Постанова № 31737095, 10.06.2013, Ірпінський міський суд Київської області

Дата ухвалення
10.06.2013
Номер справи
367/3435/13-а
Номер документу
31737095
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 367/3435/13-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 червня 2013 року Ірпінський міський суд Київської області у складі головуючого судді Оладько С.І

при секретарі Тищенко К

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду Київської області справу за адміністративним позовом заступника прокурора Київської області в інтересах виконкому Ірпінської міської ради до житлово-будівельного кооперативу «Коцюбинське » про припинення юридичної особи

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом,відповідно до якого зазначив,що 07.10.10р було проведено державну реєстрацію юридичної особи ЖБК "Коцюбинське" (номер запису державної реєстрації - 13571020000002510). Загальними зборами засновників 01.03.10 прийнято рішення про створення ЖБК «Коцюбинське», затвердження статуту, про призначення головою ЖБК «Коцюбинське» ОСОБА_3, про проведення державної реєстрації ЖБК «Коцюбинське», про затвердження програми діяльності ЖБК «Коцюбинське», про звернення до Коцюбинської селищної ради із заявою про безкоштовне виділення земельної ділянки площею 10 га для будівництва житлових будинків відповідно до статті Земельного кодексу України.

Позивач зазначив, що при створенні ЖБК «Коцюбинське» були допущені порушення вимог закону, які не можна усунути.

Так, п. 2.1 поданого для державної реєстрації юридичної особи статуту ЖБК «Коцюбинське» передбачено, що метою його діяльності є забезпечення житлом членів кооперативу і членів їх сімей та задоволення їх соціально-побутових потреб шляхом отримання безоплатно у власність або в оренду земельних ділянок для будівництва житлових будинків відповідно до ст. 41 Земельного кодексу України, розроблення проектів будівництва будинків та їх погодження, будівництво житлових будинків, господарських будівель і споруд та об'єктів соціально-побутового призначення.

З вищезазначеного положення статуту ЖБК «Коцюбинське», мети, завдань та видів його діяльності випливає, що з урахуванням ч. 2 ст. 6 Закону України "Про кооперацію" за напрямом діяльності зазначений кооператив відповідає поняттю "житлово-будівельний кооператив".

Створення та діяльність житлово-будівельних кооперативів регулюється Цивільним та Господарським кодексами України, Законом України"Про кооперацію", а також чинними на даний час Житловим кодексом Української РСР та прийнятим на його основі Примірним статутом житлово-будівельного кооперативу, що затверджений постановою Ради Міністрів Української РСР від 30.04.85 із змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України.

У ході перевірки було встановлено, що засновники (члени) вищезазначеного кооперативу зазначеним вимогам не відповідають.

Так, відповідно до п. 3.1 статуту засновниками (членами) ЖБК «Коцюбинське» є громадяни України ОСОБА_3,ОСОБА_4 та ОСОБА_5

За інформаціями Коцюбинської селищної ради , Ірпінської міської ради ,Новосілківської сільської ради та Бердичівської міської ради вищезазначені громадяни згідно даних обліку осіб, які потребують покращення житлових умов (квартирний облік) на такому обліку як по місцю реєстрації так і в смт.Коцюбинське не перебувають, в смт.Коцюбинське не проживають,а тому не могли бути взяті на квартирний облік у даному населеному пункті.

Наведені обставини свідчать, що ЖБК «Коцюбинське» не відповідає вищезазначеним вимогам законодавства стосовно перебування членів житлово-будівельного кооперативу на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

Крім того, відповідно до абзацу 1 п. 3 Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу число громадян, які вступають до організованого кооперативу, повинно відповідати кількості квартир у жилому будинку (будинках) кооперативу, запланованому до будівництва.

Проте всупереч указаній нормі у статуті ЖБК «Коцюбинське» не визначено кількість квартир у жилому будинку (будинках), які заплановано до будівництва Кооперативом, що може призвести до здійснення ЖБК «Коцюбинське» діяльності, що суперечить меті створення житлово-будівельного кооперативу, - обслуговування членів кооперативу шляхом забезпечення житлом членів кооперативу та членів їх сімей, а не будівництво житла для інших осіб.

