ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
19 листопада 2012 року 17:41 № 2а-5105/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Винокурова К.С. при секретарі судового засідання Луцишині Ю.М., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
За позовом Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва
до ОСОБА_1третя особа Державна податкова інспекція у Деснянському районі м. Києва ДПСпро стягнення заборгованості у розмірі 2 710,40 грн.
Суддя Винокуров К.С.
Секретар судового засідання Луцишин Ю.М.
Представники сторін:
від позивача: Срібний І. О. за дов. №26469/06-1 від 25.10.2012р.
відповідач: ОСОБА_1
від третьої особи: не з'явився
19.11.2012 р. у судовому засіданні відповідно до п. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України оголошено вступну та резолютивну частину постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва (далі - УПФУ в Деснянському районі м.Києва, позивач) звернувся до суду з позовом про стягнення з суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, відповідач) на користь Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва заборгованість зі сплати страхових внесків за загальнообов'язкове пенсійне державне страхування в сумі 2710,40 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 квітня 2012 року відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-5105/12/2670 та призначено судове засідання.
Ухвалою суду від 19.06.2012 р. судом було залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Державну податкову інспекцію у Деснянському районі м.Києва Державної податкової служби.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за відповідачем обліковується заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове пенсійне державне страхування у розмірі 2 710,40 грн., яка виникла внаслідок не нарахування страхових внесків на заробітну плату двох найманих працівників.
Відповідач проти позову заперечував, просив відмовити у повному обсязі, мотивуючи свою позицію тим, що у період, зазначений в акті перевірки, працю найманих працівників не використовувала та будь-якої заробітної платні їм не виплачувала, що виключає можливість стягення з неї заборгованості зі сплати страхових внесків.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем обставини, адміністративний суд, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідач, ОСОБА_1 14.02.2003 р. зареєстрована в Деснянській районній у м.Києві державній адміністрації, свідоцтво № 22638, місцезнаходження - АДРЕСА_2.
21.02.2003 р. відповідача взято на облік в Управлінні Пенсійного фонду України в Деснянському районі м.Києва за реєстраційним номером 01/11-17165. Протягом періоду, що перевірявся, платник перебував на спрощеній системі оподаткування, платник внесків (ЄСВ) з 01.01.2011 р.
УПФУ в Деснянському районі м. Києва виявлено факт несплати страхувальником - ОСОБА_1 страхових внесків у сумі 2 710,40 грн.
19.12.2011 на адресу Відповідача винесена вимога № Ф-96 про сплату боргу у сумі 2 710,40 грн
Оскільки в добровільному порядку зазначена сума заборгованості (недоїмки) Відповідачем не сплачена, УПФУ в Деснянському районі м. Києва просить стягнути зазначену суму в судому порядку.
Окружний адміністративний суд міста Києва погоджується з позовними вимогами УПФУ в Деснянському районі м. Києва та вважає їх обґрунтованими, виходячи з наступних мотивів.
На підставі направлення від 19.12.2011 р. № 1809 та відповідно до плану проведення перевірок платників єдиного внеску відносно ОСОБА_1 працівниками УПФУ в Деснянському районі м.Києва була проведена планова перевірка щодо правильності нарахування обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, а також достовірності відомостей поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 01.01.2006 р. до 30.11.2011 р.
На підставі перевірки було прийнято Акт від 19.12.2011 р. № 1462, яким встановлено наступне.
Протягом періоду, що перевірявся, у платника станом на 01.01.2006 року загальна чисельність працівників становила нуль осіб, а станом на 30.11.2011 року - становила дві особи.
У період за вересень-листопад 2010 р. у підприємця ОСОБА_1 працювали два неоформлені наймані працівники - ОСОБА_4 та ОСОБА_5, що підтверджується даними Державної податкової інспекції у Деснянському районі м. Києва від 08.04.2011р. за №2249/10/17-550, поясненнями ОСОБА_4 від 29.01.2011р. та ОСОБА_5 від 04.02.2011р., та підприємця ОСОБА_1 від 04.02.2011р., які були надані Головному відділу податкової міліції ДПІ у Деснянському районі.
Перевіркою виявлено, що їм не нараховувались та не утримувались страхові внески з вересня по листопад 2010p.: ОСОБА_4 33,2% у сумі 1328,00 грн. (вересень-664,00 грн., жовтень-464,00 грн., листопад-199,20 грн.), 2% -80,00 грн. (вересень-40,00 грн., жовтень -28,00 грн., листопад-12,00 грн.),
ОСОБА_5 33,2% - 1228,40 грн. ( вересень 431,60 грн., жовтень- 498,00 грн., листопад-298,80 грн.), 2% -74,00 грн. (вересень 26,00 грн., жовтень-30,00 грн., листопад-18,00 грн.).
Таким чином, при перевірці правильності нарахування та сплати страхових внесків відповідачем були порушенні норми законодавства: пп.2 п.2 ст.17, пп.6 п.2 ст.17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-ІV, в результаті чого донараховано відповідачці за вересень-листопад 2010 року найманим працівникам ОСОБА_4 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) у сумі 4000,00 грн., страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 1408,00 грн. (33,2%-1328,00 грн., 2,0%-80,00 грн.), ОСОБА_5 (ідентифікаційний код НОМЕР_2) у сумі 3700,00 грн., страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 1302,40 грн. (33,2%-1228,40 грн., 2,0% - 74,00 грн.).
Перевіркою достовірності формування та подання відомостей про застраховану особу встановлено: неподання відомостей про нарахування заробітної плати на 2-х застрахованих осіб, чим порушено п.2.1 Постанови правління Пенсійного фонду України від 05.11.2009 № 26-1 "Про порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органами Пенсійного фонду України", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 24.11.2009 р. за №1136/17152.
