Постанова № 31554616, 27.12.2012, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.12.2012
Номер справи
1170/2а-3283/12
Номер документу
31554616
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 грудня 2012 року Справа № 1170/2а-3283/12

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А., розглянувши у порядку письмового провадження у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді до приватного вищого навчального закладу "Кіровоградський інститут регіонального управління та економіки" про стягнення коштів, -

В С Т А Н О В И В:

Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді (надалі - УПФУ в м. Кіровограді) звернулося до суду з позовом до приватного вищого навчального закладу "Кіровоградський інститут регіонального управління та економіки" (надалі - ПВНЗ "КІРУЕ") про стягнення 4 186,61 грн.

Позов мотивовано тим, що УПФУ в м. Кіровограді на підставі ст.24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", постанови Кабінету Міністрів України №372 від 24.03.04 відповідачу визначено до сплати різницю між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, за квітень-серпень 2012 року у розмірі 4 186,61 грн. Оскільки у встановлені строки кошти, визначені у відповідних повідомленнях, вручених відповідачу, останнім не сплачені, позивач просить суд стягнути їх на свою користь.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, та надані у справу матеріали і документи.

Представник відповідача у письмових запереченнях та у судовому засіданні проти позову заперечив, зазначивши, що працюючі науковці інституту, чисельність яких за останні роки значно скоротилась, не в змозі за рахунок своїх коштів забезпечити обов'язкове відрахування до Пенсійного фонду та виплату наукових пенсій вказаним у позові особам. Стверджуючи, крім того, про помилки, допущені позивачем при обрахуванні наукового стажу деяким особам, яким призначена наукова пенсія, нарахуванні наукового стажу працівникам, які працювали на посадах, що не відповідають групі спеціальностей галузі науки, в якій таким особам присвоєно наукову ступінь, просив суд у позові відмовити.

У судове засідання 27.12.12 представниками сторін не прибули, подавши заяви про розгляд справи за їх відсутності, у письмовому провадженні.

Частиною 4 статті 122 КАС України передбачено, що особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши справу у письмовому провадженні за наявними у ній матеріалами, суд встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.

Приватний вищий навчальний заклад "Кіровоградський інститут регіонального управління та економіки" зареєстрований як юридична особа 16.07.93 виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради (а.с. 6зв.), є недержавним вищим навчальним закладом та надає освітні послуги на підставі ліцензії Міністерства освіти і науки України. Відповідно до сертифікату про акредитацію Серія СІ-ІІІ №127689, виданого ДАК Міністерства освіти та науки України, відповідача з 09.07.02 по 01.07.07 визнано акредитованим за статусом вищого закладу освіти ІІІ рівня (а.с. 48) Також, ПВНЗ "КІРУЕ" взятий на облік в УПФУ в м. Кіровограді, як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Встановлено, що у період, протягом якого ПВНЗ "КІРУЕ" мав ІІІ рівень акредитації, у трудових відносинах з ним перебували науково-педагогічні працівники ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, які займали посади, перебування на яких зараховано їм до наукового стажу при призначенні пенсії. Вказані особи перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду, отримуючи пенсію відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність". (а.с. 8- 91, 159 -166).

Згідно з абзацом 2 пункту 13 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (у редакції, яка діяла до 01.10.11) у разі, якщо особа має право на отримання пенсії, відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначеного Закону, то розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів, спрямованих із джерел, визначених Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність".

Порядок пенсійного забезпечення наукових працівників урегульований статтею 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність".

Відповідно до частини 1 статті 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.

Згідно з частиною 3 статті 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до статті 23 цього Закону та частини другої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (внески).

Відповідно до частини 9 статті 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:

- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;

- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;

- для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

Частиною 33 статті 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" передбачено, що дія цієї статті поширюється на наукових (науково-педагогічних) працівників наукових установ та організацій недержавної форми власності, які пройшли державну атестацію згідно із цим Законом, недержавних вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації, що діють відповідно до Закону України "Про вищу освіту", міжнародних наукових організацій, відкритих на території України відповідно до міжнародних договорів, установчі документи яких затверджено Кабінетом Міністрів України, а також на наукових (науково-педагогічних) працівників наукових установ і вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації, що належали партійним та громадським організаціям колишніх Української РСР, інших республік СРСР та СРСР.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.04 №372 затверджено Порядок фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи. (надалі - Порядок №372).

Відповідно до пункту 3 Порядку №372 фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III - IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації.

Пунктом 5 Порядку №372 передбачено, що розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається. Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.

Згідно з пунктом 6 Порядку №372 у разі зміни розміру пенсії або виникнення обставин, які впливають на фінансування різниці у розмірі пенсії (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це відповідні підприємства, установи, організації та заклади у місячний строк з дня виникнення таких обставин.

У разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством (пункт 8 Порядку №372).

Пунктом 9 Порядку №372 передбачено, що різниця у розмірі пенсій наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації фінансується за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів згідно з пунктами 3 - 8 цього Порядку.

Встановлено, що органами Пенсійного фонду визначено розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної громадянам ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленої відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за квітень 2012 року - у сумі 766, 33 грн., за травень 2012 року - 867, 03 грн., за червень 2012 року - 867, 03 грн., за липень 2012 року - 840, 50 грн., за серпень 2012 року - 845, 72 грн., усього - 4186, 61 грн. Відповідні повідомлення, складені згідно з додатком до Порядку №372, позивачем направлено та вручено відповідачу (а.с. 92 - 116).

Між тим, відповідач, отримавши вказані повідомлення, не перерахував до УПФУ в м. Кіровограді відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної зазначеним особам, як того вимагає абз. 3 ч. 9 ст. 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", п.9 Порядку №372.

Викладені у запереченнях на позов доводи відповідача щодо помилкового визначення у повідомленнях органів Пенсійного фонду стажу наукової роботи науково-педагогічним працівникам спростовані дослідженням копій матеріалів пенсійних справ, наданих позивачем. (а.с. 8- 91, 159 -166). Окрім того, вказані доводи відповідача не звільняють його від обов'язку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, з огляду на те, що ним у встановленому порядку не оскаржувалися відповідні повідомлення про суми витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії, у яких визначено цей стаж.

Зважаючи на викладене, враховуючи встановлені судом обставини справи, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача боргу у вигляді різниці між сумою пенсії, призначеної за Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, у розмірі 4186,61 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Судові витрати сторонами у справі не понесені.

Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 136, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді задовольнити.

Стягнути з приватного вищого навчального закладу "Кіровоградський інститут регіонального управління та економіки" (ідентифікаційний код 13765106) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді суму боргу у вигляді різниці між сумою пенсії, призначеної за Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, у розмірі 4 186,61 грн. (чотири тисячі сто вісімдесят шість гривень 61 копійка).

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш