Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 травня 2013 р. Справа №805/2794/13-а
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11:55
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Толстолуцька М.М., при секретарі судового засідання Перовій В.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Артемвугілля» до Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про визнання протиправними дій щодо нарахування в картці особового рахунку пені з податку на прибуток, зобов'язання вчинити певні дії
за участю представників сторін:
від позивача - Шутов Р.М. - за довіреністю,
від відповідача - Грищенко А.О. - за довіреністю, -
Державне підприємство «Артемвугілля» звернулось до суду з позовом до Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про визнання протиправними дій щодо нарахування в картці особового рахунку пені з податку на прибуток у розмірі 573 977,16 гривень за період з 01.06.2012 по 31.12.2012 у невідповідності до норм діючого законодавства України, зобов'язання поновити в картці особового рахунку пеню з податку на прибуток за період з 01.06.2012 по 31.12.2012, зобов'язання внести зміни до картки особового рахунку шляхом виключення з картки особового рахунку пені у сумі 573 977,16 гривень.
Представник позивача у судовому засіданні уточнив позовні вимоги та просив визнати протиправними дії щодо нарахування в картці особового рахунку пені з податку на прибуток у розмірі 133 641,47 гривень за період з 02.10.2012 по 31.12.2012 у невідповідності до норм діючого законодавства України, зобов'язати поновити в картці особового рахунку пеню з податку на прибуток за період з 02.10.2012 по 31.12.2012, зобов'язати внести зміни до картки особового рахунку шляхом виключення з картки особового рахунку пені у сумі 133 641,47 гривень. Просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала, просила відмовити у його задоволенні.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд -
ВСТАНОВИВ:
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до отриманого позивачем розрахунку суми пені від 04.02.2013 № 1022/10/20-0, Горлівською ОДПІ Донецької області ДПС була нарахована пеня з податку на прибуток на загальну суму 1 060 391,30 гривень. З сумою нарахованої пені позивач не погоджується в частині здійснення нарахувань пені на розстрочені та відстрочені податкові зобов'язання за рішеннями суду. Зазначає, що ним своєчасно на підставі відповідних платіжних доручень здійснювалась сплата розстрочених та відстрочених податкових зобов'язань, однак відповідач сплачені кошти частково перераховував в якості сплати пені, яка утворилась у позивача станом на 01.01.2011, а також відповідач нараховував пеню на загальних підставах, тобто на всю суму податкового боргу за весь період його існування. Посилаючись на вимоги Податкового кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України, Наказу Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 № 1036 «Про затвердження Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків», Інструкції про порядок нарахування та погашення пені платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої наказом ДПА України від 17.12.2010 № 953, просив задовольнити позовні вимоги.
Відповідач надав суду письмові заперечення проти позову, за змістом яких вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають, оскільки податковий орган при нарахуванні пені позивачу діяв у відповідності до наказу ДПА України від 07.12.2010 № 927 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо взаємодії структурних підрозділів органів державної податкової служби при розстроченні (відстроченні) на підставі рішення суду сум заборгованості за платежами, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби», п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України, Інструкції про порядок нарахування та погашення пені платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої наказом ДПА України від 17.12.2010 № 953, зареєстрованим в Міністерстві юстиції 27.12.2010 за № 1350/18645. Виникнення податкового боргу є юридичним фактом, який пов'язаний із несплатою узгодженої суми податкового зобов'язання протягом встановленого строку. Навіть процедура судового оскарження не змінює статусу податкового боргу і ухвали про розстрочення податкового боргу не впливають на ознаки податкового боргу. На момент звернення до суду відповідно до облікової картки платника податку, податковий борг з пені по податку на прибуток був відсутній у зв'язку із наданням відстрочення податкового боргу. Просив відмовити у задоволенні позову.
