ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
______________
Головуючий у 1-й інстанції: Фещук А.В.
Суддя-доповідач:Майор Г.І.
ПОСТАНОВА
іменем України
"09" квітня 2013 р. Справа № 0670/7677/12
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Майора Г.І.
суддів: Бучик А.Ю.
Шевчук С.М.,
при секретарі Самченко В.М. ,
за участю сторін:
від позивача: Швець А.О., Король С.М.,
від відповідача: Дідук О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Ружинська будівельна кераміка" на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "15" лютого 2013 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ружинська будівельна кераміка" до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування наказу,
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2012 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Ружинська будівельна кераміка" звернулось до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Державної служби геології та надр України, в якому (з урахуванням заяви по уточнення та доповнення позовної заяви) просило визнати протиправним та скасувати наказ №449 від 19.09.2012 року та зобов'язати поновити дію спеціального дозволу на користування надрами №4413 від 04.10.2007 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що наказ №449 від 19.09.2012 року є протиправним, оскільки відповідно до підпункту 9 пункту 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року №615 право користування надрами припиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк. На думку позивача, лише бездіяльність користувача надрами, яка виявилась у невжитті жодних заходів щодо усунення причин зупинення дії дозволу може бути підставою для прийняття рішення про анулювання спеціального дозволу на користування надрами. Однак відповідач, незважаючи на те, що був проінформований про хід усунення порушень позивачем та отримав належні підтвердження цього, нехтуючи нормами законодавства, своїм наказом від 19.09.2012 року №449 анулював спеціальний дозвіл позивача на користування надрами від 04.10.2007 року №4413.
Посилаючись на зазначені обставини, позивач просив суд визнати протиправним та скасувати наказ №449 від 19.09.2012 року та зобов'язати відповідача поновити дію спеціального дозволу на користування надрами №4413 від 04.10.2007 року
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2013 року відмовлено у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Ружинська будівельна кераміка" до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування наказу №449 від 19.09.2012 р. та зобов'язання поновити дію спеціального дозволу на користування надрами №4413 від 04.10.2007 р.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням ТОВ "Ружинська будівельна кераміка" звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказане рішення та прийняти нове, яким позов задовольнити повністю. В апеляційній скарзі позивач посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
Відповідач надав письмові заперечення на апеляційну скаргу.
У судовому засіданні позивач та його представник підтримали доводи апеляційної скарги у повному обсязі.
Представник відповідача в засіданні суду заперечив проти доводів апеляційної скарги. Вважає, що постанова суду першої інстанції є законною та обгрунтованою, а тому просив залишити її без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, дослідивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального законодавства, колегія суддів уважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що Tовариству з обмеженою відповідальністю "Ружинська будівельна кераміка" (далі - ТОВ "Ружинська будівельна кераміка") надано спеціальний дозвіл на користування надрами №4413 від 04.10.20.2007 року з метою видобування суглинків Ружинського родовища.
Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані: використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
27 вересня 2010 року Державною організацією "Кіровська територіальна інспекція державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр" (далі - ДО "Кіровська ТІДГК") здійснено планову перевірку на предмет дотримання позивачем вимог законодавства про надра.
За результатами перевірки складено акт № 173 від 27.09.2010 року, в якому зазначено про виявлені порушення, зокрема:
- в порушення пункту 2 Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами від 04.10.2007 року №4413 (екологічна картка від 30.08.2005), статті 17 Кодексу України про надра та ст.4 Угоди про умови користування надрами від 15.10.2007 року - не оформлено гірничий відвід;
- в порушення статті 51 Кодексу України про надра - не представлений Робочий проект розробки Ружинського родовища суглинків та проект рекувальтивації;
- в порушення пункту 1 Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами від 04.10.2007 року №4413 та статті 24 Кодексу України про надра - на протязі трьох років з моменту отримання спеціального дозволу надрокористувач не приступив до виконання розвідки запасів категорії С2 з метою приведення їх до промислових категорій;
- в порушення пункту 2 Особливих умов спеціального дозволу на користування надраминадрами від 04.10.2007 року №4413 (екологічна картка від 30.08.2005) та статті 24 Кодексу України про надра - не розроблений розділ "Оцінка впливу на навколишнє середовище" до робочого проекту;
- в порушення пункту 2 Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами від 04.10.2007 року №4413 (екологічна картка від 30.08.2005) та статті 24 Кодексу України про надра - не проведена геохімічна та радіаційно-гігієнічна оцінка родовища, розкривних порід та продукції, що виготовляється;
- в порушення пункту 2 Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами від 04.10.2007 року №4413 (екологічна картка від 30.08.2005) та статті 24 Кодексу України про надра - не одержані в держуправлінні екології та природних ресурсів ліміти на утворення та розміщення відходів;
- в порушення статей 53 та 24 Кодексу України про надра - на підприємстві не організована геолого-маркшейдерська служба та відсутня відповідна документація;
- в порушення статті 28 Кодексу України про надра - неможливо перевірити виконання пункту 4 Особливих умов спеціального дозволу від 04.10.2007 року №4413, а саме: "своєчасна і в повному обсязі сплата обов'язкових платежів (в тому числі відрахувань за геологорозвідувальні роботи) до Державного бюджету згідно з чинним законодавством" у зв'язку із відсутністю на підприємстві маркшейдерської документації;
- в порушення статті 53 Кодексу України про надра - неможливо перевірити виконання пункту 5 Особливих умов спеціального дозволу від 04.10.2007 року №4413, а саме: "щорічна звітність перед ДНВП "Геоінформ України" згідно з формою 5-гр", у зв'язку із відсутністю на підприємстві маркшейдерської документації;
- в порушення статті 24 Кодексу України про надра, статті 4 Угоди про умови користування надрами від 15.10.2007 року - невиконаний абзац 4 пункту 4.1.1. статті 4 Угоди про умови користування надрами від 15.10.2007 року, а саме: "початок промислового видобування суглинків в об'ємі 11,0 тис. м. куб. не пізніше 12 місяців з часу реєстрації Дозволу".
Питання зупинення дії спеціального дозволу та поновлення після усунення надрокористувачем причин, що призвели до зупинення його дії у 2010 році відносилося до компетенції Міністерства охорони навколишнього природного середовища України відповідно до пункту 24 Порядку надання у 2010 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.06.2010 року №596 (далі-Порядок №596).
Відповідно до пункту 24 Порядку №596, дія дозволу може бути зупинена Мінприроди безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування у разі: порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбаченихпередбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням надрами на ділянці, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення; проведення гірничих робіт без геологічного та маркшейдерського обслуговування; невнесення протягом шести місяців плати за користування надрами або збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок коштів державного бюджету; порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища та раціональне використання надр; проведення на наданій у користування ділянці надр робіт, не передбачених у дозволі; відсутності у надрокористувача під час проведення робіт ліцензії на відповідний вид господарської діяльності або укладеного договору із спеціалізованим підприємством, яке має ліцензію на відповідний вид господарської діяльності.
28 жовтня 2010 року Міжвідомчою робочою групою з питань надрокористування (протокол №7-10) розглянуто питання про зупинення дії дозволу.
На підставі протоколу №7-10 від 28.10.2010 року Міжвідомчої робочої групи з питань надрокористування, Міністерством охорони навколишнього природного середовища України прийнято наказ №498 від 05.11.2010 року "Про анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами", відповідно до якого зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами №4413 від 04.10.2007 року та надано TOB "Ружинська будівельна кераміка" час на усунення виявлених недоліків 2 (два) місяці.
Державна геологічна служба Міністерства охорони навколишнього природного середовища України листом від 18.11.2010 року за вихідним №28/09-2340 "Щодо зупинення спеціального дозволу №4413" повідомила TOB "Ружинська будівельна кераміка" про зупинення дії спеціального дозволу №4413 від 04.10.2007 року відповідно до Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №498 від 05.11.2010 року, у зв'язку з порушенням надрокористувачем умов користування надрами, надала час на усунення недоліків - 2 місяці.
Вказаний лист отримано TOB "Ружинська будівельна кераміка" 02.12.2010 року, що підтверджується зворотнім повідомленням про вручення поштового відправлення.
29 листопада 2011 року на підставі акта перевірки № 173 від 27.09.2010 року відповідачем видано наказ №176 від 29.11.2011 року "Про надання термінів для усунення порушень, які стали причиною зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами" відповідно до якого, позивачу надано ще 2 (два) місяці для усунення порушень, які призвели до зупинення дії спеціального дозволу на користуванню надрами №4413 від 04.10.2007 року, з моменту відправлення.
У листі від 02.12.2011 року за вихідним №6265/01/14-11 "Щодо подальшої дії спеціального дозволу на користування надрами №4413 від 04.10.2007 року" Державна служба геології та надр України повідомила позивача про те, що відповідно до наказу Державної служби геології та надр України №176 від 29.11.2011 року, власнику спеціального дозволу на користування надрами №4413 від 04.10.2007 року на видобування суглинків Ружинського родовища, надано ще 2 (два) місяці для усунення порушень, з моменту відправлення цього повідомлення. Інформацію щодо усунення порушень необхідно надати до ДО "Кіровська ТІДГК".
