Ухвала суду № 3146584, 24.02.2009, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2009
Номер справи
22-а-7152/08
Номер документу
3146584
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

                                                                                    

Справа: № 22-а-7152/08                                              Головуючий у І інстанції: Морозов С.М.

                                                                                                                Суддя-доповідач: Межевич М.В.

              

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 24 лютого 2009року                                                                                      м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого - судді Межевича М.В., суддівГлущенко Я.Б. та Коваля М.П., при секретарі Демченко Т.І., за участю представника позивача Громніцького Ю.П. та представника відповідача Воронова О.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві апеляційну скаргу Спеціалізованої Державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків на постанову Господарського суду міста Києва від 13 вересня 2007 року у справі за позовом Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» до Спеціалізованої Державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків про визнання недійсними рішень, -

В С Т А Н О В И Л А:

 

Постановою Господарського суду міста Києва від 13 вересня 2007 року вищезазначений позов задоволено.

Спеціалізована Державна податкова інспекція у місті Києві по роботі з великими платниками податків в апеляційній скарзі та доповненнях до неї просить скасувати постанову Господарського суду міста Києва від 13 вересня 2007 року та прийняти нову, якою у позові відмовити.

Апелянт посилається на те, що рішення суду першої інстанції прийняте з порушенням норм матеріального права, а саме: п. 7.7 ст. 7, пп. 14.1.1, 14.1.3, п. 14.1 ст. 14, пп. 16.3.3, п.16.3 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Позивач в запереченнях на апеляційну скаргу просить відмовити в задоволенні апеляційної скаргиё а постанову суду першої інстанції залишити без змін, посилаючись на те, що Закон України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» не встановлює порядок та механізм погашення боргу за рахунок сплачених платником податків розстрочених податкових зобов’язань і в жодному разі не наділяє податкові органи повноваженнями здійснювати будь-які дії стосовно визначення черговості сплати розстрочених податкових зобов’язань чи погашення податкового боргу, змінювати призначення платежу, вказане платником податків та без згоди платника податків розпоряджатися його коштами.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін з таких підстав.

Згідно зі ст. ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду – без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Задовольняючи позовну заяву, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач неправомірно нарахував позивачу штрафні санкції за несвоєчасну сплату рентної плати за транзитне транспортування природного газу за період, що охоплювався перевіркою.

Колегія суддів з таким висновком погоджується, виходячи з наступного.

За результатами невиїзної документальної перевірки відповідачем складено акт від 29 грудня 2006року№ 896/1650/20077720 «Про результати невиїзної документальної перевірки дотримання вимог податкового законодавствав частині несвоечасної рентної плати за транзитне транспортування природного газу територією України НАК «Нафтогаз України» (код ЄДРПОУ 20077720) за період з грудня 2005 по листопад 2006року.

23 січня 2007 року відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000204120/0, яким за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з рентної плати за транзитне транспортування газу територією України на підставі пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за затримку на більше 90 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 1931535154,94 грн., до позивача застосований штраф у розмірі 50% у сумі 965767577,47 грн.

Відповідачем за результатами узгодження суми штрафних санкцій в апеляційному порядку, на виконання п. 5.3 Наказу ДПА України «Про затвердження порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій» були прийняті податкові повідомлення-рішення № №0000204120/1 від 05 березня 2007року, №0000204120/2 від 18 травня 2007року, № 0000204120/3 від 11 червня 2007року.

В актіперевірки зазначено, що позивач порушивграничні терміни сплати податкових зобов'язань з рентної плати за транзитне транспортування природного газу територією України, встановлених пп. 5.3.1 п. 5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Відповідно п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Згідно з п. 1.1 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платники податків — це юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції, а відповідно до п. 1.5 цієї ж статті, штрафна санкція (штраф) - це плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами.

Принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обов'язкові платежі) визначені Законом України «Про систему оподаткування» від 25 червня 1991 № 1251-XII.

Частиною 1 ст. 2 Закону України «Про систему оподаткування» передбачено, що під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.

