Постанова № 31462241, 23.05.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.05.2013
Номер справи
812/3867/13-а
Номер документу
31462241
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

8.1.2

ПОСТАНОВА

Іменем України

23 травня 2013 року Справа № 812/3867/13-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Ірметової О.В.,

при секретарі судового засідання: Семціві О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Хімічного казенного об'єднання ім.. Г.І.Петровського до Державної податкової інспекції у м. Красний Луч Луганської області Державної податкової служби про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

24 квітня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Хімічного казенного об'єднання ім.. Г.І.Петровського до Державної податкової інспекції у м. Красний Луч Луганської області Державної податкової служби, яким позивач просив:

- визнати протиправною бездіяльність ДПІ у и. Красний Луч щодо не списання податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб, бюджетної класифікації 11010100;

- зобов'язати ДПІ у м. Красний Луч внести зміни до карток особового рахунку ХКО ім.. Г.І.Петровського шляхом відображення внесення податкового боргу станом на 01.07.2012 у сумі 1010254,50 грн.;

- зобов'язати ДПІ у м. Красний Луч списати податкову заборгованість з податку на доходи фізичних осіб в сумі 1010254,50 грн. та безпідставно нараховані штрафні санкції у сумі 252561,38 грн., відповідно до вимог Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування підприємств оборонно-промислового комплексу» від 02.10.2012 №5414.

В обґрунтування позову ХКО ім. Г.І.Петровського зазначило, що після набрання чинності Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування підприємств оборонно-промислового комплексу» від 02.10.2012 №5414 на адресу відповідача було направлено заяву про проведення позапланової документальної перевірки. Під час перевірки було встановлено та відображено у п.4 Висновків перевірки порушення п.п.168.1.2, п.п.168.1.5 п.168.1 ст.168, п.171.1 ст.171, абз. «е» п.176.1, абз. «а» п.176.2 ст.176 ПК України, що станом на 31.10.2012 не перераховано до бюджету податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 1010245,50 грн. Крім того, за наслідками перевірки було нараховано штрафні санкції у розмірі 252561,38 грн. За наслідками перевірки відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення № 0000991742 від 17.12.2012 про донарахування податкового зобов'язання на суму 1262815,88 грн.

18.03.2013 підприємством на адресу відповідача була направлена заява про списання податкового боргу перед бюджетом з податку на доходи фізичних осіб станом на 01.07.2012 , не сплаченого станом на дату набрання чинності Закону №5414, тобто на 31.10.2012. Але всупереч дійсності та наявним документам, матеріалам та висновкам перевірки, викладеним у акті від 06.12.2012 ДПІ у м. Красний Луч листом від 20.03.2013 за №1687/7/19-027, на думку позивача, безпідставно відмовив у процедурі списання заборгованості мотивуючи тим, що згідно даних карток особових рахунків за підприємством не обліковується податковий борг з податку на доходи фізичних осіб.

Позивач вважає, що в наявності є усі бухгалтерські та податкові розрахунки, які підтверджують наявність за підприємством податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 1010254,50 грн., яка підлягає списанню, та безпідставно нараховані штрафні санкції у розмірі 252561,38 грн.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позов у повному обсязі, надав пояснення аналогічні адміністративному позову, та просив задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог. В своїх запереченнях відповідач зазначив, що згідно податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку та сум утриманого з них податку (форма 1ДФ) за період з 01.01.2011 по 30.06.2012 по Хімічному казенному об'єднанню ім. Г.І. Петровського заборгованість по податку на доходи фізичних осіб станом на 01.07.2012 складає 1180032,56 грн. Звітність за формою 1ДФ відображалася в 2011-2012 роках в програмі ПК «Бест-Звіт», а в 2013 році - в інформаційній системі «Податковий блок» та дані зазначеної звітності не переносяться до картки особового рахунку підприємства. За таких обставин представник відповідача вважає позов підприємства необґрунтованим та просив відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та надавши оцінку наданим доказам, суд приходить до наступного.

Судом встановлено наступне.

ХКО ім. Г.І. Петровського зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом Краснолуцької міської ради Луганської області (а.с.7).

Відповідно до Статуту регулювання, контроль та координація діяльності Підприємства здійснюється Державним концерном "Укроборонпром" як уповноваженим суб'єктом господарювання з управління об'єктами державної власності в оборонно - промисловому комплексі (а.с.6-16).

Позивачем 27 листопада 2012 року за вих..№3007/бух подано заяву до відповідача щодо проведення позапланової невиїзної перевірки з метою визначення заборгованості з податку на доходи фізичних осіб станом на 01 липня 2012 року, не сплаченого на дату набрання чинності Закону №5414 (а.с.19).

