копія:
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 травня 2013 р. справа № 818/2016/13-a
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Сумська фірма "Усе для дому" до державної податкової інспекції у м.Сумах про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення, акту,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Сумська фірма "Усе для дому" (далі по тексту - позивач, ТОВ "Сумська фірма "Усе для дому") звернулося до суду з адміністративним позовом до державної податкової інспекції у м.Сумах про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення від 12.12.2012року №0008011502/64092, а також акту перевірки від 16.11.2012року №3734/152/01555007. Свої вимоги мотивує тим, що оскаржуваним актом перевірки встановлено порушення товариством граничного строку сплати суми грошового зобов"язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, у зв"язку з чим ТОВ "Сумська фірма "Усе для дому" зобов"язано сплатити штраф у розмірі 10% в сумі 900 грн. На думку позивача, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Зміни до договору оренди земельної ділянки, яка надана в користування суб’єкту господарювання, здійснюється за взаємною згодою сторін, але станом на 01.03.2013р. в договори оренди земельних ділянок ніяких змін та доповнень не вносилось. Також позивач зазначив, що податкове повідомлення-рішення №0006871502 від 27.07.2011р., яким податковою інспекцією визначено суму грошового зобов"язання з орендної плати за земельні ділянки, оскаржується у Вищому адміністративному суді України, що звільняє його від обов’язку сплати податкового зобов’язання з орендної плати за земельні ділянки.
Відповідач - державна податкова інспекція у м. Сумах, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що з 01.01.2011 року будь-які питання щодо оподаткування регулюються Податковим кодексом України і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до Податкового кодексу України. Пунктом 288.5 статті 288 Кодексу визначено, що мінімальний річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності для всіх категорій земель, крім сільськогосподарського призначення, не може бути меншим трикратного розміру земельного податку. Тому штрафна санкція, яка визначена товариству за порушення граничних строків сплати податкового зобов"язання з орендної плати за земельні ділянки, застосована до позивача у відповідності до вимог чинного законодавства (а.с.40-43).
В судове засідання представник позивача не з"явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.56).
В судове засідання представник відповідача не з"явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.57). В письмовій заяві, що надійшла до суду, справу просить розглядати без його участі, проти позову заперечує (а.с.58).
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які приймають участь у справі, фіксування судового засідання по справі за допомогою звукозаписувального пристрою згідно ст.ст. 12, 41 КАС України не здійснюється.
Отже, суд вважає можливим провести розгляд справи без участі представників сторін, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для розгляду справи по суті.
Суд, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що податковим органом проведена документальна невиїзна перевірка ТОВ «Сумська фірма «Усе для дому» з питань дотримання вимог податкового законодавства за січень-травень 2011 року, в ході якої встановлено, що суб’єкт господарювання у податковій декларації орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності на 2011 рік (від 27.01.2011р. № 2555) узгодив податкове зобов’язання з орендної плати за землю в розмірі 1,0% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що призвело до заниження податкового зобов’язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за зазначений період на 102129,89 грн.
За результатами перевірки складений акт від 19.07.2011р. № 5514/152/01555007 та прийнято податкове повідомлення-рішення №0006871502/59805 від 27.07.2011р., яким товариству «Сумська фірма «Усе для дому» збільшено суму грошового зобов’язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності в сумі 102130,89грн., в т.ч. 102129,89 грн. - основного платежу, 1 грн. - штрафних санкцій (а.с.45).
Не погодившись із вказаним податковим повідомленням-рішенням, ТОВ «Сумська фірма «Усе для дому» оскаржило його в судовому порядку.
Постановою Сумського окружному адміністративному суду від 15.03.2012р., яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.07.2012р., відмовлено в задоволенні адміністративного позову про скасування податкового повідомлення-рішення ДПІ в м.Суми від 27.07.2011р. №0006871502/0/59805 (а.с.46-48).
Згідно п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов’язання контролюючим органом, платник податків зобов’язаний сплатити нараховану суму грошового зобов’язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення (при проведенні адміністративного або судового оскарження - протягом 10 календарних днів, наступних за днем узгодження).
Таким чином, грошове зобов’язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності в сумі 102130,89грн., визначене податковим повідомлення-рішенням ДПІ в м.Суми від 27.07.2011р. №0006871502/0/59805, набуло статусу узгодженого і проведено в особовому рахунку платника ТОВ «Сумська фірма «Усе для дому» 16.10.2012р., але залишилося не сплаченим.
Враховуючи те, що станом на 30.10.2012р. (дата сплати орендної плати за землю платіжним дорученням від 30.10.2012р.) у товариства «Сумська фірма «Усе для дому» обліковувалася заборгованість зі сплати орендної плати за землю в сумі 100903,71 грн. (з урахуванням переплати в розмірі 1226,18грн.) перераховані кошти в сумі 9000грн. у відповідності до п.87.9 ст.87 Податкового Кодексу України, зарахувалися в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
З матеріалів справи вбачається, що державною податковою інспекцією у м. Сумах проведено документальну невиїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового законодавства за період січень-травень 2011року.
За результатом вказаної перевірки складений акт від 16.11.2012 року №3734/152/01555007, яким встановлено, що ТОВ "Сумська фірма "Усе для дому" несвоєчасно сплатило визначене податковим органом грошове зобов"язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень-травень 2011року, а саме: граничний строк сплати грошового зобов"язання - 16.10.2012року, дата сплати грошового зобов"язання - 30.10.2012року, кількість днів затримки сплати суми грошового зобов"язання - 14 (а.с.9-10).
На підставі вказаного акту перевірки ДПІ у м. Сумах прийнято податкове повідомлення - рішення 12.12.2012р. №0008011502/64092, яким за затримку на 14 календарних днів сплати суми грошового зобов"язання, товариству з обмеженою відповідальністю «Сумська фірма «Усе для дому» визначено зобов"язання сплатити штраф в сумі 900грн. (а.с.7).
Не погодившись з вказаним податковим повідомленням-рішенням, ТОВ «Сумська фірма «Усе для дому» оскаржило його, звернувшись до державної податкової служби у Сумській області зі скаргою.
Рішеннями ДПС у Сумській області від 18.01.2013р. №414/10/10-105-01, від 25.02.2013р. № 104824700/7/10-2215 податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Сумах від 12.12.2012р. № 008011502/64092 про накладення штрафу за затримку сплати грошового зобов’язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності в сумі 900 грн. залишено без змін.
На думку суду, оскаржуване податкове повідомлення-рішення відповідає вимогам чинного податкового законодавства, з огляду на наступне.
Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Порядок справляння плати за землю з 01 січня 2011 року визначається Податковим кодексом України.
Так, пп.9.1.10 п.9.1 ст.9 Податкового кодексу України встановлено, що плата за землю належить до загальнодержавних податків.
Відповідно до пп. 14.1.72, 14.1.73, 14.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Земельний податок це обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів. Землекористувачами є юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
У відповідності до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених Податковим кодексом.
Враховуючи те, що плата за землю є загальнодержавним податком та обов’язковим до сплати, умови та підстави для зменшення розміру податку повинні бути визначені на законодавчому рівні, а саме в Податковому кодексі України.
Згідно ст.271 Податкового кодексу України базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII цього кодексу, а у разі, якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.
Відповідно до вимог п.288.1, п. 288. 2 та п.288.4 ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, у якому встановлюється розмір та умови внесення орендної плати. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, а об"єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Згідно пп.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Аналогічні норми містила в собі до 01.01.2011 р. частина 4 статті 21 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 р., із змінами, внесеними згідно із Законом України від 03.06.2008 р.
Пунктом 274.1 статті 274 Податкового кодексу України визначено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.
Отже, з 01.01.2011року мінімальний розмір річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній та комунальній власності та грошову оцінку яких встановлено, становить 3% від їх грошової оцінки.
В той же час, судом встановлено, що товариством «Сумська фірма «Усе для дому» порушено вимоги пп.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України щодо визначення мінімального річного розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності для всіх категорій земель, крім сільськогосподарського призначення, на рівні трикратного розміру відповідного земельного податку (відносно земельної ділянки по вул. Харківська, 123 та вул. 9-го Травня в м. Сумах).
Заниження розміру орендної плати призвело до заниження податкового зобов’язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за січень-травень 2011року на 102129 грн. 89 коп.
За приписами п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов’язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності протягом строків, визначених Податковим кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, - у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу;
- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, - у розмірі 20% погашеної суми податкового боргу.
Враховуючи викладене, у відповідності до вимог чинного законодавства до позивача застосована штрафна санкція за порушення граничних строків сплати податкового зобов’язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень-травень 2011року.
Посилання позивача на розмір орендної плати, визначеної у договорі оренди земельної ділянки є безпідставним, так як Податковим кодексом України орендна плата віднесена до загальнодержавного земельного податку і встановлена в розмірі не менше трикратного розміру земельного податку. Тому позивач з 01.01.2011року повинен сплачувати орендну плату, річна сума платежу по якій не може бути меншою трикратного розміру земельного податку.
Твердження ТОВ «Сумська фірма «Усе для дому» про те, що ухвала Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.07.2012р. оскаржується у Вищому адміністративному суді України (ухвала К/9991/51082/12 від 15.08.2012р.), що звільняє його від обов’язку сплати податкового зобов’язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності в сумі 102130,89 грн., визначеного податковим органом податковим повідомленням-рішенням ДПІ в м.Суми від 27.07.2011р. № 0006871502/0/59805, є необґрунтованим, так як у відповідності до ч.1 ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвала, яка набрала законної сили є обов’язковою для всіх осіб, які беруть участь у справі, і підлягає виконанню на всій території України.
Таким чином, необхідно відмовити в задоволенні адміністративного позову "Сумська фірма "Усе для дому" до державної податкової інспекції у місті Сумах про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення від 12.12.2012року №0008011502/64092, а також акту перевірки від 16.11.2012року №3734/152/01555007.
Що стосується позовної вимоги про визнання нечинним та скасування акту перевірки №3734/152/01555007 від 16.11.2012року, суд вважає за необхідне провадження у справі в цій частині вимог закрити з наступних підстав.
Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно п.1 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Позовна вимога про визнання нечинним та скасування акту перевірки не може розглядатися в порядку адміністративного судочинства, так як акт перевірки не є рішенням суб"єкта владних повноважень, а також не є нормативно-правовим актом чи актом індивідуальної дії. Зазначений документ висвітлює лише результат перевірки, містить докази, що підтверджують встановлені факти порушення вимог податкового законодавства, і не є актом суб"єкта владних повноважень (нормативно - правовим чи індивідуальної дії), у якому міститься певне рішення з приводу якогось питання, виконання якого може призвести до яких-небудь наслідків, а тому, у відповідності до положень п.1 ч.2 ст.17 КАС України не підлягає оскарженню.
На підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення–рішення, яке і оскаржується позивачем.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Сумська фірма "Усе для дому" до державної податкової інспекції у м. Сумах про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Сумах від 12.12.2012року №0008011502/64092 – відмовити.
Провадження у справі в частині позовної вимоги про визнання нечинним та скасування акту перевірки від 16.11.2012року №3734/152/01555007- закрити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.О. Бондар
З оригіналом згідно
Суддя С.О. Бондар