Харківський окружний адміністративний суд
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Харків
05 червня 2013 р. справа № 820/3170/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді - Сагайдак В.В.,
при секретарі судового засідання - Ромащенко М.П.,
за участю:
представника позивача - Панаска О.Б.,
представника відповідача - Забіяки О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Комунального закладу охорони здоров'я "Харківський обласний клінічний онкологічний центр" до Державної фінансової інспекції в Сумській області про скасування вимоги,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Комунальний заклад охорони здоров'я "Харківський обласний клінічний онкологічний центр", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної фінансової інспекції в Сумській області, в якому просить суд: скасувати п. 2 вимоги Державної фінансової інспекції в Сумській області №18-04-14-14/1244 від 19.02.2013 р. про порушення вимог п. 20 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 р. № 228, ч. 2.ст. 85 і ч. 2. ст. 4 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 р. № 2456-VI, що призвело до покриття за рахунок коштів установи витрат за комунальні послуги сторонніх юридичних осіб, всупереч законодавству в сумі 257847,22 грн..; судові витрати покласти на відповідача.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що статутом КЗОЗ "Харківський обласний клінічний онкологічний центр" передбачено, що заклад керується, зокрема, наказами та інструкціями Міністерства охорони здоров'я України. На виконання обов'язкового наказу МОЗ України між позивачем та Харківським національним медичним університетом і Харківською медичною академією післядипломної освіти було укладено відповідні угоди про співробітництво, згідно яких за Харківським національним медичним університетом та Харківською медичною академією післядипломної освіти закріплена певна площа приміщень в КЗОЗ "Харківський обласний клінічний онкологічний центр". Угодами встановлено, що витрати по забезпеченню навчально-виховного та науково-дослідного процесів здійснюються за рахунок коштів на утримання відповідного вищого медичного закладу освіти ІІІ, IV рівнів акредитації, а витрати, пов'язані з утриманням матеріально-технічної бази,- за рахунок коштів лікувально-профілактичного закладу. Державною фінансовою інспекцією в Сумській області було проведено ревізію фінансово-господарської діяльності позивача, за результатом якої складено акт № 04-07/13 від 06.02.2013 р. В подальшому контролюючим органом було пред'явлено позивачу вимогу про усунення виявлених ревізією порушень № 18-04-14-14/1244 від 19.02.2013 р. Позивач вважає пункт 2 вимоги необґрунтованим, таким, що не відповідає вимогам діючого законодавства України та підлягає скасуванню.
В обґрунтування заперечень проти позову відповідач зазначив, що внаслідок недотримання вимог бюджетного законодавства позивачем зайво заплановано та проведено видатків на оплату за рахунок коштів загального фонду комунальних послуг, спожитих Харківським національним медичним університетом та Харківською медичною академією післядипломної освіти. Внаслідок допущеного порушення установі завдано матеріальної шкоди (збитків) в сумі 257847,22 грн. Отже, відповідач вважає, що оскаржувана вимога прийнята на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Представник позивача в судове засідання прибув, позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача в судове засідання прибув, проти позовних вимог заперечував та просив суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ДФІ в Сумській області та Харківською об'єднаною ДФІ було проведено ревізію фінансово-господарської діяльності КЗОЗ "Харківський обласний клінічний онкологічний центр" за період з 01.01.2010 р. по 01.12.2012 р., якою встановлено окремі порушення та недоліки, що відображені в акті ревізії від 06.02.2013 р. № 04-07/13. В ході ревізії, зокрема серед іншого, було встановлено проведення установою видатків на оплату комунальних послуг, спожитих кафедрами Харківського національного медичного університету та Харківської медичної академії післядипломної освіти, які підпорядковані Міністерству освіти і науки України та фінансуються за рахунок коштів державного бюджету, чим порушено вимоги п. 20 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 р. № 228, ч. 2 ст. 85 і ч. 2 ст. 4 Бюджетного кодексу України. Вказане порушення призвело до покриття за рахунок коштів установи витрат сторонніх юридичних осіб всупереч законодавству в сумі 257847,22 грн.
