ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
27 травня 2013 року 14:47 год. № 826/5152/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шейко Т.І.,
суддів Донця В.А.
Пісоцької О.В.
при секретарі судового засідання Прокопюк В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю Торговий Дім «СВІТ СР»до Третя особа Антимонопольного комітету України Відділ освіти Томашпільської райдержадміністрації Вінницької областіпропро скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії
встановив:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до відповідача та третьої особи, в якому просив: - визнати протиправним та скасувати рішення Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель №425-р/пк-ск від 26 березня 2013 року; - зобов'язати Постійно діючу адміністративну колегію Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель прийняти нове рішення, яким задовольнити вимоги скарги від 08 лютого 2013 року №0802/9, а зокрема в частині відхилення пропозиції ПП «Углесорт» та ПАТ «Вінницяоблпаливо», як таких, що не відповідають вимогам документації з конкурсних торгів.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що підставою для відхилення пропозиції позивача та, відповідно, відмовою в задоволенні скарги позивача, було посилання на те, що технічні умови виробника ТОВ «Збагачувальна фабрика №105» по маркам вугілля кам'яного - ДГР, АМ, АОМ не відповідають вимогам Положення «Про порядок розроблення, узгодження і затвердження технічних умов на вугільну продукцію». Проте, Положення базувалось на ДСТУ 1.3-93 «Державна стандартизація України. Порядок розроблення, побудови, викладу, оформлення, узгодження, затвердження, позначення та реєстрації технічних умов», яке втратило чинність. Замість нього діє ДСТУ 1.3:2004, яке не містить обов'язку погодження технічних умов (ТУ) на виробництво вугілля з ДП «Укрндівуглезбагачення» і ТК-92 «Вугілля та продукти перероблення». Таким чином, позивач вважає неправомірно відхилена його пропозиція, а тому звернувся до суду для захисту своїх прав. Позовні вимоги просив задовольнити у повному обсязі.
Відповідач позов не визнав. В обґрунтування заперечень вказував на відповідність своїх дій вимогам Закону України «Про здійснення державних закупівель» та на повідомлення Управління технічної політики та капітального будівництва Департаменту вугільної промисловості Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, викладеного в листі від 22 січня 2013 року №31/03-01/1-154, та Технічного комітету України з стандартизації ТК-92, викладеного в листі від 19 березня 2013 року №33, які зводились до обов'язку погоджувати технічні умови з ДП «Укрндівуглезбагачення» і ТК-92 «Вугілля та продукти перероблення».
Третя особа проти позову заперечувала. Також, в обґрунтування прийнятого рішення посилалась на вищенаведені листи.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані сторонами та третьою особою докази, дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом, згідно з оголошенням №323237, опублікованим в інформаційному бюлетні «Вісник державних закупівель» №131 (733) від 26 листопала 2012 року Відділом освіти Томашпільської районної державної адміністрації Вінницької області було оголошено проведення процедури відкритих торгів на закупівлю вугілля кам'яного «Код 10.10.1 Вугілля кам'яне ДГР, АМ, АОМ».
Розкриття пропозицій конкурсних торгів відбулось 11 січня 2013 року.
Згідно з протоколом розкриття пропозицій конкурсних торгів від 11 січня 2013 року свої пропозиції надали такі учасники процедури закупівлі: Приватне підприємство «Углесорт», Товариство з обмеженою відповідальністю Торговий Дім «СВІТ СР» та Приватне акціонерне товариство «Вінницяоблпаливо».
Відповідно до протоколу засідання комітету з конкурсних торгів від 29 січня 2013 року замовником була відхилена пропозиція Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий Дім «СВІТ СР» на підставі частини 1 статті 29 Закону України «Про здійснення державних закупівель», як така, що не відповідає умовам документації конкурсних торгів.
Не погоджуючись з рішенням замовника, позивач звернувся до Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель зі скаргою від 08 лютого 2013 року №0802/9.
