Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
04 червня 2013 р. № 820/3945/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Горшкової О.О.,
при секретарі судового засідання - Чепурній Т.В.,
за участю представників сторін: позивач - Золотухіна О.А., відповідач- Юркова Т.С., Рожкова С.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" про стягнення суми, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства "Харківгаз", в якому просить суд стягнути з відповідача адміністративно-господарських санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів, в сумі 66716,48 грн. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до абз. 1 ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" № 875-XII від 21.03.1991 року (далі - Закон України № 875-XII), для підприємств, установ, організацій у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця. Враховуючи, що в порушення вищезазначених вимог закону підприємством не було вчинено дій з приводу працевлаштування 2 інвалідів, то сума адміністративно-господарських санкцій, яка підлягає сплаті за дане порушення, з урахуванням розміру середньорічної заробітної плати штатного працівника, складає 66716,48 грн. Оскільки відповідачем не було самостійно сплачено дану суму адміністративно-господарських санкцій, то вона підлягає стягненню на підставі рішення суду.
Відповідач проти позову заперечував, пославшись на те, що згідно із наданим до Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіту форми 10-ПІ "Звіту Про зайнятість та працевлаштування інвалідів" за 2012 рік, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства становить 3125 осіб, з них середньооблікова чисельність фактично працюючих інвалідів 123 осіб. Вказує, що основна діяльність ПАТ "Харківгаз" пов'язана з виконанням робіт, які згідно затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.20005 р. № 15 переліку відносяться до робіт з підвищеною небезпекою і не можуть відноситись до звичайних умов праці, які потребують професійного відбору кадрів. Так, у 2012 році на підприємстві на роботах з підвищеною небезпекою було зайнято 1822 робітника, отже кількість зайнятих на робочих місцях зі звичайними умовами праці становили 1303 особи., тобто норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів повинен становити - 52 особи. Таким чином, оскільки відповідачем у 2012 році було виконано норматив по створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів, передбачений ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", то посилання позивача про порушення відповідачем вимог діючого законодавства є необґрунтованими, та як наслідок, заявлені вимоги про стягнення суми адміністративного господарських санкцій задоволенню не підлягають.
У судовому засіданні призначеному на 04.06.2013 року представники сторін підтримали свої правові позиції по справі.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що вимоги позивача підлягають задоволення виходячи з такого.
Як було встановлено під час розгляду справи та підтверджується наявними в ній матеріалами, відповідно до поданого ПАТ "Харківгаз" звіту про зайнятість інвалідів за 2012 рік за формою №10 - ПІ середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства у 2012 році становила 3125 осіб, з них середньооблікова чисельність інвалідів - штатних працівників на підприємстві становить 123 осіб, чисельність інвалідів штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" становить 52 особа. Середня річна заробітна плата штатного працівника становить 33358,2 грн.
Відповідно до наданої разом із звітом пояснювальної записки, підприємство зазначило, що оскільки основна діяльність підприємства, пов'язана з виконанням робіт, які відносяться до робіт з підвищеною небезпекою, то відповідач вважає, що із 3125 робочих місць на підприємстві безпечними робочими місцями для інвалідів є лише 1303 робоче місце, тому кількість робочих місць, створених для інвалідів на підприємстві повинно бути 54 особи.
В свою чергу позивач, звертаючись із адміністративним позовом, зазначив, що оскільки середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства у 2012 році становила 3125 осіб, то згідно із вимогами ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, повинна складати 125 осіб, а відтак, відповідачем не виконано норматив 2 робочих місця по працевлаштуванню інвалідів.
Перевіряючи обґрунтованість заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наступне.
Відповідно до ч.3 ст.18 Закону України № 875-XII підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, в тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних потреб реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Положення по робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затверджене Постановою КМУ від 03.09.95р. №314, визначено, що робоче місце інваліда - це окреме робоче місце або ділянка виробничої площі на підприємстві (об'єднанні), в установі та організації незалежно від форм власності та господарювання, де створено необхідні умови для праці інвалідів (п.1).
Робоче місце інваліда вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інваліда відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів, і введено в дію шляхом працевлаштування на нього інваліда (п.3).
Згідно п.5 даного Положення, підприємства розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включають їх до колективного договору, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
З аналізу положень Закону України № 875-XII витікає, що підприємства зобов'язані створювати робочі місця для інвалідів, при цьому ст.18 даного Закону встановлено, що також повинні надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів.
Наказом Державного комітету статистики № 420 від 19.12.2005 р., затверджена форма статистичної звітності № 3-ПН "Звіт про наявність вакансій", яка подається підприємствами, установами та організаціями щомісячно на адресу державної служби зайнятості.
Статтею 238 Господарського кодексу України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, які спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Таким чином, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані за порушення правил, встановлених законодавчими актами.
Суд зазначає, що відповідно до ст. 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.
Частиною 1 ст. 19 Закону України № 875-XII передбачено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості 1 робочого місця.
Відповідно до ст. 20 Закону України № 875-XII встановлений обов'язок підприємств (об'єднань), установ і організацій, крім тих, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, незалежно від форм власності і господарювання, де середньооблікова кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною першою ст. 19 Закону, щороку сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце не зайняте інвалідом.
Виходячи із системного аналізу положень ст.ст.18, 19 та 20 Закону України 875-XII суд дійшов висновку, що підприємство зобов'язано на протязі всього року здійснювати заходи направлені на працевлаштування інвалідів.
Відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення", підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Як зазначено відповідачем під час розгляду справи, станом на 01.01.2013 року до складу ПАТ "Харківгаз" входять 6 філій та головне підприємство.
Так, як було встановлено під час розгляду справи, підприємством впродовж 2012 року надавались до центру зайнятості наступні звіти форми № 3-ПН, а саме:
- ПАТ "Харківгаз" від 29.05.2012 року, від 26.07.2012 року;
- Чугуївська філія ПАТ "Харківгаз" від 23.03.2012 року, 16.04.2012 року, 18.09.2012 року, 17.12.2012 року;
- Мереф'янска філія ПАТ "Харківгаз" від 14.05.2012 року, 30.05.2012 року, 07.06.2012 року, 21.06.2012 року, 05.07.2012 року, 17.07.2012 року, 24.07.2012 року, 03.08.2012 року, 16.08.2012 року, 22.08.2012 року, 27.08.2012 року, 30.08.2012 року, 12.09.2012 року, 19.09.2012 року;
- Ізюмська філія ПАТ "Харківгаз" від 10.05.2012 року, 18.06.2012 року, 26.09.2012 року;
- Куп'янська філія ПАТ "Харківгаз" від 05.06.2012 року, 01.11.2012 року;
- Дергачівська філія ПАТ "Харківгаз" від 12.01.2012 року, 23.01.2012 року, 21.02.2012 року, 28.02.2012 року, 19.04.2012 року, 15.05.2012 року, 29.05.2012 року, 07.06.2012 року, 27.06.2012 року, 03.09.2012 року, 07.09.2012 року, 14.09.2012 року, 21.11.2012 року, 22.11.2012 року, 10.12.2012 року.
Факт неподання відповідачем кожного місяця впродовж 2012 року звітів форми 3-ПН підтверджується також наявними в матеріалах справи листами Харківського міського центру зайнятості від 18.04.2013 року №ХМЦЗ-03-7879-22/13, Дергачівського районного центру зайнятості від 22.04.2013 року №489, Харківського районного центру зайнятості від 18.04.2013 року №03/737, та по суті заперечувалось відповідачем у судовому засіданні.
Крім того, відповідно до листа Зміївського районного центру занятості від 07.05.2013 року повідомлено, що Зміївською філією ПАТ "Харківгаз" з січня по грудень 2012 року звіти форми 3-ПН не подавались.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про неналежне виконання відповідачем у 2012 році свого обов'язку щодо інформування центру зайнятості про наявність вільних робочих місць на його підприємстві та потребу у направленні йому центром зайнятості інвалідів для працевлаштування, що полягало в тому, що відповідачем не подавались кожного місяця до центру зайнятості звіти форми 3-ПН про необхідність направлення йому для працевлаштування інвалідів.
Таким чином, за наявності офіційно оприлюднених нормативних актів, про які керівництво відповідача зобов'язано було знати, відповідач протиправно не вчинив дій, передбачених законодавством щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, що свідчить про наявність вини відповідача як умови настання господарсько-правової відповідальності у вигляді адміністративно-господарських санкцій.
Під час розгляду справи було встановлено, що відповідачем не були виконані вимоги Закону України № 875-XII щодо прийняття заходів для працевлаштування інвалідів.
Крім того, як вбачається з листа Харківського міського центру зайнятості від 18.04.2013 року №ХМЦЗ-03-7879-22/13, підприємством у 2012 році було відмовлено у працевлаштуванні 2 особам із числа безробітних осіб з обмеженими можливостями із зазначенням підстави «кандидатура не відповідає вимогам».
Представником відповідача під час розгляду справи не було надано жодних пояснень та належних доказів, які б обґрунтовували підстави відмови у працевлаштуванні інвалідів.
Зважаючи на викладене, відповідач мав самостійно розрахувати та сплатити позивачеві адміністративно-господарські санкції у сумі 66716,48 грн. згідно вимог статті 20 вище зазначеного Закону.
Відповідач не виконав вимог Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" і не сплатив суму санкцій позивачеві.
Доказів добровільної сплати вказаної заборгованості відповідачем суду не надано.
Посилання відповідача на те, що підприємством було виконано вимоги діючого законодавства щодо працевлаштування інвалідів, в зв'язку з чим, що фактична чисельність працюючих на підприємстві у даний період інвалідів склала 123 особи, при розрахованому нормативі робочих місць для працевлаштування інвалідів, який був розрахований із кількості працівників, які працюють на підприємстві із звичайними умовами (1303 робітника) та склав 52 особи, суд вважає необґрунтованими, оскільки дана обставина не звільняє підприємство від обов'язку інформувати центр зайнятості про наявність вільні робочі місця, шляхом направлення кожного місяця до центру зайнятості відповідних звітів форми 3-ПН про необхідність направлення йому для працевлаштування інвалідів.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що вимоги позивача щодо стягнення з відповідача штрафних санкцій за нестворені робочі місця для працевлаштування інвалідів у 2012 року є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 94, 128, 159, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" про стягнення суми - задовольнити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" (61109, м. Харків, вул. Безлюдівська 1, код 03359500) на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (61022, м. Харків, Держпром, 1 під., 1 пов., к. 16, код 14070760) адміністративно - господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів, в сумі 66 716 (шістдесят шість тисяч сімсот шістнадцять) грн. 48 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 06.06.2013 року
Суддя Горшкова О.О.