На думку перевіряючих, вказані порушення призвели до матеріальної шкоди (збитків) позивачу на загальну суму 257847,22 грн., які в ході ревізії не відшкодовано.
ДФІ в Сумській області, керуючись ч. 7 ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 р. № 2939-XII, було пред'явлено позивачу вимогу про усунення виявлених порушень чинного законодавства при використанні бюджетних коштів від 19.02.2013 р. № 18-04-14-14/1244 (а.с. 16-21), згідно п. 2 якої вимагалось:
- привести угоди про співробітництво, які укладено між Онкоцентром та Харківським національним медичним університетом і Харківською медичною академією післядипломної освіти, у відповідність до вимог чинного законодавства;
- провести претензійно-позовну роботу щодо відшкодування коштів у сумі 257847,22 грн., в тому числі Харківська медична академія післядипломної освіти - 210089,48 грн. та Харківський національний медичний університет - 47757,74 грн., з подальшим перерахуванням їх до місцевого бюджету, так як видатки на вказану суму були проведені в минулому бюджетному періоді (за 2010 - 2011 роки, січень - листопад 2012 року);
- в іншому випадку стягнути з осіб, винних у безпідставному покритті за рахунок бюджетних коштів витрат сторонніх юридичних осіб, шкоду у порядку та розмірі, встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України.
Ревізією, встановлено, що КЗОЗ "Харківський обласний клінічний онкологічний центр" укладено відповідні угоди про співробітництво з Харківським національним медичним університетом та Харківською медичною академією післядипломної освіти. Згідно умов вказаних договорів, кафедрами цих навчальних закладів використовуються закріплені за ними приміщення Онкоцентру загальною площею 321,7 кв.м (Харківський національний медичний університет - 48 кв.м, Харківська медична академія післядипломної освіти - 273,7 кв.м).
Дослідженням бухгалтерських документів встановлено, що оплата вартості комунальних послуг, спожитих Харківським національним медичним університетом та Харківською медичною академією післядипломної освіти у відповідності до займаних площ, наявних приладів споживання електроенергії і освітлювальних точок та кількості працюючих, проводилася за рахунок коштів позивача.
Ревізією встановлено, що позивачем оплачено вартість комунальних послуг, спожитих Харківським національним медичним університетом та Харківською медичною академією післядипломної освіти на загальну суму 257847,22 грн., а саме: теплопостачання водопостачання та водовідведення, електроенергія, в тому числі: Харківським національним медичним університетом на суму 47757,74 грн. та Харківською медичною академією післядипломної освіти на суму 210089,48 грн., тобто на думку відповідача, витрати проведено не у відповідності до бюджетного призначення, чим не дотримано вимоги ч. 2 ст. 85 Бюджетного Кодексу України .
Як встановлено судом та підтверджено в ході судового розгляду справи, пунктом 1.6 статуту КЗОЗ "Харківський обласний клінічний онкологічний центр" передбачено, що Онкоцентр є юридичною особою, має самостійний баланс, відокремлене майно, може набувати майнові та особисті немайнові права і нести обов'язки, бути позивачем та відповідачем у судах; має круглу печатку, кутовий штамп та фірмові бланки зі своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом, веде самостійний бухгалтерський облік та має рахунки в установах банків, державному казначействі (а.с. 6-15).
Пунктами 5.3, 7.4 статуту КЗОЗ "Харківський обласний клінічний онкологічний центр" передбачено, що для досягнення своїх цілей і вирішення поставлених завдань Онкоцентр має право, зокрема серед іншого: самостійно будувати відносини з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності на основі договорів, набувати майнові та особисті немайнові права; у виборі предмета договору, визначенні зобов'язань, інших умов господарських відносин, що не суперечать законодавству України; здійснювати інші права, що не суперечать чинному законодавству України.
