспільському районі з правом підпису фінансово - господарських та організаційно - розпорядчих документів.
/т.11,а.с.12/
Наказ №143-кт від 10.02.2010р. голови Державного комітету України із земельних ресурсів, яким ОСОБА_4 з 11.02.10 призначено на посаду начальника управління Держкомзему у Бориспільському районі Київської області.
/т.11, а.с.6/
Наказ №768-км від 01.11.10 голови Державного комітету України із земельних ресурсів, яким ОСОБА_4 звільнено із займаної посади.
/т.11, а.с.4/
Положенням про управління Держкомзему у Бориспільському районі Київської області, затвердженого наказом голови Держкомзему №610 від 24.11.09.
/т.11, а.с. 20-24/
Положенням про управління земельних ресурсів у Бориспільському районі, затвердженого 08.08.07 наказом Держземагенства України №115 від 08.08.07.
/т.11 а.с. 25-30/
Положенням про управління Держкомзему у Бориспільському районі, що затверджене наказом голови Держкомзему України №166 від 12.02.2010р..
/т.11 а.с. 13-19/
Статут товариства з обмеженою відповідальністю «Агати-5», який 07.09.07 зареєстрований державним реєстратором Бориспільської районної державної адміністрації за №13301050006000302.
/т.4 а.с. 89-104/
Наказ №7 від 02.06.09 директора ТОВ «Агати-5» згідно якого ОСОБА_3 призначено заступником директора вказаного товариства з 02.06.09 за сумісництвом.
/т.4, а.с. 80/
Наказ №11 від 31.07.09 директора ТОВ «Агати-5», яким на заступника директора ОСОБА_3 у період з 03.08.09 по 02.09.09 покладались обовязки директора зазначеного товариства.
/т.4 а.с. 81/
Наказ №13 директора ТОВ «Агати-5» від 31.12.09, згідно з яким ОСОБА_3 звільнено із посади заступника директора вказаного товариства у звязку з ліквідацією підприємства.
/т.4 а.с. 82-83/
Протокол №1 учасників (власників) приватного підприємства «Земля-2009» від 01.06.09, згідно якого директором вказаного підприємства призначений ОСОБА_3
/т.3 а.с. 127; т.10 а.с. 234/
Статутом приватного підприємства «Земля-2009», який 02.06.09 зареєстровано виконавчим комітетом Бориспільської міської ради за №13541020000002081 та згідно з яким це підприємство діє на підставі Статуту, Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, а також згідно з іншими законодавчими актами і нормами.
/т.10 а.с. 241-253/
Посадовою інструкцією директора ПП «Земля-2009», затвердженою протоколом №1 від 03.01.10 зборів засновників ПП «Земля-2009», згідно з якою визначені повноваження та службові обовязки ОСОБА_3
/т.10 а.с. 235-237/
Вина підсудних ОСОБА_3 та ОСОБА_4, щодо незаконного надання у власність земельної ділянки ОСОБА_5 площею 0,6638га. підтверджується наступними доказами.
Документом - розпорядженням Бориспільської районної державної адміністрації від 28.07.09 №2505 «Про затвердження матеріалів вибору місця розташування земельних ділянок та надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області», яким ОСОБА_5 надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною площею 0,70 га для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області.
Пунктом 5 зазначеного розпорядження зобовязано розроблений організацією, яка має відповідний дозвіл (ліцензію) на виготовлення проекту землеустрою, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подати Головному управлінню земельних ресурсів у Бориспільському районі для здійснення землевпорядної експертизи.
/т.4 а.с. 14-15/
Документами - проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області, що розроблений ТОВ «Агати-5» (ПП «Земля-2009»), на підставі якого у власність ОСОБА_5 відведена земельна ділянка площею 0,6638 га, та протоколом його огляду.
З огляду матеріалів зазначеного проекту землеустрою встановлено, що у його матеріалах наявний висновок державного закладу «Київська обласна санітарно-епідеміологічна станція Міністерства охорони здоровя України» від 13.10.09 №05.03.02-07/64384, згідно з яким зазначений проект землеустрою погоджений за умов організації та утримання прибережної захисної смуги водних обєктів, розташованих на території вказаної земельної ділянки, з урахуванням ст.88 Водного кодексу України (вказана стаття, зокрема, передбачає, що прибережні захисні смуги для великих річок та водосховищ на них встановлюються шириною 100 метрів).
Прибережна захисна смуга водного обєкту - річки Дніпро, яка розташована на території земельної ділянки, що відводилась у власність ОСОБА_5 площею 0,6638 га, в ході розробки проекту землеустрою організована не була, коригування площі земельної ділянки відповідно до прибережної захисної смуги не здійснено, тому висновок від 13.10.09 №05.03.02-07/64384 державного закладу «Київська обласна санітарно - епідеміологічна станція Міністерства охорони здоровя України» є недійсним.
Також, у матеріалах проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_5 площею 0,6638 га наявний висновок Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Київській області від 02.11.09 №06-13/10501, яким погоджено зазначений проект землеустрою за умов обстеження земельної ділянки на наявність зелених насаджень та їх опису у відповідному акті.
Акт обстеження земельної ділянки, яка відводилась у власність ОСОБА_5 на наявність зелених насаджень складений не був, тому висновок №06-13/10501 від 02.11.09 Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Київській області про погодження проекту землеустрою є недійсним.
Крім того, у зазначеному проекті землеустрою наявний висновок №ІС/8-1635 від 07.12.09 Дніпровського басейнового управління водних ресурсів, яким погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради за умов визначення розміру прибережної захисної смуги, яка межує з даною земельною ділянкою згідно з ст. ст. 87, 88 Водного кодексу України та постанови Кабінету Міністрів України від 08.05.96 №486, винесення межі прибережної захисної смуги в натуру та коригування межі ділянки відповідно до прибережної захисної смуги; забезпечення дотримання вимог регульованого режиму господарювання в водоохоронній смузі Канівського водосховища відповідно до ст. 87 Водного кодексу України; забезпечення виконання ст. 47 Водного кодексу України та ст.ст. 98 - 102 Земельного кодексу України щодо права земельного сервітуту доступу до урізу води громадян.
У ході розробки проекту землеустрою межі земельної ділянки, яка відводилась у власність ОСОБА_5 площею 0,6638 га, відповідно до ширини прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро скориговані не були, тому висновок №ІС/8-1635 від 07.12.09 Дніпровського басейнового управління водних ресурсів є недійсним.
Також, оглядом зазначеного проекту землеустрою з урахуванням інформації Головного управління Держкомзему в Київській області встановлено, що проект землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_5 земельної ділянки площею 0,6638 га не проходив державну експертизу.
Разом з цим, враховуючи положення ст. 9 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації", згідно з якою обовязковій державній експертизі підлягають проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель водного фонду та вимоги п.5 розпорядження голови Бориспільської районної державної адміністрації №2505 від 28.07.09 «Про затвердження матеріалів вибору місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарста в межах Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області», проходження зазначеної експертизи проектом землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_5 земельної ділянки є обовязковим.