Порядок і умови сплати рентної плати за транзитне транспортування природного газу визначаються Законами України про Державний бюджет України на відповідний рік, які не можуть розглядатись як закони з питань оподаткування.

Згідно з ст. 5 Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» № 2285-ІV від 23.12.2004 встановлено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють транспортування трубопровідним транспортом територією України природного газу, вносять до Державного бюджету України рентну плату за транзитне транспортування природного газу в розмірі 1,67 гривні за 1.000 куб. метрів газу на кожні 100 кілометрів відстані.

На виконання ст. 5 Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» 08.06.2005 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 424 «Про обчислення і внесення до державного бюджету рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та продуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України». Вказаною постановою Кабінет Міністрів України затверджено Порядку обчислення і внесення до державного бюджету рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктоводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України.

Аналогічний обов’язок зі сплати до бюджету вказаними суб’єктами рентної плати за транзитне транспортування природного газу через територію України в такому ж розмірі та в тому ж порядку, передбачений ст. 5 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» № 3235-IVвід 20 грудня 2005 року.

Рентна плата вноситься авансовими платежами щодекади (15, 25 числа поточного місяця, 5 числа наступного місяця) відповідно до обсягів нафти, нафтопродуктів, природного газу та аміаку, що транспортувалися територією України за цей період.

Сума рентної плати, обчислена відповідно до розрахунку за звітний (податковий) місяць, з урахуванням фактично внесених авансових платежів у повному обсязі вноситься платниками до державного бюджету протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Як вбачається з матеріалів справи, кошти, що надходили від позивача до бюджету за цільовим призначенням - «сплата розстрочених податкових зобов'язань з рентної плати за транзитне транспортування природного газу територією України згідно договорів розстрочення», зараховані відповідачем на погашення недоїмки, що виникла раніше.

У матеріалах справи наявний витяг з журналу платіжних доручень поданих позивачем на сплату платіжних доручень, рентна плата за транзитне транспортування природного газу у грудні 2005р. сплачувалась згідно платіжних доручень із визначеними призначеннями платежу, а саме «сплата розстрочених податкових зобов'язань з рентної плати за транзитне транспортування природного газу згідно договору № 3 від 29серпня 2005року. Строк 23грудня 2005р. без ПДВ», «сплата відсотків нарах.на сплачену частку розстроч.податк. зобов'язань з рентної плати за транзитне транспортування природного газу згіднодоговору № 3 від 29 серпня 2005року, строк 23 грудня 2005року», «рентна плата за транзитне транспортування природного газу за листопад 2005року без ПДВ».

Зазначені в журналі платіжні доручення свідчать про своєчасну сплату визначеного розміру рентної плати за транзитне транспортування природного газу за грудень 2005року, січень, лютий 2006року.

В матеріалах справи містяться договори про розстрочення податкових зобов'язань, а саме: № 3 від 30 серпня 2005року, № 5 від 03 травня 2006року, № 8 від 30 травня 2006рроку, № 10 від 31 липня 2006року, № 11 від 31 липня 2006року, № 12 від 30 серпня 2006року, № 13 від 02 жовтня 2006року, № 15 від 30 жовтня 2006року, згідно яких сплата сум податкового боргу, що виник на певну дату була розстрочена та сплачувалась на відповідних умовах (у визначені строки), під проценти. Однак, з урахуванням вищевикладених обставин, сплата сум, що надходила в рахунок визначених строків сплати за договорами розстрочення була зарахована в порядку черговості, тобто в рахунок існуючої недоїмки (з урахуванням пені) за минулі періоди, що одночасно призводило до несплати розстрочених зобов'язань, за які позивачем на умовах договорів сплачувались проценти.

Відповідно до пп. 14.1.1 п. 14.1 ст. 14 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» розстроченням податкових зобов'язань є надання платнику податків бюджетного кредиту на основну суму його податкових зобов'язань без урахування сум пені під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеної згідно з пунктом 16.4 статті 16 цього Закону.

У преамбулі Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» зазначено, що цей Закон не регулює питання погашення та обслуговування кредитів, наданих за рахунок бюджетних коштів або позик, залучених державою чи під державні гарантії, інших зобов'язань, що випливають з угод, укладених державними органами та/або від імені держави, які регулюються нормами цивільного законодавства та іншими законами з питань державного боргу та його обслуговування.

