Постанова № 31724935, 06.06.2013, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
06.06.2013
Номер справи
5017/3537/2012
Номер документу
31724935
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" червня 2013 р.Справа № 5017/3537/2012Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Таран С.В.,

Суддів: Величко Т.А., Ярош А.І.

(Склад судової колегії сформований розпорядженням голови суду №376 від 03.06.2013р.)

при секретарі судового засідання Альошиній Г.М.

за участю представників:

від прокуратури -Чалий М.Г., довіреність 194/05/2 від 21.01.2013р.;

від позивача - Добров Ю.І., довіреність №220/1068/д від 27.12.2012р.;

від відповідача - Цинєв А.О., довіреність б/н від 04.06.2013р.; Горшкова І.В., довіреність б/н від 02.11.2012р.; Бикова Л.В., довіреність б/н від 05.06.2013р.;

від третьої особи - Бакума О.П., довіреність б/н від 03.01.2013р.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу

Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області

на рішення господарського суду Одеської області від 09.04.2013 року

у справі №5017/3537/2012

за позовом: заступника Одеського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах держави в особі Міністерства оборони України

до відповідача: Чорноморська селищна рада Комінтернівського району Одеської області

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: державного підприємства "Гвардійське"

про визнання незаконним та скасування рішення, про зобов'язання повернути земельну ділянку

ВСТАНОВИВ:

Заступник Одеського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері звернувся з позовом з урахуванням уточнень від 19.03.2013р. до Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області (далі- Чорноморська селищна рада) про визнання незаконним та скасування рішення Чорноморської селищної ради від 18.03.2005р. №358-ІУ про прийом до земель запасу земельної ділянки площею 94,65 га вартістю 241565730 грн., що розташована у Комінтернівському районі Одеської області, а також про зобов'язання Чорноморську селищну раду Комінтернівського району Одеської області повернути Міністерству оборони України земельну ділянку площею 94,65 га, яка розташована у Комінтернівському районі Одеської області (том І а.с.2-6, том ІІ а.с.28-29).

За вказаною позовною заявою порушено провадження у справі №5017/3537/2012.

Рішенням господарського суду Одеської області від 09.04.2013р. у справі №5017/3537/2012 (головуючий суддя Рога Н.В., суддя Демешин О.А., суддя Смелянець Г.Є.) позовні вимоги задоволено частково: визнано незаконним та скасовано рішення Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області від 18.03.2005р. №358-ІУ "Про прийом до земель запасу земельних ділянок площею 16,4 га та площею 94,65 га" в частині прийняття до земель запасу Чорноморської селищної ради земельної ділянки площею 94,65 га, вартістю 241565730 грн., що знаходиться у Комінтернівському районі Одеської області; зобов'язано Чорноморську селищну раду Комінтернівського району Одеської області повернути Міністерству оборони України земельну ділянку площею 94,65 га, що розташована у Комінтернівському районі Одеської області; в решті позову-відмовлено (том ІІ а.с.77-83).

Не погодившись з прийнятим рішенням, Чорноморська селищна рада Комінтернівського району Одеської області звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду Одеської області від 09.04.2013р. у справі №5017/3537/2012 скасувати повністю та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

Прокурор та позивач проти задоволення апеляційної скарги висловили заперечення, третя особа вимоги скарги підтримала (том ІІ а.с.116-126).

В судовому засіданні 04.06.2013 р. оголошувалась перерва до 12 год 30 хв. 06.06.2013р.

Заслухавши пояснення представників прокуратури, позивача, відповідача та третьої особи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Із матеріалів справи вбачається, що військовий радгосп "Гвардійський" Міністерства оборони України (далі-ВР "Гвардійський"), статут якого затверджено 25.05.1994 р. заступником Міністра оборони України по тилу - начальником тилу Збройних Сил України та зареєстрований розпорядженням представника Президента України в Комінтернівському районі №377 від 01.07.1994 р. (том І а.с.122-132), заснований на майні Міністерства оборони України, що є загальнодержавною власністю, і підпорядкований управлінню сільського господарства Міністерства оборони України.

Пунктом 2.1 цього статуту визначено, що підприємство створене з метою виробництва сільськогосподарської продукції на планове забезпечення військових частин, установ і організацій Збройних Сил України.