У період з 28.11.2012 по 29.11.2012 ДПІ у м. Красний Луч було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ХКО ім. Г.І.Петровського з питань своєчасності сплати до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб та виплати заробітної плати за період з 01.01.2012 по 31.10.2012, за наслідками якої було складено акт від 06.12.2012 за №548/17-046/14312683 (а.с.20-23).

Під час перевірки податковий органі дійшов висновку про порушення ХКО ім. Г.І.Петровського п.п.168.1.2, п.п.168.1.5 п.168.1 ст.168, п.171.1 ст.171, абз. «е» п.176.1, абз. «а» п.176.2 ст.176 ПК України. Станом на 31.10.2012 не перераховано до бюджету податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 1010245,50 грн.

За наслідками проведеної перевірки ДПІ у м. Красний Луч було винесене податкове повідомлення-рішення № 0000991742 від 17.12.2012 про донарахування податкового зобов'язання на суму 1262815,88 грн., з яких збільшено основний платіж у розмірі 1010354,50 грн., штрафні санкції у розмірі 252561,38 грн. (а.с.26).

Позивачем 18.03.2013 за вих. №771 до Державної податкової інспекції у м. Красний Луч Луганської області Державної податкової служби було направлено заяву про списання податкового боргу перед бюджетом з податку на доходи з фізичних осіб не сплаченого станом на 01 липня 2012 року в сумі 1010254,60 грн., штрафні санкції за період - 252561,38 грн. (а.с.18).

На дану заву ДПІ у м. Красний Луч надав відповідь від 20.03.2013 за №1687/7/19-027, в якому зазначено про відсутність підстав для списання податкового боргу перед бюджетом відповідно до вимог Закону України від 02.10.2012 №5414 (а.с.25).

Згідно пп. 14.1.156 п.14.1. ст.14 Податкового кодексу України (N 2755-VI) податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Відповідно до пп.. 14.1.175 та 14.1.180 п. 1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.

Згідно ст. 15 п. 15.1 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують(передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Статтею 18 Податкового кодексу України встановлено, що податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.

Податкові агенти прирівнюються до платників податку і мають права та виконують обов'язки, встановлені цим Кодексом для платників податків.

Відповідно до п.п. 168.1.1, 168.1.2 п. 168.1 п.п. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України податковий агент , який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податків, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок.

Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.

Якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.

На підставі ст. 171, п.п. "а", "б" п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.

Особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є:

а) податковий агент - для оподатковуваних доходів з джерела їх походження в Україні;

б) платник податку - для іноземних доходів та доходів, джерело виплати яких належить особам, звільненим від обов'язків нарахування, утримання або сплати (перерахування) податку до бюджету.

Особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані:

а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок;

б) подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.

Позивач є підприємством оборонно-промислового комплексу, яке включено до складу Державного концерну "Укроборонпром", відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1221 від 29.12.2010 року "Про утворення Державного концерну "Укроборонпром".

Згідно Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування підприємств оборонно-промислового комплексу" N 5414-VI від 02.10.2012 року, який набрав чинності 31.10.2012 року п. 2-2. підлягає списанню податковий борг (у тому числі встановлений судовими рішеннями та реструктуризований) станом на 1 липня 2012 року, не сплачений станом на дату набрання чинності цим Законом, платників податків - підприємств оборонно-промислового комплексу, які включені до складу Державного концерну "Укроборонпром" (далі - підприємства оборонно-промислового комплексу), перед бюджетом (у тому числі податковий борг, який виник у зв'язку з порушеннями податкового, валютного та митного законодавства), а також грошові зобов'язання, які виникнуть у зв'язку із застосуванням механізму списання відповідно до статті 2 Закону України "Про деякі питання заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу - учасників Державного концерну "Укроборонпром" та забезпечення їх стабільного розвитку".

Контролюючі органи в межах їх компетенції у порядку, передбаченому для списання безнадійного податкового боргу, здійснюють списання зазначених сум протягом десяти робочих днів з дня подання заяви платника податків.

На списані відповідно до положень цього пункту суми не нараховується пеня, штрафні санкції, що встановлені цим Кодексом.

Відповідно до п. ст.51 Податкового кодексу України та наказу ДПА України від 24.12.2010 року № 1020 податковий агент зобов'язаний подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, а також сум нарахованого та утриманого з них податку органу державної податкової служби за місцем свого обліку за формою 1ДФ.

Згідно п. 54.2 ст. 54 Податкового кодексу України грошове зобов'язання щодо суми податкових зобов'язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом або платником податку, який отримує доходи не від податкового агента, в момент виникнення податкового зобов'язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом IV цього Кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету.