Отже, надання розстрочення податкових зобов'язань не пов'язане з погашенням податкового боргу та нарахуванням пені і штрафних санкцій.

Згідно з п. 1.2 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання - зобов’язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України. Порядок та строки сплати розстрочених податкових зобов'язань з податку на прибуток встановлюються згідно з умовами відповідного договору розстрочення, а не законом «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» чи іншим законом України.

Таким чином, порядок погашення розстрочених податкових зобов'язань не регулюється Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Згідно п. 4.1 укладених Договорів про розстрочення, відповідач має право суми податкових зобов'язань та суми нарахованих процентів, що залишилися несплаченими на день прийняття рішення про скасування розстрочення, стягувати та погашати у порядку, установленому законодавством для стягнення та погашення податкового боргу. Тобто, саме в разі скасування розстрочення, несплачені суми розстрочених податкових зобов'язань та нарахованих процентів набувають статусу податкового боргу та стягуються в порядку передбаченому законодавством.

Тобто, платіжні доручення, що наявні у платника свідчать про належне виконання платником податків взятих зобов'язань щодо погашення заборгованості на умовах розстрочення, однак, після здійсненого відповідачем розподілу (зарахування здійснених платежів в рахунок погашення податкового боргу, що виник раніше) позивач несе відповідальність за несплату у повному обсязі розстрочених сум, причому така відповідальність визначена договором.

Норми податкового законодавства, які регулюють спірні правовідносини не встановлюють права податковим органам направляти кошти платника податків на свій розсуд, всупереч волі платника.

У листі Державної податкової адміністрації України від 20.04.2005р. №7583/7/19-2117 також зазначено, що розстроченням податкових зобов'язань є надання платнику податків бюджетного кредиту на основну суму його податкових зобов'язань без урахування сум пені під проценти.

Таким чином, надання розстрочення податкових зобов'язань не пов'язане з погашенням податкового боргу та нарахуванням пені і штрафних санкцій.

Доводи апелянта викладені в додатковій апеляційній скарзі з посиланням на судові рішення Вищого адміністративного суду України не приймаються до уваги колегією суддів, оскільки наведені в них правовідносини та обставини викладені в них не є ідентичними з спірними правовідносинами.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддівпогоджується із мотивацією оскаржуваного рішення суду першої інстанції, що застосування до позивача штрафних санкцій передбачених пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» є необґрунтованим.

З врахуванням викладених обставин справи  та того, що судом першої інстанції прийняте обґрунтоване, законне рішення про задоволення позову, то у судової колегії відсутні підстави для його скасування чи зміни.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Спеціалізованої Державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків - залишити без задоволення.

Постанову Господарського суду міста Києва від 13 вересня 2007 року - залишити без змін.

Повний текст ухвали виготовлено 02 березня 2009 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця, тобто з 02 березня 2009 року, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

     Головуючий:

    Судді:

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

                                                                                                                                                                          

Справа: № 22-а-7152/08                                                     Головуючий у І інстанції: Морозов С.М.

                                                                                                                                  Суддя-доповідач: Межевич М.В.

У Х В А Л А

                                                  ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(вступна та резолютивна частини)

24 лютого 2009 року                                                                                             м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого - судді Межевича М.В., суддів Глущенко Я.Б. та Коваля М.П., при секретарі Демченко Т.І., за участю представника позивача Громніцького Ю.П. та представника відповідача Воронова О.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві апеляційну скаргу Спеціалізованої Державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків на постанову Господарського суду міста Києва від 13 вересня 2007 року у справі за позовом Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» до Спеціалізованої Державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків про визнання недійсними рішень.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Спеціалізованої Державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків - залишити без задоволення.

Постанову Господарського суду міста Києва від 13 вересня 2007 року - залишити без змін.

Повний текст ухвали буде виготовлено 02 березня 2009 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця, тобто з 02 березня 2009 року, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

      Головуючий:

        Судді: