ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 травня 2013 року Справа № 803/1041/13-a
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Плахтій Н.Б.,
при секретарі Головатій І.В.,
з участю представника позивача Кафтана А.М.,
представника відповідача Януль О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Універмаг «Луцьк» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Універмаг «Луцьк» (далі - ПАТ «Універмаг «Луцьк») звернулося з позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби (далі - Луцька ОДПІ Волинської області ДПС) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000062206 від 11.02.2013 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Луцькою ОДПІ Волинської області ДПС в період з 11.01.2013 року по 21.01.2013 року було проведено документальну позапланову виїзну перевірку ПАТ «Універмаг «Луцьк» у зв'язку з поданням декларації з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис.грн., за вересень-листопад 2012 року, за результатами якої складено акт від 28.01.2013 року №724/22.6/01557325, яким встановлено порушення абзацу «а» пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України, в результаті чого ПАТ «Універмаг «Луцьк» занижено суму бюджетного відшкодування на загальну суму 10452722,00 грн., в тому числі: в липні 2012 року - на суму 2765196,00 грн., в вересні 2012 року - на суму 265016,00 грн., в жовтні 2012 року - на суму 2454376,00 грн., в листопаді 2012 року - на суму 4968134,00 грн. та завищено значення рядка 24 податкової декларації з ПДВ «Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» на загальну суму 10452722,00 грн.
На підставі акту перевірки №724/22.6/01557325 від 28.01.2013 року відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення №0000062206 від 11.02.2013 року, яким позивачу збільшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 10452722,00 грн.
Проте, позивач не погоджується із винесеним Луцькою ОДПІ Волинської області ДПС податковим повідомленням-рішенням №0000062206 від 11.02.2013 року, вважає його протиправним з огляду на наступне.
Так, відповідно до пунктів 200.6, 200.7 ст.200 Податкового кодексу України прийняття рішення про суму бюджетного відшкодування, що визначається в декларації з податку на додану вартість, є правом платника податків, а не його обов'язком.
У зв'язку з чим, на думку позивача, прийняття рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування або прийняття рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів є правом платника податків, а не обов'язком. При цьому, платник податків законодавчо не обмежений строком використання такого права.
Крім того, звертає увагу суду на те, що товариство не відмовлялося від бюджетного відшкодування, а декларувало суму 10 452 722, 00 грн. як залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Враховуючи вищенаведене, позивач вважає, що у податкового органу були відсутні передбачені законом підстави для висновку про заниження ПАТ «Універмаг «Луцьк» суми бюджетного відшкодування та висновку про добровільну відмову товариством від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування, а тому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0000062206 від 11.02.2013 року.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти задоволення позовних вимог. В поданих до суду письмових запереченнях зазначає, що за результатами позапланової виїзної документальної перевірки позивача з питань правильності формування податкових зобов'язань та податкового кредиту за вересень-листопад 2012 року було встановлено порушення абзацу «а» пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України, в результаті чого позивачем занижено суму бюджетного відшкодування на загальну суму 10452722,00 грн та завищено значення рядка 24 податкової декларації з ПДВ «Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» на загальну суму 10452722,00 грн.
Акцентує увагу суду на тому, що пунктом 200.14 статті 200 Податкового кодексу України передбачено, що якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки орган державної податкової служби виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган: у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з пунктом 200.6 цієї статті у зменшення податкових зобов'язань з цього - податку в наступних податкових періодах; у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування; у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.
Таким чином, оскільки позивачем не було відображено в податкових деклараціях з ПДВ суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню, тому ця сума не може в подальшому бути заявленою платником ПДВ до бюджетного відшкодування, але обліковується в картці особового рахунку платника до повного її використання у рахунок зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів.
На підставі вищевикладеного, представник відповідача вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте у відповідності до вимог чинного законодавства України, а тому просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази, судом встановлено наступне.
15.11.1990 року Публічне акціонерне товариство «Універмаг «Луцьк» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Луцької міської ради та включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою Головного управління статистики у Волинській області АА №690871 від 02.01.2013 року.
Судом встановлено, що Луцькою ОДПІ Волинської області ДПС в період з 11.01.2013 року по 21.01.2013 року було проведено документальну позапланову виїзну перевірку ПАТ «Універмаг «Луцьк» з питань правильності формування податкових зобов'язань та податкового кредиту за вересень-листопад 2012 року, за результатами якої складено акт від 28.01.2013 року №724/22.6/01557325, яким встановлено порушення абзацу «а» пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України, в результаті чого ПАТ «Універмаг «Луцьк» занижено суму бюджетного відшкодування на загальну суму 10452722,00 грн., в тому числі: в липні 2012 року - на суму 2765196,00 грн., в вересні 2012 року - на суму 265016,00 грн., в жовтні 2012 року - на суму 2454376,00 грн., в листопаді 2012 року - на суму 4968134,00 грн. та завищено значення рядка 24 податкової декларації з ПДВ «Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» на загальну суму 10452722,00 грн.