Відповідно до пункту 4.2 статуту військового радгоспу "Гвардійський" Міністерства оборони України майно підприємства є державною власністю та закріплено за ним на праві повного господарського відання.

Наказом Міністра оборони України №369 від 24.07.2008 р. військовий радгосп "Гвардійський" перейменовано у державне підприємство "Гвардійське", а також встановлено, що останнє є правонаступником усіх прав та обов'язків військового радгоспу "Гвардійський" (том І а.с.27).

Військовому радгоспу "Гвардійський" за державним актом від 05.02.1993 р., виданим на підставі рішення Чорноморської селищної ради від 28.01.1993 р. №14-ХХІ, було надано у постійне користування земельну ділянку площею 134,85 га під центральну садибу радгоспу (том І а.с.26).

28.03.2003р. між військовим радгоспом «Гвардійський» та Чорноморською селищною радою укладено договір про передачу житлового фонду та об'єктів соціальної інфраструктури військового радгоспу „Гвардійський" до комунальної власності (далі - договір від 28.03.2003р.), за умовами якого ВР "Гвардійський" передає житловий фонд з об'єктами соціальної інфраструктури з усіма вбудованими приміщеннями загальною площею 5965 кв.м, балансовою вартістю 21226 тис. грн., а також будівлі, споруди та мережі, призначені для їх обслуговування: тепломережі, мережі водопостачання, мережі водовідведення, а селищна рада приймає на баланс територіальної громади селища у комунальну власність зазначений цілісний майновий комплекс - житловий комплекс з об'єктами соціальної інфраструктури та мережами (том І а.с.20-22).

На виконання вказаного договору за актом прийому - передачі від 16.06.2003р. було передано будівлі, комунальні споруди та мережі житлової зони ВР „Гвардійський» на баланс ЖКГ Чорноморської селищної ради (том І а.с. 23-24).

В зв'язку з прийняттям на баланс Чорноморської селищної ради житлового фонду з об'єктами соціальної інфраструктури відповідач листом від 26.12.2003 р. звернувся до третьої особи з проханням передати земельну ділянку, на якій розміщені всі прийняті об'єкти, площею 94,65 га та внести зміни до державного акту на право користування земельною ділянкою площею 134,85 га (том І а.с.19).

На даний лист директором військового радгоспу „Гвардійський" була надана відповідь щодо добровільної відмови від земельної ділянки, на якій розташовані будівлі, об'єкти соціальної інфраструктури, а також об'єкти та мережі, призначені для обслуговування, загальною площею 94,65 га ( том І а.с. 15).

Рішенням Чорноморської селищної ради від 18.03.2005р. №358-ІV „Про прийом до земель запасу земельних ділянок площею 16,4 га та площею 94,65 га" (далі - рішення №358 від 18.03.2005р.) вирішено: прийняти до земель запасу Чорноморської селищної ради земельні ділянки площею 94,65 га та площею 16,4 га на підставі добровільних відмов від цих земельних ділянок землекористувачем (том І а.с.13).

Колегія суддів апеляційного господарського суду погоджується з висновком місцевого господарського суду щодо задоволення позовних вимог про визнання недійсним вказаного рішення в частині прийняття до земель запасу Чорноморської селищної ради земельної ділянки площею 94,65 га, вартістю 241565730 грн., що знаходиться у Комінтернівському районі Одеської області,з огляду на таке.

За змістом статті 1 Закону України "Про використання земель оборони" та статті 77 Земельного кодексу України землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України.

Згідно вимог статті 1 Закону України „Про правовий режим майна у Збройних Силах України" військове майно - це державне майно, закріплене за військовими частинами, закладами, установами та організаціями Збройних Сил України. До військового майна належать будинки, споруди, передавальні пристрої, всі види озброєння, бойова та інша техніка, боєприпаси, пально-мастильні матеріали, продовольство, технічне, аеродромне, шкіперське, речове, культурно-просвітницьке, медичне, ветеринарне, побутове, хімічне, інженерне майно, майно зв'язку тощо.

