Рішення № 31562073, 31.05.2013, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
31.05.2013
Номер справи
908/563/13-г
Номер документу
31562073
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 34/32/13

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Запорізької області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31.05.13 Справа № 908/563/13-г

Господарський суд Запорізької області у складі судді Науменка А.О., при секретарі Яровенко Г.В.

Представники сторін в судове засідання не з’явилися.

Розглянув в судовому засіданні матеріали справи № 908/563/13-г

за позовом: Комунального підприємства «Бердянськводоканал» Бердянської міської ради (71112, Запорізька обл., м. Бердянськ, пр. Пролетарський, 97, скорочено КП «Бердянськводоканал»);

до відповідача: Публічного акціонерного товариства «Бердянське підприємство теплових мереж» (71112, Запорізька обл., м. Бердянськ, вул. Мазіна, 65/97, скорочено ПАТ «Бердянське ПТМ»);

про зобов’язання укласти договір.

Сутність спору:

КП «Бердянськводоканал» заявлено позовні вимоги до ПАТ «Бердянське ПТМ» про зобов’язання укласти договір № 180 про надання послуг з водопостачання та водовідведення від 02.01.2013 р. на умовах КП «Бердянськводоканал», а саме: п. 1.1, п. 1.2, п. 4.2, п. 4.4, п. 6.1.1, п. 6.1.3, п. 6.1.5, п. 6.1.7, п. 6.2.4, п. 6.2.8, п. 6.2.9, п. 6.2.10, п. 6.2.11, п. 6.2.12, п. 6.3.4, п. 6.3.6, п. 6.3.8, п. 6.3.9, п. 6.3.11, п. 6.3.14, п. 6.3.15, п. 6.3.18, п. 6.3.21, п. 6.3.22, п. 6.3.25, п. 6.3.26, п. 6.3.27, п. п. 6.3.30, п. 7.3, п. 7.4, п. 7.5, п. 7.7, п. 7.9, п. 7.11, п. 11.3, п. 11.5, п. 11.6, п. 11.7, п. 11.8, п. 11.11.6, п. 11.11.7, п. п. 11.12, п. 11.13, п. 11.14, п. 11.15, п. 11.22, п. 12.1 договору викласти в редакції КП «Бердянськводоканал», п. 7.10 договору викласти в редакції, переданій на розгляд суду.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 11.04.2013 р. позовна заява прийнята до розгляду, порушено та присвоєно номер провадження № 34/32/13 у справі № 908/563/13-г, справу до розгляду в засіданні господарського суду призначено на 24.04.2013 р., в судовому засіданні оголошувались перерви: до 16.05.13 р., 28.05.13 р. та до 31.05.2013 р.

Заявою від 24.04.13 р. КП «Бердянськводоканал» повідомило суд, що після порушення провадження по справі сторони узгодили п. 1.2, п. 4.2, п. 4.4, п. 6.1.3, п. 6.1.5, 6.1.7, п. 6.2.4, п. 6.2.8, п. 6.2.9, п. 6.2.10, п. 6.3.4, п.6.3.6, п. 6.3.9, п. 6.3.11, п. 6.3.14, п. 6.3.18, п. 6.3.22, п. 6.3.25, п. 6.3.27, п. 6.3.30, п.7.3, п.7.4, п.7.5, п.7.7, п.7.9, п.7.10, п.7.11, п. 11.3, п. 11.5, п. 11.6, п. 11.7, п. 11.22 договору, що підтверджується протоколом узгодження розбіжностей від 22.04.2013 р. (т.2, а.с. 2-9). Неузгодженими залишилися п. 1.1, п.6.1.1, п.6.2.11, п.6.2.12, п.6.3.8, п.6.3.15, п.6.3.21, п.6.3.26, п.11.8, п.11.11.6, п.11.1.7, п.11.12, п.11.13, п.11.14, п.11.15, п.12.1 договору.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем неправомірно відхиляються редакції спірних пунктів договору, запропонованих позивачем. По п. 1.1 договору № 180 встановлення зобов'язання позивача приймати від відповідача стічні води саме в об'ємі встановленого ліміту є законним, у випадку доповнення п.1.1 договору словами: «у межах діючого законодавства», обмежить права позивача, а саме позбавить його можливості реагувати на можливі з боку відповідача порушення нормативно-правових актів у частині обліку наданих послуг, оскільки нормативно-правові акти, якими регулюються відносини між сторонами договору щодо надання послуг з водопостачання та водовідведення встановлюють вимоги до умов здійснення вказаної діяльності і встановлюють лише одиничні випадки, коли позивач має право видавати відповідачу приписи, при цьому у законодавчих актах неможливо передбачити та вказати всі такі випадки, які виникають у господарській діяльності. Пункт 6.1.1 договору № 180 у редакції відповідача обмежує права позивача, оскільки у такому випадку останній зобов'язаний надавати послуги змішаного водопостачання лише відповідно до п.11.2 договору без урахування вимог п.11.3 договору, який передбачає надання послуг у випадку аварій на Каховському магістральному каналі (р. Дніпро), тобто, фактично позивач буде нести відповідальність за надання послуг згідно п.11.3 договору. Стосовно п. 6.2.11 КП «Бердянськводоканал» вказує, що відповідач наполягає на виключенні з п. 6.2.11 договору слів «об'ємів стічних вод та», але право позивача на здійснення нарахування та пред'явлення відповідачу рахунків в установленому порядку за перевищення понад встановлених договором об'ємів стічних вод відповідає діючому законодавству. Щодо п. 6.2.12 договору № 180 позивач вважає, що прийняття вищевказаного пункту договору в редакції відповідача є неприпустимим, оскільки факт порушення відповідачем діючого законодавства та умов договору можна виявити лише шляхом проведення обстеження його водопровідних мереж та засобів обліку без попередження, інакше втрачається сенс у проведенні обстеження і втрачається можливість притягнути відповідача до відповідальності, встановленої законодавством та договором. Крім того, діючим законодавством не передбачено обов'язку позивача попереджувати відповідача про проведення вищевказаних обстежень. Пункт 6.3.8 договору № 180 слід викласти в редакції КП «Бердянськводоканал», оскільки інше місце розташування лічильника води, ніж на межі балансової належності мереж, погоджується лише з Позивачем, який наполягає на розташуванні лічильника лише на межі балансової належності мереж. Укладення п.6.3.15 договору № 180 є правомірним через те, що витрати позивача (заробітна плата, ПММ, витратні матеріали та інше), пов'язані з опломбуванням та підключенням до системи водопостачання, не враховуються при формуванні тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення відповідно до Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою КМУ від 01.06.11 р. № 869, тому оплата вищевказаних витрат повинна бути оплачена з боку абонента, в іншому разі це вважатиметься безоплатним наданням послуг. Мотивація укладення п. 6.3.21 договору № 180 є аналогічною заявленим підставам укладення 6.2.12 договору № 180. Стосовно п. 6.3.26 договору № 180 позивач вважає, що обов'язок відповідача щодо оплати за перевищення понад встановлених договором об'ємів стічних вод та залпових скидів забруднюючих речовин відповідає діючому законодавству. Редакція п. 11.8 договору № 180 обґрунтована позивачем п.1.9 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.02 р. №37 та п.1.3 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання і водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.08 р. №190. Укладення пунктів: п.11.11.6, п.11.12, п.11.13, п.11.14 мотивовано тими обставинами, що відповідно до п.3.14 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання і водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.08 р. №190: «Уразі відсутності у споживача засобів обліку на каналізаційних випусках кількість стічних вод визначається за кількістю води, що надходить з мереж централізованого водопостачання та з інших джерел», відповідно до п.5.29 вищевказаних Правил №190: «Метод визначення кількості стічних вод встановлюється виробниками». Вищим господарським судом України у постанові від 01.09.09 р. по справі № 14/35пд зазначено, що оскільки вода, що циркулює в системі опалення, не споживається, її обсяг залишається незмінним, отже, у відповідача не має потреби поновлювати її обсяг для цілей теплопостачання, таким чином йому не здійснюється водопостачання для таких потреб і, відповідно, не збільшується кількість стічних вод, яка визначається, за кількістю води, що надходить з мереж централізованого водопостачання. Укладення пункту 11.11.77 в своїй редакції позивач пояснює тим. що в разі споживання відповідачем води не з мережі позивача неможливо визначити точну кількість спожитої води, то для визначення кількості стоків приймається середньомісячний обсяг стоків, але не менше, ніж зазначено розрахунку водоспоживання та водовідведення, який є додатком цього договору. Стосовно додатків, що мають міститися в п. 12.1 договору № 180, позивач вказує, що необхідність наявності технічних умов зазначена в обґрунтуванні до п. 11.22 договору, необхідність надання паспорта водного господарства при укладенні договору передбачена п.6.2 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.02 р. №37.