Метою створення ЖБК «Коцюбинське» є, у тому числі, будівництво багатоквартирних багатоповерхових житлових будинків; багатоквартирних (2-4 квартири) житлових будинків садибного типу; багатоквартирних блокованих житлових будинків садибного типу; малоповерхових індивідуальних житлових будинків садибного типу. Разом з тим, згідно з абзацом 2 п. 3 Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу при будівництві одно - і двоквартирних жилих будинків садибного типу число громадян, необхідне для організації кооперативу, не може бути менше 5 чоловік.

Водночас усупереч цій вимозі Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу при створенні та державній реєстрації ЖБК «Коцюбинське» його засновниками (членами) виступили 3 особи.

При реєстрації установчих документів ЖБК «Коцюбинське» були допущені порушення, які не можна усунути.

Позивач просить визнати недійсною державну реєстрацію житлово-будівельного кооперативу «Коцюбинське» (08296, Київська область, смт. Коцюбинське,

вул. Залізнична, 7, ідентифікаційний код 36383066) через допущені порушення, які не можна усунути.

Ліквідувати (припинити) юридичну особу - житлово-будівельного кооперативу «Коцюбинське» (08296, Київська область, смт. Коцюбинське,вул. Залізнична, 7, ідентифікаційний код 36383066).

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просить їх задовольнити у повному обсязі.

Представник виконкому Ірпінської міської ради у судове засідання не з»явився,до суду надійшов лист із проханням розглядати справу за їх відсутності,позов підтримують.

Представник відповідача у судове засідання не з"явився,про день розгляду справи був повідмлений належним чином,подав до суду заяву про притягнення до участі у справі 3-х осіб та про відкладення розгляду справи.

Суд,заслухавши пояснення учасників процесу,дослідивши матеріали справи,вважає позов таким,що підлягає до задоволення.

Згідно ст.6 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом кожна особа, яка вважає, що рішенням,дією чи бездіяльністю суб»єкта владних повноважень порушені її права,свободи або інтереси.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

У судовому засіданні було встановлено,що 07.10.10р було проведено державну реєстрацію юридичної особи ЖБК "Коцюбинське" (номер запису державної реєстрації - 13571020000002510). Загальними зборами засновників 01.03.10 прийнято рішення про створення ЖБК «Коцюбинське», затвердження статуту, про призначення головою ЖБК «Коцюбинське» ОСОБА_3, про проведення державної реєстрації ЖБК «Коцюбинське», про затвердження програми діяльності ЖБК «Коцюбинське», про звернення до Коцюбинської селищної ради із заявою про безкоштовне виділення земельної ділянки площею 10 га для будівництва житлових будинків відповідно до статті Земельного кодексу України.

Відповідно до ст 5 Закону України "Про кооперацію"від 4 червня 2009 року законодавство про кооперацію базується на нормах Конституції України і Цивільного кодексу України, цього Закону, інших нормативно-правових актів з питань кооперації.

До таких інших нормативно-правових актів з питань кооперації відноситься, зокрема, і Житловий кодекс Української РСР від 30.06.1983 № 5464-Х , глава 5 якого регулює відносини щодо забезпечення громадян жилими будинками в будинках житлово-будівельних кооперативів, зокрема, щодо обліку, умов прийому, черговості прийому громадян, які бажають вступити до ЖБК, порядку організації і діяльності ЖБК, тощо.

У відповідності до положень статті 3 Закону України "Про правонаступництво України"закони Української РСР та інші акти, ухвалені Верховною Радою Української РСР, діють на території України, оскільки вони не суперечать законам України, ухваленим після проголошення незалежності України.