Постійно діюча адміністративна колегія Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель рішенням від 26 березня 2013 року №425-р/пк-ск відмовила позивачу в задоволенні його скарги. Зокрема, колегією під час розгляду скарги було встановлено, що відповідно до пункту 7 розділу 3 Документації конкурсних торгів (зі змінами) учасники процедури закупівлі повинні надати в складі пропозицій конкурсних торгів документи, які підтверджують відповідність пропозиції конкурсних торгів учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, встановленим замовником, зокрема, технічні умови на товар, що закуповується замовником, завірені мокрою печаткою виробника даного товару.
Позивач в складі пропозицій конкурсних торгів надав технічні умови ТУ У 05.1-31832110-002:2012 «Вугілля кам'яне для комунальних потреб товариства з обмеженою відповідальністю «Збагачувальна фабрика №105», які введені в дію з 19.07.2012 та ТУ У 05.1-31832110-001:2012 «Вугілля кам'яне для шарового спалювання товариства з обмеженою відповідальністю «Збагачувальна фабрика №105», які введені в дію з 10.05.2012.
Разом з тим, згідно інформації, викладеної в листах Управління технічної політики та капітального будівництва Департаменту вугільної промисловості України від 22 січня 2013 року №31/03-01/1-154 та Технічного комітету України з стандартизації ТК-92 від 19 березня 2013 року №33, технічні умови мають узгоджуватись з ДП «Укрндівуглезбагачення» і ТК-92 «Вугілля та продукти перероблення», - надані ж Товариством з обмеженою відповідальністю Торговий Дім «СВІТ СР» технічні умови не відповідають вимогам Положення «Про порядок розроблення, узгодження і затвердження технічних умов на вугільну продукцію», оскільки не узгоджені з ДП «Укрндівуглезбагачення» і ТК-92.
Відповідно до статті 18 Закону України «Про здійснення державних закупівель» для розгляду скарг орган оскарження має право на всіх стадіях державних закупівель запитувати і отримувати у замовників, учасників, контролюючих органів, державного офіційного друкованого видання з питань державних закупівель, інших осіб відповідні інформацію, документи та матеріали щодо проведення процедур державних закупівель.
На підставі отриманої інформації відповідач прийняв рішення від 26 березня 2013 року №425-р/пк-ск про відмову позивачу в задоволенні його скарги.
Погоджуючись з відповідачем та відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд виходив зі слідуючого.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти встановлює Закон України «Про здійснення державних закупівель».
Статтею 22 Закону України «Про здійснення державних закупівель» встановлені, зокрема, вимоги до документації конкурсних торгів.
Як вже було зазначено вище, відповідно до пункту 7 розділу 3 Документації конкурсних торгів (зі змінами) учасники процедури закупівлі повинні надати в складі пропозицій конкурсних торгів документи, які підтверджують відповідність пропозиції конкурсних торгів учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, встановленим замовником, зокрема, технічні умови на товар, що закуповується замовником, завірені мокрою печаткою виробника даного товару.
У відповідності з частиною 7 статті 28 України «Про здійснення державних закупівель» замовник при розгляді та оцінці пропозицій конкурсних торгів має право звернутися за підтвердженням інформації, наданої учасником, до державних органів, підприємств, установ, організацій відповідно до їх компетенції.
На лист замовника від 14 січня 2013 року №52 Управління технічної політики та капітального будівництва Департаменту вугільної промисловості Міністерства енергетики та вугільної промисловості України в листі від 22 січня 2013 року №31/03-01/1-154 повідомило, що технічні умови повинні узгоджуватись з ДП «Укрндівуглезбагачення» і ТК-92 «Вугілля та продукти перероблення».