Представник позивача у судове засідання не з’явився, клопотанням № 2414 від 29.05.2013 р. просив розглянути справу без участі представника позивача та зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

ПАТ «Бердянське ПТМ», відповідач по справі, у відзиві на позов вказує, що трактування позивачем п. 2.4 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 року № 37 та п. 3.2 Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації м. Бердянськ, затверджених рішенням виконавчого комітету Бердянської міської ради від 13.12.2011 р. року № 561 є хибним, оскільки дані норми встановлює право (обов'язок) позивача установлювати кількісні та якісні показники стічних вод - а не лімітувати. Позивач направляючи ПАТ «Бердянське ПТМ» договір № 180 про надання послуг з водопостачання та водовідведення від 02 січня 2013 р. в п. 1.2 не зазначив жодних даних, а ні об'ємів водопостачання, а ні об'ємів водовідведення. Ця позиція відповідача стосується також п.п. 6.2.11, 6.3.26, 11.15 договору. Вимога Позивача на встановлення обов'язку відповідача виконувати всі приписи позивача (виконавця) - є не законною, абстрактною та направленою на зловживання своїм монопольним становищем. Вимога відповідача викласти п. 6.1.1 в його редакції зумовлена конкретизацією даного пункту та на захист інтересів відповідача у зв'язку з понесенням додаткових витрат на проведення очищення води. Враховуючи узгоджені пункти договору: п. 4.2, п. 6.2.4, п. 6.2.9, п. 6.3.18, п. 7.9, п. 11.5 відповідач вважає суперечливим викладення п. 6.2.12 в редакції позивача, оскільки здійснення контролю за якістю та кількістю стічних вод та технічного стану мереж каналізації повинно здійснюватись сторонами договору із складанням відповідного акту. Односторонній контроль з боку позивача не узгоджується з засадами господарського законодавства, та не може мати наслідків. Згідно з внутрішнім наказом № 14 від 04.01.2013 року ПАТ «Бердянське ПТМ», визначено відповідальних осіб за технічний стан водопровідних та каналізаційних мереж та з урахуванням правил внутрішнього трудового розпорядку здійснювати проведення контролю в будь-який час доби є неможливим та незаконним, директором позивача узгоджено графік проведення лабораторного контролю якості виробничих стічних вод від котелень ПАТ «Бердянське підприємство теплових мереж» на 2012 - 2013 роки, відповідно до якого лабораторний контроль здійснюється в 1-му та 4-му кварталі. Таким чином, викладений п. 6.2.12 в редакції позивача суперечить засадам господарських відносин та трудовому законодавству в розрізі робочого часу. Така ж позиція відповідачем зайнята стосовно п.6.3.21 договору № 180. Щодо п. 6.3.8 договору № 180 між позивачем та відповідачем вже склались відносини з надання послуг з водопостачання та водовідведення, що підтверджується раніш укладеним договором № 180 від 18.05.2011 року, у відповідача є в наявності узгоджені проекти з позивачем, нові лічильники води встановлювати не планується. Запропоноване формулювання пункту 6.3.8 в редакції відповідача, жодним чином права позивача не обмежує, та не суперечить діючому законодавству, те ж саме стосується п. 11.8 договору № 180. ПАТ «Бердянське ПТМ» вважає необґрунтованою позицію позивача щодо викладення п. 6.3.15 в його редакції та такою, що не акумулюється з іншим пунктом договору та Закону України «Про питну воду та питне водопостачання». Відповідно до узгодженого п. 7.10 «виконавець має право припинити або обмежити надання послуг абоненту відповідно до діючого законодавства України». Стаття 16-1 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» містить положення застосування екологічної броні питного водопостачання. Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 869 від 01 червня 2011 року «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги», затверджено «Порядок формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення» - заробітна плата працівникам відноситься до складу планованої виробничої собівартості. Таким чином, враховуючи, що жодним нормативно-правовим актом не врегульовано оплату послуг підключення, пломбування п. 6.3.15 необхідно виключити. пунктів: Щодо п.11.11.6, п.11.12, п.11.13, п.11.14 договору № 180 відповідач вказує наступне. Відповідно до рішення Бердянської міської ради Запорізької області № 51 від 27 грудня 2012 року «Про затвердження лімітів використання води підприємствам-абонентам комунального підприємства «Бердянськводоканал» Бердянської міської ради на 2013 рік» - затверджено саме ліміти використання води. Порівнювати обсяги водопостачання та водовідведення для нашого підприємства є не логічним та не правильним. При цьому посилається на п. 6.3.76 Правил технічної експлуатації теплових установок та мереж, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 14.02.2007 р. № 71, п. 3.13 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 р. № 190. Відповідач надає послуги з централізованого опалення та поставку теплової енергії на потреби опалення в місті Бердянськ та Бердянському районі. Система централізованого опалення в м. Бердянськ є закритою системою, вода взята на підпитку системи теплопостачання не надходить до міської каналізації а витрачається в технологічному процесі - через мережі шляхом витоків та в інших випадках. Більш того, вода взята на підпитку централізованого теплопостачання окремо обліковується вимірювальною технікою. Система теплопостачання не приєднана до міської каналізації, а тому виключено можливість здійснювати скидання стічних вод. Таким чином, скидання стічних вод до міської каналізації відповідачем здійснюється в меншому розмірі, аніж водопостачання. Викладення п. 11.11.6 суперечить узгодженому п. 4.2 договору, в якому вказано, що: «об'єми поданої води та об'єми прийнятих стоків щомісяця встановлюються підписаним сторонами договору актом». Щодо п. 11.11.7 договору № 180 відповідач вважає, що викладення п. 11.11.7 в редакції позивача направлене на зловживання монопольним становищем. Відповідно до листа Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, Позивача включено до переліку суб'єктів природних монополій Запорізької області на водопостачання та водовідведення. У зв'язку з чим отримувати водопостачання в необхідних об'ємах від інших підприємств є неможливим. Позивач також звертає увагу суду на нерівномірне використання води ПАТ «Бердянське ПТМ» (враховуючи необхідність підпитки в зимовий час), що відображено в затверджених лімітах. До того ж жодним нормативно-правовим актом не визначено нарахування такої плати, п. 11.11.7 договору йде в розріз з п. 4.2. договору. По п. 12.1 договору № 180 технічні умови на приєднання до мережі централізованого комунального водопостачання та водовідведення видаються саме на приєднання до мереж. По технічним умовам складається проект та погоджується відповідним чином. ПАТ «Бердянське ПТМ» підключено до мережі централізованого водопостачання та водовідведення та має погоджений відповідним чином проект. Здійснення повторного замовлення технічних умов на всі об'єкти відповідача призведе до не обґрунтованого витрачення значних коштів товариства та необхідності креслення нового проекту. Паспорт водного господарства наявний у відповідача та здійснений розробником, узгоджений головним інженером Товариства з обмеженою відповідальністю «Чиста Вода - Бердянськ» - виконавцем послуг з водопостачання та водовідведення до травня 2011 року. Зі зміною виконавця послуг з водопостачання та водовідведення в м. Бердянськ на КП «Бердянськводоканал» нове підключення до системи каналізації не відбувалось. Таким чином, п. 12.1 договору в редакції позивача не відповідає законодавству. Просить відмовити в задоволенні позову КП «Бердянськводоканал». Затвердити п. 1.1, п 6.1.1, п. 6.2.11, п. 6.2.12, п. 6.3.8, п. 6.3.15, п. 6.3.21, п. 6.3.26, п. 11.8, п. 11.11.6, п. 11.11.7, п. 11.12, п. 11.13, п. 11.14, п. 11.15, п. 12.1 договору № 180 про надання послуг з водопостачання та водовідведення в редакції ПАТ «Бердянське ПТМ».