Вирішуючи спір по суті, суд вважає, що норми Ж К України мають пріоритет як спеціальні над нормами Закону "Про кооперацію" які є загальними. Оскільки саме норми ЖК України визначать такий вид кооперативу як житловий, мету, порядок (включаючи вимоги для цього) створення, суб'єктний склад. В той же час, як випливає з преамбули Закону "Про кооперацію" , останній визначає лише правові, організаційні, економічні та соціальні основи функціонування кооперації в Україні. Тобто визначає загальні умови до кооперації як такої, проте такі вимоги не можуть бути застосовані всупереч вимог спеціального законодавства щодо конкретного кооперативу, яким в даному випадку є ЖК України в силу свого змісту та ст. 5 Закону України «Про кооперацію».

Відповідно до змісту статуту житлово-будівельного кооперативу "Коцюбинське" завдань та видів діяльності, даний кооператив створений як житлово- будівельний.

Частина 1 статті 6 Закону "Про кооперацію" встановлює, що кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об'єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану.

Відповідно до ст 7 Закону України "Про кооперацію" кооператив створюється його засновниками на добровільних засадах.

Стаття 133 ЖК України визначає, що вступити до житлово-будівельного кооперативу і одержати в ньому квартиру вправі громадяни, які потребують поліпшення житлових умов.

Відповідно до ст. І34 ЖК України на облік бажаючих вступити до житлово-будівельного кооперативу беруться громадяни, які постійно проживають у даному населеному пункті (якщо інше не встановлено законодавством Союзу РСР і Української РСР) і потребують поліпшення житлових умов.

Потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни, які мають право бути взятими на облік для одержання жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду, а також громадяни, забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається Радою Міністрів Української РСР і Українською республіканською радою професійних спілок.

Законодавством Союзу РСР і Української РСР може бути встановлено й інші підстави для взяття громадян на облік бажаючих вступити до житлово-будівельного кооперативу.

Облік громадян, які бажають вступити до житлово-будівельного кооперативу, здійснюється у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів. Облік бажаючих вступити до житлово-будівельного кооперативу громадян, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, при яких організуються кооперативи, здійснюється за місцем роботи, а за їх бажанням - також у виконавчому комітеті Ради народних депутатів. Нарівні з ними беруться на облік громадяни, які залишили роботу на цих підприємствах, в установах, організаціях у зв'язку з виходом на пенсію, а також особи, зазначені в частині другій статті 37 цього Кодексу.

Порядок обліку громадян, які бажають вступити до житлово-будівельного кооперативу, встановлюється законодавством Союзу РСР і Української РСР.

Правила обліку громадян, які бажають вступити до житлово-будівельного кооперативу, затверджуються Радою Міністрів Української РСР і Українською республіканською радою професійних спілок.

Громадяни, які перебувають на обліку бажаючих вступити до житлово-будівельного кооперативу, вносяться до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

Відповідно до ч 2 ст.135 ЖКУкраїни до членів житлово-будівельного кооперативу приймаються громадяни, які постійно проживають у даному населеному пункті (якщо інше не встановлено законодавством Союзу РСР і Української РСР) і перебувають на обліку бажаючих вступити до житлово-будівельного кооперативу або користуються правом позачергового прийому до членів кооперативу, а також громадяни, зазначені в частині першій статті 143, частині другій статті 145 і частині першій статті 146 цього Кодексу.

У судовому засіданні було встановлено, що відповідно до п. 3.1 статуту засновниками (членами) ЖБК«Коцюбинське» є громадяни України ОСОБА_3,ОСОБА_4 та ОСОБА_5

За інформаціями Коцюбинської селищної ради , Ірпінської міської ради ,Новосілківської сільської ради та Бердичівської міської ради вищезазначені громадяни згідно даних обліку осіб, які потребують покращення житлових умов (квартирний облік) на такому обліку як по місцю реєстрації так і в смт.Коцюбинське не перебували як на час створення ЖБК так і на даний час :ОСОБА_3 зареєстрований в м.Бердичів,Житомирської області,ОСОБА_4 зареєстрований в АДРЕСА_1,ОСОБА_5 зареєстрований в с.Новосілки,Вишгородського р-ну.Зазначені особи в смт.Коцюбинське не проживали,а тому не могли бути взяті на квартирний облік у даному населеному пункті.