За приписами статті 3 цього Закону військове майно закріплюється за військовими частинами Збройних Сил України на праві оперативного управління (з урахуванням особливостей, передбачених частиною другою цієї статті). З моменту надходження майна до Збройних Сил України і закріплення його за військовою частиною Збройних Сил України воно набуває статусу військового майна. Військові частини використовують закріплене за ними військове майно лише за його цільовим та функціональним призначенням. Облік, інвентаризація, зберігання, списання, використання та передача військового майна здійснюються у спеціальному порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Військові частини ведуть облік закріпленого за ними майна у кількісних, якісних, обліково-номерних та вартісних показниках і враховують по відповідних службах - продовольчій, речовій, квартирно-експлуатаційній, пально-мастильних матеріалів тощо. У порядку, передбаченому частиною першою цієї статті, ведеться облік майна, закріпленого за підпорядкованими військовими частинами, у службах забезпечення органів військового управління, органах квартирно-експлуатаційної служби Збройних Сил України, на які покладаються завдання щодо забезпечення військових частин майном відповідно до затверджених норм та організації його ефективного використання (стаття 4 Закону України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України").

Відтак, земельна ділянка, надана в користування військовому радгоспу "Гвардійський", який є підприємством, створеним Міністерством оборони України з метою задоволення потреб Збройних Сил, є землями оборони. Згідно довідки КЕВ м. Одеси №943 від 08.04.2013р. за обліковими даними КЕВ м. Одеси станом на 01.01.2013р. за ДП "Гвардійське" рахується земельна ділянка площею 134,85 га.

У відповідності до статті 2 Закону України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України" вирішення питань щодо забезпечення Збройних Сил України військовим майном, а також визначення порядку вилучення і передачі його до сфери управління центральних або місцевих органів виконавчої влади, інших органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядним установам і організаціям та у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність (за згодою відповідних органів місцевого самоврядування з дотриманням вимог Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності") належить до компетенції Кабінету Міністрів України з урахуванням того, що озброєння та бойова техніка можуть передаватися лише до військових формувань, існування яких передбачено законом. Міністерство оборони України як центральний орган управління Збройних Сил України здійснює відповідно до закону управління військовим майном, у тому числі закріплює військове майно за військовими частинами (у разі їх формування, переформування), приймає рішення щодо перерозподілу цього майна між військовими частинами Збройних Сил України, в тому числі у разі їх розформування.

Відповідно до статті 6 Закону України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України" відчуження військового майна здійснюється Міністерством оборони України через уповноважені Кабінетом Міністрів України підприємства та організації, визначені ним за результатами тендеру, після його списання, за винятком майна, визначеного частиною другою цієї статті. Рішення про відчуження військового майна, що є придатним для подальшого використання, але не знаходить застосування у повсякденній діяльності військ, надлишкового майна, а також цілісних майнових комплексів та іншого нерухомого майна приймає Кабінет Міністрів України за поданням Міністерства оборони України.

Отже, рішення щодо відчуження військового майна приймається Кабінетом Міністрів України за поданням Міністерства оборони України з урахуванням особливостей майна.

Підстави припинення права користування земельною ділянкою визначені статтею 141 Земельного кодексу України. Так, однією з підстав припинення права користування земельною ділянкою є добровільна відмова від права користування земельною ділянкою.

Припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки (частина третя статті 142 Земельного кодексу України).

Проте, будь-які рішення щодо припинення права користування земельною ділянкою площею 94,65 га, що розташована у Комінтернівському районі Одеської області, органами виконавчої влади або місцевого самоврядування не приймались.

Згідно пунктів 44, 45 Положення про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основні правила користування наданими землями, затвердженого наказом Міністра оборони України від 22 грудня 1997 року № 483, за відсутністю потреби або по закінченню терміну користування землі, надані для потреб Збройних Сил України, підлягають передачі місцевим органам влади згідно з статтею 27 Земельного кодексу України. Передача земель місцевим органам влади проводиться за згодою Міністра оборони України або за його дорученням начальником розквартирування військ та капітального будівництва - начальником Головного, управління розквартирування військ та капітального будівництва Збройних Сил України.

Однак, як вбачається із матеріалів справи, згода Міністра оборони України на передачу спірної земельної ділянки Чорноморській селищній раді не надавалась; Міністерство оборони України не зверталося з поданням про відмову від земель оборони- земельної ділянки площею 94,65 га, що розташована у Комінтернівському районі Одеської області; рішення стосовно відчуження спірної земельної ділянки Кабінетом Міністрів України за поданням Міністерства оборони України не приймалося.