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, проте в попередніх судових засіданнях підтримував доводи, які зазначені в відзиві на позов.

Розгляд справи здійснювався без застосування засобів фіксації судового процесу.

У відповідності до ст. 85 ГПК України в судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, суд

ВСТАНОВИВ:

09.01.13 р. КП «Бердянськводоканал» направлено супровідним листом № 54 від 08.01.13 р. на адресу ПАТ «Бердянське ПТМ» два примірники проекту договору № 180 про надання послуг з водопостачання та водовідведення від 02.01.13 р., підписаних та скріплених печаткою позивача.

23.01.13 р. КП «Бердянськводоканал» отримано від ПАТ «Бердянське ПТМ» один примірник зазначеного договору, підписаний та скріплений печаткою останнього, а також два примірники протоколу розбіжностей від 21.01.13 р. до договору (супровідний лист № 178 від 23.01.13 р.).

Позивачем розглянуто протокол розбіжностей, в результаті чого погоджено частину розбіжностей, а саме прийнято в редакції відповідача пункти п.5.2, п.6.2.2, п.8.1 (супровідний лист №427 від 06.02.13 р.) договору №180 про надання послуг з водопостачання та водовідведення від 02.01.13 р.

Протоколом узгодження розбіжностей від 22.04.2013 р. сторони також погодили наступні пункти спірного договору: п. 1.2, п. 4.2, п. 4.4, п. 6.1.3, п. 6.1.5, 6.1.7, п. 6.2.4, п. 6.2.8, п. 6.2.9, п. 6.2.10, п. 6.3.4, п.6.3.6, п. 6.3.9, п. 6.3.11, п. 6.3.14, п. 6.3.18, п. 6.3.22, п. 6.3.25, п. 6.3.27, п. 6.3.30, п.7.3, п.7.4, п.7.5, п.7.7, п.7.9, п.7.10, п.7.11, п. 11.3, п. 11.5, п. 11.6, п. 11.7, п. 11.22.

Таким чином, на момент прийняття рішення непогодженими залишаються: п. 1.1, п.6.1.1, п.6.2.11, п.6.2.12, п.6.3.8, п.6.3.15, п.6.3.21, п.6.3.26, п.11.8, п.11.11.6, п.11.1.7, п.11.12, п.11.13, п.11.14, п.11.15, п.12.1 договору. Зміст спірних редакцій договору наступний:

№ пункту договору

Редакція КП «Бердянськводоканал» БМР

Редакція ПАТ «Бердянське підприємство теплових мереж»

п. 1.1

Виконавець бере на себе зобов'язання надавати Абоненту безперебійні послуги з водопостачання питної води в об'ємі встановленого ліміту, а також приймати від нього стічні води в об'ємі встановленого ліміту та в межах встановлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах (далі - Послуги), а Абонент бере на себе зобов'язання своєчасно і в повному обсязі оплачувати надані йому Послуги, виконувати всі приписи Виконавця, направлені на поліпшення якості та достовірності обліку наданих послуг, належно експлуатувати водопровідні та каналізаційні мережі, пристрої та прилади на них, які перебувають у нього на балансі, а також виконувати інші умови цього договору та нормативних актів стосовно водопостачання та водовідведення.

Виконавець бере на себе зобов'язання надавати Абоненту безперебійні послуги з водопостачання питної води в об'ємі встановленого ліміту, а також приймати від нього стічні води в межах встановлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах (далі - Послуги), а Абонент бере на себе зобов'язання своєчасно і в повному обсязі оплачувати надані йому Послуги, виконувати всі приписи Виконавця у межах діючого законодавства, направлені на поліпшення якості та достовірності обліку наданих послуг, належно експлуатувати водопровідні та каналізаційні мережі, пристрої та прилади на них, які перебувають у нього на балансі, а також виконувати інші умови цього договору та нормативних актів стосовно водопостачання та водовідведення.

п.6.1.1

Забезпечувати Абонента змішаним водопостачанням. Постачати питну воду згідно державним санітарним нормам та правилам «Гігієнічні вимоги до питної води, призначеної для споживання людиною» (ДсанПіН 2.2.4-171-10) або інших передбачених діючим законодавством України дозвільних документів на відхилення від стандарту

Забезпечувати Абонента змішаним водопостачанням у відповідності до п.11.2 цього Договору. Постачати питну воду згідно державним санітарним нормам та правилам «Гігієнічні вимоги до питної води, призначеної для споживання людиною» (ДсанПіН 2.2.4-171-10) або інших передбачених діючим законодавством України дозвільних документів на відхилення від стандарту

п.6.2.11

Здійснювати нарахування та пред'являти Абоненту рахунки в установленому порядку за скид стічних вод у межах відведених нормативів, а також за перевищення понад встановлених Договором об'ємів стічних вод та концентрацій забруднюючих речовин

Здійснювати нарахування та пред'являти Абоненту рахунки в установленому порядку за скид стічних вод у межах відведених нормативів, а також за перевищення понад встановлених Договором концентрацій забруднюючих речовин

п.6.2.12

Здійснювати раптовий (у будь-який час доби), не узгоджений з Абонентом наперед, контроль за якістю та кількістю стічних вод Абонента, які скидаються у каналізаційну мережу Виконавця, а також за технічним станом мереж каналізації Абонента та за виконанням Абонентом вимог Правил та Договору

а) здійснювати узгоджений з Абонентом наперед, при обов'язковій присутності відповідального представника Абонента, контроль за якістю та кількістю стічних вод Абонента, які скидаються у каналізаційну мережу Виконавця, б) здійснювати контроль за технічним станом мереж каналізації Абонента та за виконанням абонентом вимог Правил та Договору

п.6.3.8

Мати лічильник води на межі балансової належності.

Мати лічильник води, встановлений згідно узгодженого проекту

п.6.3.15

В разі припинення подачі води у зв'язку з порушенням Абонентом умов Договору Абонент зобов'язаний сплатити Виконавцю вартість опломбування та вартість підключення до системи водопостачання

п. 6.3.15 виключити

п.6.3.21

Забезпечувати безперешкодний доступ у будь-який час доби представників Виконавця для відбору проб стічних вод, вивченні режиму їх скиду, обстеженні каналізаційних мереж та приладів обліку, з обов'язковою присутністю відповідальних представників Абонента, надавати Виконавцю технічну допомогу в обстежені та необхідну інформацію о власній системі каналізації.