Відповідно до ст. 137 ЖК України порядок організації та діяльності житлово-будівельних кооперативів установлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом. Примірним статутом житлово-будівельного кооперативу та іншими актами законодавства Української РСР.Примірний статус житлово-будівельного кооперативу затверджується Оадою Міністрів Української РСР.

Житлово-будівельний кооператив діє на основі статуту, прийнятого відповідно до Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу загальними зборами громадян, які вступають до організовуваного кооперативу, і зареєстрованого в установленому порядку.Відповідно до абзацу 1 п 3 Примірного статуту житлово-будівельного коопепативу число громадян,які вступають до організованого кооперативу,повинно відповідати кількості квартир у жилому будинку кооперативу,запланованому до будівництва. Проте всупереч указаній нормі у статуті ЖБК «Коцюбинське» не визначено кількість квартир у жилому будинку (будинках), які заплановано до будівництва кооперативом, що може призвести до здійснення ЖБК «Коцюбинське» діяльності, що суперечить меті створення житлово-будівельного кооперативу, - обслуговування членів кооперативу шляхом забезпечення житлом членів кооперативу та членів їх сімей, а не будівництво житла для інших осіб. Згідно статуту кооперативу метою створення ЖБК «Коцюбинське» є, у тому числі, будівництво багатоквартирних багатоповерхових житлових будинків; багатоквартирних (2-4 квартири) житлових будинків садибного типу; багатоквартирних блокованих житлових будинків садибного типу; малоповерхових індивідуальних житлових будинків садибного типу. Разом з тим, згідно з абзацом 2 п. 3 Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу при будівництві одно - і двоквартирних жилих будинків садибного типу число громадян, необхідне для організації кооперативу, не може бути менше 5 чоловік.

Водночас усупереч вимозі Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу при створенні та державній реєстрації ЖБК «Коцюбинське» його засновниками (членами) виступили 3 особи:ОСОБА_3,ОСОБА_4 та ОСОБА_5

Відповідно до п. 2 ч. І ст. 110 Цивільного кодексу України юридична особа ліквідується, зокрема, за рішенням суду про визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом.

Частиною 2 статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» встановлено, що підставою для постановления судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути.

З урахуванням вишевикладеного, суд прийшов до висновку проте, що позовні вимоги в частині визнання недійсною державної реєстрації та припинення житлово-будівельного кооперативу "Коцюбинське"підлягають задоволенню, оскільки при його створенні допущені порушення, які неможливо усунути. Вони полягають у тому, що (засновники) відповідача станом на день його створення і державної реєстрації не відповідали визначеним Ж К України вимогам, а саме не перебували на квартирному обліку, тобто не були визнані такими, що потребують поліпшення житлових умов. Поряд з цим, враховуючи мету створення відповідача, були порушені вимоги щодо кількості членів кооперативу.

На підставі ст.ст. 5,36,38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців»,ст.. 29 Закону України «Про кооперацію»,ст..104,105,110,111 ЦК України, керуючись ст.ст. 2, 4, 9, 11, 71, 86, 158-163 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в :

Адміністративний позов заступника прокурора Київської області задовольнити.

Визнати недійсною державну реєстрацію житлово-будівельного кооперативу «Коцюбинське»(Київська область,смт.Коцюбинське,вул..Залізнична 7,ідентифікаційний код 36383066)через допущені порушення,які не можна усунути.

Ліквідувати (припинити )юридичну особу житлово-будівельний кооператив «Коцюбинське»(Київська область,смт.Коцюбинське,вул..Залізнична 7,ідентифікаційний код 36383066).

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Ірпінський міський суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду.

З мотивованою постановою суду сторони по справі зможуть ознайомитись 12.06.2013р.

Суддя: С. І. Оладько