Ухвала суду № 31728415, 05.06.2013, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
05.06.2013
Номер справи
2а-11609/11/2670
Номер документу
31728415
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"05" червня 2013 р. м. Київ К/9991/32757/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Головуючого - Шипуліної Т.М.,

суддів: Бевшевої Л.І., Лосєва А.М.

розглянула у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва Державної податкової служби на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 26.04.2012 по справі №2а-11609/11/2670 за позовом Спільного українсько-німецького товариства з обмеженою відповідальністю з іноземною інвестицією «КЕРШЕР» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

Заслухавши доповідь судді Шипуліної Т.М., перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія:

В С Т А Н О В И Л А :

На розгляд суду передано вимоги Спільного українсько-німецького товариства з обмеженою відповідальністю з іноземною інвестицією «КЕРШЕР» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 22.02.2011 №0001362305 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 400515,95грн.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.12.2011 в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що відповідачем правомірно застосовано до позивача штрафні санкції за порушення норм з регулювання обігу готівки у національній валюті.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 26.04.2012 постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.12.2011 скасовано та прийнято нову, якою позовні вимоги задоволено.

Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, Державна податкова інспекція у Шевченківському районі міста Києва Державної податкової служби 15.05.2012 звернулась з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, який своєю ухвалою від 12.06.2012 прийняв її до свого провадження.

В касаційній скарзі відповідач просив скасувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 26.04.2012 та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

В обґрунтування своїх вимог відповідач посилається на порушення судом норм матеріального права, зокрема, п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного Банку України від 15.12.2004 року №637 (далі - Положення №637).

Перевіривши матеріалами справи, наведені у скарзі доводи, колегія суддів, дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що за результатами проведення перевірки відокремленого підрозділу позивача АЗС, магазину з кафетерієм, що розташовані за адресою: місто Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, 5-а, щодо дотримання порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі свідоцтв про державну реєстрацію, виробництва та обігу підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), було складено акт №0153/26/59/23/25196004 від 28.01.2011, на підставі якого та за результатами адміністративного оскарження податковим органом було прийнято податкове повідомлення - рішення форми «С» №0001362305 від 22.02.2011, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 400515,95грн. згідно з абз.3 ст.1 Указу Президента України від 12.06.1995 №436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки».

Підставою для застосування штрафних санкцій слугував висновок податкового органу про порушення позивачем п.2.6 Положення №637, яке полягало у незабезпеченні щоденного друкування фіскальних звітних чеків, а саме: Z-звіт за 04.07.2010 знятий 05.07.2010 о 00год.05хв.; несвоєчасному оприбуткуванні готівкових коштів в день їх фактичного надходження на підставі фіскальних звітних чеків в Книзі обліку розрахункових операцій (Z-звіт за 04.07.2010 знятий 05.07.2010, але оприбутковано в Книзі обліку розрахункових операцій 04.07.2010 Z-звіт №1299 на загальну суму 80103,19грн.)

Пунктом 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі - Закон України №265/95-ВР) встановлено обов'язок суб'єктів господарської діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Денним звітом, відповідно до ст.2 цього Закону, є документом встановленої форми, надрукованим реєстратором розрахункових операцій, що містить інформацію про денні підсумки розрахункових операцій, проведених з його застосуванням.

Статтею 13 Закону України №265/95-ВР передбачено, що вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2002 №199 затверджено вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування (далі по тексту - Вимоги), дія яких поширюється на реєстратори розрахункових операцій (далі - реєстратор), що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг) та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), крім тих реєстраторів, що застосовуються для обліку та реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.

Згідно із визначенням, наведеним в абз.11 п.2 зазначених Вимог, Z-звіт -є денним звітом з обнуленням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті реєстратора.

В аб. 15 п. 2 Вимог наводиться визначення зміни роботи реєстратора розрахункових операцій, відповідно до якого зміна -це період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z-звіту.

При цьому, у додатку до Вимог міститься примітка, згідно якої підсумок розрахунків обчислюється за зміну, максимальна тривалість якої не повинна перевищувати 24 години.

Таким чином, якщо об'єкт торгівлі працює цілодобово, то фіскальні звітні чеки повинні роздруковуватися щодоби, тобто не пізніше ніж через 24 години з моменту реєстрації першої розрахункової операції, виконаної після попереднього Z-звіту АЗС, на якій здійснювалася перевірка, працює у цілодобовому режимі.

З матеріалів справи вбачається, що магазин з кафетерієм та АЗС №1, які перевірялись податковим органом, працюють цілодобово та без вихідних. Z-звіт №1298 за 03.07.2010 роздруковано о 23 год. 49 хв. 03.07.2010. Перша розрахункова операція після Z-звіту №1298 виконана 04.07.2010 о 00 год. 20 хв. Z-звіт №1299 за 04.07.2010 надруковано о 00 год. 05 хв. 05.07.2010, тобто в межах 24 годин після здійснення першої розрахункової операції.

Абзацом першим пункту 2.6 Положення №637 визначено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Згідно з абз. 3 п. 2.6 вказаного Положення №637 у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстратора розрахункових операцій або використанням розрахункових книжок оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків реєстратора розрахункових операцій (даних розрахункової книжки).

Абзацом п'ятим пункту 2.6 Положення №637 встановлено, що суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Враховуючи вищезазначене, а також за встановлених судом обставин, що фіскалізація підсумкових даних була проведена позивачем в межах 24 годин з моменту здійснення першої розрахункової операції, не може вважатися несвоєчасно оприбуткованою готівка, запис про надходження якої зроблено на підставі Z-звіту, який роздрукований своєчасно, з додержанням вимог чинного законодавства.

Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом апеляційної інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права при встановленні фактичних обставин справи.

Відповідно до частини 1 статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст. ст. 210, 2201, 223, 224, 230, 231, ч.5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія -

У Х В А Л И Л А :

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва Державної податкової служби залишити без задоволення, постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 26.04.2012 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, на підставі та у строки, передбачені статтями 235 - 238, 240 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: ___ Т.М. Шипуліна

Судді: ___ Л.І. Бившева

___ А.М. Лосєв