Постанова № 31636810, 30.05.2013, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.05.2013
Номер справи
811/1460/13-а
Номер документу
31636810
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 травня 2013 року Справа № 811/1460/13-а

Кіровоградський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого - судді Кармазиної Т.М.

за участю секретаря - Сириці І.О.,

за участю представників:

позивача - Поліщук О.М., Демченко О.М.,

відповідача - Підхлібного В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Кіровограді справу за адміністративним позовом Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Об'єднання житлово-будівельних кооперативів (Житлово-експлуатаційна контора) про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з Об'єднання житлово-будівельних кооперативів (Житлово-експлуатаційна контора) адміністративно-господарські санкції у розмірі 19381,82 грн. та пеню у розмірі 34,92 грн..

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що відповідачем своєчасно подано звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2012 рік, але, в порушення Закону Укра їни „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", самостійно не сплачено, у встановлений законодавством строк, адміністративно-господарські санкції. У зв'язку з чим за останнім рахується заборгованість по сплаті адміністративно-господарських санкцій у розмірі 19381,82 грн. та пені у розмірі 34,92 грн..

В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги в повному обсязі із зазначених підстав.

Представник відповідача в судовому засіданні, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, посилався на те, що підприємство знаходиться в тяжкому матеріальному становищі, несвоєчасно виплачується заробітні плата працівникам, в зв'язку з чим не може сплачувати адміністративно-господарські санкції та пеню.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно з ч.3 ст.18 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991р. №875-ХІІ (далі за текстом - Закон №875-ХІІ) підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст.19 Закону №875-XII для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Згідно Порядку реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю та Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007р. №70, роботодавці реєструються у відділеннях Фонду за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців і щороку, не пізніше 01 березня подають відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Судом встановлено, що Об'єднання житлово-будівельних кооперативів (Житлово-експлуатаційна контора) перебуває на обліку в Кіровоградському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів, яке в своїй діяльності використовує найману працю.

Відповідно до звіту відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік, поданого відповідачем до Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, середньорічна заробітна плата штатного працівника на підприємстві в 2012 році складала 19381,82 грн. (852800 грн. (фонд оплати праці) / 44 (середньооблікова кількість штатних працівників)) = 19381,82 грн.), що самостійно визначено відповідачем у звіті. (а.с.5)

Згідно п.3.3 Інструкції щодо заповнення форми № 10-ПІ „Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів", затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політи ки України від 29.12.2004р. №338, у рядку 03 звіту відображається кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених підпри ємством, відповідно до нормативу робочих місць для забез печення працевлаштування інвалідів, установленого статтею 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".

Згідно даних, наданих відповідачем у звіті за 2012 рік, форма № 10-ПІ вбачається, що при середньообліковій чисельності працюючих на підприємстві в 2012 році - 44 особи та виходячи з нормативу, передбаченого ч.1 ст.19 Закону №875-XII, у відповідача мало бути працевлаштовані 2 інваліда.

При цьому, відповідно до рядку 2 зазначеного звіту на підприємстві протягом 2012 року працював 1 інвалід.

Доказів подання відповідачем до компетентного органу - центру зайнятості звітності щодо наявності вакансій для працевлаштування інвалідів у відповідності до ст.20 Закону України „Про зайнятість населення", ст.3 Інструкції щодо заповнення форми звітності № 3-ПН „Звіт про наявність вакансій", затвердженої Наказом міністерства праці та соціальної політики України №420 від 19.12.2005р., протягом 2012 року суду не надано.

Будь-які фактичні дані, які б свідчили про створення відповідачем протягом 2012 року робочого місця для працевлаштування інваліда, відповідно до вимог ч.3 ст.18 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", відсутні.

Згідно п.2 Подяку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №70 від 31.01.2007р. (далі за текстом Порядок) роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на рахунки, відкриті в органах Державного казначейства, до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про правомірність нарахування Кіровоградським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, у зв'язку з порушенням відповідачем ст.19 Закону №875-XII, адміністративно-господарських санкцій в розмірі 19381,82 грн..

Відповідно до ч.2 ст.20 Закону №875-XII порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Механізм нарахування пені встановлено Порядком нарахування пені та її сплати.

Згідно Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого Міністерством праці та соціальної політики України від 15.05.2007р. №223, порушення строку сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені, розмір якої обчислюється виходячи зі 120 відсотків річних облікової ставки Національного Банку України, що діє на момент подання позовної заяви, за кожний календарний день прострочення.

Сума пені, що виникла у зв'язку з порушенням відповідачем термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, становить 34,92 грн..

Зважаючи на викладене, сума заборгованості Об'єднання житлово-будівельних кооперативів (Житлово-експлуатаційна контора) по сплаті адміністративно-господарських санкцій становить 19381,82 грн. та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 34,92 грн..

Доказів сплати відповідачем даної заборгованості суду не надано.

На підставі аналізу встановлених обставин і правовідносин, що їм відповідають, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, відповідають обставинам та матеріалам справи, підтверджені належними та допустимими доказами, та підлягають задоволенню.

Згідно з ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем-фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Зважаючи на викладене, судові витрати підлягають компенсації за рахунок Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з Об'єднання житлово-будівельних кооперативів (Житлово-експлуатаційна контора) (код ЄДРПОУ: 20641037) на користь Державного бюджету України, в особі Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (код ЄДРПОУ: 22217312) адміністративно-господарські санкції у розмірі 19381 (дев'ятнадцять тисяч триста вісімдесят одна) грн. 82 коп. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 34 (тридцять чотири) грн. 92 коп..

Судові витрати компенсувати за рахунок Державного бюджету України.

Постанова суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 КАС України.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови складено - 04.06.2013 року.

Суддя підпис

З оригіналом згідно:

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Т.М. Кармазина