Постанова № 31653216, 05.06.2013, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.06.2013
Номер справи
808/4633/13-а
Номер документу
31653216
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

05 червня 2013 року

12 год. 15 хв.

Справа № 808/4633/13-а

м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Недашківської К.М., при секретарі судового засідання Шмаріні І.О., за участю представника позивача – не прибув, представника відповідача – не прибув, розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» до Приморського орендного виробничого управління житлово-комунального господарства про стягнення штрафу.

13 травня 2013 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» (далі іменується – позивач) до Приморського орендного виробничого управління житлово-комунального господарства (далі іменується – відповідач), в якому позивач просить суд стягнути з відповідача суму штрафу в розмірі 7480 грн. 00 коп. за порушення законодавства України в галузі електроенергетики.

Заявлені позові вимоги мотивовані тим, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії здійснено енергетичний нагляд, шляхом проведення перевірки споживача, в ході якої виявлено порушення, винесено припис про усунення порушень з визначенням відповідного терміну усунення порушень, та попереджено про відповідальність у разі невиконання вказаного припису. Внаслідок невиконання вимог припису інспекцією Держенергоналяду складено акт про ухилення від виконання вимог, на підставі якого прийнято постанову про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики. Копію постанови про накладення штрафу відповідач отримав, проте не оскаржував її у встановленому законом порядку, а штраф визначений до сплати не сплатив, що і стало підставами для звернення до суду з вимогами про примусове стягнення заборгованості.

Ухвалою судді від 14.05.2013 відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

05.06.2013 представники сторін, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не прибули. Від позивача до канцелярії суду надійшло клопотання про розгляд справи без його участі.

У зв’язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, суд керуючись приписами частини 1 статті 41 КАС України не здійснював фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з’ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.

Розглянувши матеріали та з’ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідач – Приморське орендне виробниче управління житлово-комунального господарства, пройшов процедуру державної реєстрації, а відтак набув правового статусу суб’єкта господарювання в розумінні статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців від 15.05.2003 №755-IV.

Фахівцями Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» проведено плановий захід з державного енергетичного нагляду в період з 24.07.2012 до 27.07.2012. Під час проведення перевірки дотримання відповідачем законодавства про електроенергетику встановлені порушення, які оформлені актом №01/21-49-046 від 27.07.2012 (далі іменується – Акт перевірки) (а.с. 31-37).

На підставі акта перевірки виданий припис від 27.07.2012 №01/21-49-046, якими встановлено строк для усунення порушень до 27.08.2012 (а.с. 38-41).

Перевіркою щодо виконання приписів, проведеною 26.09.2012, результати якої відображені в Акті перевірки від 26.09.2012 №01/21-49-060 (а.с. 42-45) та акту перевірки (протоколу) від 26.09.2012 №01/21-49-002, встановлено ухилення від виконання вимог припису від 27.07.2012 №01/21-49-046, який виданий Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Запорізькій області, а саме: не виконання приписів, що є порушенням вимог статті 27 Закону України «Про електроенергетику» та статті 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Відповідно до положень частини 3 статті 27 Закону України «Про електроенергетику» у разі не усунення порушень законодавства про електроенергетику до винних осіб застосовуються штрафні (фінансові) санкції.

На підставі вказаної правової норми Держінспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Запорізькій області винесена постанова від 10.10.2012 №01/20-01-103 про накладання штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики на суму в розмірі 7480 грн. 00 коп. (а.с. 48).

Вказана постанова направлена відповідачу супровідним листом від 12.10.2012 (а.с. 47) та отримана ним 16.10.2012 (а.с. 43).

У встановлені пунктом 10 «Положення про порядок накладання на суб`єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 №1312, відповідач протягом 30 діб не сплатив суму штрафу в добровільному порядку, а тому на підставі положень частини 6 статті 27 Закону України «Про електроенергетику» такий штраф підлягає стягненню в судовому порядку в дохід Державного бюджету України.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб’єктом владних повноважень в основу заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.

Відповідно до підпункту 2 пункту 4 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 №929, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.02. 2006 №131 (далі іменується – Положення №929) одним із завдань та функцій Держенергонагляду є здійснення в межах своєї компетенції контролю за усуненням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії виявлених порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.

Статтею 27 Закону України «Про електроенергетику» передбачено, що правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.

Правопорушеннями в електроенергетиці є: крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку; пошкодження приладів обліку; розкомплектування та пошкодження об'єктів електроенергетики, розкрадання майна цих об'єктів; створення перешкод у здійсненні державного енергетичного нагляду та у виконанні робіт, пов'язаних з обслуговуванням об'єктів електроенергетики; порушення правил охорони електричних мереж; порушення правил користування енергією; насильницькі дії, які перешкоджають оперативному персоналу та посадовим особам об'єктів електроенергетики виконувати свої службові обов'язки; незабезпечення енергією споживачів, що не допускають порушень своїх обов'язків перед енергопостачальниками.

Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики та порушення умов ліцензій – штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Підпунктом 1 пункту 11 Положення про державний енергетичний нагляд встановлено, що Держенергонагляд має право застосовувати до суб'єктів господарювання штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до пункту 2 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 №1312 (далі іменується – Положення №1312) штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Пунктом 7 Положення №1312 визначено, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду.

Згідно з пунктом 10 Положення №1312 суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.

Оскільки доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідачем суду не надано, та беручи до уваги той факт, що відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив суму штрафу в розмірі 7480 грн. 00 коп., суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами частини 1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Враховуючи наведене та керуючись статтями 2, 7-12, 17, 94, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов – задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Приморського орендного виробничого управління житлово-комунального господарства (72100, Запорізька область, Приморський район, місто Приморськ, Мелітопольське шосе, будинок №12) на користь Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» суму штрафу в розмірі 7480 (сім тисяч чотириста вісімдесят) грн. 00 (нуль) коп., яку зарахувати на р/р №31118106700276, банк: ГУ ДКСУ у Запорізькій області, код ЄДРПОУ 37917236, МФО 813015, одержувач: Державний бюджет Приморського району Запорізької області, код бюджетної класифікації 21081100.

Повернути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» суму сплаченого судового збору в розмірі 114 (сто чотирнадцять) грн. 70 (сімдесят) коп.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні – з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя К.М.Недашківська