ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_____________
УХВАЛА
"27" травня 2013 р.Справа № 5023/4049/12
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Чистякової І.О.
при секретарі судового засідання Ягнюк О.В.
за участю сторін:
ліквідатора - арбітражного керуючого Севостьянова Є.В., свідоцтво №981 від 23.05.2013р.
представника кредитора - Чернобай О.Г., довіреність №8448/10/10-016 від 29.08.2012р. (Державна податкова інспекція у Зміївському районі Харківської області Державної податкової служби)
розглянувши заяву Державної податкової інспекції у Зміївському районі Харківської області Державної податкової служби з поточними грошовими вимогами до банкрута (вх. №17154 від 13.05.2013р.)
По справі за заявою Фермерського господарства "АЛЬЯНС", м. Зміїв
до Колективного сільськогосподарського підприємства "РОЗДОЛЬНЕ", с. Роздольне
про визнання банкрутом
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду Харківської області від 10 грудня 2012 року визнано юридичну особу - колективне сільськогосподарське підприємство "РОЗДОЛЬНЕ", ідентифікаційний код 19461494, банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру. Призначено ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Севостьянова Євгена Вікторовича (ліцензія на право здійснення діяльності арбітражного керуючого серія АВ № 600567 від 16.12.2011, ідентифікаційний номер 2448800810, місце проживання: м. Харків, вул. Тухачевського, 7, кв. 78), якого зобов'язано в строк до "10" червня 2013 року виконати ліквідаційну процедуру.
13 травня 2013 року на розгляд до господарського суду надійшла заява від Державної податкової інспекції у Зміївському районі Харківської області Державної податкової служби з вимогами до боржника на загальну суму 68 717,51 грн.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 15 травня 2013 року прийнято до розгляду заяву Державної податкової інспекції у Зміївському районі Харківської області Державної податкової служби з вимогами до банкрута та призначено її розгляд в судовому засіданні на "27" травня 2013 р. о 10:30.
Ліквідатор у судовому засіданні повідомив суд, що ним частково визнані поточні вимоги до банкрута на суму 8,63 грн., що виникли за зобов'язаннями по сплаті земельного податку з юридичних осіб відповідно до декларації №9006655934 від 20.02.2012 р. за період з 30.09.2012р. по 10.12.2012р., в іншій частині вимоги не визнані, оскільки заявлені безпідставно.
Ліквідатором 27 травня 2013 року було надано повідомлення про результати розгляду вимог кредитора, а також супровідним листом надано копію свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) №981 від 23.05.2013р., яке долучено судом до матеріалів справи.
Представник кредитора (Державна податкова інспекція у Зміївському районі Харківської області Державної податкової служби) у судовому засіданні погодилась з результатами розгляду ліквідатором заяви з вимогами до банкрута, надала супровідним листом 27 травня 2013 року копію довіреності №8448/10/10-016 від 29.08.2012р., яка судом долучається до матеріалів справи.
Розглянувши в судовому засіданні матеріали справи, вислухавши пояснення представника кредитора та ліквідатора, які були присутні в судовому засіданні, суд встановив наступне.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 10 вересня 2012 року прийнято заяву Фермерського господарства "АЛЬЯНС" про порушення справи про банкрутство до розгляду, порушено провадження у справі та призначено проведення підготовчого засідання суду на 24 вересня 2012 року о 16:00, введено процедуру розпорядження майном боржника та призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Севостьянова Євгена Вікторовича, ліцензія серії АВ №600567 від 16.12.2011р., зобов`язано розпорядника майна виконувати належним чином обов'язки у відповідності до п.9 та п. 10 ст. 13 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 26 вересня 2012 року зобов'язано кредитора - Фермерське господарство "Альянс" в п`ятиденний строк з дня прийняття даної ухвали опублікувати в офіційному друкованому органі України газеті "Голос України" або "Урядовий Кур'єр" оголошення про порушення справи про банкрутство Боржника - Колективне сільськогосподарське підприємство "Роздольне", с. Роздольне, ідентифікаційний код 19461494 із зазначенням повного найменування боржника, його поштової адреси, банківських реквізитів, найменування та адреси господарського суду, номера справи, відомості про розпорядника майна.
В газеті "Голос України" № 188 від 06 жовтня 2012 року було опубліковано оголошення про порушення господарським судом Харківської області ухвалою від 10.09.2012 р. справи №5023/4049/12 про банкрутство колективного сільськогосподарське підприємство "Роздольне", с. Роздольне, ідентифікаційний код 19461494.
26 листопада 2012 року було проведено попереднє засідання, за результатом якого винесено ухвалу, якою затверджено реєстр вимог кредиторів колективного сільськогосподарське підприємство "Роздольне", с. Роздольне, ідентифікаційний код 19461494. Визнано вимоги конкурсних кредиторів боржника, що не були заявлені в тридцятиденний строк з моменту публікації оголошення в газеті "Голос України" №188 від 06 жовтня 2012 року про порушення господарським судом Харківської області ухвалою від 10 вересня 2012 року справи №5023/4049/12 про банкрутство колективного сільськогосподарського підприємства "РОЗДОЛЬНЕ", с. Роздольне, код ЄДРПОУ 19461494, погашеними.