Крім того, в порушення вимог ст. 198 Земельного кодексу України, якою передбачено, що кадастрова зйомка включає геодезичне встановлення меж земельної ділянки та погодження меж земельної ділянки з суміжними землекористувачами, та п. 1.12, 1.14 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Держкомзему України № 43 від 04.05.99, в матеріалах проекту землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_5 земельної ділянки відсутній акт встановлення та погодження зовнішніх меж земельної ділянки та передачі землевласнику на зберігання довгострокових межових знаків.
Таким чином, незважаючи численні грубі порушення вимог Земельного та Водного кодексів України, а також інших нормативно-правових актів, які унеможливлювали законне відведення у власність ОСОБА_5 земельної ділянки площею 0,6638 га, заступником директора ТОВ «Агати-5» ОСОБА_3 зазначений проект землестрою переданий на погодження, а виконувачем обовязків начальника управління земельних ресурсів у Бориспільському районі ОСОБА_4 погоджений шляхом візування проекту розпорядження голови Бориспільської райдержадміністрації «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_5 на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області» та підписаний державний акт серії ЯК №701436 на право власності ОСОБА_5 на земельну ділянку площею 0,6638 га.
Окрім цього, вказаний складений ТОВ «Агати-5» (ПП «Земля-2009») в особі ОСОБА_3 проект землеустрою містить підписані (погоджені) ОСОБА_4, документи на підставі яких у приватну власність ОСОБА_5 протиправно надано земельну ділянку, а саме: умови відведення земельної ділянки №3527-д від 01.10.09, довідку з державної статистичної звітності по формі 6-ЗЕМ №485-п від 01.10.09, висновок №486-п від 01.10.09 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_5, висновок№9366-в від 01.10.09 про наявні обмеження на використання земельної ділянки, яка надається у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_5 на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області, ситуаційну схему та план відведення земельної ділянки ОСОБА_5 площею 0,6638 га.
/т.4 а.с. 25-61/
Офіційним листом головного управління Держкомзему у Київській області №07-02-3/9768 від 03.05.12, згідно з яким проект землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_5 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах Вишеньківської сільської ради Бориспільського району, що розроблений ТОВ «Агати-5», не проходив державну експертизу.
/т.10 а.с. 107/
Документом - розпорядженням від 24.12.09 №3821 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_5 на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області».
Вказане розпорядження завізоване (погоджене) ОСОБА_4 і у відповідності до обставин справи внесене управлінням земельних ресурсів у Бориспільському районі до Бориспільської райдержадміністрації для прийняття головою.
У ході огляду зазначеного розпорядження встановлено, що воно прийняте саме за результатом розгляду проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_5 на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району, який розроблений ТОВ «Агати-5» та завізоване саме в.о. начальника управління земельни ресурсів у Бориспільському районі ОСОБА_4
/т.4 а.с. 12-13/
Державним актом серії ЯК №701436 на право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 3220881300:04:001:3297 площею 0,6638 га на імя ОСОБА_5 та протоколом його огляду.
У ході огляду проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_5 встановлено, що заявка на отримання бланку зазначеного вище державного акту на право власності на земельну ділянку подана саме управлінням земельних ресурсів у Бориспільському районі та він був одержаний ОСОБА_3
Оглядом оригіналу державного акту на право власності на земельну ділянку ОСОБА_5 серії ЯК №701436 встановлено, що він двічі підписаний начальником управління земельних ресурсів у Бориспільському районі ОСОБА_4, а підставою для його видачі послугувало саме зазначене вище розпорядження Бориспільської районної державної адміністрації від 24.12.09 №3821, що було завізоване ОСОБА_4
/т.4 а.с. 21/
Протоколом огляду місця події від 01.03.12, фототаблицею до нього та схемами розташування земельних ділянок на аерофотознімку і топографічній карті, якими встановлена належність земельної ділянки, наданої у власність ОСОБА_5 площею 0,6638 га, до 100-метрової прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро.
/т.2 а.с. 1-6/
Кадастровою зйомкою, виконаною ПП «Земля-2009» 01.03.12, якою підтверджується факт знаходження земельної ділянки, наданої у власність ОСОБА_5 площею 0,6638 га, у 100-метровій прибережній захисній смузі Канівського водосховища річки Дніпро.
/т.2 а.с. 14/
Схемою планування території Вишеньківської сільської ради, що розроблена ДП «УкрНДІпроцивільсільбуд», якою встановлено межі 100-метрової прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро на території зазначеної сільської ради та протоколом її огляду.
У ході огляду зазначеної схеми з урахуванням матеріалів досудового слідства встановлене місце розташування земельної ділянки, наданої у власність ОСОБА_5 площею 0,6638 га та підтверджено факт її знаходження у межах прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро.
/т.5 а.с. 118-126/
Висновком спеціаліста Дніпровського басейнового управління водних ресурсів від 22.03.12, згідно з яким земельна ділянка, надана у власність ОСОБА_5 площею 0,6638 га, знаходяться у межах 100-метрової прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро та належить до земель водного фонду.
/т.8 а.с. 212-214/
Висновком судово - технічної експертизи Київського державного підприємства геодезії, картографії, кадастрових та геоінформаційних систем «Київгеоінформатика» №01-09/768 від 18.06.12 зі схемами накладення земельних ділянок на землі водного фонду, згідно з яким земельна ділянка площею 0,6638 га, що надана у власність ОСОБА_5, належить до земель водного фонду та знаходиться у прибережній захисній смузі Канівського водосховища річки Дніпро.
/т.8 а.с. 85-91/
Висновком будівельно - технічної експертизи Київського науково - дослідного інституту судових експертиз №3998/3999/12-42 від 22.06.12, згідно з яким станом на лютий 2010 року вартість земельної ділянки, розташованої на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району площею 0,6638 га, яка надана у власність ОСОБА_5, становила 1 362 516 гривень.
/т.5 а.с. 30-39/
Висновком судово - почеркознавчої експертизи №425 від 01.06.12, згідно з яким умови відведення земельної ділянки №3527-д від 01.10.09, довідка з державної статистичної звітності по формі 6-ЗЕМ №485-п від 01.10.09, висновок №486-п від 01.10.09 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_5, висновок №9366-в від 01.10.09 про наявні обмеження на використання земельної ділянки, яка надається у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_5 на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області, ситуаційна схема та план відведення земельної ділянки ОСОБА_5 площею 0,6638 га, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯК №701436 та розпорядженні №3821 від 24.12.09 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_5 на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області» від імені начальника управління Держкомзему у Бориспільському районі ОСОБА_4 та управління земельних ресурсів у Бориспільському районі - підписані ОСОБА_4
/т.5 а.с. 140-148/
Вина підсудних ОСОБА_3 та ОСОБА_4, щодо незаконного надання у власність земельних ділянок ОСОБА_8, ОСОБА_10 та ОСОБА_9 загальною площею 2,8972га. підтверджується наступними доказами.