На підставі акту перевірки №724/22.6/01557325 від 28.01.2013 року відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення №0000062206 від 11.02.2013 року, яким позивачу збільшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 10452722,00 грн.
Позивачем оскаржене податкове повідомлення-рішення №0000062206 від 11.02.2013 року в адміністративному порядку, проте рішенням ДПС у Волинській області №1094/10/10.2-06 від 14.03.2013 року про результати розгляду первинної скарги та рішенням Міністерства доходів і зборів України №609/6/99-99/10.25 від 15.04.2013 року про результати розгляду скарги податкове повідомлення-рішення №0000062206 від 11.02.2013 року залишене без змін.
Проаналізувавши матеріали справи, суд вважає, що податкове повідомлення-рішення №0000062206 від 11.02.2013 року прийняте відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений діючим законодавством України з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 14.1.18. статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Пункт 200 ст.200 ПК України встановлює порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків, передбачає вичерпний перелік умов, за яких у платника податку виникає право на бюджетне відшкодування від'ємного значення ПДВ та заявлення цієї суми до відшкодування, а також містить конкретні умови та строки такого відшкодування.
Згідно з пунктом 200.1 статті 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Відповідно до пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
З матеріалів справи вбачається, що перевіркою податкових декларації з податку на додану вартість за липень 2012 року, вересень 2012 року, жовтень 2012 року, листопад 2012 року та Додатків 2 до даних декларацій встановлено, що позивачем в порушення абзацу «а» пункту 200.4 статті 200 ПК України занижено суму бюджетного відшкодування на загальну суму 10452722,00 грн. та завищено значення рядка 24 податкової декларації з ПДВ «Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» на загальну суму 10452722,00 грн.
При цьому, як встановлено судом та не заперечується представниками сторін, фактичні обставини взаємовідносин позивача з контрагентами в судовому порядку не оскаржуються, як і сама сума встановленого податковим органом заниження бюджетного відшкодування в розмірі 10452722,00 грн.
Пунктом 200.6 статті 200 Податкового кодексу України встановлено, що платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів.
Отже, у разі прийняття платником податків рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, зазначена сума не підлягає врахуванню при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів.
Разом з тим, відповідно до підпункту 4.6.4 підпункту 4.6 пункту 4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №1492 від 25.11.2011 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.12.2011 року за №1490/20228 якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення (рядок 22 декларації), подається (Д2) (додаток 2).
Підпунктом 4.6.5 пункту підпункту 4.6 пункту 4 розділу V зазначеного Порядку платники, які відповідно до статті 200 розділу V Кодексу мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість та заповнили рядок 22 декларації, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та подають (Д3) (додаток 3). Значення рядка 3 (Д3) (додаток 3) переноситься до рядка 23 декларації за поточний звітний (податковий) період. Залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів) така сума вказується або в рядку 23.1, або у рядку 23.2, або частково розподіляється у рядках 23.1 та 23.2 декларації.
Однак, як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, позивачем цього зроблено не було.
Таким чином, платник податків має право включити суму від'ємного значення з податку на додану вартість, яка підлягає бюджетному відшкодуванню до складу відповідного бюджетного відшкодування та/або до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду. При цьому залишок суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду відображається в Додатку №2 до відповідної декларації.
З аналізу наявних в матеріалах справи декларацій з податку на додану вартість позивача за липень 2012 року, вересень 2012 року, жовтень 2012 року та листопад 2012 року вбачається, що позивачем в зазначених деклараціях в графі 23 «сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню (рядок 3 Д3) (рядок 23.1 + рядок 23.2)» було проставлено «-«.
З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку, що позивач, не відобразивши зазначену суму ПДВ в рядку 23 податкової декларації, фактично зазначену суму в повному обсязі зарахував у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів.
Згідно з пунктом 200.14 статті 200 Податкового кодексу України якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки орган державної податкової служби виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган: у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з пунктом 200.6 цієї статті у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах; у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування; у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.
Положеннями п.п.54.3.2 ст.54 ПК України встановлено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Отже, враховуючи те, що позивачем було занижено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 10452722,00 грн., зазначена сума не була включена до бюджетного відшкодування до початку проведення перевірки податковим органом, а тому ця сума не може в подальшому бути заявленою платником ПДВ до бюджетного відшкодування, але обліковується в картці особового рахунку платника до повного її використання у рахунок зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів.
Згідно ч.1 та ч.2 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням викладеного суд вважає, що податкове повідомлення-рішення №0000062206 від 11.02.2013 року Луцькою ОДПІ Волинської області ДПС винесені у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано та з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а відтак є законними, у зв'язку з чим позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Універмаг «Луцьк» є необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.
Керуючись статтями 11, 17, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства «Універмаг «Луцьк» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 01 червня 2013 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий-суддя Н.Б. Плахтій