При завчасному попереджені Абонента телефонограмою або листом допускати представників Виконавця в робочі дні Виконавця для відбору проб стічних вод, вивченні режиму їх скиду, обстеженні каналізаційних мереж та приладів обліку, з обов'язковою присутністю відповідальних представників Абонента, надавати Виконавцю технічну допомогу в обстежені та необхідну інформацію о власній системі каналізації. Згідно «Правил будови та безпечної експлуатації парових та водогрійних котлів» НПАОП 0.00-1.60-66. П.9.2.7 «В котельню не повинні допускатись особи, які не мають відношення до експлуатації котлів і устаткування котельні. У разі потреби сторонні особи можуть допускатися в котельню тільки з дозволу адміністрації й у супроводі його представника.»

п.6.3.26

Своєчасно оплачувати рахунки, виставлені Виконавцем в установленому порядку за скид стічних вод у межах відведених нормативів. Своєчасно оплачувати рахунки, виставлені Виконавцем в установленому порядку за перевищення понад встановлених Договором об'ємів стічних вод та концентрацій забруднюючих речовин, а також за залпові скиди забруднюючих речовин.

Своєчасно оплачувати рахунки, виставлені Виконавцем в установленому порядку за скид стічних вод у межах відведених нормативів. Своєчасно оплачувати рахунки, виставлені Виконавцем в установленому порядку за перевищення понад встановлених Договором концентрацій забруднюючих речовин

п.11.8

Надання послуги централізованого водовідведення здійснюється Виконавцем шляхом прийому від Абонента стічних вод по його каналізаційних мережах в каналізаційні мережі Виконавця через окремі випуски, з обов'язковим улаштуванням контрольних колодязів за межами свого підприємства. Контрольні колодці будуються, обладнуються та експлуатуються Абонентом, повинні бути промарковані, пронумеровані, доступні для огляду та відбору проб, вільні від завалів та сміття. Межа розподілу каналізаційних мереж визначається у схемі розподілу балансової належності водопровідних та каналізаційних мереж, яка є додатком до Договору

Надання послуги централізованого водовідведення здійснюється Виконавцем шляхом прийому від Споживача стічних вод по його каналізаційних мережах в каналізаційні мережі Виконавця через окремі випуски згідно схем розподілу балансової належності водопровідних та каналізаційних мереж.

п.11.11.6

Кількість стічних вод, що надходять до каналізації, визначається за кількістю води, що надходить з комунального водопроводу або місцевих та власних джерел, згідно з показаннями водолічильників, а в разі відсутності останніх - за діючими нормами водоспоживання, або в порядку п. 11.14. цього договору.

Кількість стічних вод Абонента, що надходять до каналізації, розраховується, як різниця між кількістю води в м3 , що потрапила до Абонента через мережі водопостачання та показниками на підживлення теплових мереж. Для підживлення теплових мереж кількість стоків дорівнює нулю

п.11.11.7

У разі зменшення споживання Абонентом послуг з водопостачання на об'єкті, вказаному в п.5.2 Договору, внаслідок споживання Абонентом на цьому об'єкті води з інших джерел, ніж з мережі Виконавця, з якої надаються такі послуги згідно цього Договору, Абонент здійснює оплату Виконавцю послуг з водовідведення у розмірі середньомісячної плати за такі послуги, які Абонент сплачував Виконавцю до настання даного факту, але не менше, ніж зазначено в розрахунку водоспоживання та водовідведення, який є додатком цього Договору

п. 11.11.7 виключити

п.11.12

На підставі витрати води на технологічні потреби (кількість стічних вод, відведених Абонентом, приймається рівним кількості витраченої води - для населення та соцкульпобуту -100%. Для підприємств згідно розрахунків з урахуванням встановлених водолічильників на беззворотнім водокористуванні).

У разі відсутності у Абонента засобів обліку на каналізаційних випусках кількість стічних вод визначається на підставі витрати води на технологічні потреби (кількість стічних вод, відведених Абонентом, приймається рівним кількості витраченої води - для населення та соцкульбуту - 100%. Для підприємств згідно розрахунків з урахуванням встановлених водолічильників на беззворотнім водокористуванні) за різницею показників на підживлення теплових мереж. Для підживлення теплових мереж кількість стоків дорівнює нулю.

п.11.13

Кількість стічних вод Абонента становить 100% води в куб.м., що потрапила до Абонента через мережі водопостачання. В разі заперечень по відсотковому співвідношенні кількості води та стоків зі сторони Абонента, за останнім залишається право звернутися до суду за захистом своїх законних прав та інтересів.

Кількість стічних вод Абонента розраховується, як різниця між кількістю води в м3, що потрапила до Абонента через мережі водопостачання та показниками на підживлення теплових мереж,. Для підживлення теплових мереж кількість стоків дорівнює нулю. В разі заперечень по відсотковому співвідношенню кількості води та стоків зі сторони Абонента, за останнім залишається право звернутися до суду за захистом своїх законних прав та інтересів

п.11.14

У разі розрахунків за воду за пропускною здатністю труби вводу вважається, що кількість стічних вод дорівнює кількості води, визначеної у такому порядку: за пропускною здатністю труби вводу при швидкості руху в ній 2м/сек. та дією її повним перерізом протягом 24 годин на добу.

У разі розрахунків за воду за пропускною здатністю труби вводу Виконавець робить нарахування води згідно з нормами водоспоживання. Кількість стічних вод Абонента розраховується, як різниця між кількістю води в м3, згідно з нормами водоспоживання для Абонента та з нормам на підживлення теплових мереж. Для підживлення теплових мереж кількість стоків дорівнює нулю

п.11.15

Розмір та порядок оплати за скид додаткових об'ємів стічних вод та стічних вод з перевищенням нормативів показників якості стічних вод визначається «Правилами приймання стічних вод підприємств у систему каналізації м.Бердянська», затвердженими рішенням виконавчого комітету Бердянської міської ради від 13.12.2011 р. № 561 «Про затвердження Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації м. Бердянська, Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України» (затв. Наказом Держбуду України №37 від 19.02.2002 р.) та Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів» (затв. Наказом Держбуду України № 37 від 19.02.2002 р.)

Розмір та порядок оплати за скид з перевищенням нормативів показів якості стічних вод визначається «Правилами приймання стічних вод підприємств у систему каналізації м.Бердянська», Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України» (затв. Наказом Держбуду України №37 від 19.02.2002 р.) та Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів» (затв. Наказом Держбуду України № 37 від 19.02.2002 р.)

п.12.1

Невід'ємними частинами цього Договору є: 12.1.1. Дислокація об'єктів;

12.1.2. Технічні умови централізованого водопостачання та водовідведення;

12.1.3. Схема розділу балансової належності водопровідних та каналізаційних мереж (зі схемою водопровідних та каналізаційних мереж); 12.1.4. Характеристика засобів обліку води та стоків;

12.1.5. наказ про призначення уповноважених осіб, що мають право складати та підписувати акти;

12.1.6. Генплан об'єкта в масштабі 1:500 з нанесенням каналізаційних мереж, контрольних колодязів та випусків до міської мережі каналізації (для підприємств, що скидають стічні води до міської каналізації);

12.1.7. Паспорт водного господарства. 12.1.8. Належним чином завірені ксерокопії правовстановлюючих документів підприємства та документів щодо права власності (користування) об'єктами, що вказані у дислокації.

12.1.9. Розрахунок водоспоживання та водовідведення.

Невід'ємними частинами цього Договору є:

12.1.1 дислокація об'єктів;

12.1.2 схема розподілу балансової належності водопровідних та каналізаційних мереж (зі схемою водопровідних та каналізаційних мереж); 12.1.3 паспорта госповірки обліку води; 12.1.4 наказ про призначення уповноважених осіб, що мають право складати та підписувати акти;

12.1.5 генплан об'єкта в масштабі 1:500 з нанесенням каналізаційних мереж, контрольних колодязів та випусків до міської мережі каналізації (для підприємств, що скидають стічні води до міської каналізації);

12.1.6 належним чином завірені ксерокопії правовстановлюючих документів підприємства та документів щодо права власності (користування) об'єктами, що вказані у дислокації.

