Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 червня 2013 р. Справа № 805/6247/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Стиран В.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом прокурора м. Дружківці Донецької області в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України у м. Дружківці Донецької області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2012-2013 року у розмірі 6 520,69 грн.,
ВСТАНОВИВ :
Позивач 30.04.2013 звернувся до суду із зазначеним позовом.
В обґрунтування позовних вимог вказав, що відповідач своєчасно не сплатив єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до пенсійного фонду за 2012-2013 роки, у зв'язку з чим має прострочену заборгованість на загальну суму у розмірі 6 520,69 грн.
Просив стягнути з відповідача зазначену суду заборгованості.
Представник позивача до судового засідання не з'явився, про день і час слухання справи повідомлений, суду надано заяву про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач до судового засідання не прибув, про день і час слухання справи повідомлявся.
У відповідності до норм ч.6 ст.128 КАС України, суд розглядає справу у порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про наступне.
На підставі п. 2 ст. 121 Конституції України на органи прокуратури України покладено функції представництва інтересів держави у суді.
Відповідно до ч. 2 ст. 361 Закону України «Про прокуратуру» підставою представництва органами прокуратури України в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або державою.
Позивач - управління Пенсійного фонду у м. Дружківці Донецької області є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, що у даних правовідносинах здійснює свою діяльність згідно норм Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Відповідач - ОСОБА_1 є фізичною особою - підприємцем, що зареєстрований виконавчим комітетом Дружківської міської ради Донецької області 01.04.1996.
ФОП ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ у м. Дружківці Донецької області як платник страхових внесків.
У відповідності до ч.2 ст.5 КАС України, провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 за № 2464-УІ.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Недоїмкою відповідно до даного Закону вважається сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом.
Обов'язком платника єдиного внеску, згідно Закону, являється своєчасність, повність нараховування, обчислення та сплата єдиного внеску. Єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Згідно ч. 8 ст. 9 Закону платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
У відповідності до ч. 12 ст. 9 даного Закону єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону, розмір єдиного внеску для кожної категорії платників, визначених цим Законом, та пропорції його розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування встановлюються з урахуванням того, що вони повинні забезпечувати застрахованим особам страхові виплати і соціальні послуги, передбачені законодавством про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; фінансування заходів, спрямованих на профілактику страхових випадків; створення резерву коштів для забезпечення страхових виплат та надання соціальних послуг застрахованим особам; покриття адміністративних витрат із забезпечення функціонування системи загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до вимог ст. 25 Закону, у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
Згідно з пп. 6.1- 6.2 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 N 21-5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.10.2010 за N 994/18289, заходи стягнення та впливу застосовуються до платників, визначених підпунктами 2.1.1 - 2.1.4 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, на яких згідно з Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок. Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена платниками у строки, визначені відповідно до Закону підпунктом 4.3.6 пункту 4.3, абзацом другим підпункту 4.5.2, підпунктом 4.5.3 пункту 4.5 та підпунктом 4.6.2 пункту 4.6 розділу IV цієї Інструкції, обчислена органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів
Так, як вбачається з матеріалів справи, станом на 01.04.2013 за ФОП ОСОБА_1 враховується заборгованість зі сплати єдиного внеску за 2012 - 2013 роки у розмірі 6 520,69 грн., з яких 3 372,42 грн. - недоїмка зі сплати єдиного внеску за 2012 рік, 3148,27 грн. - недоїмка зі сплати єдиного внеску за найманих осіб за період 01.10.2012 по 01.03.2013, що підтверджується карткою особового рахунку, звітами ФОП ОСОБА_1
Сума заборгованості станом на час розгляду справи відповідачем у добровільному порядку сплачена не була.
За таких обставин, оскільки відповідач своєчасно не сплатив заборгованість зі сплати єдиного внеску, з нього підлягає стягненню у рахунок погашення заборгованості сума у розмірі 6 520,69 грн. на користь УПФУ у м. Дружківці Донецької області, а позов підлягає задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 121, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Позов прокурора м. Дружківки в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України у м. Дружківці Донецької області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2012-2013 року у розмірі 6 520,69 грн., задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (84200, АДРЕСА_1, ІНН НОМЕР_1) на користь управління Пенсійного фонду України у м. Дружківці Донецької області заборгованість зі сплати страхових внесків за 2012-2013 року у розмірі 6 520 (шість тисяч п'ятсот двадцять) грн. 69 коп., з яких:
- 3 372 (три тисячі триста сімдесят дві) грн. 42 коп. - недоїмка зі сплати єдиного внеску за 2012 рік,
- 3148 (три тисячі сто сорок вісім) грн. 27 коп. - недоїмка зі сплати єдиного внеску за найманих осіб за період 01 жовтня 2012 року по 01 березня 2013 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Суддя Стиран В.В.