Технічний комітет України з стандартизації ТК-92 в своєму листі від 19 березня 2013 року №33 на звернення замовника повідомив, що технічні умови надані до пропозиції конкурсних торгів Товариством з обмеженою відповідальністю Торговий Дім «СВІТ СР» не відповідають вимогам Положення «Про порядок розроблення, узгодження і затвердження технічних умов на вугільну продукцію», оскільки не узгоджені з ДП «Укрндівуглезбагачення» і ТК-92.
Позивач на спростування наведених вище листів і, відповідно, рішень замовника та відповідача, які прийняті на підставі цих листів, вказував на те, що Положення «Про порядок розроблення, узгодження і затвердження технічних умов на вугільну продукцію», прийняте 14 грудня 2000 року базувалось на ДСТУ1.3-93 «Державна стандартизація України. Порядок розроблення, побудови, викладу, оформлення, узгодження, затвердження, позначення та реєстрації технічних умов», яке втратило чинність. Замість нього діє ДСТУ 1.3:2004, яке не містить обов'язку погодження технічних умов (ТУ) на виробництво вугілля з ДП «Укрндівуглезбагачення» і ТК-92 «Вугілля та продукти перероблення».
Суд не погоджується з такою думкою позивача.
Так, дійсно, пунктом 3 Положення «Про порядок розроблення, узгодження і затвердження технічних умов на вугільну продукцію», затвердженим заступником Міністра палива та енергетики України А.В.Корзун 14 грудня 2000 року, визначено, що побудова, виклад і оформлення проекту технічних умов (ТУ) мають відповідати вимогам ДСТУ 1.3.-93 «Державна система стандартизації України. Порядок розроблення, побудови, викладу, оформлення, узгодження, затвердження, позначення та реєстрації технічних умов» і керівному нормативному документу з стандартизації КНД 50-009-93 «Типова побудова технічних умов. Методичні вказівки».
Дійсно, наказом Держспоживстандарту України від 30 квітня 2004 року №86 прийнято ДСТУ 1.3:2004 на заміну ДСТУ 1.3-93, яке втратило чинність, крім розділу 10.
Проте, як зауважено в листі Технічного комітету України з стандартизації ТК-92 «Вугілля та продукти його перероблення» від 19 березня 2013 року №33, Положення «Про порядок розроблення, узгодження і затвердження технічних умов на вугільну продукцію», затверджене заступником Міністра палива та енергетики України А.В.Корзун 14 грудня 2000 року, є чинним у вугільній галузі.
Крім того, вимоги щодо узгодження технічних умов з ДП «Укрндівуглезбагачення» і ТК-92 у наведеному Положенні пов'язувались не з ДСТУ 1.3.-93.
Пунктом 2 Положення зазначено, що проекти технічних умов (ТУ) на кожний вид продукції, як правило, розроблюються головним інститутом «Укрндівуглезбагачення» або Технічним комітетом України з стандартизації ТК 92 «Вугілля та продукти його перероблення» на підставі дослідження якості продукції і можливостей підприємств щодо її випуску. «Допускається, за узгодженням із Міністерством палива та енергетики України, розроблення проекту технічних умов (ТУ) підприємствами, що випускають вугільну продукцію, але в обов'язковому порядку проект ТУ повинен погоджуватися з інститутом «Укрндівуглезбагачення» і Технічним комітетом України з стандартизації ТК 92 «Вугілля та продукти його перероблення»».
Відповідно до Указу Президента України від 03 жовтня 1992 року №493/92 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» (в редакції Указу Президента України №493/98 від 21.05.1998) державній реєстрації в Міністерстві юстиції України підлягають нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарчого управління та контролю, які стосуються прав, свобод та законних інтересів громадян або мають міжвідомчий характер».
Відповідно до підпункту «б» пункту 4 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 року №731, державній реєстрації підлягають нормативно-правові акти будь-якого виду (постанови, накази, інструкції тощо), якщо в них є одна або більше норм, що мають міжвідомчий характер, тобто є обов'язковими для інших міністерств, органів виконавчої влади, а також підприємств, установ і організацій, що не входять до сфери управління органу, який видав нормативно-правовий акт.