12.1.7 Розрахунок водоспоживання та водовідведення

Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши представлені докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.

Правовідносини сторін є господарськими.

Згідно ст. 179 Господарського кодексу України, укладення господарського договору є обов’язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов’язком для суб’єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов’язковості укладення договору для певних категорій суб’єктів господарювання чи органів держаної влади або органів місцевого самоврядування. При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі: вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству; примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст; типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови. Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Згідно ст. 181 Господарського кодексу України, господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором. Сторона, яка одержала протокол розбіжностей по договору, зобов’язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишилися неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони. У разі досягнення сторонами згоди щодо всіх або окремих умов, зазначених у протоколі розбіжностей, така згода повинна бути підтверджена у письмовій формі (протоколом узгодження розбіжностей, листами, телеграмами, телетайпограмами тощо). У разі якщо сторони не досягли згоди з усіх істотних умов господарського договору, такий договір вважається неукладеним (таким, що не відбувся). Якщо одна із сторін здійснила фактичні дії щодо його виконання, правові наслідки таких дій визначаються нормами Цивільного кодексу України.

Згідно ст. 187 Господарського кодексу України та ст. 649 Цивільного кодексу України, судом розглядаються спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом.

Частина 1 статті 19 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» визначає, що послуги з питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору з: підприємствами, установами, організаціями, що безпосередньо користуються централізованим питним водопостачанням; підприємствами, установами або організаціями, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких перебуває житловий фонд і до обов'язків яких належить надання споживачам послуг з питного водопостачання та водовідведення; об'єднаннями співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельними кооперативами та іншими об'єднаннями власників житла, яким передано право управління багатоквартирними будинками та забезпечення надання послуг з водопостачання та водовідведення на підставі укладених ними договорів; власниками будинків, що перебувають у приватній власності.

Договір про надання послуг з питного водопостачання укладається безпосередньо між підприємством питного водопостачання або уповноваженою ним юридичною чи фізичною особою і споживачем, визначеним у частині першій цієї статті.

Між сторонами виник спір щодо укладення частини умов договору № 180 про надання послуг з водопостачання та водовідведення.

Протоколом узгодження розбіжностей від 22.04.2013 р., тобто після подання позову та до прийняття рішення по даній справі, сторони погодили наступні пункти спірного договору: п. 1.2, п. 4.2, п. 4.4, п. 6.1.3, п. 6.1.5, 6.1.7, п. 6.2.4, п. 6.2.8, п. 6.2.9, п. 6.2.10, п. 6.3.4, п.6.3.6, п. 6.3.9, п. 6.3.11, п. 6.3.14, п. 6.3.18, п. 6.3.22, п. 6.3.25, п. 6.3.27, п. 6.3.30, п.7.3, п.7.4, п.7.5, п.7.7, п.7.9, п.7.10, п.7.11, п. 11.3, п. 11.5, п. 11.6, п. 11.7, п. 11.22.

Відповідно до п. 1-1 ч. 1 ст. 80 ГПК України, господарський суд припиняє провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.

Згідно п. 4.4. Постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 р. № 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції», господарський суд припиняє провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмета спору (пункт 1-1 частини першої статті 80 ГПК), зокрема, у випадку припинення існування предмета спору (наприклад, сплата суми боргу, знищення спірного майна, скасування оспорюваного акта державного чи іншого органу тощо), якщо між сторонами у зв'язку з цим не залишилося неврегульованих питань. Припинення провадження у справі на підставі зазначеної норми ГПК можливе в разі, коли предмет спору існував на момент виникнення останнього та припинив існування в процесі розгляду справи. Якщо ж він був відсутній і до порушення провадження у справі, то зазначена обставина тягне за собою відмову в позові, а не припинення провадження у справі.

Таким чином, провадження по справі в частині укладення: п. 1.2, п. 4.2, п. 4.4, п. 6.1.3, п. 6.1.5, 6.1.7, п. 6.2.4, п. 6.2.8, п. 6.2.9, п. 6.2.10, п. 6.3.4, п.6.3.6, п. 6.3.9, п. 6.3.11, п. 6.3.14, п. 6.3.18, п. 6.3.22, п. 6.3.25, п. 6.3.27, п. 6.3.30, п.7.3, п.7.4, п.7.5, п.7.7, п.7.9, п.7.10, п.7.11, п. 11.3, п. 11.5, п. 11.6, п. 11.7, п. 11.22 договору № 180 про надання послуг з водопостачання та водовідведення підлягає припиненню за відсутністю предмета спору.

Таким чином, по суті розглядаються вимоги про укладення: п. 1.1, п.6.1.1, п.6.2.11, п.6.2.12, п.6.3.8, п.6.3.15, п.6.3.21, п.6.3.26, п.11.8, п.11.11.6, п.11.1.7, п.11.12, п.11.13, п.11.14, п.11.15, п.12.1 договору № 180 про надання послуг з водопостачання та водовідведення (далі договір № 180).

З приводу п .1.1 договору № 180 суд виходить з наступного.

Спір між сторонами стосується словосполучень: «в об'ємі встановленого ліміту та», а також доповненні пункту договору словами: «у межах діючого законодавства».

Відповідно до п. 2.4 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.02 р. № 37 «Підприємства зобов'язані: дотримуватись установлених Водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках Підприємства».

Пунктом 3.2 Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації м. Бердянська, затверджених рішенням виконавчого комітету Бердянської міської ради від 13.12.2011 р. № 561, встановлено аналогічний обов'язок підприємств (т.1, а.с. 104).

Встановлення кількісного показника стічних вод є тотожним лімітуванню, таким чином, встановлення зобов'язання позивача приймати від відповідача стічні води саме в обсязі встановленого ліміту є законним.

Щодо виконання абонентом всіх приписів виконавця у межах діючого законодавства, направлених на поліпшення якості та достовірності обліку наданих послуг, суд вважає що редакція відповідача є більш конкретизованою, оскільки встановлення обов’язку відповідача виконувати всі приписи позивача може призвести до зловживання правами, редакція позивача в цій частині не відповідає ч. 1 ст. 13 ЦК України, за якою цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства.

Отже, п. 1.1 договору № 180 підлягає укладенню в наступній редакції: «Виконавець бере на себе зобов'язання надавати Абоненту безперебійні послуги з водопостачання питної води в об'ємі встановленого ліміту, а також приймати від нього стічні води в об'ємі встановленого ліміту та в межах встановлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах (далі - Послуги), а Абонент бере на себе зобов'язання своєчасно і в повному обсязі оплачувати надані йому Послуги, виконувати всі приписи Виконавця у межах діючого законодавства, направлені на поліпшення якості та достовірності обліку наданих послуг, належно експлуатувати водопровідні та каналізаційні мережі, пристрої та прилади на них, які перебувають у нього на балансі, а також виконувати інші умови цього договору та нормативних актів стосовно водопостачання та водовідведення».

Пункт 6.1.1 договору № 180, на переконання суду підлягає укладенню в редакції позивача, оскільки погодженим пунктом 11.3 договору № 180 сторони вже передбачили, що в період аварійних ситуацій та в період не подачі води з Каховського магістрального каналу (р. Дніпро) водопостачання здійснюється з Бердянського водосховища (р. Берда) в обсязі 92,3 %, артезіанські свердловини 7,7 %.

Пункт 6.2.11 підлягає укладенню в редакції позивача з мотивів укладення п. 1.1 договору № 180.