Також на адресу ОСОБА_1 була направлена вимога про сплату боргу № Ф-96 від 19.12.2011 р. на суму 2710,40 грн., яка повернулась на адресу адресата у зв'язку із поштовою відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Дана вимога не оскаржувалась відповідачем у адміністративному та судовому порядку.
На підтвердження своєї позиції, Відповідач у судовому засіданні зазначила, що не використовувала працю найманих осіб, трудового договору з гр.ОСОБА_5 та ОСОБА_4 не укладала, заробітню плату не виплачувала, а, отже, нарахування стягнення органами Пенсійного фонду України є протиправними.
Проте в матеріалах справи наявні письмові пояснення, які Відповідач власноруч надала ст. о/у ГВПМ ДПІ у Деснянському районі м. Києва ст. лейтенанту податкової міліції ОСОБА_7, і в яких Відповідач визнає, що в неї дійсно працювали два неоформлені наймані працівники - ОСОБА_4 та ОСОБА_5, яким вона виплачувала заробітну платню. Проте в подальшому під час судового розгляду справи Відповідач відмовилась від зазначених показань.
Також в матеріалах справи наявні копії пояснень ОСОБА_5 та ОСОБА_4, які були надані ГВПМ ДПІ у Деснянському районі м.Києва, що підтверджують наявність трудових зносин з відповідачкою на момент перевіряємого періоду.
Для перевірки достовірності даних викладених в зазначених письмових поясненнях в судове засідання були викликані в якості свідків - ОСОБА_5 та ОСОБА_4
Зокрема, ОСОБА_4 (дівоча фамілія - ОСОБА_4) підтвердила раніше надані пояснення та зазначила, що працювала в ОСОБА_1 в період з вересня 2010 року до грудня 2010 р. та отримувала заробітну плату готівкою (приблизна сума) у розмірі 2 тис.грн. за вересень, 1 400 грн. за жовтень, 600 грн. за листопад від ОСОБА_1
ОСОБА_5 також підтвердила раніше надані пояснення та повідомила, що працювала у ОСОБА_1 вчителем дошкільної підготовки дітей протягом вересня-листопада 2011 р. та отримувала заробітну плату готівкою в розмірі 1300 грн. за вересень, 1500 грн. за жовтень, 90 грн. за листопад.
Також, судом були допитані свідки з боку Відповідача - ОСОБА_9 та ОСОБА_10, які на думку Відповідача мали б підтвердити, що Відповідач надавала послуги з навчання власноруч без запрошення будь-яких найманих працівників.
Зокрема, ОСОБА_11 повідомила, що відводила свою дочку на навчальні заняття в СШ № 255 за адресою: м.Київ, вул. Вербицького, 26-В протягом періоду починаючи з літа до грудня 2010 р., які проводились ОСОБА_1 Інших викладачів ОСОБА_9 не бачила та не знає.
ОСОБА_10 повідомила суду, що водила в СШ № 255 за адресою: м.Київ, вул. Вербицького, 26-В свого внука на навчальні заняття, проте не до ОСОБА_1, але бачила її та знає її як викладача.
Проте на питання суду, чи були зазначені свідки присутні саме на заняттях і чи бачили хто безпосередньо проводив такі заняття, свідки зазначили, що безпосередньо на всіх заняттях, які відвідували їх діти, онуки вони не були присутні і зазначити, хто конкретно проводив заняття не змогли. Таким чином, на думку суду, показання цих свідків не спростовують показання ОСОБА_4 та ОСОБА_5
Також відповідачка просила залучити до матеріалів справи нотаріально завірені пояснення ОСОБА_12 в яких повідомлено, що остання водила на навчальні заняття в СШ № 255 за адресою: м.Київ, вул. Вербицького, 26-В сина - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 з 06.09.2010 р. по 29.12.2010р., які проводила ОСОБА_1 особисто. Ніхто інший занять не проводив, а осіб ОСОБА_5 та ОСОБА_4 не бачила та не знає.
Таким чином, на думку суду, письмові матеріали справи та показання свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 підтверджують факти виплати заробітної плати зазначеним особам, як найманим працівникам, без сплати відповідних внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тобто підтверджують ті факти, які були викладені в акті перевірки.
При цьому відповідно до абз. 1 ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР (далі -Закон № 400/97-ВР) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Абзацом 1 статті 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі -Закон № 1058-ІV) встановлено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у
Відповідно до ч. 1 статті 19 Закону № 1058-ІV для роботодавця страхові внески до солідарної системи нараховуються на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Згідно зі ст. 5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19.12.2003, розробленої відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Інструкція), обчислення страхових внесків зазначеною категорією платників здійснюється щомісячно за ставками, визначеними пунктами 4.1, 4.2, 4.5 цієї Інструкції.
Відповідно до п. 4.1 ст. 4 Інструкції розміри страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" за ставкою 33,2 відсотки суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці".
Частиною 6 статті 19 Закону № 1058-ІV передбачено, що страхові внески нараховуються незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.
Відповідно до ч. 6 ст. 20 Закону № 1058-ІV страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Таким чином, виходячи з вищенаведеного, слід зробити висновок, що Позивачем було правомірно нараховано Відповідачу заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 2710 грн.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 69-71, 94, 159-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_3) на користь Управління пенсійного фонду України в Деснянському районі м.Києва (02225, м.Київ, вул.Каштанова, 6) заборгованість зі сплати страхових внесків за загальнообов'язкове пенсійне державне страхування в сумі 2710,40 грн. (дві тисячі сімсот десять грн. 40 коп.) на р/р № 37191052002623, № 37193083002623, № 37192073002623, МФО 820019, код ЄДРПОУ 26063541.
Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.С. Винокуров
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі - 6.02.2013р.