Судом встановлено, що позивач - Державне підприємство «Артемвугілля» зареєстровано в якості юридичної особи Виконавчим комітетом Горлівської міської ради Донецької області 19.02.2003, включено до ЄДРПОУ за номером 32270533, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (бланк серії А00 № 298084), довідкою Управління статистики у місті Горлівці серії АБ № 566267 від 29.11.2012. Позивач здійснює діяльність на підставі Статуту, затвердженого у новій редакції наказом Міністра енергетики та вугільної промисловості України № 155 від 26.05.2011. Позивач перебуває на податковому обліку в Горлівській об'єднаній державній податковій інспекції Донецької області Державної податкової служби як платник податків.
22.01.2013 позивач звернувся до відповідача з листом щодо повідомлення, на які суми сплачених податкових зобов'язань була нарахована пеня в картці особового рахунку з податку на прибуток за період з 01.01.2012 по 31.12.2012. Також просив надати розрахунок нарахованої пені.
На вказаний лист Горлівська об'єднана державна податкова інспекція надала розрахунок суми пені від 04.02.2013 № 1022/10/20-0 за період з 01.06.2012 по 31.12.2012 у загальному розмірі 1 060 391,30 гривень.
У судовому засіданні сторонами надано акт звірення розрахунків нарахованої суми пені по податку на прибуток підприємств, організацій, що перебувають у державній власності, станом за період з 02.10.2012 по 31.12.2012, з якого вбачається здійснення нарахування пені у розмірі 133 641,47 гривень, а саме:
- 24 052,57 гривень - рішення суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу, справа № 2а-8707/10/0570;
- 40 718,97 гривень - рішення суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу, справа № 2а-26782/10/0570;
- 25 542,23 гривні - рішення суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу, справа № 2а-8707/10/0570;
- 4 761,02 гривня - рішення суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу, справа № 2а-26782/10/0570;
- 38 566,68 гривень - рішення суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу, справа № 2а-26782/10/0570.
Позивач не погоджується з вказаним нарахуванням пені у сумі 133 641,47 гривень за період з 02.10.2012 по 31.12.2012, що стало підставою для його звернення до суду із даним позовом.
Так, постановою Донецького окружного адміністративного суду від 29.04.2010 у справі № 2а-8707/10/0570 задоволені позовні вимоги податкового органу та стягнуто з Державного підприємства «Артемвугілля» на користь державного бюджету заборгованість з податку на прибуток в сумі 8 555 927,25 гривень. Ухвалою суду від 11.10.2010 виконання постанови розстрочене на 60 місяців з 20.01.2011 по 20.11.2015 включно в розмірі 142 598 гривень щомісячно, а 21.12.2015 в сумі 142 645,25 гривень.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 28.12.2010 у справі № 2а-26782/10/0570 задоволені позовні вимоги податкового органу та стягнуто з Державного підприємства «Артемвугілля» на користь державного бюджету заборгованість з податку на прибуток в сумі 13 354 667,00 гривень та з податку частини чистого прибутку в сумі 2098498,00 гривень. Ухвалою суду від 28.12.2010 виконання постанови розстрочене на 60 місяців з січня 2011 року по грудень 2015 року включно наступним чином: 1) погашення податкового боргу з податку на прибуток зі сплатою щомісячно 222 578 грн. починаючи з січня 2011 року по грудень 2015 року зі сплатою останнього платежу 222 565 грн. до повного погашення заборгованості; 2) погашення податкового боргу з частини чистого прибутку (доходу): зі сплатою щомісячно 34 975грн. починаючи з січня 2011 року по грудень 2015 року зі сплатою останнього платежу 34 973грн. до повного погашення заборгованості.
Сплату вказаних платежів, розстрочених за ухвалами Донецького окружного адміністративного суду, позивач здійснював відповідними платіжними дорученнями, копії яких наявні в матеріалах справи.
Позивач в обґрунтування позову посилається на неправомірність нарахування відповідачем пені при здійсненні оплати розстрочених податкових зобов'язань.
У відповідності до підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;
б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
За приписами підпункту 129.1.2 цього пункту, пеня нараховується у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
За змістом пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України, пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Пеня, визначена підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження.
