Постанова № 31678863, 04.06.2013, Ханжонківський районний суд міста Макіївки (до 25.04.2025 - Совєтський районний суд м. Макіївки)

Дата ухвалення
04.06.2013
Номер справи
269/2178/13-а
Номер документу
31678863
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

269/2178/13-а

2/а/269/57/13

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 червня 2013 року Совєтський районний суд м.Макіївки Донецької області у складі:

головуючого судді Любченко С.Д.

при секретарі Курепіній М.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м.Макіївки адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Совєтської районної адміністрації Макіївської міської ради про стягнення недоотриманих сум на оздоровлення за 2012 рік,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Совєтської районної адміністрації Макіївської міської ради про стягнення недоотриманих сум на оздоровлення за 2012 рік в сумі 5550,00 грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилався на ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно якої він має право на щорічну компенсаційну виплату за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.

Позивач зазначив, що він має статус громадянина, постраждалого від наслідків Чорнобильської катастрофи 1 категорії. У зв'язку з цим Управління праці та соціального захисту населення міської ради Донецької області щорічно виплачувало позивачу компенсацію на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року та постанови Кабінету Міністрів України № 562 від 12 липня 2005 року.

Позивач вказує на те, що Управління праці та соціального захисту населення Совєтської районної адміністрації Макіївської міської ради при виплаті спірної компенсації на підставі постанов Кабінету Міністрів України, а не на підставі ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», значно звужує його право на отримання матеріальної допомоги, чим порушує Конституцію України.

Просив стягнути з відповідача заборгованість по недоотриманій компенсації на оздоровлення за 2012 рік у сумі 5550 гривень.

В судове засідання позивач не з»явився згідно заяви, у якій зазначив, що на задоволенні заявлених вимог наполягає, просить розглянути справу у його відсутності.

Відповідач - представник Управління праці та соціального захисту населення Совєтської районної адміністрації Макіївської міської ради в судове засідання не з»явився, надавши суду заперечення, згідно якого із адміністративним позовом не погодився. В обґрунтування своїх заперечень посилався на ст. 63 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка передбачає, що витрати, пов'язані з реалізацією цього закону фінансуються за рахунок державного бюджету. Також вказав, що 12 липня 2005 року Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», згідно з якою позивачу як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліду 1 групи у травні 2012 року нарахована компенсація на оздоровлення за 2012 рік у розмірі 120 грн, яка була виплачена у повному обсязі частками: 29.05.2012 року-45,00 грн. та 26.12.2012 року-75,00 грн. Вважає, що Управління праці та соціального захисту населення Макіївської міської ради діяло відповідно до чинного законодавства, і тому відсутні жодні підстави для здійснення перерахунку та проведення доплат до виплачених розмірів.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне:

Позивач ОСОБА_1 має статус постраждалого громадянина внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), що підтверджено посвідченням серії НОМЕР_1.

Згідно листа відповідача позивачу було сплачено компенсаційні суми на оздоровлення за 2012 рік в розмірі 120,00 грн.

Відповідно до ст.48 Закону України про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 р. № 796 -ХII передбачена щорічна допомога на оздоровлення учасникам ліквідації аварії на Чорнобильскій АЄС 1 категорії - п'яти мінімальних заробітних плат. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч.4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України Закону України, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Відповідно до ст. 67 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", конкретні розміри всіх видів доплат, пенсій і компенсацій підвищується Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.

Встановлений постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" розмір щорічної допомоги на оздоровлення до липня 2005 року не збільшувався, в той час як Законами України "Про встановлення мінімальної заробітної плати на 2001 рік, 2002 рік та 2003 рік", «Про державний бюджет України на 2004 рік, на 2005 рік та 2007 рік» розмір мінімальної заробітної плати збільшувався неодноразово. Визначені наведеною постановою та постановою Кабінету Міністрів України № 652 від 12 липня 2005 року "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" розміри щорічних грошових виплат на оздоровлення значно нижчі за відповідні, передбачені ст. 48 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", кратні розміри мінімальної заробітної плати, і тому суд, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами застосовує нормативний акт вищої юридичної сили - Закон України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року.

Тобто при виплаті спірної допомоги за 2012 рік Управління праці та соціального захисту населення Совєтської районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області повинно було керуватися ст. 48 спеціального закону, а саме Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Таким чином, позивач повинен був отримати щорічну допомогу на оздоровлення за 2012 рік у розмірі 5670,00 грн. (згідно із розрахунком: 1134,00 грн. х 5).

Отже, враховуючи, що позивачу було сплачено 120,00 грн., виплаті підлягає невиплачена щорічна допомога у розмірі 5550,00 грн.

Керуючись ст. ст. 7, 10, 11, 69, 71, 159, 161, 162 КАС України, Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Совєтської районної адміністрації Макіївської міської ради про стягнення недоотриманих сум на оздоровлення за 2012 рік- задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Совєтської районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області на користь ОСОБА_1 недоплачену суму щорічної допомоги за 2012 рік у розмірі 5550 (п'ять тисяч пя'тсот п'ятдесят) грн. 00 коп. за рахунок коштів Державного бюджету.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Апеляційного суду Донецькій області через Совєтський районний суд м.Макіївки протягом десяти днів з дня проголошення.

Суддя С.Д.Любченко