Крім того, відповідно до п. 6.1 Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації м. Бердянська, затверджених рішенням Виконавчого комітету Бердянської міської ради від 13.12.2012 р. № 561 додаткові обсяги стічних вод підприємств (не враховані договором), що надходять до міської каналізації, потребують додаткових витрат матеріальних та енергетичних ресурсів на їх транспортування та очищення. Порядком місцевих правил передбачена плата збору за понадлімітні обсяги скидів забруднюючих речовин у водойми у п'ятикратному розмірі. Таким чином, право позивача на здійснення нарахування та пред'явлення відповідачу рахунків в установленому порядку за перевищення понад встановлених договором об'ємів стічних вод відповідає діючому законодавству.

Стосовно укладення пунктів 6.2.12, 6.3.21, суд відмовляє в їх укладенні, оскільки зміст редакцій обох сторін суперечить вже погодженому та укладеному пункту п. 6.2.9. договору № 180 в редакції протоколу узгодження розбіжностей від 22.04.13 р., за яким виконавець має право: «Здійснювати перевірки стану водопровідно-каналізаційних мереж Абонента, складати акти обстежень та видавати приписи по усуненню порушень із зазначенням строків виконання. Попередивши Абонента телефонограмою або листом з'являтися на його об'єкти для обстеження і контролю водопровідно-каналізаційних мереж Абонента, засобу обліку на предмет раціонального водокористування, та складати акт за результатами обстеження, який підписується Виконавцем та Абонентом або його представником. Акт підписується тільки уповноваженими особами Виконавця та Абонента. У разі відмови відповідального представника Абонента підписати Акт, він підписується Виконавцем і робить напис «Відмова від підпису». Акт підписується не менш ніж двома особами із зазначенням їх П.І.Б., посади, місця роботи, інших даних, які дозволяють ідентифікувати цих осіб. У цьому разі акт направляється Абоненту не пізніше двох робочих днів».

Отже, пунктом 6.2.9. договору № 180, вже встановлено порядок перевірок виконавцем дотримання вимог діючого законодавства та умов договору № 180. Укладення пунктів 6.2.12, 6.3.21 договору № 180 в редакції однієї із сторін суперечить вже добровільно визначеному порядку контролю водопровідно-каналізаційних мереж абонента.

Пункт 6.3.8 договору № 180 підлягає укладенню в редакції відповідача, виходячи з наступного.

Відповідно до п.5.2 Правил №190: «Вузли обліку повинні розташовуватись на мережі споживача, як правило, на межі балансової належності мереж виробника та споживача, або за згодою виробника в приміщеннях, розташованих безпосередньо за зовнішньою стіною будівлі в місці входу водопровідного вводу».

Згідно пункту 5.7 Правил № 190 установка засобів обліку здійснюється відповідно до проекту, погодженого виробником.

За поясненнями відповідача, між сторонами вже склались відносини з надання послуг з водопостачання та водовідведення, що підтверджується раніше укладеним договором № 180 від 18.05.2011 року, у відповідача є в наявності узгоджені проекти з позивачем.

Отже, редакція відповідача відповідає п.5.2 та п. 5.7 Правил №190.

В укладенні пункту 6.3.15 договору № 180 слід відмовити через те, що твердження позивача про відсутність включення витрат КП «Бердянськводоканал» (заробітна плата, ПММ, витратні матеріали та інше), пов'язані з опломбуванням та підключенням до системи водопостачання, не враховуються при формуванні тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення дійсності не відповідають.

Згідно п. п. 12, 22 12. Постанови Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 р. № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» розрахунки тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення проводяться шляхом ділення суми річних планованих витрат повної собівартості та річного планованого прибутку на планований річний обсяг централізованого водопостачання та водовідведення, визначений річними планами згідно з пунктом 11 цього Порядку. До складу планованої виробничої собівартості включаються: прямі матеріальні витрати, пов'язані з використанням сировини, основних і допоміжних матеріалів, запасних частин, придбаних комплектувальних виробів, напівфабрикатів та інших матеріальних ресурсів, необхідних для забезпечення основного технологічного процесу, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат (відповідно до виду діяльності). Обсяг таких витрат визначається згідно з нормами використання відповідних ресурсів з урахуванням фактичних витрат за попередні періоди та цін на них у планованому періоді, за винятком вартості зворотних відходів; прямі витрати на оплату праці (заробітна плата та інші виплати працівникам, безпосередньо залученим до технологічного процесу централізованого водопостачання та водовідведення) відповідно до Закону України «Про оплату праці».

Отже, витрати, пов'язані з опломбуванням та підключенням до системи водопостачання, відносяться до витрат, необхідних для забезпечення основного технологічного процесу. Позивач не позбавлений права на стягнення збитків у випадку порушення зобов’язання іншою стороною.

Пункт 6.3.26 підлягає укладенню в редакції позивача з мотивів укладення п. 1.1 договору № 180.

Крім того, згідно п. 1.4, п.1.5 п. 1.6 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.02 р. № 37 «залповий скид у каналізацію - скид стічних вод з концентраціями забруднюючих речовин, що перевищують установлені місцевими Правилами приймання більш як у 20 разів». На підставі цих Правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів (далі - Інструкція) Водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту (далі - місцеві Правила приймання), у яких установлюються допустимі концентрації (далі - ДК) для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися Підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод Підприємств у міську каналізацію». Місцеві Правила приймання згідно з Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням Водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України. Місцеві Правила приймання є обов'язковими для всіх Підприємств, яким Водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради».

Відповідно до п. 6.1 Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації м. Бердянська, затверджених рішенням Виконавчого комітету Бердянської міської ради від 13.12.2012 р. № 561 додаткові обсяги стічних вод Підприємств (не враховані договором), що надходять до міської каналізації, потребують додаткових витрат матеріальних та енергетичних ресурсів на їх транспортування та очищення. Порядком місцевих Правил передбачена плата збору за понадлімітні обсяги скидів забруднюючих речовин у водойми у п'ятикратному розмірі. Підприємства сплачують КП «Бердянськводоканал» БМР за скид об'ємів стічних вод, що перевищують вказані в договорі, у п'ятикратному розмірі встановленого тарифу відповідно до умов договору».

Таким чином, обов'язок відповідача щодо плати за перевищення понад встановлених договором об'ємів стічних вод та залпових скидів забруднюючих речовин відповідає діючому законодавству.

Пункт 11.8 договору № 180 Пункт 11.11.6 договору № 180 слід укласти в редакції позивача.

Відповідно до п.1.9 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.02 р. № 37 кожне підприємство скидає стічні води в каналізаційну систему населеного пункту через окремий випуск з обов'язковим улаштуванням контрольних колодязів, розташованих за межами підприємства в місцях, що мають під'їзні дороги. Об'єднання випусків стічних вод від кількох підприємств дозволяється тільки після контрольного колодязя на випуску кожного Підприємства.

Згідно п. 1.3 Правил № 190 виробник обслуговує вуличні, квартальні та дворові мережі водопостачання та водовідведення, споруди і обладнання, а також технологічні прилади й пристрої на них, які перебувають у нього на балансі або на які є відповідний договір на обслуговування із споживачем.

Таким чином, п. 11.8 договору № 180 в редакції позивача відповідає діючому законодавству.

Статтею 6 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» визначено, що державна політика у сфері питної води та питного водопостачання будується на принципах державного управління і регулювання відносин у сфері питної води та питного водопостачання, додержання єдиних правил, норм і стандартів усіма суб'єктами відносин у сфері питної води та питного водопостачання.

Згідно ст. 19 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» укладення договору між підприємством водопостачання та споживачем на надання послуг з водопостачання є обов'язковим. Порядок надання споживачам послуг з питного водопостачання встановлюється центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Правила № 190 визначають порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України.

