Постанова № 31504344, 13.05.2013, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.05.2013
Номер справи
808/326/13-а
Номер документу
31504344
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2013 року (10 год. 00 хв.)Справа № 808/326/13-а м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді О.В. Конишевої,

при секретарі судового засідання Я.М.Муха

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовною заявою: Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби

до: Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1

про: стягнення податкового боргу у розмірі 1 692,29 грн.

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла вказана позовна заява.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, подав клопотання у якому наполягає на задоволенні позову та просить суд розглянути справу за його відсутності на підставі доказів наявних в матеріалах справи.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи судом повідомлявся належним чином, про причини неявки суд не повідомив. 07.02.2013 до канцелярії суду надійшли письмові заперечення, відповідно до яких відповідач зазначає, що нарахування штрафних санкцій є грубим порушенням законодавства, так як Податковий кодекс України не містить застосування штрафних санкцій за неповернення свідоцтва платника податку на додану вартість. В задоволенні адміністративного позову просить відмовити в повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін на підставі наявних в справі доказів.

Відповідно до ст. 35 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Згідно з ч. 1 ст.41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали адміністративного позову, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що станом на 12.12.2012 відповідач має податковий борг перед бюджетом з податку на додану вартість у розмірі 1 692,29 грн.

Податковий борг з податку на додану вартість виник на підставі наступного:

На момент виникнення податкового боргу з податку на додану вартість у відповідача існувала переплата в розмірі 7,71 грн.

Фахівцями ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя була проведена документальна невиїзна перевірка фізичної особи підприємця ОСОБА_1, з питання своєчасності надання податкової звітності.

За результатами перевірки складено акт від 04.06.2010 року № 899/17/121-2649610002. Перевіркою встановлено порушення вимог: п,п.4.1.4 а.4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», №2181-Ш від 21.12.2000 року та а.а.7.7.2 а.7.7. ст..7 Закону України «Про податок на додану вартість», а саме не надані податкові декларації з податку на додану вартість.

На підставі акта перевірки було прийнято податкове повідомлення - рішення від 0012111701/0 від 13.07.2010 року, яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 1190,00 грн., в т.ч. 00,00 грн. - основний платіж, 1190,00 грн. - штрафні (фінансові) санкції.

Податкове повідомлення - рішення направлене боржнику 14.07.2010 року рекомендованим листом із повідомленням про вручення. Податкове повідомлення рішення було повернуто 20.08.2010 року з відміткою поштового відділення про неможливість вручення, про що ДПІ в Орджонікідзевсьокму районі м. Запоріжжя складено акт від 20.08.2010 року № 687/14/1-142-2649610002 про неможливість вручення податкового повідомлення - рішення та необхідність розміщення на дошці оголошень. Податкове повідомлення рішення 20.08.2010 року розміщено на дошці податкових повідомлень - рішень.

Позивачем була проведена позапланова невиїзна перевірка фізичної особи підприємця ОСОБА_1, з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01 квітня 2010 року по 20 червня 2010 року.

За результатами перевірки складено акт від 18.04.2011 року № 035/17/1/121-2649610005.

Перевіркою встановлено порушення вимог:

- п.п.49.18.1 п.49.18 ст.48 Податкового кодексу України від 02.102.2010 року № 2755/УІ та п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІИ від 21.12.2000 року, п.п.7.7.2 п.7.7. ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 року № 168/97-ВР зі змінами та доповненнями, платником не надані податкові декларації з податку на додану вартість за період з 01.04.2010 року по 31.05.2010 року;

- п. 9.8 ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 року № 168/97- ВР зі змінами та доповненнями, платником не повернуто свідоцтво платника податку на додану вартість.

На підставі акта перевірки прийнято податкове повідомлення - рішення № 0901701 0 від 31.05.2011 року, яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 510,00 грн., в тому числі 00,00 грн. - основний платіж, 510,00 грн. - штрафні (фінансові санкції).

Податкове повідомлення - рішення направлене відповідачу рекомендованим листом із повідомленням про вручення 31.05.2011 року. Податкове повідомлення - рішення не було повернуто з відміткою поштового зв'язку, про що Державною податковою інспекцією в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя складено акт про неможливість вручення податкового повідомлення рішення № 206 від 05.09.2011 року.

Отже, податковий борг з податку на додану вартість складає 1692,29 гривень.

Відповідно до пункту 54.3. ст.. 54 Податкового кодексу контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо:

- платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію;

- дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках;

- згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган;

- дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом;

Відповідно до пункту 58.1. ст.. 58 Податкового кодексу разі коли дума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.

У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Згідно п.102.1 та 102.4 ст.102 Податкового кодексу, контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

У разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.

При цьому, підпунктами 95.1 - 95.3 ст. 95 Податкового кодексу встановлено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно п 92.2 ст. 92 Податкового кодексу стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Під час виникнення податкового боргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 порядок адміністрування податків, зборів (обов'язкових платежів) регулювався Законом «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181- III від 21.12.2000 р. (далі - Закону №2181),

Відповідно до пп. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Підпунктом 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 встановлено, що податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання.

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки.

У разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.

Перша податкова вимога від 03.09.2010 року № 1/974 була направлена Відповідачу рекомендованим листом із повідомленням про вручення 16.09.2010 року. Лист повернувся до ДПІ 19.10.2011 року із відміткою відділення поштового зв'язку про неможливість вручення «за закінченням терміну зберігання». Державною податковою інспекцією в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя було складено акт про неможливість вручення податкової вимоги від 19.10.2010 року № 383 . Податкову Вимогу розміщено на дошці податкових оголень 19.10.2010 року.

Другу податкову вимогу від 29.11.210 року № 2/1361 було направлено Відповідачу рекомендованим листом із повідомленням про вручення 16.09.2010 року. Лист повернувся до ДПІ 24.01.2011 року.

Згідно до п. 58.3. статті 58 Податкового кодексу України податкова вимога вважається надісланою (врученою фізичній особі, якщо ії вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення.

Відповідно до п. 59.3 ст. 59 Податкового кодексу податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

Згідно до п. 59.4 ст. 59 Податкового кодексу в разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Відповідно до п. п. 95.1 - 95.3 ст. 95 Податкового Кодексу, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

У запереченнях відповідач зазначає по те, що декларації надавалися позивачу та додає їх до матеріалів справи з копіями поштових повідомлень, однак відміток на самих деклараціях про те, що декларації були прийняті позивачем не має. Інших доказів суду надано не було.

Щодо заперечень відповідача про відсутність у ПК України відповідальності за неповернення свідоцтва платника податку на додану вартість, в акті перевірки від 18.04.2011 №033 зазначено, що затримка у поверненні такого свідоцтва прирівнюється до затримки у наданні звітності з податку на додану вартість, відповідальність за яке передбачено п.120.1 ст.120 ПК України.

У матеріалах справи міститься розрахунок штрафу за неподання податкових декларацій з 01.04.2010 по 20.06.2012 де зазначено: квітень 2010-170 грн, травень 2010- 170 грн. та неповернення свідоцтва 170 грн.

Крім того, доказів оскарження податкових повідомлень-рішень або протиправності дій позивача надано не було, тому суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що дії позивача обґрунтовані та такі, що відповідають нормам діючого законодавства.

Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 158, 160,167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (69057, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 1 692 (одна тисяча шістсот дев'яносто дві) грн. 29 коп. на р/р 31118029700007, код платежу 14010100, отримувач УДКСУ у м. Запоріжжя Запорізької області (Орджонікідзевського району), код отримувача 38025409, банк ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015. .

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя О.В. Конишева