Також, згідно пункту 1.7 статуту позивача, Онкоцентр у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, Указами Президента України, постановами Кабінету Міністрів України, наказами та розпорядженнями Міністерства охорони здоров'я України, рішеннями обласної ради, розпорядженнями голови обласної ради, розпорядженнями голови обласної державної адміністрації, наказами Головного управління охорони здоров'я облдержадміністрації, іншими нормативно-правовими актами та цим Статутом.
Позивач має статус клінічного лікувально-профілактичного закладу у відповідності до наказу МОЗ України від 28.10.2002 р. № 385 "Про затвердження переліків закладів охорони здоров'я, лікарських, провізорських посад та посад молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою у закладах охорони здоров'я".
Наказом Міністерства охорони здоров'я від 05.06.1997 р. № 174 затверджено Положення про клінічний лікувально-профілактичний заклад охорони здоров'я (далі - Положення № 174). Вказаний нормативний акт є чинним, обов'язковим для виконання та прийнятий з метою поліпшення організації та якості спільної роботи органів охорони здоров'я, вищих медичних закладів освіти ІІІ, ІV рівнів акредитації, закладів післядипломної освіти та лікувально-профілактичних закладів охорони здоров'я у сфері підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації фахівців, підвищення ефективності науково-дослідної роботи і впровадження її результатів у практику охорони здоров'я.
Відповідно до п.п. 1.1 Положення № 174, клінічним є лікувально-профілактичний заклад охорони здоров'я (далі - клінічний заклад), який не менше ніж на 50 відсотків використовується для розташування структурних наукових і навчальних підрозділів (кафедри, лабораторії та ін.) вищих медичних закладів освіти III, IV рівнів акредитації, закладів післядипломної освіти, науково-дослідних інститутів і спільної роботи по забезпеченню лікувально - діагностичного процесу, підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації медичних кадрів та проведення і впровадження в практику медичних наукових досліджень.
Статус клінічного закладу надається наказом Міністерства охорони здоров'я на підставі подання ректора (директора) вищого медичного закладу освіти (закладу післядипломної освіти, науково-дослідного інституту) та органу охорони здоров'я, якому підпорядковується лікувально-профілактичний заклад, при наявності необхідних спеціалістів, достатнього рівня матеріально-технічної бази і необхідних приміщень та угоди між ректором (директором) вищого медичного закладу освіти ІІІ, IV рівнів акредитації (закладу післядипломної освіти, науково-дослідного інституту) і керівником лікувально-профілактичного закладу, яка встановлює форми взаємовідносин, права, обов'язки, відповідальність кожної із сторін (п. 1.2. Положення № 174).
Зазначеним Положенням № 174 регламентовано, що взаємовідносини між вказаними особами визначаються виключно угодою.
Матеріалами справи підтверджено, що на виконання наказу МОЗ України № 174 від 05.06.1997 р. між КЗОЗ "Харківський обласний клінічний онкологічний центр" та Харківським національним медичним університетом було укладено договір від 12.01.2009 р. про співробітництво, відповідно до якого на базі Онкоцентру розміщено кафедру онкології Харківського національного медичного університету. Також, між КЗОЗ "Харківський обласний клінічний онкологічний центр" та Харківською медичною академією післядипломної освіти були укладені договори про співробітництво від 27.04.2009 р., 01.09.2010 р., 02.09.2010 р., згідно яких на базі Онкоцентру розміщено кафедри Харківської медичної академії післядипломної освіти (кафедра дитячої онкології, онкологічної гінекології, онкологічної хірургії).
Відповідно до пункту 5.4 статуту КЗОЗ "Харківський обласний клінічний онкологічний центр", Онкоцентр є клінічною (навчальною, науковою) базою відповідних медичних кафедр інститутів, медичних училищ, медичних академій та університетів, базою виробничої практики для осіб, які навчаються в названих установах, а так само, базою для проходження інтернатури.