Відповідно до п.5.1 Правил № 190 облік відпущеної питної води та прийнятих стоків здійснюється виробником і споживачами засобами вимірювальної техніки, які занесені до Державного реєстру або пройшли державну метрологічну атестацію.

У разі відсутності у споживача засобів обліку на каналізаційних випусках, кількість стічних вод визначається за кількістю води, що надходить з мереж центрального водопостачання та з інших джерел (п.5.14 Правил № 190).

Пунктом 5.29 Правил № 190 передбачено, що у разі відсутності засобів обліку стічних вод їх облік здійснюється такими методами:

1)за допомогою засобів обліку на водозаборах;

2)за паспортною продуктивністю насосів на водозаборах;

3)за паспортним дебітом усіх свердловин та проектною потужністю поверхневого водозабору;

4)на підставі витрат води на технологічні потреби;

5)на підставі замірів кількості стічних вод, що надходять до мереж водовідведення.

Метод визначення кількості стічних вод встановлюється виробниками.

Якщо кількість стічних вод визначається одним із методів, зазначених у цьому пункті Правил, що зафіксовано договором або двостороннім актом між виробником та споживачем на обумовлений термін, то споживач протягом цього терміну може не надавати виробнику таких даних.

Вказана норма Правил містить вичерпний перелік способів визначення кількості стічних вод, який розширеному тлумаченню не підлягає.

Отже, метод визначення кількості стічних вод встановлюється тільки виробником.

В спірному випадку виробником, КП «Бердянськводоканал», запропоновано наступний метод визначення кількості стічних вод: «Кількість стічних вод, що надходять до каналізації, визначається за кількістю води, що надходить з комунального водопроводу або місцевих та власних джерел, згідно з показаннями водолічильників, а в разі відсутності останніх - за діючими нормами водоспоживання, або в порядку п. 11.14. цього договору». Пункт 11.14 договору № 180 в редакції позивач має наступний зміст: «У разі розрахунків за воду за пропускною здатністю труби вводу вважається, що кількість стічних вод дорівнює кількості води, визначеної у такому порядку: за пропускною здатністю труби вводу при швидкості руху в ній 2м/сек. та дією її повним перерізом протягом 24 годин на добу». Вказаний п. 11.14 відповідає п. 3.3. правил № 190, який передбачає визначення кількості води у випадку безоблікового водокористування.

Таким чином, суд приймає редакцію договору, яка запропонована саме виробником, виходячи з приписів п. 5.29 Правил № 190, норми яких на даний час не змінено.

З цих же підстав приймається редакція позивача по пунктах: 11.12, 11.13, 11.14 договору № 180.

Пункт 11.11.7 договору № 180 не підлягає укладенню, оскільки оплата виконавцю послуг з водовідведення у розмірі середньомісячної плати за такі послуги у випадку зменшення споживання Абонентом послуг з водопостачання на об'єкті, вказаному в п.5.2 Договору, внаслідок споживання Абонентом на цьому об'єкті води з інших джерел, ніж з мережі Виконавця, з якої надаються такі послуги, жодним нормативно-правовим не передбачена, п. 5.29 Правил № 190 не відповідає. При цьому суд враховує нерівномірне використання води відповідачем(враховуючи необхідність підпитки в зимовий час).

Пункт 11.15 підлягає укладенню в редакції позивача, з огляду на п. 6.1 Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації м. Бердянська, затверджених рішенням виконавчого комітету Бердянської міської ради від 13.12.2012 р. № 561, за яким додаткові обсяги стічних вод Підприємств (не враховані договором), що надходять до міської каналізації, потребують додаткових витрат матеріальних та енергетичних ресурсів на їх транспортування та очищення. Порядком місцевих Правил передбачена плата збору за понадлімітні обсяги скидів забруднюючих речовин у водойми у п'ятикратному розмірі.

Щодо додатків до договору № 180 пункт 12.1 договору № 180 підлягає викладенню в наступній редакції:

«.Невід'ємними частинами цього Договору є:

12.1.1. дислокація об'єктів;

12.1.2. схема розділу балансової належності водопровідних та каналізаційних мереж (зі схемою водопровідних та каналізаційних мереж);

12.1.3. характеристика засобів обліку води та стоків;

12.1.4. наказ про призначення уповноважених осіб, що мають право складати та підписувати акти;

12.1.5. генплан об'єкта в масштабі 1:500 з нанесенням каналізаційних мереж, контрольних колодязів та випусків до міської мережі каналізації (для підприємств, що скидають стічні води до міської каналізації);

12.1.6. паспорт водного господарства;

12.1.7. належним чином засвідчені ксерокопії правовстановлюючих документів підприємства та документів щодо права власності (користування) об'єктами, що вказані у дислокації;

12.1.8. розрахунок водоспоживання та водовідведення.».

Включення до п. 12.1 договору № 180 технічних умови централізованого водопостачання та водовідведення не є обов’язковим, оскільки об’єкти водопостачання відповідача є вже збудованими.

Згідно ч. ч. 1, 7 ст. 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» технічні умови - комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об'єкта будівництва, які повинні відповідати його розрахунковим параметрам, зокрема щодо водо-, тепло-, енерго- і газопостачання, каналізації, радіофікації, зовнішнього освітлення, відведення зливових вод, телефонізації, телекомунікації, диспетчеризації, пожежної та техногенної безпеки. Технічні умови є чинними до завершення будівництва об'єкта незалежно від зміни замовника.

Отже, технічні умови на приєднання до мережі централізованого комунального водопостачання та водовідведення видаються саме на приєднання до мереж. По технічним умовам складається проект та погоджується відповідним чином.

В нашому випадку ПАТ «Бердянське ПТМ» підключено до мережі централізованого водопостачання та водовідведення та має погоджений відповідним чином проект. Крім того, сторонами при підписанні протоколу узгодження розбіжностей від 22.04.2013 р. виключено з тексту договору п. 11.22, яким передбачалось необхідність подання технічних умов для абонента, якого вже приєднано до мережі централізованого водопостачання.

Необхідність надання паспорта водного господарства при укладенні договору передбачена п.6.2 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.02 р. № 37, але це не включає подання вже розробленого паспорту водного господарства.

Таким чином, позов підлягає частковому задоволенню.

Згідно ч. 2 ст. 187 ГК України, день набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішення суду не визначено інше. Іншого дня укладення спірних пунктів договору № 180 даним судовим рішенням не визначається.

Відповідно до п. 4.1 Постанови пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013 р. № 7 «Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України» у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог; при задоволенні позову в повному обсязі відшкодування витрат позивача, що пов'язані зі сплатою судового збору, покладається на відповідача; в разі відмови у позові повністю ці витрати покладаються на позивача. Такі правила розподілу судового збору застосовуються у спорах як майнового, так і немайнового характеру. Судовий збір у справах зі спорів, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, покладається на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття обґрунтованих пропозицій другої сторони. Якщо розбіжності між сторонами вирішено частково на користь однієї із сторін і частково на користь другої сторони, то витрати, пов'язані зі сплатою судового збору, розподіляються між обома сторонами з урахуванням кількості та змісту прийнятих господарським судом пропозицій кожної із сторін (зокрема, у залежності від кількості пунктів спірного договору, прийнятих судом у редакції позивача і відповідача). Якщо пропорції задоволення позовних вимог точно визначити неможливо (зокрема, при частковому задоволенні позову немайнового характеру), то судові витрати розподіляються між сторонами порівну.

В даному випадку пропорції задоволення позовних вимог точно визначити неможливо, оскільки частину пунктів договору сторони врегулювали добровільно, частину пунктів спірного договору укладено в редакції позивача, частину в редакції відповідача, і іншу частину в змішаній редакції сторін, в частині укладення пунктів договору відмовлено, суд розподіляє судовий збір між сторонами порівну.

