Ухвала суду № 31575833, 28.05.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2013
Номер справи
805/3536/13-а
Номер документу
31575833
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Зеленов А.С.

Суддя-доповідач - Василенко Л. А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2013 року справа №805/3536/13-а

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Василенко Л.А., суддів Гімона М.М., Карпушової О.В.,

секретар судового засідання Варчук О.М.,

з участю представників позивача Третьякова О.В., Лацигіної І.І.,

розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Харцизький трубний завод» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 квітня 2013 року у справі № 805/3536/13-а за позовом Публічного акціонерного товариства «Харцизький трубний завод» до управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач - Публічне акціонерне товариство «Харцизький трубний завод» (далі ПАТ «ХТЗ») звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області (далі УПФУ в м. Харцизьку), в якому просив: визнати протиправним та скасувати рішення № 1247 від 01.11.2012 року про застосування штрафних санкцій УПФУ в м. Харцизьку (а. с. 3-6).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 10 квітня 2013 року ( з врахуванням ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 16 квітня 2013 року про виправлення описки) у задоволені позову ПАТ «ХТЗ» до УПФУ в м. Харцизьку про визнання протиправним та скасування рушення про застосування штрафних санкцій № 1247 від 01.11.2012 року відмовлено (а. с. 172-175, 177).

Позивач не погодився з вказаним рішенням суду, подав апеляційну скаргу, яку обґрунтовував порушенням норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову суду першої інстанції та винести нову якою задовольнити позовні вимоги (а. с. 182-185).

На апеляційну скаргу надійшли письмові заперечення відповідача, в яких він вважав необґрунтованими доводи апеляційної скарги та просив залишити її без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

Представники позивача надали пояснення, аналогічні, викладеним в апеляційній скарзі, просили скасувати постанову суду першої інстанції та задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача - ОСОБА_1 не була допущена до участі в судовому засіданні через не надання суду довіреності на підтвердження повноважень представляти інтереси відповідача в суді апеляційної інстанції.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, пояснення представників позивача, вивчила доводи апеляційної скарги, перевірила матеріали справи і дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ПАТ «Харцизький трубний завод" - юридична особа, що підтверджено документально (а. с. 100, 102-130).

Позивач з 07.12.1994 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Харцизьку.

В період з 10.10.2012 року до 29.10.2012 року УПФУ в м. Харцизьку проведено планову перевірку ПАТ «ХТЗ» (ЄДРПОУ 00191135), щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, контроль за нарахуванням та сплатою яких покладено на Пенсійний фонд України за період з 01.01.2010 року до 31.08.2012 року, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 01.01.2009 року до 31.08.2012 року, за результатами якої складено акт від 29.10.2012 року №198 (а. с.10-20).

Відповідно до висновків зазначеного акту перевірки, встановлено порушення ПАТ "ХТЗ" ч.8 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо сплати суми єдиного внеску (авансових платежів) одночасно з виплатою сум заробітної плати (доходу), на суми якої нараховується єдиний внесок. За 2011-2012 роки встановлено 18 випадків недоплати по авансовим платежам на загальну суму 44667,06 грн.; п.8 ст8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо нарахування і сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не пізніше ніж через 20 календарних днів після закінчення базового звітного періоду. Сплата єдиного внеску проводилась з порушенням строків визначених законодавством в квітні, травні , червні, серпні, вересні, грудні 2011 року, січні, лютому, серпні 2012 року (а. с. 19).

З урахуванням висновків акту перевірки та на підставі п.6 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" Управлінням Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області 01.11.2012 року прийнято рішення №1247, яким ПАТ "ХТЗ" нараховано суму штрафу в розмірі 10% таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум: 4466,71 грн. (а. с. 25).

ПАТ "Харцизький трубний завод" дане рішення було оскаржено до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та Пенсійного фонду України (а. с. 26-27, 30-31).

Рішеннями Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 24.12.2012 року №14087/08 та Пенсійного фонду України від 04.03.2013 року №5663/09-10 скарги ПАТ "ХТЗ" залишено без задоволення, а рішення УПФУ в м. Харцизьку від 01.11.2012 року №1247 без змін (а. с. 28-29,32).

Встановлені обставини справи не є спірними і підтверджуються документально.

Предметом спору є правомірність рішення УПФУ м. Харцизьку Донецької області №1247 від 01.11.2012 року, яким ПАТ "ХТЗ" нараховано суму штрафу в розмірі 10% таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум: 4466,71 грн. (а. с. 25).

Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №2464 (далі Закон №2464).

