Постанова № 31509024, 29.05.2013, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.05.2013
Номер справи
2а-3357/10/0970
Номер документу
31509024
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2013 року Справа № 35545/10

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Багрія В.М.,

суддів Качмара В.Я., Старунського Д.М.,

з участю секретаря судового засідання Грущенко І.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної інспекції України з контролю за цінами в Івано-Франківській області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.10.2010 року у справі за позовом Державної інспекції України з контролю за цінами в Івано-Франківській області до Галицької районної державної лікарні ветеринарної медицини Івано-Франківської області про стягнення економічних санкцій,

В С Т А Н О В И В :

У вересні 2010 року Державна інспекція України з контролю за цінами в Івано-Франківській області звернулася до суду з позовом до Галицької районної державної лікарні ветеринарної медицини Івано-Франківської області про стягнення економічних санкцій.

Позивач посилався на те, що перевіркою було виявлено порушення державної дисципліни цін, які полягали в застосуванні відповідачем тарифів на платні ветеринарні послуги, що не передбачені Переліком платних послуг, які можуть надаватись державними органами ветеринарної медицини, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1.11.2000 року №1619, а саме: «Оформлення та видача ветеринарних документів Ф-2 ВЕТ в межах області офіційним лікарем» і «Оформлення та видача ветеринарних документів Ф-2 ВЕТ за межі області офіційним лікарем».

Позивач просив стягнути в дохід державного бюджету з Галицької районної державної лікарні ветеринарної медицини економічні санкції в загальному розмірі 51548,85 грн., з них 17182,90 грн. - необґрунтовано одержана виручка, 34365,90 грн. - штраф.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.10.2010 року позивачу у задоволенні позову відмовлено.

Постанову суду першої інстанції оскаржила Державна інспекція України з контролю за цінами в Івано-Франківській області, подавши на неї апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню.

Державна інспекція України з контролю за цінами звертає увагу на те, що рішення про застосування до Галицької районної державної лікарні ветеринарної медицини економічних санкцій є обґрунтованим та правомірним, оскільки п. 12 постанови КМУ від 4.11.2009 року №1167 «Про затвердження порядку формування тарифів на ветеринарні послуги, що надаються державними установами ветеринарної медицини» передбачено, що у разі оформлення та видачі ветеринарних документів уповноваженими (офіційними лікарями), тариф на оформлення та видачу ветеринарних документів не може перевищувати 20% вартості бланку. Відповідачем в порушення вимог п. 12 постанови КМУ від 4.11.2009 року №1167 за січень-липень 2010 року надано 965 послуг та необґрунтовано одержано виручку в розмірі 10238,65 грн. Загалом від надання вищезазначених послуг за завищеними тарифами за період січень-липень 2010 року відповідачем необґрунтовано одержано виручку в розмірі 17182,95 грн.

Вислухавши суддю-доповідача, представників Галицької районної державної лікарні ветеринарної медицини, які просять апеляційну скаргу відхилити, а постанову суду першої інстанції залишити без змін, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід задовольнити з таких підстав.

В справі встановлено, що Галицька районна державна лікарня ветеринарної медицини є державною установою ветеринарної медицини для здійснення профілактичних, діагностичних, лікувальних та інших протиепізоотичних заходів та підпорядковується управлінню ветеринарної медицини згідно Закону України «Про ветеринарну медицину».

В ІІІ кварталі 2010 року позивачем була проведена перевірка Галицької районної державної лікарні ветеринарної медицини з питань дотримання державної дисципліни цін при формуванні та застосуванні тарифів на платні послуги. Перевіркою був охоплений період діяльності лікарні з січня по липень 2010 року.

Перевіркою були виявлені порушення державної дисципліни цін, про що складено акт №0000405 від 10.08.2010 року. Зокрема, перевіркою встановлено, що відповідачем застосовувались тарифи на послуги «Оформлення та видача ветеринарних документів Ф-2 ВЕТ в межах області офіційним лікарем» та «Оформлення та видача ветеринарних документів Ф-2 ВЕТ за межі області офіційним лікарем», що не передбачені п.12 постанови КМУ від 4.11.2009 року № 1167 «Про затвердження Порядку формування тарифів на ветеринарні послуги, що надаються державними установами ветеринарної медицини» та видачі ветеринарних документів уповноваженими (офіційними) лікарями за завищеним тарифом, внаслідок чого лікарнею за період з січня по липень 2010 року необґрунтовано одержано виручки на суму 17182,90 грн..