Зазначений лист від 02.12.2011 року за вихідним №6265/01/14-11 отримано позивачем 14.12.2011 року, що підтверджується зворотнім повідомленням про вручення поштового відправлення.
19 вересня 2012 року Державна служба геології та надр України, на підставі п.п.9 п.23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року №615, видала наказ №449 "Про анулювання, зупинення, поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень", за яким анулювала спеціальний дозвіл на користування надрами №4413 від 04.10.2007 року про що повідомлено позивача в листі від 26.09.2012 року за вихідним №8630/01/14-12.
Предметом позову є правомірність дій відповідача щодо прийняття ним наказу від 19.09.2012 №449 в частині анулювання спеціального дозволу від 04.10.2007 №4413 на користування надрами.
Статтею 16 Кодексу України про надра встановлено, що спеціальні дозволи на користування надрами надаються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр за погодженням з Міністерством охорони навколишнього природного середовища України, як правило, на конкурсних засадах в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно Положення про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 листопада 2006 року №524, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України (Мінприроди) є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр.
Відповідно до норм підпункту 14 пункту 4 цього Положення саме Мінприроди встановлює згідно із законодавством ліміти та квоти на спеціальне використання природних ресурсів та розміщення відходів, нормативи допустимих рівнів шкідливого впливу фізичних та біологічних факторів на стан навколишнього природного середовища, видає дозволи на спеціальне використання природних ресурсів, викиди і скиди забруднювальних речовин у навколишнє природне середовище, розміщення відходів, транскордонне переміщення об'єктів рослинного та тваринного світу, а також контролює їх додержання та приймає відповідні рішення щодо зупинення їх дії або анулювання.
Згідно ст.13 Кодексу України про надра користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземні юридичні особи та громадяни.
Надра надаються у користування для геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення (стаття 14 Кодексу).
Статтею 19 зазначеного Кодексу встановлено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.
Відповідно до статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі:
1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;
2) закінчення встановленого строку користування надрами;
3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;
4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;
5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Отже, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку.
Підпунктом 9 пункту 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року №615, передбачено, що однією з підстав анулювання спеціального дозволу на користування надрами є невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу у встановлений строк.
Разом з цим, лише в разі відсутності спору Державна служба геології та надр України має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3 та 7 частини першої статті 26 Кодексу, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, це право припиняється у судовому порядку, а Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами хоча і може встановлювати додаткові підстави для припинення користування надрами, оскільки таке право надано частиною третьою статті 26 Кодексу, але він не може змінювати правило, відповідно до якого у разі незгоди користувачів з припиненням права на користування надрами за неналежне користування ними здійснюється припинення такого права у судовому порядку.
Позивач згоди на припинення права користування надрами не давав, а відповідач з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ружинська будівельна кераміка" про припинення права користування надрами до суду не звертався, а тому спірний наказ виданий в порушення вищенаведених законодавчих норм.
Визнання судом протиправним та скасування наказу Державної служби геології та надр України №449 від 19 вересня 2012 року в частині анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4413 від 04 жовтня 2007 року є належним і достатнім способом захисту порушеного права, а тому позовна вимога в частині зобов'язання відповідача поновити дію спеціального дозволу на користування надрами №4413 від 04.10.2007 року задоволенню не підлягає.
Житомирський окружний адміністративний суд не звернув уваги на вимоги ст.26 Кодексу, внаслідок чого ухвалив помилкове рішення у справі.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
З урахуванням наведеного, апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "Ружинська будівельна кераміка" підлягає частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню, з прийняттям нової про часткове задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Ружинська будівельна кераміка" задовольнити частково.
Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "15" лютого 2013 р. скасувати та прийняти нову постанову.
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Ружинська будівельна кераміка" задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби геології та надр України №449 від 19.09.2012 року в частині анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4413 від 04.10.2007 року на видобування суглинків Ружинського родовища.
В решті позову відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) Г.І. Майор
судді: (підпис) (підпис) А.Ю.Бучик С.М. Шевчук
З оригіналом згідно: суддя _______ Г.І. Майор
Повний текст cудового рішення виготовлено "12" квітня 2013 р.
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу Товариство з обмеженою відповідальністю "Ружинська будівельна кераміка" пров.Колгоспний,5, смт.Ружин, Житомирська область, 13600
3- відповідачу Державна служба геології та надр України вул.Ежена Потьє, 16, м. Київ, 03680