Суд зазначає, що вказані в податковому розрахунку суми податку, є узгодженими сумами податкового зобов'язання податкового агенту і у випадку неповної або несвоєчасної сплати стягуються до бюджету разом зі сплатою штрафів і пені, які нараховуються від першого до останнього дня строку подачі податкового розрахунку, встановленого Податковим кодексом України.

ХКО ім. Г.І.Петровського щоквартально надавав ДПІ у м. Красний Луч податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, і сум утриманого з них податку за формою № 1 ДФ, що свідчить про узгодження боржником суми податкових зобов'язань та наявність у ДПІ у м. Красний Луч Луганської області ДПС відомостей про існування у підприємства станом на 01.07.2012 р. заборгованості з податку з доходів фізичних осіб.

Враховуючи приписи законодавства , яке регулює спірні правовідносини суд вважає, що сума боргу з податку на доходи фізичних осіб, не сплачена ХКО ім. Г.І.Петровського, як податковим агентом, є податковим боргом цього підприємства.

Тобто станом на 30.06.2012 р. у позивача був податковий борг з податку з доходів фізичних осіб в сумі 1010245,50 грн., що було підтверджено матеріалами перевірки, а тому у відповідача відповідно до приписів Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування підприємств оборонно-промислового комплексу" N 5414-VI від 02.10.2012 року, який набрав чинності 31.10.2012 року, виник обов'язок цей борг списати.

Відповідно до п.п.54.3.5 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, якщо дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, у тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом.

Згідно п.58.1. ст.58 Податкового кодексу України, у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.

Відповідно до п. 127.1.ст. 127 Податкового кодексу України ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.

Податковим повідомленням рішенням відповідача № 0000991742 від 17.12.2012 до позивача, на підставі п. 127.1 ст. 127 ПК України, застосована штрафна (фінансова) санкція в сумі 252561,38 грн. (а.с.16)

Це податкове повідомлення-рішення є діючим і в установленому законом порядку не визнано протиправним і не скасовано.

Таким чином податковий борг в сумі 252561,38 грн. виник у позивача вже після липня 2012р. і цього боргу станом на 1.07.2012р. не існувало.

Тобто достатніх правових підстав для списання податкового боргу ХКО ім. Г.І.Петровського в сумі 252561,38 грн., не виникло, а тому в цій частині позовні вимоги підприємства є необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню.

Щодо зобов'язання податковий орган внести зміни до карток особового рахунку шляхом відображення податкового боргу податку з доходів фізичних осіб станом на 01.07.2012 в сумі 1010254,50 грн. суд виходить з наступного.

В судовому засіданні представник відповідача надав пояснення, що з 2013 року фіксування звітності відбувається в інформаційній системі «Податковий блок». Представники позивача не заперечували, що сума податкового боргу податку з доходів фізичних осіб станом на 01.07.2012 в сумі 1010254,50 грн. поновлена відповідачем після відкриття провадження у справі. Суд виходить з того, що сума податкового боргу по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 1010254,50 грн., яка обліковується за позивачем станом на 01.07.2012, підтверджено матеріалами перевірки. Таким чином, відсутні підстави для зобов'язання відповідача внести зміни до карток особового рахунку шляхом відображення податкового боргу податку з доходів фізичних осіб станом на 01.07.2012 в сумі 1010254,50 грн.

З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч.3 ст.94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Керуючись статтею 2, 11, 17, 18, 71, 87, 90, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Хімічного казенного об'єднання ім.. Г.І.Петровського до Державної податкової інспекції у м. Красний Луч Луганської області Державної податкової служби про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати бездіяльність Державної податкової інспекції у м. Красний Луч Луганської області Державної податкової служби щодо списання безнадійного податкового боргу з доходів фізичних осіб, нарахованого на заробітну плату працівників Хімічного казенного об'єднання ім.. Г.І.Петровського, станом на 30.06.2012 р. в сумі 1010254,50 грн., протиправною.

Зобов'язати Державну податкову інспекцію у м. Красний Луч Луганської області Державної податкової служби списати податковий борг з доходів фізичних осіб Хімічного казенного об'єднання ім.. Г.І.Петровського, не сплачений за період з 01.07.2011 по 31.05.2012 в сумі 1010254,50 грн.

В задоволенні решти вимог позивача -відмовити.

Стягнути на користь Хімічного казенного об'єднання ім. Г.І.Петровського з Державного бюджету України судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 17 грн. 20 коп. (сімнадцять грн.. 20 коп).

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Повний текст постанови складено та підписано у повному обсязі 28 травня 2013 року.

Суддя О.В. Ірметова