Отже, розташування на базі позивача кафедр медичних факультетів Харківського національного медичного університету та Харківської медичної академії післядипломної освіти є основною та необхідною умовою за наявності якої можливе присвоєння закладу статусу клінічного лікувально-профілактичного закладу.
Таким чином, суд дійшов висновку, що угоди про співпрацю між позивачем та Харківським національним медичним університетом, Харківською медичною академією післядипломної освіти укладені відповідно до вимог діючого законодавства України, а також згідно статуту КЗОЗ "Харківський обласний клінічний онкологічний центр".
Суд не погоджується з висновками відповідача про відшкодування КЗОЗ "Харківський обласний клінічний онкологічний центр" комунальних послуг, спожитих Харківським національним медичним університетом та Харківською медичною академією післядипломної освіти на загальну суму 257847,22 грн., з огляду на наступне.
Згідно п. 1.5 Положення № 174, витрати по забезпеченню навчально-виховного та науково-дослідного процесів здійснюються за рахунок коштів на утримання відповідного вищого медичного закладу освіти III, IV рівнів акредитації (закладу післядипломної освіти, науково-дослідного інституту), а витрати, пов'язані з утриманням матеріально-технічної бази, - за рахунок коштів лікувально-профілактичного закладу.
В своїх запереченнях відповідач посилається на те, що позивачем було оплачено вартість комунальних послуг, спожитих Харківським національним медичним університетом та Харківською медичною академією післядипломної освіти, на загальну суму 257847,22 грн., тобто витрати проведено не у відповідності до бюджетного призначення, чим не дотримано вимоги ч. 2 ст. 85 Бюджетного Кодексу України.
Частиною 2 статті 4 Бюджетного кодексу України визначено, що бюджетна система України і Державний бюджет України встановлюються виключно цим Кодексом та законом про Державний бюджет України. Якщо іншим нормативно-правовим актом бюджетні відносини визначаються інакше, ніж у цьому Кодексі, застосовуються відповідні норми цього Кодексу. Виключно законом про Державний бюджет України визначаються надходження та витрати Державного бюджету України.
Відповідно до ч. 2 ст. 85 Бюджетного кодексу України, забороняється планувати та здійснювати видатки, не віднесені до місцевих бюджетів цим Кодексом, а також здійснювати впродовж бюджетного періоду видатки на функціонування бюджетних установ одночасно з різних бюджетів, крім випадків, коли такі видатки здійснюються за рішенням відповідної місцевої ради за рахунок вільного залишку бюджетних коштів або перевиконання дохідної частини загального фонду місцевого бюджету за умови відсутності заборгованості такого бюджету за захищеними статтями видатків протягом року на будь-яку дату.
У зв'язку з тим, що пункт 1.5 Положення № 174 суперечить вимогам п. 2 ст. 85 Бюджетного Кодексу України, який має вищу юридичну силу, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 19.01.2011 р. № 148-р було зобов'язано Міністерство охорони здоров'я України у шестимісячний строк привести у відповідність з вимогами Бюджетного кодексу України Положення про клінічний лікувально-профілактичний заклад охорони здоров'я, зокрема, щодо фінансування таких закладів одночасно з державного та місцевих бюджетів (п.п. 2 п. 8 розпорядження Кабінету Міністрів України від 19.01.2011 р. № 148-р).
Крім того, розпорядженням Кабінету Міністрів України „Деякі питання діяльності вищих медичних навчальних закладів Міністерства освіти і науки, молоді та спорту" від 11.01.2012 р. № 4-р (далі - розпорядження КМ України № 4-р) зобов'язано Голову Ради міністрів Автономної Республіки Крим, голів обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрації взяти під особистий контроль питання розміщення кафедр, лабораторій, центрів та інших структурних підрозділів державних вищих навчальних закладів у комунальних і державних закладах охорони здоров'я.
