Ухвала суду № 31728217, 06.06.2013, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
06.06.2013
Номер справи
2270/6648/12
Номер документу
31728217
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"06" червня 2013 р. м. Київ К/800/10009/13

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Черпака Ю.К. (головуючого в судовому засіданні), Головчук С.В., Пасічник С.С.,секретаря Лещенко А.О.,

за участю представника позивача - ОСОБА_4, представників відповідача - Чайки С.Р., Шостацької Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_7 до Міністерства надзвичайних ситуацій України, Територіального управління Міністерства надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області про поновлення на роботі, стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу та моральної шкоди, за касаційною скаргою ОСОБА_4 - представника ОСОБА_7 на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 листопада 2012 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 31 січня 2013 року,

встановив:

У жовтні 2012 року ОСОБА_7 звернувся в суд з позовом до Міністерства надзвичайних ситуацій України (далі - МНС України) і Територіального управління МНС у Хмельницькій області про поновлення на посаді пожежного Окремого поста державної пожежної охорони смт Вовковинці Територіального управління Міністерства надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області, стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди в розмірі 50 000 грн.

Позов обґрунтував тим, що його незаконно звільнено у зв'язку із скороченням штатів, оскільки Окремий пост державної пожежної охорони смт Вовковинці Територіального управління МНС у Хмельницькій області, де він проходив службу, був реорганізований у 28 державний пожежно-рятувальний пост Територіального управління МНС у Хмельницькій області із збереженням чисельності особового складу. Окрім того, звільнення відбулося з порушенням законодавства про працю: в день звільнення позивача не ознайомлено з наказом про звільнення та не надано його копію, затримано на вісім днів виплату заробітної плати, не виплачено компенсацію за невикористану відпустку і одноразову грошову допомогу при звільненні, запис у трудовій книжці виконано з порушенням вимог "Інструкції про порядок ведення трудових книжок", не запропоновано іншої посади чи роботи та не враховано рівень його кваліфікації.

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 листопада 2012 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 31 січня 2013 року, в задоволенні позову відмовлено.

У касаційній скарзі представник позивача ОСОБА_4, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, просить скасувати судові рішення та ухвалити нове рішення про задоволення позову.

В запереченнях на касаційну скаргу МНС України і Територіальне управління МНС у Хмельницькій області просять залишити прийняті судові рішення без змін, вказуючи на їх законність і обґрунтованість.

Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню.

Відмовляючи в задоволенні позову, суди попередніх інстанцій виходили з того, що позивача правомірно звільнено у зв'язку із скасуванням штату № 24/12 Окремого поста державної пожежної охорони Територіального управління МНС у Хмельницькій області в результаті ліквідації всіх територіальних органів Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи як юридичних осіб публічного права, в тому числі Управління МНС у Хмельницькій області та Деражнянського районного відділу Управління МНС у Хмельницькій області. У разі проведення ліквідації підрозділів вся чисельність працівників згідно із наявним штатом скорочується та весь штат працівників ліквідується, оскільки немає можливості використовувати їх для подальшого проходження служби. Водночас позивач не вправі вимагати поновлення його на роботі в новоутвореному підрозділі МНС Україні, оскільки він не був переведений туди відповідачем у встановленому порядку.

З висновками судів не можна погодитись, оскільки вони не ґрунтується на повно і всебічно встановлених обставинах справи та їх належній правовій оцінці.

Судами встановлено, що ОСОБА_7 проходив службу в органах і підрозділах МНС України з 5 січня 2007 року (наказ Головного управління МНС України у Хмельницькій області від 29.12.2006 р. № 261 о/с). 21 квітня 2008 року Міністерством України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи відповідно до пунктів 19-30 Положення про порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 р. № 629, укладено з ОСОБА_7 контракт № 595/08 про проходження служби в органах і підрозділах цивільного захисту строком на 5 років.

Указом Президента України від 09.12.2010 р. № 1085/2010 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" утворено Міністерство надзвичайних ситуацій України шляхом реорганізації Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2012 р. № 30 "Про утворення територіальних органів Міністерства надзвичайних ситуацій" вирішено ліквідувати територіальні органи Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи з утворенням територіальних органів Міністерства надзвичайних ситуацій України, в тому числі Територіальне управління МНС у Хмельницькій області, визначивши їх правонаступниками прав і обов'язків територіальних органів, що ліквідуються.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2012 р. № 30 наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 10.02.2012 р. № 484 передбачені заходи по ліквідації Деражнянського районного відділу Управління МНС України у Хмельницькій області, підпорядкованим підрозділом якого був Окремий пост державної пожежної охорони смт Вовковинці.

Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 07.05.2012 р. № 752 "Про здійснення організаційно-штатних заходів у підрозділах Територіального управління МНС у Хмельницькій області" Окремий пост державної пожежної охорони Територіального управління МНС у Хмельницькій області, смт Вовковинці, що утримується на штаті № 24/12, реорганізовано у 28 державний пожежно-рятувальний пост Територіального управління МНС у Хмельницькій області, що утримується на штаті № 24/60, чисельністю 13 осіб начальницького складу, місце дислокації - без змін.

Цим же наказом затверджено штат № 24/60 "28 державний пожежно-рятувальний пост Територіального управління МНС у Хмельницькій області" та скасовано штат № 24/12 "Окремий пост державної пожежної охорони Територіального управління МНС у Хмельницькій області".

14 травня 2012 року ОСОБА_7 був письмово повідомлений про наступне звільнення у зв'язку із скасуванням штату Окремого поста державної пожежної охорони смт Вовковинці Територіального управління МНС у Хмельницькій області.

Наказом голови комісії з ліквідації Управління МНС України у Хмельницькій області від 16.07.2012 р. № 184 старшого сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_7, пожежного Окремого поста державної пожежної охорони смт Вовковинці Територіального управління МНС України у Хмельницькій області, звільнено з 16 липня 2012 року зі служби в запас (з постановкою на військовий облік) за пунктом 98, підпунктом 4 пункту 99 Положення про порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту (у зв'язку із скороченням штатів). Підставою видання наказу зазначено наказ Міністерства надзвичайних ситуацій України від 07.05.2012 р. № 752.

Згідно з частиною першою статті 42 Закону України "Про правові засади цивільного захисту" порядок проходження служби в органах і підрозділах цивільного захисту визначається цим Законом та Положенням про проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, яке затверджується Кабінетом Міністрів України.

В силу частини першої статті 45 Закону України "Про правові засади цивільного захисту" особовий склад органів і підрозділів цивільного захисту комплектується на контрактній основі.

Відповідно до пункту 4 частини другої статті 51 Закону України "Про правові засади цивільного захисту", підпункту 4 пункту 99 Положення про порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту та абзацу 3 пункту 5 Контракту від 21.04.2008 р. № 595/08 контракт припиняється (розривається), а особи рядового і начальницького складу, які проходять службу за контрактом, звільняються із служби у зв'язку із скороченням штатів - у разі неможливості використання на службі у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів.

Таким чином, звільнення осіб рядового і начальницького складу зі служби з даної підстави допускається лише у зв'язку із скороченням штатів, що викликане неможливістю подальшого використання на службі або проведенням організаційних заходів.

Суди не перевірили, чи передбачалось проведення скорочення штатів наказом МНС від 07.05.2012 р. № 752, та не встановили, чи було фактичне скорочення штатів юридичної особи публічного права, якому підпорядковувався Окремий пост державної пожежної охорони смт Вовковинці.

Судам належало також з'ясувати, в підпорядкуванні якого саме управління перебував Окремий пост державної пожежної охорони смт Вовковинці на момент звільнення ОСОБА_7 та до повноважень керівника якого управління належало його звільнення, оскільки в наказі МНС України від 07.05.2012 р. № 752 зазначено про реорганізацію і скасування штатів Окремого поста Територіального управління МНС у Хмельницькій області (новоутвореного управління), а на липень 2012 року діяли як Хмельницьке обласне управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, так і Територіальне управління МНС у Хмельницькій області.

Верховний Суд України в постанові від 16 жовтня 2012 року у справі за позовом ОСОБИ _1 до державної виконавчої служби Харківської області, Головного управління юстиції Харківської області про визнання незаконним і скасування наказу сформулював правову позицію, згідно з якою встановлена законодавством можливість ліквідації державної установи (організації) з одночасним створенням іншої, яка буде виконувати повноваження (завдання) установи, що ліквідується, не виключає, а передбачає зобов'язання роботодавця (держави) по працевлаштуванню працівників ліквідованої установи.

Виходячи з цього, висновок судів першої та апеляційної інстанцій щодо неможливості подальшого використання на службі осіб у зв'язку з ліквідацією відповідних підрозділів МНС України є помилковим.

Оскільки суди попередніх інстанцій не встановили фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, а суд касаційної інстанції відповідно до частини першої статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, то прийняті ними рішення підлягають скасуванню, а справа - направленню на новий судовий розгляд до суду першої інстанції за приписами частини четвертої статті 227 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 221, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,

ухвалив:

Касаційну скаргу ОСОБА_4 - представника ОСОБА_7 задовольнити частково.

Скасувати постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 листопада 2012 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 31 січня 2013 року, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.

Головуючий Черпак Ю.К.Судді:Головчук С.В. Пасічник С.С.