Постанова № 31726412, 04.06.2013, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2013
Номер справи
810/1637/13-а
Номер документу
31726412
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ЛЬВІВСЬКА ФІЛІЯ ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "КОМПЛЕКС АГРОМАРС"
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 червня 2013 року 810/1637/13-а

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спиридонової В.О., за участю секретаря судового засідання Тятькова І.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Комплекс Агромарс» до Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби про визнання незаконними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ

03.04.2013 до Київського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Комплекс Агромарс» (далі - Позивач, Товариство) до Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби (далі - Відповідач, Податковий орган) про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень №0008651501 від 23.09.2011 та №0018061501 від 09.12.2011.

Позивач в судовому засіданні підтримав адміністративний позов, вимоги якого ґрунтуються на наступному. ТОВ «Комплекс Агромарс» є платником фіксованого сільськогосподарського податку, тобто податку, що не змінюється протягом терміну визначеного Законом з питань оподаткування фіксованим сільськогосподарським податком і справляється з одиниці земельної площі. Згідно ст. 306 ПК України Сільськогосподарські товаровиробники самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу. П. 46.1 ст. 46 ПК України встановлено, що податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Львівська філія ТОВ «Комплекс Агромарс» не є самостійним платником податку. Фіксований сільськогосподарський податок сплачується в рахунок таких податків і зборів (обов'язкових платежів), тобто платники ФСП звільняються від сплати 4 податків, а саме від: податку на прибуток підприємств, податку на дивіденди; земельного податку, але тільки за землі, які використовуються для товарного сільгоспвиробництва. За інші ділянки земельний податок сплачується; збору за спеціальне використання води; збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності (у частині провадження торговельної діяльності). Ні ТОВ «Комплекс Агромарс», ні його філії не зобов'язані додатково сплачувати Податок на прибуток підприємств, в т.ч. подавати податкову звітність з даного податку, тобто не є суб'єктом даного правопорушення. Платник податку - ТОВ «Комплекс Агромарс», який має філії, веде загальний податковий облік і обчислює загальну суму податку, та сплачує його до бюджетів за своїм місцезнаходженням. Дане положення ще раз підтверджується й тим що Львівська філія ТОВ «Комплекс Агромарс» не уповноважена була нараховувати (сплачувати) податки, за такий відокремлений підрозділ усі обов'язки податкового агента виконувала юридична особа, а саме аб. 3 п. 4.4. Положення Львівської філією ТОВ «Комплекс Агромарс» філія зобов'язана: «вести бухгалтерський облік своєї діяльності та щомісячно передавати бухгалтерські звіти для складання звітності Товариства». Крім того, станом на 04.02.2013 р. ТОВ «Комплекс Агромарс» не має такого підрозділу як Львівська філія ТОВ «Комплекс Агромарс».

Представник відповідача, повідомленого належним чином про час, дату і місце судового розгляду справи, в судове засідання не з'явився, просив суд відмовити у задоволенні позову з підстав, викладених у письмових запереченнях на адміністративний позов.

Відповідно до частини 4 статті 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно та повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, врахувавши норми закону, які діяли на момент виникнення правовідносин між сторонами, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців АА№656551 (АА№656552) Товариство з обмеженою відповідальністю «Комплекс Агромарс» зареєстроване Вишгородською районною державною адміністрацією Київської області 05.09.2007. Згідно зазначеного витягу та Положенню Львівської філії ТОВ «Комплекс Агромарс», затвердженого загальними зборами учасників ТОВ «Комплекс Агромарс» від 28.08.2007 №1, Львівська філія ТОВ «Комплекс Агромарс» (далі - філія Товариства) є відокремленим підрозділом без статусу юридичної особи.

Згідно зі Свідоцтвами №100241356 НБ№026712 та №100342764 НБ№026716, виданими Державною податковою адміністрацією України, ТОВ «Комплекс Агромарс» є платником фіксованого сільськогосподарського податку.

23.09.2011 Податковим органом проведено камеральну перевірку філії Товариства з питань неподання або несвоєчасного подання податкової звітності з податку на прибуток за: 9 місяців 2009 року, 2009 рік, 1 квартал 2010 року, 1 півріччя 2010 року, 9 місяців 2010 року, 1 квартал 2011 року, 2 квартал 2011 року.

За результатами даної перевірки Податковим органом 23.09.2011 складено акт 2713/15-1/35433079, в якому встановлено, що Львівською філією ТОВ «Комплекс Агромарс» не подано податкову звітність з податку з податку на прибуток за: 9 місяців 2009 року, 2009 рік, 1 квартал 2010 року, 1 півріччя 2010 року, 9 місяців 2010 року, 1 квартал 2011 року, 2 квартал 2011 року.

