ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
21 травня 2013 р. Справа № 903/377/13
за позовом Заступника прокурора області в інтересах держави в особі Державного агенства лісових ресурсів України Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства, м. Луцьк
до відповідача: Ковельського спеціалізованого лісогосподарського приватного акціонерного товариства "Тур", м.Ковель
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державна інспекція сільського господарства у Волинській області, м. Луцьк
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Балашівська, Білинська, Велицька, Голобська, Городищенська, Доротищенська, Дрозднівська, Дубівська, Зеленська, Козлиничівська, Колодяженська, Кричевичівська, Любитівська, Люблинецька, Майданська, Мельницька, Мощенська, Новомосирська, Облапська, Підрізьська, Пісочненська, Поворська, Поповичівська, Радошинська, Ситовичівська, Сільцівська, Скулинська, Старокошарівська, Тойкутська та Уховецька сільські та селищні ради.
про повернення земель лісового фонду площею 7 828,3 га у володіння держави
Суддя Черняк Л.О.
Секретар судового засідання Хомич О.В.
За участю представників сторін:
від позивача: Матвійчук Т.М. - представник (дов. №342 від 24.04.2013р.)
від відповідача: Вільчинський П.Я. - юрисконсульт (дов. №131 від 24.04.2013р.), Воробей В.В. - головний лісничий (дов. №69 від 18.03.2013р)
від ДІСГ:Стрижевський В.В. - головний спеціаліст управління контролю за використанням та охороною земель (дов. від 24.04.2013р.)
В судовому засіданні взяли участь: старший прокурор відділу - Турич Л.Г. (посв. №015720 від 20.03.2013р.), Косик Т.Ф. - прокурор відділу представництва прокуратури Волинської області (посв. №003794 від 12.09.2012р.)
Суть спору: позивач - заступник прокурора області в інтересах держави в особі Державного агенства лісових ресурсів України Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства в позові до Ковельського спеціалізованого лісогосподарського приватного акціонерного товариства "Тур" (далі - СЛАТ "Тур") просить витребувати з користування відповідача та повернути землі лісового фонду площею 7828,3га у державну власність.
Листом від 25.04.2013р. прокурором змінено позовні вимоги - просить повернути з незаконного користування Ковельського СЛАТ "Тур" землі лісового фонду площею 7828,3га у володіння держави, що використовується товариством без правовстановлюючих документів.
Позовні вимоги обґрунтовано таким.
Відповідно до проекту організації і розвитку лісового господарства в користуванні Ковельського СЛАТ "Тур" перебувають земельні ділянки загальною площею 45 671га, із них 5 525га товариством використовується на підставі матеріалів лісовпорядкування на територіях сільських рад Ковельського району. Розпорядженнями Ковельської районної державної адміністрації №278 від 18.05.2006р., №558 від 01.11.2006р., №235 від 10.05.2007р., №401 від 15.08.2008р., №219 від 14.05.2009р. СЛАТ "Тур" затверджено проекти землеустрою щодо консервації 317,25га земель шляхом заліснення на територіях 11 сільських рад Ковельського району.
Рішенням Волинської обласної ради №13/2 від 18.08.2000р.товариству "Тур" у тимчасове користування на три роки передано землі лісового фонду площею 1986 га на території Ковельського району, а також надано дозвіл на складання проектів цих земель. Посилаючись на норми чинного законодавства: ст.ст.56, 57, 116, 122-128 Земельного кодексу України, ст.17, ч.5 ст.86 Лісового кодексу, прокурор вважає, що Ковельським СЛАТ "Тур" 7 828,3га земель лісового фонду використовується без будь-яких правовстановлючих документів, що є підставою для повернення їх у державну власність.
В засіданні суду прокурор позовні вимоги підтримав повністю.
Відповідач в письмових поясненнях (від 23.04.2013р.) проти позову заперечив зазначивши те, що із загальної площі земель 40 853,12га СЛАТ "Тур" отримало державні акти на право постійного користування землею, в тому числі і на площу 40 666,70га, для безпосереднього ведення лісового господарства. А 186,42га - не входять до земель лісового фонду і не відносяться по обліку до районних земель на територіях: Підрізької с/ради - 0,25га, Поворської с/ради - 3,95га, Тойкутської - 0,35га, Центральної садиби - 8,57га, Ковельської м/ради 173,3га., всього 40 666,40га.
Із загальної площі 45 671га в користуванні товариства згідно матеріалів лісовпорядкування 2001 року перебувають земельні ділянки лісового фонду загальною площею 5004,30га (45671 - 40 666,70 = 5004,30).