Документом - розпорядженням голови Бориспільської районної державної адміністрації від 23.12.09 №3801 «Про затвердження матеріалів вибору місця розташування земельних ділянок та надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам ОСОБА_8, ОСОБА_10, ОСОБА_9 для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області», яким ОСОБА_8, ОСОБА_10 та ОСОБА_9 надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність загальною площею 5,00 га для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області.
/т.3 № а.с. 89-90/
Документом - договором №201 від 24.12.09, укладеним ОСОБА_10, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 з приватним підприємством «Земля-2009» в особі ОСОБА_3, на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої в адміністративних межах Вишеньківської сільської ради.
Згідно з п.2.3 вказаного договору, якість робіт за договором має відповідати вимогам, які передбачені законодавчими актами та прийнятими відповідно до них підзаконним актами Кабінету Міністрів України та Державного комітету України по земельних ресурсах.
/т.10 а.с. 254/
Документами проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність ОСОБА_10, ОСОБА_8, ОСОБА_9 для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області на земельні ділянки загальною площею 4,2397 га, у т.ч. ОСОБА_9 площами 0,5729 га та 0,4328 га, ОСОБА_8 площами 0,8438 га та 0,6785 га та ОСОБА_10 площею 0,3692 га, що розроблений ПП «Земля-2009» та протоколом його огляду на підставі якого встановлено, що у його матеріалах є затверджене 24.12.09 ОСОБА_10, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 технічне завдання на виконання робіт щодо розробки проекту землеустрою щодо відведення їм земельних ділянок у власність на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району.
Від імені виконавця робіт вказане технічне завдання підписане директором ПП «Земля-2009» ОСОБА_3
Згідно зі ст. 28 Закону України «Про землеустрій», розробники документації із землеустрою зобов'язані дотримуватися законодавства України, що регулює земельні відносини, а також державних стандартів, норм і правил при здійсненні землеустрою. Розробники документації із землеустрою несуть відповідно до закону відповідальність за достовірність, якість і безпеку заходів, передбачених цією документацією.
Таким чином, директор ПП «Земля-2009» ОСОБА_3 при розробці проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність ОСОБА_10, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області був зобовязаний його виготовити з дотриманням законодавства України, що регулює земельні правовідносини та особисто, як виконавець робіт, ніс відповідальність за достовірність, якість і безпеку заходів, передбачених цією документацією.
Окрім цього, оглядом зазначеного проекту землеустрою встановлено, що незважаючи допущені у ході його розробки численні грубі порушення вимог законодавства ОСОБА_4 були підписані документи, які стали підставою для незаконного надання у власність земельних ділянок загальною плошею 2,8972 га, зокрема умови відведення земельних ділянок №6497-б від 29.12.09, довідка з державної статистичної звітності по формі 6-ЗЕМ №1111-п від 25.12.09, висновок №6498-б від 29.12.09 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність висновок №6499-б від 29.12.09 про наявні обмеження на використання земельних ділянок, які надаються у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_10, ОСОБА_8, ОСОБА_9 на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області, ситуаційна схема та план відведення земельних ділянок ОСОБА_9 площами 0,5729 га та 0,4328 га, ОСОБА_8 площами 0,8438 га та 0,6785 га та ОСОБА_10 площею 0,3692 га, висновок №3287-б від 1.12.09 про можливість відведення земельних ділянок громадянам ОСОБА_8, ОСОБА_10, ОСОБА_9
/т.3 а.с. 17-77/
Офіційним листом управління водних ресурсів у м. Києві та Київській області №256 від 01.03.12, згідно з яким проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_10, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 для ведення особистого селянського господарства, розташованих в адміністративних межах Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області, зазначеним управлінням не погоджувався.
/т.1 а.с. 83/
Офіційним листом Дніпровського басейнового управління водних ресурсів №АД/9-329 від 15.03.12 згідно з яким проект землеустрою про відведення у власність ОСОБА_10, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства в межах Вишеньківської сільської ради Бориспільського району, що розроблений ПП «Земля-2009», зазначеним управлінням не погоджувався.
/т.10 а.с. 105/
Офіційним листом головного управління Держкомзему у Київській області №07-02-3/5734 від 22.03.12, згідно з яким проект землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_10, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства в межах Вишеньківської сільської ради Бориспільського району, що розроблений ПП «Земля-2009», не проходив державну експертизу.
/т.10 а.с. 103/
Таким чином, враховуючи офіційну інформацію Дніпровського басейнового управління водних ресурсів, головного управління Держкомзему у Київській області та управління водних ресурсів у м. Києві та Київській області можна констатувати, що проект землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_10, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства в межах Вишеньківської сільської ради Бориспільського району ОСОБА_3 та ОСОБА_4 не направлявся до вказаних державних органів, оскільки ними міг бути встановлений факт неправомірного відведення земельних ділянок у власність вказаним особам.
Клопотанням директора ПП «Земля-2009» ОСОБА_3 вих. №5 від 13.01.10, що адресоване голові Бориспільської районної державної адміністрації ОСОБА_6, яким ОСОБА_3 просить надати розпорядження на затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_10, ОСОБА_8, ОСОБА_9 на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області та реєстраційно - контрольною карткою з письмовою резолюцією голови Бориспільської районної державної адміністрації ОСОБА_6, яким розгляд вказаного клопотання доручено виконувачу обовязків начальника управління земельних ресурсів у Бориспільському районі ОСОБА_4
/т.3 а.с. 95,96/
Документом - розпорядженням №118 від 22.01.10 голови Бориспільської районної державної адміністрації «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_10, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області», яким розроблений ПП «Земля-2009» проект землеустрою був затверджений та земельні ділянки загальною площею 2,8972 га надані у власність ОСОБА_10, ОСОБА_8 та ОСОБА_9
Вказане розпорядження завізоване (погоджене) ОСОБА_4 і у відповідності до обставин справи внесене управлінням земельних ресурсів у Бориспільському районі до Бориспільської райдержадміністрації для прийняття головою.
/т.3 а.с. 97-98/
Документами - державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №450522 на імя ОСОБА_9 на земельну ділянку площею 0,4328 га, державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №450523 на імя ОСОБА_8 на земельну ділянку площею 0,6785 га, державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №450524 на імя ОСОБА_8 на земельну ділянку площею 0,8438 га, державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №450525 на імя ОСОБА_10 на земельну ділянку площею 0,3692 га, державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №450526 на імя ОСОБА_9 на земельну ділянку площею 0,5729 га та протоколом їх огляду, згідно якого встановлено, що кожен із них двічі підписаний начальником управління Держкомзему у Бориспільському районі ОСОБА_4 та скріплений гербовою печаткою зазначеного управління.