На підставі акту перевірки №2713/15-1/35433079 від 23.09.2011, п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України Податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 23.09.2011 №0008651501, яким до Львівської філії ТОВ «Комплекс Агромарс» застосовано штрафну санкцію у сумі 2210,00 грн.

09.12.2011 Податковим органом на підставі статті 76 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку філії Товариства з питань неподання або несвоєчасного подання податкової звітності з податку на прибуток за 2-3 квартали 2011 року.

За результатами даної перевірки Податковим органом 09.12.2011 складено акт №4278/15-1/35433079, в якому встановлено, що Львівською філією ТОВ «Комплекс Агромарс», в порушення вимог підпункту 49.18.2 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України, не подано податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за 2-3 квартали 2011 року.

На підставі акту перевірки №4278/15-1/35433079 від 09.12.2011, п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України Податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 09.12.2011 №0018061501, яким до Львівської філії ТОВ «Комплекс Агромарс» застосовано штрафну санкцію у сумі 1020,00 грн.

Податковим органом складено акти від 09.12.2011 та від 23.09.2011 «Про неможливість вручення підприємству податкового повідомлення-рішення», в яких вказано, що податкові повідомлення-рішення від 09.12.2011 №0018061501 та від 23.09.2011 №0008651501 неможливо вручити у зв'язку з тим, що Львівська філія ТОВ «Комплекс Агромарс» не знаходиться за податковою адресою.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Законодавчим актом, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства є Податковий кодекс України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПК України).

Пунктами 41.1 та 41.5 ст. 41 ПК України встановлено, що органи державної податкової служби є контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби. Органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.

Підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України передбачено, що органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно статті 75 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до підпункту 62.1.3 пункту 62.1 статті 62 ПК України, податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Підпунктом 47.1.1 пункту 47.1 статті 47 ПК України відповідальність за неподання, порушення порядку заповнення документів податкової звітності, порушення строків їх подання контролюючим органам, недостовірність інформації, наведеної у зазначених документах, несуть юридичні особи, постійні представництва нерезидентів, які відповідно до цього Кодексу визначені платниками податків, а також їх посадові особи. Відповідальність за порушення податкового законодавства відокремленим підрозділом юридичної особи несе юридична особа, до складу якої він входить.

Статтею 49 ПК України встановлено, зокрема, наступне. Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків (п. 49.1). Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді. Платники податку на прибуток підприємств, які оподатковуються за ставкою нуль відсотків відповідно до пункту 154.6 статті 154 цього Кодексу, подають органам державної податкової служби декларації (розрахунки) з податку на прибуток підприємств за спрощеною формою у порядку, встановленому цим Кодексом (п. 49.2). Пп. 49.18.2 п. 49.18 цієї ж статті визначає, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);

Пунктом 307.1 статті 307 встановлено, платники фіксованого сільськогосподарського податку не є платниками таких податків і зборів: а) податку на прибуток підприємств; б) земельного податку (крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються для ведення сільськогосподарського товаровиробництва); в) збору за спеціальне використання води; г) збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності (у частині провадження торговельної діяльності).

З матеріалів справи вбачається, що зазначеними вище актами перевірки Податковим органом встановлено порушення філією Товариства пп. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 ПК України, а саме: платником податку на прибуток не подано податкову звітність з податку на прибуток.

Як було зазначено вище, ТОВ «Комплекс Агромарс» є платником фіксованого сільськогосподарського податку, а отже його відповідно до п. 307.1 ст. 307 ПК України звільнено від сплати податку на прибуток.

Крім того, Податковий орган прийняв оскаржувані податкові повідомлення-рішення щодо Львівської філії ТОВ «Комплекс Агромарс», яка не є окремою юридичною особою, а отже відповідальність за порушення податкового законодавства юридичної особи має нести юридична особа, до складу якої входить відокремленим підрозділом. Таким чином, Податковим органом порушені вимоги пп. 47.1.1 п. 47.1 ст. 47 ПК України.

Суд дійшов висновку, що Відповідач діяв не у спосіб, встановлений податковим законодавством та прийняв рішення за відсутності законних підстав.

Частина 2 статті 71 КАС України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Доводи адміністративного позову наданими відповідачем письмовими запереченнями спростовані не були.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги відсутність правових підстав Податкового органу щодо застосування до філії Товариства фінансових санкцій, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог та скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись статтями 11, 14, 69, 70-72, 86, 159-163, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова від 23 вересня 2011 року №0008651501 та від 09 грудня 2011 року № 0018061501.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Комплекс Агромарс» судовий збір у розмірі 114 (сто чотирнадцять) грн. 70 коп.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтями 185-187 КАС України, шляхом подання апеляційної скарги через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Спиридонова В.О.

Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 10 червня 2013 р.