В свій час сільськими радами по відповідних актах, де вказувались площі під заліснення, СЛАТ "Тур" передані землі, які перебували в користуванні колишніх КСП. У відповідності до вимог діючого на той час Лісового кодексу України в редакції від 21.01.1994р. (ст.ст.9,13), на підставі відповідних довідок (виготовлення проектів землеустрою тоді не вимагалось), видача яких районним відділом земельних ресурсів стала кінцевим підсумком проведення багатьох нарад державної влади по питанню лісовпорядкування, ВО "Укрдержлісгоспроектом" у 2001 році були проведені лісовпорядні роботи, встановлено межі лісового фонду і видано матеріали лісовпорядкування з послідуючим занесенням до Державного лісового кадастру. І тому після проведення базового лісовпорядкування за рахунок уточнення площ згідно з матеріалами лісовпорядкування саме і значиться площа земель 5004,30га, які перебувають у користуванні СЛАТ "Тур".
Заперечує відповідач щодо площі 5525га, оскільки згідно матеріалів лісовпорядкування викладене в позовній заяві не відповідає дійсності.
Невідома відповідачеві і площа 1986га, оскільки рішенням Волинської обласної ради №13/2 від 18.08.2000р. товариству мало бути передано всього 2027,1га земель лісового фонду по Ковельському району, але з об'єктивних причин вони не були прийняті, так як не було відповідного механізму передачі (відсутність викіпіровок, відповідної первинної документації). У зв'язку з чим землі на даний час перебувають в користуванні сільських рад.
В засіданні суду представник Державної інспекції сільського господарства у Волинській області подав лист від 21.05.2013р., в якому зазначено, що СЛАТ "Тур" згідно державних актів на земельні ділянки, рішень органів виконавчої влади та місцевого самоврядування , використовує земельну ділянку площею 46 109,5129га для ведення лісового господарства, з них 40 666,7га на державних актах, 3 956,349га - без правовстановлюючих документів.
Згідно матеріалів лісовпорядкування (зроблених в 2001 році) за СЛАТ "Тур" рахується 45 700га. Різниця 3 546,8857га пояснюється тим, що матеріали лісовпорядкування не вносяться до форми 6-зем, до якої вносяться дані на підставі документів, що посвідчують право власності чи право користування земельною ділянкою.
До суду надійшли письмові пояснення від Мощенської сільської ради (від 15.05.2013р. №120/319), Поворської (від 17.05.2013р. №353), Радошинської сільради (від 14.05.2013р. №543).
Згідно письмових пояснень Мощенської сільської ради Ковельського району СЛАТ "Тур" рішенням Волинської обласної ради від 18.08.2000р. №13/2 у тимчасове користування на три роки передані землі лісового фонду колишніх КСП на території сільської ради площею 73га, а також надано дозвіл на складання проектів цих земель.
В поясненнях Поворської та Радошинської сільських рад зазначено, що на території сільрад на підставі матеріалів лісовпорядкування перебувають земельні ділянки площею 1498,30га - Поворської сільради та 236,2га - Радошинської сільради (державні акти на право постійного користування не виготовлені). На земельні ділянки площею 46,10га (Поворська сільрада) та 34,7га (Радошинська сільрада) розроблено та затверджено проекти щодо консервації шляхом заліснення ділянок деградованих та малопродуктивних земель, розташованих на землях запасу сільськогосподарського призначення на територіях даних сільських рад. Рішенням Волинської обласної ради №13/2 від 18.08.2000р. в тимчасове користування СЛАТ "Тур" передано землі лісового фонду площею 77,20га на території Поворської сільської ради та 10,7га - Радошинської сільської ради, а також надано дозвіл на складання проектів землеустрою цих земель, але на сьогоднішній день проекти землеустрою не виготовлені.
В судовому засіданні представник відповідача подав суду заяву №150 від 21.05.2013р., в якій частково визнає позов, а саме в частині повернення земель резерву і земель запасу, які були самозаліснені і заліснені шляхом консервації земель та знаходились під охороною Ковельського СЛАТ "Тур" (без права користування ними) загальною площею 2 021,75га по територіях наступних сільських рад: Білашівська - 29,5га, Білинська - 12,8га, Голобська - 43,72га, Городищенська - 25га, Доротищенська - 26,56га, Дрозднівська - 379,51га, Козлиничівська - 39,8га, Кричевичівська - 80,1га, Любитівська - 111,10га, Майданська - 85,3га, Мельницька - 162,44га, Мощенська - 10,0га, Новомосирська - 28,9га, Облапська - 98,7га, Підрізька - 11,40га, Поворська - 129,70га, Поповичівська - 109,48га, Радошинська - 277,50га, Ситовичівська - 19,51га, Сільцівська - 21,55га, Скулинська - 115,6га, Старокашарівська - 104,6га, Тойкутська - 30,5га, Уховецька - 25,55га.