Пунктом 1 ч.2 ст.6 Закону №2464 встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно п.1 ст.7 даного Закону єдиний внесок нараховується на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі,що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами. Єдиний внесок нараховуються на суми незалежно від джерел фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.

Пунктами 5, 6 ст.9 Закону №2464 визначено, що сплата єдиного внеску здійснюється виключно у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для його зарахування.

Для зарахування єдиного внеску в органах Державного казначейства України відкриваються в установленому порядку не бюджетні рахунки відповідному територіальному органу Пенсійного фонду. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.

Обслуговування коштів єдиного внеску здійснюється згідно з положенням про рух коштів, що затверджується Державним казначейством України та Пенсійним фондом за погодженням з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Наказом Державного казначейства України від 28.09.2010 року №349 внесені зміни до Інструкції про відкриття аналітичних рахунків для обліку операцій по виконанню бюджетів в системі Державного казначейства та відкрито відповідні розрахункові рахунки в органах казначейства для зарахування надходжень Пенсійного фонду України.

На виконання цих вимог УПФУ в м. Харцизьку Донецької області на адресу позивача направлено лист з переліком розрахункових рахунків на які зараховуються відповідні платежі, зокрема рахунок для перерахування внесків нарахованих на ФОП інвалідів. Даним лист отримано позивачем 29.12.2010 року (а. с. 168).

Строки сплати страхових внесків визначені статтею 9 Закону №2464, згідно з якою платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом вищезазначених внесків є календарний місяць. При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з територіальним органом Пенсійного фонду за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.

Відповідно до ч.13 ст.8 Закону №2464 єдиний внесок для підприємств, установ і організацій, в яких працюють інваліди, встановлюється 8,41 відсотка визначеної пунктом 1 ч.1 ст.7 цього закону бази нарахування єдиного внеску для працюючих інвалідів.

Перерахування страхових платежів позивачем до Пенсійного фонду України за період, який перевірявся, підтверджується платіжними дорученнями наявними в матеріалах справи, карткою особового рахунку страхувальника (а. с. 33-53, 131-166, 75-93). Нарахування авансових платежів по єдиному внеску за ставкою 8,41% здійснювалось не у повному обсязі, оскільки платником єдиного внеску не завжди вказувався спеціальний рахунок на який підлягають до зарахування дані платежі. Тобто, позивачем не враховувався лист УПФУ в м. Харцизьку Донецької області (а. с. 168).

В додатку 4 до акту перевірки від 29.10.2012 року №198 наведено розрахунок сплати авансових платежів у вигляді сум єдиного внеску, що підлягають сплаті одночасно з виплатою заробітної плати. За даним розрахунком сума недоотриманих авансових платежів по єдиному внеску за ставкою 8,41% становить 44667,06 грн. (а. с. 21-24).

Згідно до ч.12 ст.9 Закону єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Відповідно ч.11 ст.9 Закону України №2464 у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Пунктом 6 частини 11 ст.25 Закону України №2464 визначено, що територіальні органи Пенсійного фонду застосовують до платника єдиного внеску штрафну санкцію за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.

З огляду на встановлені обставини справи та норми Закону №2464 в їх сукупності, колегія суддів вважає доведеним допущене позивачем порушення строків сплати авансових платежів по єдиному внеску за ставкою 8,41%, встановлене відповідачем в акті перевірки, а та обставина, що ці внески були перераховані пенсійному органу в повному обсязі при нарахуванні та виплаті заробітної плати, не спростовує факт наявності вказаного порушення на час виплати авансових внесків, а отже рішення УПФУ в м. Харцизьку Донецької області від 01.11.2012 року №1247 про нарахування ПАТ "ХТЗ" суми штрафу в розмірі 10% несвоєчасно сплачених сум єдиного внеску - 4466,71 грн. є таким, що прийнято на підставі закону.

На підставі викладеного колегія суддів дійшла до висновку, що суд першої інстанції обґрунтовано та законно вирішив спір, підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду першої інстанції відсутні.

Ухвала в повному обсязі складена 30 травня 2013 року.

Керуючись ст. 195 ч.1, ст. 196, ст. 198 ч.1 п.1, ст. 200, ст. 205 ч.1 п.1, ст. 206, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Харцизький трубний завод» залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 квітня 2013 року у справі № 805/3536/13-а за позовом Публічного акціонерного товариства «Харцизький трубний завод» до управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення у повному обсязі.

Головуючий Л.А. Василенко

Судді М.М. Гімон

О.В. Карпушова