Положення «Про порядок розроблення, узгодження і затвердження технічних умов на вугільну продукцію», затверджене заступником Міністра палива та енергетики України А.В.Корзун 14 грудня 2000 року встановлює у вугільній галузі єдиний порядок організації робіт щодо розроблення, узгодження, затвердження і державної реєстрації технічних умов на вугільну продукцію, тобто має відомчий характер, а тому не підлягає державній реєстрації в Міністерстві юстиції України. Разом з тим, вимоги Положення мають враховуватись суб'єктами, які здійснюють свою діяльність у вугільній галузі.
Як зазначено у вищевказаному листі Технічного комітету України з стандартизації ТК-92 «Вугілля та продукти його перероблення» від 19 березня 2013 року №33, копії діючих у системі Мінпаливенерго України документів з питань нормування якості вугілля і продуктів збагачення, стандартизації та атестації вимірювальних лабораторій були розіслані на адресу ДП «Луганськстандартметрологія», ДП «Донецькстандартметрологія», ДП «Волиньстандартметрологія», Львівського регіонального державного центру стандартизації, метрології та сертифікації, ДП «Дніпростандартметрологія», Горлівського державного центру стандартизації, метрології та сертифікації для використання при роботі з підприємствами.
Таким чином, викладені в ДСТУ1.3:2004 правила погодження ТУ, жодним чином не позбавляють обов'язку відповідних суб'єктів у вугільній галузі виконувати вимоги пункту 2 Положення «Про порядок розроблення, узгодження і затвердження технічних умов на вугільну продукцію».
Слід зазначити, що технічні умови інших двох учасників конкурсних торгів ПП «Углесорт» та ПАТ «Вінницяоблпаливо» належним чином погоджені з ДП «Укрндівуглезбагачення» і ТК-92.
Відповідно до частини 1 статті 29 Закону України «Про здійснення державних закупівель» замовник відхиляє пропозицію конкурсних торгів, у разі якщо:
1) учасник:
- не відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим статтею 16 цього Закону;
- не погоджується з виправленням виявленої замовником арифметичної помилки;
- не надав забезпечення пропозиції конкурсних торгів, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;
2) наявні підстави, зазначені у статті 17 та частині сьомій статті 28 цього Закону;
3) пропозиція конкурсних торгів не відповідає умовам документації конкурсних торгів.
З урахуванням викладеного, на думку суду, відповідач дійшов вірного висновку, що пропозиція конкурсних торгів позивача не відповідала умовам документації конкурсних торгів, тому правомірно була відхилена замовником, а відтак підстави для визнання протиправним та скасування рішення Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель №425-р/пк-ск від 26 березня 2013 року - відсутні.
Відповідно, не підлягає задоволенню і позовна вимога - зобов'язати Постійно діючу адміністративну колегію Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель прийняти нове рішення, яким задовольнити вимоги скарги від 08 лютого 2013 року №0802/9, а зокрема в частині відхилення пропозиції ПП «Углесорт» та ПАТ «Вінницяоблпаливо», як таких, що не відповідають вимогам документації з конкурсних торгів.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
При цьому, суди не вправі втручатися в діяльність державних органів та органів місцевого самоврядування при здійсненні ними функцій та повноважень, визначених законодавством, зокрема, зобов'язувати приймати рішення певного змісту.
Згідно з частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
У відповідності до частини 2 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, виконав покладений на нього частиною 2 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обов'язок.
Судові витрати, які підлягають стягненню відповідно до частини 2 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України - відсутні.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 24, 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий дім «СВІТ СР» - залишити без задоволення.
Постанова набирає законної сили у відповідності зі ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Шейко Т.І.
судді: Донець В.А.
Пісоцька О.В.
Дата складання та підписання постанови в повному обсязі - 29.05.2013 р.