З метою виконання статей 129, 130, 131 Податкового кодексу України Наказом Державної податкової адміністрації України від 17.12.2010 № 953, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2010 за № 1350/18645, затверджено Інструкцію про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби (далі - Інструкція № 953).
Відповідно до пункту 3 розділу І Інструкції № 953, пеня - це сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
Згідно з цим пунктом Інструкції № 953 також визначено поняття грошового зобов'язання платника податків як суми коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
За приписами підпункту 2.1.1 пункту 2.1 розділу ІІ Інструкції № 953, пеня нараховується після закінчення встановлених Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу.
Нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно з Кодексом.
На підставі підпункту 2.1.2 цього пункту, нарахування пені розпочинається у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Отже, законодавством пов'язується початок нарахування пені саме із моментом здійснення погашення узгодженого податкового зобов'язання.
Пунктом 87.9 статті 87 Податкового кодексу України передбачено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідачем не було вчинено неправомірних дій у вигляді нарахування в картці особового рахунку позивача пені з податку на прибуток.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи та підтверджено зворотнім боком облікової картки платника податку, станом на час розгляду справи по особовому рахунку позивача не обліковується вказана сума пені, з огляду на що позивач просив зобов'язати ДПІ поновити в картці особового рахунку пеню, та зобов'язати її виключити.
Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 № 276, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 за № 843/11123 (далі - Інструкція № 276), встановлено порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), надходження яких контролюється органами державної податкової служби і які передбачені бюджетною класифікацією України за доходами до Державного бюджету України, місцевих бюджетів та державних цільових фондів, надходжень на погашення простроченої заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та бюджетними позичками, а також сум штрафних (фінансових) санкцій та пені, що застосовуються до платників податків відповідно до чинного законодавства (п. 1.2 Інструкції).
Пунктом 1.4 Інструкції № 276 встановлено, що облік, контроль і складання звітності щодо платежів, що надходять до бюджету, здійснюється органами державної податкової служби з використанням автоматизованої інформаційної системи, що забезпечує єдиний технологічний процес уведення, контролю інформації обробки документів.
Згідно з пунктами 5.1, 5.3 Інструкції № 276, для забезпечення контролю за повнотою та своєчасністю розрахунків платників з бюджетом за податками, зборами (обов'язковими платежами) органи державної податкової служби провадять оперативний облік надходжень платежів згідно з кодами бюджетної класифікації за доходами на підставі документів, перелічених у розділі 2 цієї Інструкції.
Дані про надходження платежів до бюджету відображаються органом державної податкової служби в особових рахунках платників і в реєстрі надходжень та повернень у день отримання від органів Державного казначейства України відомостей про зарахування та повернення надміру сплачених платежів у вигляді електронного реєстру розрахункових документів.
Відповідно до пункту 4.1 Інструкції № 276 нарахуванню в особових рахунках платників підлягають, у тому числі, податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, нараховані органом державної податкової служби та узгоджені платником відповідно до чинного законодавства, пеня за порушення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання.
За приписами підпункту 4.2.3 пункту 4.2 Інструкції № 276, нарахування пені за порушення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання здійснюється в особових рахунках платників податків у розділі "Нарахування сум пені".
Нарахування пені в картках особових рахунків платників податків здійснюється засобами програмного забезпечення у день фактичного погашення податкового боргу (його частини).
Оскільки у судовому засіданні встановлено, що пеня з податку на прибуток по особовому рахунку позивача відсутня, тому у даному випадку внесення змін до картки особового рахунку платника податку, про які просить позивач, в автоматичному режимі не є можливим.
З огляду на викладене, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог повністю.
На підставі статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не підлягають стягненню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства «Артемвугілля» до Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про визнання протиправними дій щодо нарахування в картці особового рахунку пені з податку на прибуток, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанову ухвалено в нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 28 травня 2013 року.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 03 червня 2013 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Толстолуцька М.М.