За таких обставин, місцевим господарським судом обгрунтовано задоволено позовні вимоги про визнання незаконним та скасування рішення Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області від 18.03.2005р. №358-ІУ "Про прийом до земель запасу земельних ділянок площею 16,4 га та площею 94,65 га" в частині прийняття до земель запасу Чорноморської селищної ради земельної ділянки площею 94,65 га.

При цьому, господарським судом першої інстанції правомірно відхилено доводи відповідача щодо пропуску прокурором та позивачем строку позовної давності для звернення до суду та вірно застосовано до спірних правовідносин положення Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку здійснення судочинства" від 20.12.2011р., яким виключено пункт 4 частини першої статті 268 Цивільного кодексу України та пунктом 5 Прикінцевих та перехідних положень якого встановлено, що протягом трьох років з дня набрання чинності цим Законом особа має право звернутися до суду з позовом, зокрема, про визнання незаконним правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, яким порушено право власності або інше речове право особи.

Одеським апеляційним господарським судом доводи скаржника про те, що Міністерство оборони України є неналежним позивачем з підстав передачі державного підприємства «Гвардійське» до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства не приймаються до уваги, оскільки на момент прийняття оспореного рішення військовий радгосп «Гвардійський» перебував в підпорядкуванні Міністерства оборони України.

Водночас колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду вважає безпідставним задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача повернути Міністерству оборони України земельну ділянку площею 94,65 га, що розташована у Комінтернівському районі Одеської області, оскільки до прийняття оспорюваного рішення зазначена земельна ділянка перебувала на підставі державного акту від 05.02.1993 р. у постійному користуванні військового радгоспу «Гвардійський».

Аналогічну правову позицію щодо неможливості повернення земельної ділянки після визнання незаконним акту ненормативного характеру про її вилучення з постійного користування військового радгоспу Міністерству оборони України, викладено в постанові Вищого господарського суду України від 22.01.2013 р. №5002-32/3625.1-2011.

Крім того, місцевим господарським судом при винесенні рішення у цій частині не було враховано, той факт, що у зв'язку з передачею відповідачеві житлового фонду та об'єктів соціальної інфраструктури, які розташовані на спірній земельній ділянці, у відповідності до положень статті 120 Земельного кодексу України та статті 377 Цивільного кодексу України до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені.

Враховуючи зазначені норми, задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача передати Міністерству оборони України, до сфери управління якого на даний час не входить ДП "Гвардійське" (том І а.с.110-115), земельну ділянку площею 94,65 га, в тому числі під переданими до комунальної власності об'єктами нерухомого майна, не грунтується на нормах чинного законодавства, а тому рішення господарського суду Одеської області від 09.04.2013 р. у цій частині підлягає скасуванню, як таке, що прийнято з порушенням норм матеріального права.

Твердження скаржника щодо порушення господарським судом Одеської області норм процесуального права в зв'язку з відмовою залучити до участі у справі управління сільського господарства Міністерства оборони України є хибним, оскільки останнє ліквідовано за наказом Міністра оборони України від 27.10.2006 р. №621 "Про ліквідацію Управління сільського господарства Міністерства оборони України".

У відповідності до правил статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати за подання апеляційної скарги покладаються на сторони пропорційно розміру задоволеної апеляційної скарги.

Керуючись статтями 49, 99, 101, 103-105 Господарського процесуального кодексу України, Одеський апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області задовольнити частково.

Пункти 3, 5 резолютивної частини рішення господарського суду Одеської області від 09.04.2013р. у справі №5017/3537/2012 скасувати.

В задоволенні позовних вимог про зобов'язання Чорноморську селищну раду Комінтернівського району Одеської області повернути Міністерству оборони України земельну ділянку площею 94,65 га, що розташована у Комінтернівському районі Одеської області, відмовити.

В решті рішення господарського суду Одеської області від 09.04.2013р. у справі №5017/3537/2012 залишити без змін.

Стягнути з Міністерства оборони України на користь Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області 573,50 грн. судового збору за подання апеляційної скарги.

Доручити господарському суду Одеської області видати відповідний наказ.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку.

Повний текст постанови складено та підписано 07.06.2013р.

Головуючий суддя С.В. Таран

Суддя Т.А. Величко

Суддя А.І. Ярош