На підставі акту перевірки №0000405 позивачем прийнято рішення № 194 від 17.08.2010 року про стягнення в дохід державного бюджету з Галицької районної державної лікарні ветеринарної медицини економічних санкцій в загальному розмірі 51548,85 грн., з них 17182,90 грн. - необґрунтовано одержана виручка, 34365,90 - штраф.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що підстав для застосування до Галицької районної державної лікарні ветеринарної медицини економічних санкцій не було, оскільки відповідач не порушував державної дисципліни цін та діяв згідно вимог, встановлених законодавством, що регулюють спірні правовідносини.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції та вважає їх хибними з огляду на наступне.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Відповідно до ч. 1 ст. 8 зазначеного Закону орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; накладати штрафні санкції та вживати заходи, передбачені законом.

Положеннями Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України та Міністерства фінансів України 3 грудня 2001 року N298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 року за N1047/6238, встановлено, що прийняття рішень про застосування економічних або фінансових (штрафних) санкцій за фактами порушення державної дисципліни цін покладено на Держінспекцію з контролю за цінами та відповідні державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Відповідно до п. 3.1 Інструкції Державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством.

Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.

У п. 1.4 Інструкції визначено, що підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства, а саме: застосування цін і тарифів з порушенням інших запроваджених методів регулювання.

Скориставшись наданими законом повноваженнями, Державна інспекція України з контролю за цінами в Івано-Франківській області прийняла рішення № 194 від 17.08.2010 року, яким на підставі ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» на підставі акту перевірки від 10.08.2010 року № 0000405 вилучила в Галицької районної державної лікарні ветеринарної медицини в дохід державного бюджету 17182,95 грн. незаконної виручки та 34365,90 грн. штрафу. Того ж числа контролюючий орган направив відповідачу претензію, яка листом від 20.08.2010 року № 97 була відхилена.

Згідно п. 4.1 Інструкції, скарги на рішення про застосування економічних (фінансових) санкцій, прийняті органами державного контролю за цінами, можуть направлятись керівникам цих органів або Державній інспекції з контролю за цінами.

Як видно з матеріалів справи, відповідач правом на оскарження прийнятого позивачем рішення не скористався, тому воно набрало законної сили та підлягало до виконання.

Відповідно до п. 3.6 Інструкції у разі невиконання рішення, повного або часткового відхилення претензії чи залишення її без відповіді орган державного контролю за цінами в 30-денний термін подає позов до місцевого господарського суду про примусове стягнення суми економічних санкцій разом з третім примірником рішення.

На підставі даної норми закону позивач звернувся з позовом до адміністративного суду за примусовим стягненням суми застосованих економічних санкцій.

Суд першої інстанції, вирішуючи справу, вийшов за межі позовних вимог, оскільки досліджував законність рішення Державної інспекції України з контролю за цінами в Івано-Франківській області № 194 від 17.08.2010 року, яке не було предметом судового розгляду, залишивши поза увагою, що позовні вимоги позивача зводяться до стягнення суми економічних санкцій, а не до законноситі прийнятого контролюючим органом рішення про застосування таких санкцій.

Узагальнюючи вищенаведене, слід прийти до висновку, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, неповним з'ясуванням усіх обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи, тому її належить скасувати та прийняти нову постанову про задоволення позову з наведених підстав.

Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд,

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Державної інспекції України з контролю за цінами в Івано-Франківській області задовольнити.

Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.10.2010 року у справі №2а-3357/10/0970 скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.

Стягнути з Галицької районної державної лікарні ветеринарної медицини Івано-Франківської області в користь Державного бюджету України 51548,85 грн. економічних санкцій (ГУДКУ в Івано-Франківській області ДБ код 21081100 р/р 31110106700079, МФО 836014, код ЗКПО 20567967).

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий: В.М. Багрій

Судді : В.Я. Качмар

Д.М. Старунський