Із досліджених матеріалів справи, пояснень представників сторін, господарський суд, -
в с т а н о в и в:
06.12.2012р. інспектором Держінспекції сільського господарства у Волинській області складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства СЛАТ "Тур", в якому зазначено, що рішенням Волинської обласної ради №13/2 від 18.08.2000р. відповідачу передано землі лісового фонду, які перебували у користуванні колишніх КСП та надано дозвіл на складання проектів відведення земель лісового фонду на земельні ділянки загальною площею 2 027,1га. На даний час дані земельні ділянки використовувалися без правовстановлюючих документів. Згідно форми 6-зем за СЛАТ "Тур" в користуванні перебуває 42 153,143га земель для ведення лісового господарства. В 1995-1997рр. приймалися рішення про передачу земель для ведення лісового господарства на площу 1486,443га, але змін в державні акти товариство не вносило (а.с.18-19).
23.01.2013р. інспектором Держінспекції сільського господарства у Волинській області за нововиявленими обставинами повторно складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства СЛАТ "Тур", в якому зазначено, що товариство використовує землі лісового фонду площею 3956,3699га з порушенням вимог ст..ст.57, 92 Земельного кодексу України та ст.ст.17, 86 та п.5 прикінцевих положень Лісового кодексу України.
А саме, земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, установам та організаціям, у яких створені спеціалізовані підрозділи для ведення лісового господарства. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
У постійне користування ліси на землях державної та комунальної власності для ведення лісового господарства надаються спеціалізованим державним та комунальним лісогосподарським підприємством. А організація охорони лісу проводиться власником та постійними лісокористувачами.
Таким чином, СЛАТ "Тур" не може проводити охорону лісу на земельній ділянці площею 3956,3699га, так як він не являється власником чи постійним лісокористувачем (а.с. 96).
В позовній заяві прокурором відмічено, що в користуванні СЛАТ "Тур" перебувають земельні ділянки площею 45671га. На частину земель отримано державні акти на право користування, 5525га товариством використовується на підставі матеріалів лісовпорядкування на територіях сільських та селищних рад, 317,25га - затверджені проекти землеустрою щодо консервації шляхом заліснення, 1986 га - землі, що перебували у користуванні колишніх КСП на території Ковельського району, на які також надано дозвіл на складання проектів цих земель. (а.с.3)
Як вбачається з листа Державної екологічної інспекції у Волинській області від 26.02.2013р. №438/1-4-4, надісланого заступнику прокурора області, Українським державним проектним лісовпорядним виробничим об'єднанням "Укрдержліспроект" в 2001 році проведено базове лісовпорядкування наданих у постійне користування земель лісового фонду, розроблені основні положення організації та розвитку лісового господарства, використання лісових ресурсів, обчислені розрахункові лісосіки, обсяги рубок, пов'язаних з веденням лісового господарства і інших рубок і ін.. Відповідно до проекту організації і розвитку лісового господарства в користуванні Ковельського СЛАТ "Тур" перебувають земельні ділянки загальною площею 45671га.
Таким чином, після проведення базового лісовпорядкування площа наданих у користування земель збільшилась на 5,0 тис. га, за рахунок уточнення площ, на які відсутні державні акти на право постійного користування. На усунення даного правопорушення спеціалістами Держлісгоспінспекції видано припис.
Ведення лісового господарства на вище згаданій території Ковельське СЛАТ "Тур" здійснює на підставі матеріалів лісовпорядкування, що передбачено статтею 48 Лісового кодексу України.
Ковельський СЛАТ "Тур" має 37 державних актів на право постійного користування землею для ведення лісового господарства, загальною площею 40 666,7га. Дані акти були видані на підставі рішень Волинської обласної ради №17/11, №17/23 від 17.03.1994р. (реєстр державних актів на право постійного користування землею для ведення лісового господарства, а.с.28, 34).