З урахуванням викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Припинити провадження по справі № 908/563/13-г в частині укладення: п. 1.2, п. 4.2, п. 4.4, п. 6.1.3, п. 6.1.5, 6.1.7, п. 6.2.4, п. 6.2.8, п. 6.2.9, п. 6.2.10, п. 6.3.4, п.6.3.6, п. 6.3.9, п. 6.3.11, п. 6.3.14, п. 6.3.18, п. 6.3.22, п. 6.3.25, п. 6.3.27, п. 6.3.30, п.7.3, п.7.4, п.7.5, п.7.7, п.7.9, п.7.10, п.7.11, п. 11.3, п. 11.5, п. 11.6, п. 11.7, п. 11.22 договору № 180 про надання послуг з водопостачання та водовідведення від 02.01.13 р.

Укласти:

Пункт 1.1 договору № 180 про надання послуг з водопостачання та водовідведення від 02.01.13 р. в наступній редакції: «Виконавець бере на себе зобов'язання надавати Абоненту безперебійні послуги з водопостачання питної води в об'ємі встановленого ліміту, а також приймати від нього стічні води в об'ємі встановленого ліміту та в межах встановлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах (далі - Послуги), а Абонент бере на себе зобов'язання своєчасно і в повному обсязі оплачувати надані йому Послуги, виконувати всі приписи Виконавця у межах діючого законодавства, направлені на поліпшення якості та достовірності обліку наданих послуг, належно експлуатувати водопровідні та каналізаційні мережі, пристрої та прилади на них, які перебувають у нього на балансі, а також виконувати інші умови цього договору та нормативних актів стосовно водопостачання та водовідведення».

Пункт 6.1.1 договору № 180 про надання послуг з водопостачання та водовідведення від 02.01.13 р. в редакції позивача: «Забезпечувати Абонента змішаним водопостачанням. Постачати питну воду згідно державним санітарним нормам та правилам «Гігієнічні вимоги до питної води, призначеної для споживання людиною» (ДсанПіН 2.2.4-171-10) або інших передбачених діючим законодавством України дозвільних документів на відхилення від стандарту».

Пункт 6.2.11 договору № 180 про надання послуг з водопостачання та водовідведення від 02.01.13 р. в редакції позивача: «Здійснювати нарахування та пред'являти Абоненту рахунки в установленому порядку за скид стічних вод у межах відведених нормативів, а також за перевищення понад встановлених Договором об'ємів стічних вод та концентрацій забруднюючих речовин».

Пункт 6.3.8 договору № 180 про надання послуг з водопостачання та водовідведення від 02.01.13 р. в редакції відповідача: «Мати лічильник води, встановлений згідно узгодженого проекту».

Пункт 6.3.26 договору № 180 про надання послуг з водопостачання та водовідведення від 02.01.13 р. в редакції позивача: «Своєчасно оплачувати рахунки, виставлені Виконавцем в установленому порядку за скид стічних вод у межах відведених нормативів. Своєчасно оплачувати рахунки, виставлені Виконавцем в установленому порядку за перевищення понад встановлених Договором об'ємів стічних вод та концентрацій забруднюючих речовин, а також за залпові скиди забруднюючих речовин».

Пункт 11.8 договору № 180 про надання послуг з водопостачання та водовідведення від 02.01.13 р. в редакції позивача: «Надання послуги централізованого водовідведення здійснюється Виконавцем шляхом прийому від Абонента стічних вод по його каналізаційних мережах в каналізаційні мережі Виконавця через окремі випуски, з обов'язковим улаштуванням контрольних колодязів за межами свого підприємства. Контрольні колодці будуються, обладнуються та експлуатуються Абонентом, повинні бути промарковані, пронумеровані, доступні для огляду та відбору проб, вільні від завалів та сміття. Межа розподілу каналізаційних мереж визначається у схемі розподілу балансової належності водопровідних та каналізаційних мереж, яка є додатком до Договору».

Пункт 11.11.6 договору № 180 про надання послуг з водопостачання та водовідведення від 02.01.13 р. в редакції позивача: «Кількість стічних вод, що надходять до каналізації, визначається за кількістю води, що надходить з комунального водопроводу або місцевих та власних джерел, згідно з показаннями водолічильників, а в разі відсутності останніх - за діючими нормами водоспоживання, або в порядку п. 11.14. цього договору».

Пункт 11.12 договору № 180 про надання послуг з водопостачання та водовідведення від 02.01.13 р. в редакції позивача: «На підставі витрати води на технологічні потреби (кількість стічних вод, відведених Абонентом, приймається рівним кількості витраченої води - для населення та соцкульпобуту -100%. Для підприємств згідно розрахунків з урахуванням встановлених водолічильників на беззворотнім водокористуванні)».

Пункт 11.13 договору № 180 про надання послуг з водопостачання та водовідведення від 02.01.13 р. в редакції позивача: «Кількість стічних вод Абонента становить 100% води в куб.м., що потрапила до Абонента через мережі водопостачання. В разі заперечень по відсотковому співвідношенні кількості води та стоків зі сторони Абонента, за останнім залишається право звернутися до суду за захистом своїх законних прав та інтересів».

Пункт 11.14 договору № 180 про надання послуг з водопостачання та водовідведення від 02.01.13 р. в редакції позивача: «У разі розрахунків за воду за пропускною здатністю труби вводу вважається, що кількість стічних вод дорівнює кількості води, визначеної у такому порядку: за пропускною здатністю труби вводу при швидкості руху в ній 2м/сек. та дією її повним перерізом протягом 24 годин на добу».

Пункт 11.15 договору № 180 про надання послуг з водопостачання та водовідведення від 02.01.13 р. в редакції позивача: «Розмір та порядок оплати за скид додаткових об'ємів стічних вод та стічних вод з перевищенням нормативів показників якості стічних вод визначається «Правилами приймання стічних вод підприємств у систему каналізації м.Бердянська», затвердженими рішенням виконавчого комітету Бердянської міської ради від 13.12.2011 р. № 561 «Про затвердження Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації м. Бердянська, Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України» (затв. Наказом Держбуду України №37 від 19.02.2002 р.) та Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів» (затв. Наказом Держбуду України № 37 від 19.02.2002 р.)».

Пункт 12.1 договору № 180 про надання послуг з водопостачання та водовідведення від 02.01.13 р. в наступній редакції:

«Невід'ємними частинами цього Договору є:

12.1.1. дислокація об'єктів;

12.1.2. схема розділу балансової належності водопровідних та каналізаційних мереж (зі схемою водопровідних та каналізаційних мереж);

12.1.3. характеристика засобів обліку води та стоків;

12.1.4. наказ про призначення уповноважених осіб, що мають право складати та підписувати акти;

12.1.5. генплан об'єкта в масштабі 1:500 з нанесенням каналізаційних мереж, контрольних колодязів та випусків до міської мережі каналізації (для підприємств, що скидають стічні води до міської каналізації);

12.1.6. паспорт водного господарства;

12.1.7. належним чином засвідчені ксерокопії правовстановлюючих документів підприємства та документів щодо права власності (користування) об'єктами, що вказані у дислокації;

12.1.8. розрахунок водоспоживання та водовідведення.».

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Бердянське підприємство теплових мереж» (71112, Запорізька обл., м. Бердянськ, вул. Мазіна, 65/97, ідентифікаційний код юридичної особи: 05541120) на користь Комунального підприємства «Бердянськводоканал» Бердянської міської ради (71112, Запорізька обл., м. Бердянськ, пр. Пролетарський, 97, ідентифікаційний код юридичної особи: 37622628) 573 (п’ятсот сімдесят три) грн. 50 коп. судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя А.О. Науменко