Пунктом 2 розпорядження КМ України № 4-р рекомендовано органам місцевого самоврядування продовжити роботу із забезпечення взаємодії комунальних закладів охорони здоров'я з державними вищими медичними навчальними закладами та їх структурними підрозділами у вирішенні питань розміщення, функціонування структурних підрозділів державних вищих медичних навчальних закладів, а також питань підготовки медичних кадрів та надання медичної допомоги населенню.
Згідно п. 3 розпорядження КМ України № 4-р, доручено Міністерству освіти і науки, молоді та спорту разом з Міністерством фінансів і Міністерством охорони здоров'я України опрацювати питання щодо фінансування університетських клінік, які є структурними підрозділами вищих медичних навчальних закладів, у тому числі за рахунок бюджетних коштів, передбачених вищим медичним навчальним закладам для надання спеціалізованої консультативної амбулаторно-поліклінічної та стоматологічної допомоги населенню.
Однак на день розгляду адміністративної справи розпорядження Кабінету Міністрів України від 19.01.2011 р. № 148-р не виконано та не приведено у відповідність з вимогами Бюджетного кодексу України Положення про клінічний лікувально-профілактичний заклад охорони здоров'я, зокрема, щодо фінансування таких закладів одночасно з державного та місцевих бюджетів.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку щодо правомірності дій КЗОЗ "Харківський обласний клінічний онкологічний центр" по сплаті вартості комунальних послуг, спожитих Харківським національним медичним університетом та Харківською медичною академією післядипломної освіти, на загальну суму 257847,22 грн., оскільки угоди про співпрацю укладені між позивачем та вказаними навчальними закладами відповідають нормам Положення про клінічний лікувально-профілактичний заклад охорони здоров'я", яке є чинними та не скасоване на час розгляду даної адміністративної справи, а питання щодо нарахування комунальних та інших послуг навчальним закладам на даний час на законодавчому рівні не врегульоване та відсутні роз'яснення МОЗ України щодо нарахування комунальних та інших послуг навчальним закладам.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, які мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод, та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем у наданих до суду запереченнях не надано достатніх доказів в обґрунтування заперечень.
Таким чином, відповідачем в порушення вимог ч. 3 ст. 2, ч. 2 ст. 71 КАС України, не обґрунтовано правомірність пункту 2 вимоги про усунення виявлених порушень чинного законодавства при використанні бюджетних коштів від 19.02.2013 р. № 18-04-14-14/1244.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 94 КАС України, враховуючи, що рішення приймається на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про необхідність стягнення документально підтверджених судових витрат з держбюджету на користь позивача.
На підставі викладеного та керуючись ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 163, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Комунального закладу охорони здоров'я "Харківський обласний клінічний онкологічний центр" до Державної фінансової інспекції в Сумській області про скасування вимоги - задовольнити у повному обсязі.
Скасувати пункт 2 вимоги Державної фінансової інспекції в Сумській області № 18-04-14-14/1244 від 19.02.2013 р. про порушення вимог п. 20 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 р. № 228, ч. 2.ст. 85 і ч. 2. ст. 4 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 р. №2456-V1, що призвело до покриття за рахунок коштів установи витрат за комунальні послуги сторонніх юридичних осіб, всупереч законодавству в сумі 257847,22 грн.
Стягнути з Державного бюджету України (УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова Харківської області, код 37999628, банк ГУДКСУ в Харківській області, МФО 851011, рахунок 31217206784011) на користь Комунального закладу охорони здоров'я "Харківський обласний клінічний онкологічний центр" (61070, м. Харків, вул. Лесопарківська, 4, код ЄДРПОУ 02002776) судові витрати у розмірі 116,00 грн. (сто шістнадцять гривень 00 копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
У повному обсязі постанову складено 10.06.2013 р.
Суддя Сагайдак В.В.