Згідно із заявкою на отримання вказаних державних актів на право власності на земельні ділянки, яка міститься у матеріалах проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність ОСОБА_9 та іншим, що розроблений ПП «Земля-2009», до головного управління земельних ресурсів у Київській області подавалась саме ОСОБА_4
/т.3 а.с. 78-81, 84/
Протоколом огляду місця події від 01.03.12, фототаблицею до нього та схемами розташування земельних ділянок на аерофотознімку і топографічній карті, якими встановлена належність земельних ділянок, наданих у власність ОСОБА_9 площами 0,5729 га та 0,4328 га, ОСОБА_8 площами 0,8438 га та 0,6785 га та ОСОБА_10 площею 0,3692 га до 100-метрової прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро.
/т.1 а.с. 78-85/
Топогеодезичною зйомкою, виконаною ПП «Земля-2009» 01.03.12, якою встановлена належність земельних ділянок, наданих у власність ОСОБА_9 площами 0,5729 га та 0,4328 га, ОСОБА_8 площами 0,8438 га та 0,6785 га та ОСОБА_10 площею 0,3692 га до 100-метрової прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро.
/т.1 а.с. 71-72/
Схемою планування території Вишеньківської сільської ради, що розроблена ДП «УкрНДІпроцивільсільбуд», якою встановлено межі 100-метрової прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро на території зазначеної сільської ради та протоколом її огляду, згідно якого з урахуванням матеріалів кримінальної справи встановлено місце розташування земельних ділянок, наданих у власність ОСОБА_9 площами 0,5729 га та 0,4328 га, ОСОБА_8 площами 0,8438 га та 0,6785 га та ОСОБА_10 площею 0,3692 га та підтверджено факт їх знаходження у межах прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро.
/т.5 а.с. 104-112/
Висновком спеціаліста Дніпровського басейнового управління водних ресурсів від 22.03.12 згідно з яким земельні ділянки, надані у власність ОСОБА_9 площами 0,5729 га та 0,4328 га, ОСОБА_8 площами 0,8438 га та 0,6785 га та ОСОБА_10 площею 0,3692 га, загалом площею 2,8972 га знаходяться у межах 100-метрової прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро та належать до земель водного фонду.
/т.8 а.с. 208-211/
Висновком експерта Київського державного підприємства геодезії, картографії, кадастрових та геоінформаційних систем «Київгеоінформатика» №01-09/765 від 18.06.12 зі схемами накладення земельних ділянок на землі водного фонду, згідно з яким земельні ділянки, надані у власність ОСОБА_9 площами 0,5729 га та 0,4328 га, ОСОБА_8 площами 0,8438 га та 0,6785 га та ОСОБА_10 площею 0,3692 га, а загалом площею 2,8972 га належать до земель водного фонду та знаходяться у прибережній захисній смузі Канівського водосховища річки Дніпро.
/т.8 а.с. 67-74/
Висновком будівельно - технічної експертизи Київського науково - дослідного інституту судових експертиз №4287/4288/6438-6445/12-42 від 25.06.12, згідно з яким вартість земельних ділянок, розташованих на території Вишеньківської сільської ради, наданих у власність ОСОБА_9 площами 0,5729 га та 0,4328 га, ОСОБА_8 площами 0,8438 га та 0,6785 га та ОСОБА_10 площею 0,3692 га, а загалом площею 2, 8972 га станом на березень 2010 року становить 4 118 949 гривень.
/т.5 а.с. 8-20/
Висновком судово - почеркознавчої експертизи №423 від 01.06.12, згідно з яким умови відведення земельних ділянок №6497-б від 29.12.09, довідка з державної статистичної звітності по формі 6-ЗЕМ №1111-п від 25.12.09, висновок №6498-б від 29.12.09 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність висновок №6499-б від 29.12.09 про наявні обмеження на використання земельних ділянок, які надаються у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_10, ОСОБА_8, ОСОБА_9 на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області, ситуаційна схема та план відведення земельних ділянок ОСОБА_9 площами 0,5729 га та 0,4328 га, ОСОБА_8 площами 0,8438 га та 0,6785 га та ОСОБА_10 площею 0,3692 га, висновок №3287-б від 1.12.09 про можливість відведення земельних ділянок громадянам ОСОБА_8, ОСОБА_10, ОСОБА_9, державні акти на право власності на земельні ділянки серії ЯИ №450522, ЯИ №450523, ЯИ №4505224, ЯИ №450525, ЯИ №450526, розпорядженні №3801 від 23.12.09 «Про затвердження матеріалів вибору місця розташування земельних ділянок та надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність ОСОБА_8, ОСОБА_10, ОСОБА_9 для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області та розпорядженні №118 від 22.01.10 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність ОСОБА_8, ОСОБА_10, ОСОБА_9 для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області - підписані ОСОБА_4
/т.8 а.с. 119-128/
Вина підсудних ОСОБА_3 та ОСОБА_4, щодо незаконного надання у власність земельних ділянок ОСОБА_11 та ОСОБА_12 загальною площею 0,57 га також підтверджується наступними доказами.
Документом - розпорядженням голови Бориспільської районної державної адміністрації від 18.11.09 №3503 «Про затвердження матеріалів вибору місця розташування земельних ділянок та надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області», яким ОСОБА_13, ОСОБА_11 та ОСОБА_12 надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність загальною площею 3,00 га для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області.
/т.4 а.с. 125-127/
Документами проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 3,00 га у власність ОСОБА_13, ОСОБА_11 та ОСОБА_12 для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області, у тому числі ОСОБА_12 площею 0,27 га та ОСОБА_11 площею 0,30 га, який розроблений приватним підприємством «Земля-2009» у 2009 році, та протоколом його огляду, згідно якого встановлено, що у його матеріалах є технічне завдання на виконання робіт щодо розробки проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району, яке від імені виконавця робіт підписане директором ПП «Земля-2009» ОСОБА_3
Відповідно до ст.28 Закону України «Про землеустрій», розробники документації із землеустрою зобов'язані дотримуватися законодавства України, що регулює земельні відносини, а також державних стандартів, норм і правил при здійсненні землеустрою. Розробники документації із землеустрою несуть відповідно до закону відповідальність за достовірність, якість і безпеку заходів, передбачених цією документацією.
Таким чином, директор ПП «Земля-2009» ОСОБА_3 при розробці проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність ОСОБА_12 та ОСОБА_11 для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області був зобовязаний його виготовити з дотриманням законодавства України, що регулює земельні правовідносини та особисто, як виконавець робіт, ніс відповідальність за достовірність, якість і безпеку заходів, передбачених цією документацією.
Окрім цього, оглядом зазначеного проекту землеустрою встановлено, що незважаючи на допущені у ході його розробки численні грубі порушення вимог законодавства ОСОБА_4 були підписані документи, які стали підставою для незаконного надання у власність земельних ділянок загальною плошею 0,57 га, зокрема умови відведення земельної ділянки без вихідного номеру та дати у графі, довідка з державної статистичної звітності по формі 6-ЗЕМ №702-п від 1.12.09, висновок №3292-б від 1.12.09 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та додатку до нього, висновок №3293-б від 1.12.09 про наявні обмеження на використання земельних ділянок, які надаються у власність для ведення особистого селянського господарства громадянам (згідно списку ОСОБА_12О.) на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області.