Рішенням Волинської обласної ради від 18.08.2000р №13/2 "Про передачу земель лісового фонду, які перебували у користуванні колишніх КСП" спеціалізованому лісогосподарському акціонерному товариству "Тур" надано дозвіл на складання проектів відведення земель лісового фонду, які знаходилися в користуванні колишніх КСП згідно додатків №1-15; підприємствам, яким надано дозвіл на складання проектів відведення, до оформлення права користування землями лісового фонду, зазначеними у додатках №№1-15 забезпечити контроль за охороною, захистом, використанням та відтворенням лісів відповідно до Лісового кодексу України.
Отже, згідно даного рішення надано лише дозвіл на складання проектів земель лісового фонду, а не на передачу їх СЛАТ "Тур". В позовній заяві та в засіданні суду прокурором, представником інспекції сільського господарства, доказами не обґрунтований, документально не доведений факт передачі земель площею 1 986га товариству КСП згідно переліку до рішення від 18.08.2000р. №13/2, і позивач заперечує наявність в його користуванні земель, зазначеної площі.
Згідно матеріалів лісовпорядкування, 2001 року (перспективний план ведення лісового господарства Ковельського СЛАТ "Тур", а.с.36) товариству надано в постійне користування 45 671га, що підтверджується витягом з форми 1 Розподілу земель лісового фонду за їх категоріями, Державним лісовим кадастром за станом на 01.01.2001р., в цю площу входять і 5004,30га земель лісового фонду після проведення базового лісовпорядкування.
Отже, 5004,30га знаходиться в користуванні товариства "Тур" на законних на те підставах .
Згідно ст.125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ч.5 ст.86 Лісового кодексу України забезпечення охорони і захисту лісів покладається на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства та органи місцевого самоврядування, власників лісів і постійних лісокористувачів відповідно до цього Кодексу.
Враховуючи ту обставину, що відповідачем визнано позовні вимоги на площу 2021,75га земель резерву і земель запасу, які були само заліснені і заліснені шляхом консервації земель та знаходилися під охороною Ковельського СЛАТ "Тур", а також аналізуючи зібрані по справі докази суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в частині повернення у володіння держави 2021,75га, в решті позову в частині повернення - 5806,55га, необхідно відмовити.
Відповідно до ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Статтею 33 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Згідно ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Оскільки спір до розгляду суду доведено з вини відповідача, то витрати по сплаті судового збору відповідно до ст. 49 ГПК України необхідно віднести на нього пропорційно до задоволених вимог.
Керуючись ст.125 Земельного кодексу України, ст.86 Лісового кодексу України, ст.ст. 44, 49, ст.ст.82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити частково.
2. Ковельським спеціалізованим лісогосподарським приватним акціонерним товариством "Тур" повернути у володіння держави 2021,75га земель лісового фонду, які використовуються ним без правовстановлюючих документів на території наступних сільських рад Ковельського району:
Балашівської - 29,5га; Білинської - 12,8га;
Голобської - 43,72га; Городищенської - 25га;
Доротищенської - 26,56га; Дрозднівської - 379,51га;
Козлиничівської - 39,8га; Кричевичівської - 80.1га;
Любитівської - 111,10га; Майданської - 85,3га;
Мельницької - 162,44га; Мощенської - 10,0га;
Новомосирської - 28,9га; Облапської - 98,7га;
Підрізьської- 11,40га; Поворської - 129,70га;
Поповичівської - 109,48га; Радошинської - 277,50га;
Ситовичівської - 19,51га; Сільцівської - 21,55га;
Скулинської - 115,6га; Старокошарівської - 104,6га;
Тойкутської - 30,5га; Уховецької - 22,55га.
3. В решті позову про передачу у володіння держави 5 806,55га земель лісового фонду, відмовити.
4. Стягнути з Ковельського спеціалізованого лісогосподарського приватного акціонерного товариства "Тур" (45000, м. Ковель, вул.. Грушевського, 112, код 05441542) в доход Держбюджету судовий збір в сумі 296,27грн. отримувач коштів - УДКСУ у м. Луцьку Волинської області., код за ЄДРПОУ- 38009628, банк отримувача - ГУДКСУ у м. Луцьку Волинської області, код банку отримувача (МФО) - 803014, рахунок отримувача - 31219206783002, код класифікації доходів бюджету - 22030001 "Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)", призначення платежу "Судовий збір, за позовом заступника прокурора області в інтересах держави в особі Державного агенства лісових ресурсів України Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства до Ковельського спеціалізованого лісогосподарського приватного акціонерного товариства "Тур".
Повний текст рішення складено
27.05.13
Суддя Л. О. Черняк