/т.4 а.с. 198-274/
Офіційним листом Дніпровського басейнового управління водних ресурсів №АД/9-610 від 14.05.12, згідно з яким проект землеустрою про відведення у власність громадянам (згідно реєстру ОСОБА_12О.) земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства в межах Вишеньківської сільської ради Бориспільського району, в тому числі ОСОБА_12 площею 0,27 га та ОСОБА_11 площею 0,30 га, що розроблений ПП «Земля-2009», зазначеним управлінням не погоджувався.
/т.10 а.с. 109/
Офіційним листом №07-02-3/10342 від 11.05.12 головного управління Держкомзему у Київській області, згідно з яким проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність (ОСОБА_12 та іншим) для ведення особистого селянського господарства в межах Вишеньківської сільської ради Бориспільського району, що розроблений ПП «Земля-2009», не проходив державну експертизу.
/т.5 а.с.111/
Клопотанням директора ПП «Земля-2009» ОСОБА_3 вих. №6 від 22.12.09, що адресоване голові Бориспільської районної державної адміністрації ОСОБА_6, згідно з яким ОСОБА_3 просить надати розпорядження на затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства громадянам (згідно списку ОСОБА_12О.) на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області, та реєстраційно - контрольною карткою з письмовою резолюцією голови Бориспільської районної державної адміністрації ОСОБА_6, яким розгляд вказаного клопотання доручено виконувачу обовязків начальника управління земельних ресурсів у Бориспільському районі ОСОБА_4
/т.4 а.с. 191, 192/
Документом - розпорядженням голови Бориспільської райдержадміністрації від 23.12.09 №3788 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області» та додатком до вказаного розпорядження, яким ОСОБА_12, ОСОБА_13 та ОСОБА_11 у власність відводяться земельні ділянки загальною площею 3,00 га та протоколом його огляду.
Вказане розпорядження завізоване (погоджене) ОСОБА_4 і у відповідності до обставин справи внесене управлінням земельних ресурсів у Бориспільському районі до Бориспільської райдержадміністрації для прийняття головою.
/т.4 а.с. 1-6/
Документами - державним актом на право власності на земельну ділянку ЯИ №688304 на імя ОСОБА_11 на земельну ділянку площею 0,3000 га та державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №688305 на імя ОСОБА_12 на земельну ділянку площею 0,2700 га, та протоколом їх огляду.
Згідно огляду проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність ОСОБА_12 та ОСОБА_11 встановлено, що заявкою на отримання бланків вказаних вище державних актів на право власності на земельні ділянки, незважаючи на наявність численних грубих порушень вимог Земельного та Водного кодексів України та інших нормативно - правових актів, допущених при розробці та погодженні відповідного проекту землеустрою, звертались саме в.о. начальника управління земельних ресурсів у Бориспільському районі ОСОБА_4 та директор ПП «Земля-2009» ОСОБА_3 підписи яких містяться на зазначеному документі.
Оглядом зазначених державних актів та проведеною у справі почеркознавчою експертизою встановлено, що вони скріплені гербовою печаткою управління земельних ресурсів у Бориспільському районі та підписані саме ОСОБА_4
/т.4 а.с. 136-137/
Протоколом огляду місця події від 30.03.12, фототаблицею до нього та схемами розташування земельних ділянок на аерофотознімку і топографічній карті, якими встановлена належність земельних ділянок, наданих у власність ОСОБА_12 площею 0,27 га та ОСОБА_11 площею 0,30 га до 100-метрової прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро.
/т.2 а.с. 126-144/
Топогеодезичною зйомкою, виконаною ПП «Земля-2009» 01.03.12, якою встановлена належність земельних ділянок, наданих у власність ОСОБА_12 площею 0,27 га та ОСОБА_11 площею 0,30 га до 100-метрової прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро.
/т.2 а.с. 148/
Схемою планування території Вишеньківської сільської ради, що розроблена ДП «УкрНДІпроцивільсільбуд», якою встановлено межі 100-метрової прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро на території зазначеної сільської ради та протоколом її огляду згідно якого, з урахуванням отриманих у ході досудового слідства у справі даних було встановлено місце земельних ділянок, наданих у власність ОСОБА_12 та ОСОБА_11 загальною площею 0,57 га, а також підтверджено факт їх знаходження у нормативно визначеній прибережній захисній смузі Канівського водосховища річки Дніпро.
/т.5 а.с. 134-142/
Висновком спеціаліста Дніпровського басейнового управління водних ресурсів від 07.06.12, згідно з яким земельні ділянки, надані у власність ОСОБА_11 площею 0,30 га та ОСОБА_12 площею 0,27 га знаходяться в межах 100-метрової прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро та належать до земель водного фонду.
/т.8 а.с. 219-220/
Висновном експерта Київського державного підприємства геодезії, картографії, кадастрових та геоінформаційних систем «Київгеоінформатика» №01-09/764 від 18.06.12 зі схемами накладення земельних ділянок на землі водного фонду, згідно з яким земельна ділянка площею 0,30 га, що надана у власність ОСОБА_11 та земельна ділянка площею 0,27 га, що надана у власність ОСОБА_12 у період з листопада 2009 року по січень 2010 року належали до земель водного фонду та знаходились у прибережній захисній смузі. Надання вказаних земельних ділянок у власність суперечить вимогам Земельного та Водного кодексів України.
/т.8 а.с. 100-107/
Висновком будівельно технічної експертизи Київського науково дослідного інституту судових експертиз №5301/5302/12-43 від 25.05.12, згідно з яким станом на січень 2010 року вартість земельної ділянки, розташованої на території Вишеньківської сільської ради площею 0,30 га, яка надана у власність ОСОБА_15 становить 456 300 гривень; вартість земельної ділянки, розташованої на території Вишеньківської сільської ради площею 0,27 га, яка надана у власність ОСОБА_12 становить 410 670 гривень.
Таким чином, злочинним діями ОСОБА_3 та ОСОБА_4 внаслідок яких всупереч вимогам законодавства неправомірно ОСОБА_11 у власність надано земельну ділянку площею 0,27 га та ОСОБА_12 площею 0,30 га, а загалом площею 0,57 га, що є землями прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро, завдано збитків державі на суму 866 970 грн.
/т.8 а.с. 49-55/
Висновком судово - почеркознавчої експертизи №389 від 26.05.12 Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру ГУ МВС України в Київській області, згідно з яким підписи на умовах відведення земельної ділянки без вихідного номеру та дати у графі, довідці з державної статистичної звітності по формі 6-ЗЕМ №702-п від 1.12.09, висновку № 3292-б від 1.12.09 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та додатку до нього, висновку №3293-б від 1.12.09 про наявні обмеження на використання земельних ділянок, які надаються у власність для ведення особистого селянського господарства громадянам (згідно списку ОСОБА_12О.) на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області, державному акті на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №688304, державному акті на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №688305, розпорядженні №3503 від 18.11.09 «Про затвердження матеріалів вибору місця розташування земельних ділянок та надання дозволу на склала дання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства громадянам України на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області та додатку до нього, а також у розпорядженні №3788 від 23.12.09 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства громадянам України на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області» та додатку до нього - виконані ОСОБА_4
/т.8 а.с. 159-176/
Висновком судово - почеркознавчої експертизи №434 від 22.06.12 Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру ГУ МВС України в Київській області, згідно з яким підписи на ситуаційних схемах та планах відведення земельних ділянок ОСОБА_12 площею 0,27 га та ОСОБА_11 площею 0,30 га - ймовірно виконані ОСОБА_4
/т.8 а.с. 187-194/
Також винність підсудних ОСОБА_3 та ОСОБА_4 підтверджується слідуючими документами, які органом досудового розслідування визнані речовими доказами та приєднані до матеріалів кримінальної справи.
- розпорядженням Бориспільської районної державної адміністрації №3801 від 23.12.09 «Про затвердження матеріалів вибору місця розташування земельних ділянок та надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність ОСОБА_8, ОСОБА_10 та ОСОБА_9 для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області», розпорядженням Бориспільської районної державної адміністрації №118 від 22.10.10 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_10, ОСОБА_8, ОСОБА_9 на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області» та документи, які стали підставою для винесення вказаних розпоряджень (клопотання №5 від 13.01.10 директора ПП «Земля-2009» ОСОБА_3 з реєстраційно-контрольною карткою), проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність ОСОБА_10, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області та державними актами на право власності на земельні ділянки серії ЯИ №450526 на імя ОСОБА_9, серії ЯИ №450522 на імя ОСОБА_9, серії ЯИ №450524 на імя ОСОБА_8, серії ЯИ №450523 на імя ОСОБА_8, серії ЯИ №450525 на імя ОСОБА_10;
- розпорядженням Бориспільської районної державної адміністрації №2505 від 28.07.09 «Про затвердження матеріалів вибору місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства в межах Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області»; розпорядженням Бориспільської районної державної адміністрації №3821 від 24.12.09 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства в межах Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області», а також документів, що стали підставою для винесення вказаних рішень; проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства в межах Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області, що виготовлений ТОВ «Агати-5» та державним актом на право власності на земельну ділянку ОСОБА_5 серії ЯК №701436;
- розпорядженням Бориспільської районної державної адміністрації №3503 від 18.11.09 «Про затвердження матеріалів вибору місця розташування земельних ділянок та надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області» та розпорядження Бориспільської районної державної адміністрації №3788 від 23.12.09 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства громадянам України на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області» та документів, які стали підставою для винесення вказаних розпоряджень; проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність ОСОБА_13, ОСОБА_11 та ОСОБА_12О загальною площею 3 га для ведення особистого селянського господарства на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області та державні акти на право власності на земельні ділянки серії ЯИ №688305 на імя ОСОБА_12 та серії ЯИ №688304 на імя ОСОБА_11
- проектним планом (схема планування території) Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київській області.
(т.5, а.с. 143-148).
Таким чином, аналізуючи всі зібрані та перевірені в судовому засіданні докази вини підсудних ОСОБА_3 та ОСОБА_4, суд вважає, що вони обєктивно узгоджуються між собою, доповнюють один одного і не мають суперечностей, вказують на умисний характер їх дій при підготовці, візуванні, погодженні та затвердженні і підписані документів і як наслідок, згідно таких злочинних дій неправомірно було передано у власність громадянам України, а саме ОСОБА_10, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_5, ОСОБА_11 та ОСОБА_12 земельні ділянки загальною площею 4,131 га, що є землями прибережної захисної смуги Канівського водосховища річки Дніпро, тобто землями водного фонду, що не підлягають наданню у приватну власність, загальною вартістю 6 348 435 грн., що більш ніж в 250 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та спричинило тяжкі наслідки державним інтересам у вигляді заподіяння збитків на вказану суму.
Перераховані докази підтверджують вину ОСОБА_3 у вчиненні ним злочинів передбачених ст.ст.364-1 ч.2; 366ч.2 КК України, а ОСОБА_4 у вчинені злочинів, передбачених ст.ст.364ч.2; 366ч.2 КК України.
Суд не погоджується з доводами ОСОБА_3 та ОСОБА_4 та їх захисників, проте що в діях підсудних немає складу злочинів, які їм інкриміновані, оскільки вони умисно не використовували свого службового та посадового становища всупереч інтересам служби, а тому їх слід притягувати до кримінальної відповідальності за вчинення неумисного злочину.
На думку суду кваліфікація дій підсудних ОСОБА_3 за ст.ст.364-1ч.2; 366ч.2 КК України та ОСОБА_4 відповідно за ст.ст.364ч.2; 366ч.2 КК України повністю відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки злочинні діяння підсудних вчинялись з прямим умислом, а психічне їх ставлення до наслідків вчиненого ними умисних службових злочинів може характеризуватися як умисною, так і необережною формами вини, при цьому в них був мотив вчинення такого зловживання в інтересах третіх осіб, всупереч інтересів служби та роботи, що доведено доказами, яким суд дав належну оцінку.
Крім цього, суд, аналізуючи весь процес вчинення обома підсудними злочинних дій, відмічає його швидкоплинність і особисту зацікавленість та безпосередню участь в ньому, починаючи із отримання заяв на виготовлення документації, візування, підписання проектів землеустрою, підписання і видача державних актів на право власності земельних ділянок загальною площею 4,131га., вартістю 6348435 грн., внесення даних про присвоєння кадастрових номерів, підготовка і видача висновків, які необхідні для укладення цивільно-правових угод для послідуючого відчуження оформлених земельних ділянок. Таку велику кількість злочинних порушень на думку суду неможливо вчинити внаслідок службової недбалості.
Також про вчинення інкримінованих злочинів умисно вказують факти численних порушень, які допустили підсудні, а саме: відсутність акту зелених насаджень, актів встановлення та погодження зовнішніх меж земельних ділянок та передачі власникам на зберігання довгострокових межових знаків, невиконання висновку №ІС/8-1635 від 07.12.2009р. Дніпровського басейнового управління водних ресурсів в ході розробки вказаного проекту землеустрою, не проходження проектами землеустрою державної експертизи, коли така є обовязковою, не погодження проекту землеустрою про виділення земель ОСОБА_8, ОСОБА_10, ОСОБА_9 управлінням водних ресурсів у м.Ктиє\ві та Київській області, та інші порушення.
Щодо аргументів захисників ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проте, що належність виділених земельних ділянок до водного фонду та прибережних захисних смуг в судовому засіданні не доведено і що не існує проекту землеустрою який би встановлював прибережні захисні смуги, як того вимагає ст. 88 Водного Кодексу України, то суд вважає такі заяви безпідставними, оскільки наведеними доказами, висновками експертиз, показами свідків, експерта, матеріалами кримінальної справи встановлено і доведено предявлене їх підзахисним обвинувачення. По встановленню прибережної захисної смуги за окремим проектом землеустрою то таке посилання захисників на положення ст.88 Водного Кодексу України на думку суду є помилковим, оскільки діюча в редакції названа стаття на час виготовлення і видачі документів не передбачала встановлення прибережної захисної смуги саме за окремим проектом землеустрою, такі зміни тексту статті набули чинності після 01 січня 2011 року.
Зясування обставин належності спірних земельних ділянок до земель прибережної захисної смуги та, відповідно, законності виділення земельних ділянок та виготовлених всіх документів, повязаних з отриманням державних актів на землю вимогам Водного Кодексу України в редакції, чинній саме на час виділення земельної ділянки мають суттєве значення для правильної кваліфікації злочинних дій підсудних.
Суд вважає правильною кваліфікацію дій ОСОБА_3 та ОСОБА_4 за ознакою спричинення тяжких наслідків, оскільки із земель державної власності неправомірно вибули земельні ділянки загальною площею 4,131га., нормативно-грошова оцінка яких становить 6348435 грн., що в 250 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Суд погоджується з доводами обвинувачення, що відповідно до п.1 примітки до ст.364 КК України ОСОБА_4 на час вчинення злочину був службовою особою, а ОСОБА_3- службовою особою юридичної особи приватного права.
Відповідно до ст.323ч.3 КПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і обєктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Суд не знаходить в доводах захисників та підсудних переконливих доводів про необєктивність досудового слідства та про допущення таких порушень, які перешкоджають прийняття рішення по суті.
Оцінивши всі докази в їх сукупності, безпосередньо їх дослідивши, суд приходить висновку про доведеність вини підсудних ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в інкримінованих злочинах.
Підсудний ОСОБА_3 своїми умисними протиправними діями, що виразились у зловживанні повноваженнями, тобто умисному з метою одержання неправомірної вигоди для інших осіб використанні всупереч інтересам юридичної особи приватного права службовою особою такої юридичної особи своїх повноважень, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам вчинив злочин, передбачений ст.364-1ч.2 КК України (в редакції статті КК України із змінами внесеними згідно із Законом №4023-УІ від 15.11.2011р.), а також вчинив службове підроблення, тобто складання і видачу службовою особою завідомо неправдивих документів, чим спричинив тяжкі наслідки таким чином вчинив злочин, передбачений ст.366ч.2 КК України (в редакції статті КК України від 05.04.2001р.).
Підсудний ОСОБА_3 відповідно за вказаними статтями Кримінального Кодексу України повинен нести кримінальну відповідальність.
З урахуванням всіх вказаних обставин в їх сукупності, суд встановив, що ОСОБА_4 своїми умисними протиправними діями, які виразились в зловживанні службовим становищем, тобто умисному в інтересах третіх осіб, використанні службового становища всупереч інтересів служби, що спричинило тяжкі наслідки, вчинив злочин передбачений ст.364ч.2 КК України (в редакції КК України із змінами згідно із Законом України від 15.04.2008р.) , а також вчинив службове підроблення, тобто видав завідомо неправдиві документи, чим спричинив тяжкі наслідки, таким чином вчинив злочин, передбачений ст.366ч.2 КК України(в редакції статті КК України від 05.04.2001р.).
Підсудний ОСОБА_4 відповідно за вказаними статтями Кримінального Кодексу України повинен нести кримінальну відповідальність.
Обираючи покарання ОСОБА_3 та ОСОБА_4, суд враховує вимоги ст.65 КК України щодо загальних засад призначення покарання, межі санкцій інкримінованих злочинів, що злочини відносяться до категорії тяжких, дані про їх особи, що вони раніше не судимі, окрім скоєного характеризуються виключно позитивно, на обліку лікарів психолога та нарколога не перебувають, а також інші в сукупності обставини, які їх характеризують.
Обставинами, які помякшують покарання ОСОБА_3 та ОСОБА_4 відповідно до ст.66 КК України суд визнає такі, що вони обоє мають на утриманні неповнолітніх дітей.
Обставин, передбачених ст.67 КК України, що обтяжують покарання підсудних судом не встановлено.
Враховуючи вказані обставини, ступінь тяжкості вчинених злочинів, суд приходить висновку про необхідність засудження ОСОБА_3 та ОСОБА_4 до покарання відповідно до санкцій статей, які їм інкриміновані.
Призначаючи вид і міру покарання підсудним ОСОБА_3 та ОСОБА_4 суд враховує конкретні обставини кримінальної справи, правову позицію прокурора про можливість їх виправлення без ізоляції від суспільства, характер і ступінь тяжкості вчинених ними злочинів, сукупність всіх обставин їх вчинення, помякшуючі обставини, дані про їх особи, що вони виключно позитивно характеризується, мають на утриманні відповідно ОСОБА_3 двоє, а ОСОБА_4 троє неповнолітніх дітей, їх поведінка в суді свідчить, що вони, як особи на даний час не є небезпечними для суспільства, значних наслідків від скоєних злочинів не наступило, тому суд вважає, що їх виправлення і перевиховання можливе без ізоляції від суспільства, при призначенні покарання відповідно до санкцій інкримінованих злочинів у виді позбавлення волі, при цьому вважає, що їх виправлення можливе без реального відбування покарання при звільненні з випробуванням на підставі ст.75 КК України, з покладанням на них обовязків, передбачених ст.76 КК України.
З урахуванням характеру вчинених злочинів, ступеню тяжкості, всіх обставин в їх сукупності, суд вважає за необхідне застосувати щодо ОСОБА_3 та ОСОБА_4 додаткове покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади та займатися певною діяльністю.
Суд безпосередньо заслухавши підсудних, враховуючи їх відношення до скоєного, переконаний, що таке покарання буде справедливим, необхідним і достатнім для виправлення та запобігання вчинення ними нових злочинів.
Відповідно до ст.83 КПК України(1960р.) документи, що визнані слідчим речовими доказами у справі і були приєднані до матеріалів справи необхідно залишити при ній, а витребуваний судом із прокуратури проектний план (схема планування території) Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області(оригінал), слід повернути до Вишеньківської сільської ради. (т. 5, а.с.143-148).
Накладену заборону на відчуження земельних ділянок, які були предметом предявленого обвинувачення підсудним ОСОБА_3 та ОСОБА_4, згідно постанов слідчого слід скасувати після вступу вироку в законну силу, тим самим буде надана можливість державним органам та прокуратурі в порядку цивільно-правових відносин вирішити їх долю згідно діючого законодавства. (т.10,а.с.136-184). При цьому врахувати, що розпорядженням Бориспільської райдержадміністрації від 16.05.2012р. за №№ 1587, 1588, 1589, 1590, 1591, 1592, 1593, 1594, 1595, 1596 та №2160 від 21.06.2012р., у власність держави повернуто земельні ділянки всього площею 1,9867 га, вартістю 2 881 092 гривень (т.10, а.с. 215-225).
Накладений органом досудового слідства згідно постанови старшого слідчого Дніпровської екологічної прокуратури від 13 липня 2012 року арешт на майно ОСОБА_4, а саме: на земельну ділянку з кадастровим номером 3220882200:03:003:0077 площею 0,1029га. на території Глибоцької сільської ради Бориспільського району Київської області та на транспортні засоби TOYOTA HIGHLANDER, АІ0015ВХ, АІС 213385; ТOYOTA LEXUS, АІ 3373 АС, КХС 243379; OPEL, Х8056 КХ ГЛ 202806, а також накладений згідно постанови старшого слідчого Дніпровської екологічної прокуратури від 27 липня 2012 року арешт на майно ОСОБА_3, а саме: на транспортні засоби TOYOTA LAND CRUISER, АА 3222 ТС, ААС 286470, 07.03.08, 2005 року випуску та П 5-01, АА 0672 ХТ, ААС 065335, 20.01.07, 2002 року випуску; на 1/3 частини квартири АДРЕСА_1, на квартиру №2 у м.Ржищів Кагарлицького району Київської області, вул.Воровського,88, на квартиру №178 у м. Бориспіль Київської області по вул. Робочій,19, на квартиру №337 у м. Києві, проспект Миколи Бажана,12, земельну ділянку з кадастровим номером 3222280400:07:304:0075 площею 1,00 га, яка знаходиться у Київській області на території Балико-Щучинської сільської ради необхідно зняти, оскільки цивільний позов по справі не заявлено, а санкція інкримінованих злочинів не передбачає конфіскацію майна.(т.10, а.с.195-196; 206-207).
Цивільний позов по справі не заявлений, судові витрати, що складають вартість проведених судово- почеркознавчих експертиз в розмірі 4657,36 грн. підлягають стягненню солідарно з ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (т.8, а.с. 119, 140, 176,194).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 323, 324 КПК України, суд ,-
З А С У Д И В:
ОСОБА_3 визнати винним у вчиненні злочинів передбачених ст.ст.364-1ч.2; 366ч.2 КК України та призначити йому за цими статтями покарання:
- за ст.364-1 ч.2 КК України (в редакції статті від 15.11.2011р.) у виді штрафу в розмірі 12000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 204000грн.(двісті чотири тисяч гривень) з позбавленням права обіймати посади повязані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обовязків на підприємствах, в установах та організаціях усіх форм власності строком на 2 (два) роки;
- за ст.366ч.2 КК України (в редакції статті від 05.04.2001р.) у виді позбавлення волі на строк 4(чотири) роки з позбавленням права обіймати посади повязані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обовязків на підприємствах, в установах та організаціях усіх форм власності строком на 3 (три) роки;
На підставі ст.70 ч.1 КК України за сукупністю вчинених злочинів, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим - остаточно призначити ОСОБА_3 покарання у виді позбавлення волі на строк - 4 (чотири) роки з позбавленням права обіймати посади повязані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обовязків на підприємствах, в установах та організаціях усіх форм власності строком на 3 (три) роки.
Звільнити засудженого ОСОБА_3 від відбування призначеного основного покарання у виді позбавлення волі на підставі ст.75 КК України, з випробуванням, встановити іспитовий строк терміном 2(два) роки, в період якого відповідно до ст.76 КК України зобовязати його не виїжджати за межі України на постійне місце проживання без дозволу кримінально-виконавчої інспекції, повідомляти цей орган про зміну місця проживання та роботи і періодично зявлятися для реєстрації в цей орган.
ОСОБА_4 визнати винним у вчиненні злочинів передбачених ст.ст.364ч.2; 366ч.2 КК України і призначити йому за цими статтями покарання:
- за ст.364 ч.2 КК України (в редакції статті від 15.04.2008р.) у виді позбавлення волі на строк 4(чотири) роки з позбавленням права обіймати посади повязані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обовязків на підприємствах, в установах та організаціях усіх форм власності строком на 3 (три) роки;
- за ст.366 ч.2 КК України (в редакції статті від 05.04.2001р.) у виді позбавлення волі на строк 3(три) роки з позбавленням права обіймати посади повязані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обовязків на підприємствах, в установах та організаціях усіх форм власності строком на 2 (два) роки.
На підставі ст.70 ч.1 КК України за сукупністю вчинених злочинів, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим - остаточно призначити ОСОБА_4 покарання у виді позбавлення волі на строк 4 (чотири) роки з позбавленням права обіймати посади повязані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обовязків на підприємствах, в установах та організаціях усіх форм власності строком на 3 (три) роки.
Звільнити засудженого ОСОБА_4 від відбування призначеного основного покарання у виді позбавлення волі на підставі ст.75 КК України, з випробуванням, встановити іспитовий строк терміном 2(два) роки, в період якого відповідно до ст.76 КК України зобовязати його не виїжджати за межі України на постійне місце проживання без дозволу кримінально-виконавчої інспекції, повідомляти цей орган про зміну місця проживання та роботи і періодично зявлятися для реєстрації в цей орган.
До вступу вироку в законну силу засудженим ОСОБА_3 та ОСОБА_4 залишити без зміни міру запобіжного заходу підписку про невиїзд з постійного місця проживання.
Стягнути солідарно з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, проживаючого в ІНФОРМАЦІЯ_4, кв.№5, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_5, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_6, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого в ІНФОРМАЦІЯ_8 (ідентифікаційний номер невідомий) судові витрати по справі за проведення судово-почеркознавчих експертиз - 4657грн.36коп.(чотири тисячі шістсот пятдесят сім гривень 36 копійок)), які перерахувати в НДЕКЦ МВС України ОСОБА_3 ЗКПО 25574713 на р/р № 31250272210700 в УДК у Київській області., МФО 821018 з поміткою /за проведення експертизи №№423,425 від.01.06.12р., №389 від 26.05.12р., №434 від 22.06.12р. з урахуванням ПДВ/ .
Документи, що є речовими доказами у справі і були слідчим приєднані до матеріалів кримінальної справи необхідно залишити та зберігати при ній, а проектний план (схема планування території) Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області(оригінал), необхідно повернути до Вишеньківської сільської ради, після вступу вироку в законну силу. (т. 5, а.с.143-148).
Скасувати постанови слідчого про накладення заборони (арешту) на відчуження земельних ділянок, які були предметом предявленого обвинувачення підсудним ОСОБА_3 та ОСОБА_4 після вступу вироку в законну силу, для подальшого прийняття по них законного рішення уповноваженими на те державними органами.(т.10., а.с.136-184).
Постанови старшого слідчого Дніпровської екологічної прокуратури від 13 липня 2012 року та від 27 липня 2012 року про накладення арешту на майно відповідно ОСОБА_4 та ОСОБА_3 скасувати, після вступу вироку в законну силу, оскільки цивільний позов по справі не заявлений і санкції статей інкримінованих їм злочинів не передбачають конфіскацію майна.
Вирок суду може бути оскаржений шляхом подачі апеляції до апеляційного суду Київської області через Броварський міськрайонний суд Київської області протягом 15-ти діб з моменту його проголошення.
Суддя М.Д.Рабець