Постановою господарського суду Харківської області від 10 грудня 2012 року визнано юридичну особу - колективне сільськогосподарське підприємство "РОЗДОЛЬНЕ", ідентифікаційний код 19461494, банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон), в редакції, яка діяла до набрання чинності змінами згідно із Законом України від 22 грудня 2011 року № 4212-VI кредитор - юридична або фізична особа, яка має у встановленому порядку підтверджені документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, щодо виплати заборгованості із заробітної плати працівникам боржника, а також органи державної податкової служби та інші державні органи, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів). Конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство. До конкурсних кредиторів відносяться також кредитори, вимоги яких до боржника виникли внаслідок правонаступництва за умови виникнення таких вимог до порушення провадження у справі про банкрутство. Поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство;
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 14 Закону конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство, протягом тридцяти днів від дня опублікування в офіційному друкованому органі оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують. Вимоги конкурсних кредиторів, що заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, - не розглядаються і вважаються погашеними, про що господарський суд зазначає в ухвалі, якою затверджує реєстр вимог кредиторів. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.
У відповідності до абз.8 ч. 1 ст. 23 Закону вимоги за зобов'язаннями боржника, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред 'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури.
Грошові зобов`язання, які виникають після порушення справи про банкрутство, безпосередньо в процедурі банкрутства, відповідно до ст. 1 Закону є поточними вимогами.
Стаття 23 Закону також визначає, що з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута та зобов'язання щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів), повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності вважається таким, що настав.
Отже, з системного аналізу вказаної норми права слідує, що після визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури у банкрута під час ліквідаційної процедури не виникає жодних додаткових грошових зобов`язань, так як, строк виконання усіх грошових зобов`язань вважається таким, що настав з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
Відповідно до п. п. 14.1.175 п.14.1. ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно п.54.1. ст. 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно пункту 287.3. статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Як вбачається з матеріалів справи боржником самостійно було обчислено суму податкового зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації №9006655934 від 20.02.2012 р., але зазначена платником податку сума податкового зобов'язання не була сплачена та за період з 30.09.2012р. по 10.12.2012р. сума боргу по сплаті цього податку складає 8,63 грн. Вимоги Державної податкової інспекції у Зміївському районі Харківської області Державної податкової служби до боржника в сумі 8,63 грн. виникли після порушення провадження у справі про банкрутство, є поточними та нараховані з урахуванням приписів ч. 1 ст. 23 Закону, а тому суд вважає, що ліквідатором правомірно визнано вимоги кредитора в сумі 8,63 грн., які підлягають внесенню до реєстру вимог кредиторів згідно черговістю визначеною у ст. 31 Закону.
Щодо вимог Державної податкової інспекції у Зміївському районі Харківської області Державної податкової служби до банкрута в сумі 4,41 грн., які заявлені по сплаті земельного податку з юридичних осіб відповідно до декларації №9006655934 від 20.02.2012 р. обчисленого після визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, а також вимоги в сумі 284,84 грн., які виникли внаслідок несплати боржником податкового зобов'язання з екологічного податку (за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях), визначеного у податковій декларації № 9086946736 від 08.02.2013 року, то суд вважає, що ліквідатором обґрунтовано було відмовлено у визнанні вказаних вимог, оскільки після визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури у банкрута під час ліквідаційної процедури не виникає жодних додаткових грошових зобов`язань, так як, строк виконання усіх грошових зобов`язань вважається таким, що настав з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
Також, суд вважає, що вимоги кредитора по сплаті пені, нарахованої згідно ст. 129 ПК України на суму податкового боргу по сплаті земельного податку з юридичних осіб відповідно до декларації №9006655934 від 20.02.2012 р. в сумі 47 234,52 грн., по сплаті податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами в сумі 14 443,35 грн., а також по сплаті податку на прибуток в сумі 3685,93 грн. правомірно відхилені ліквідатором, оскільки згідно розрахунку кредитора зазначені суми пені нараховані до 09.09.2012 року, тобто до порушення провадження у справі про банкрутство, а тому ці вимоги є вимогами конкурсного кредитора та заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, у зв`язку з чим вважаються погашеними, про що господарським судом зазначено в ухвалі, якою затверджено реєстр вимог кредиторів.
Крім того, суд вважає, що вимоги в сумі 1 015,83 грн., що обгрунтовані наявністю податкового боргу за зобов'язаннями відповідно до податкового повідомлення - рішення №0000031500 від 13.02.2013 р. та вимоги в сумі 2 040 грн., що обгрунтовані наявністю податкового боргу за зобов'язаннями відповідно до податкового повідомлення - рішення №0000101500 від 15.02.2013 р. також не підлягають визнанню виходячи з наступного.
Як вбачається з вищезазначених податкових повідомлень - рішень сума податкового боргу складається виключно зі штрафних (фінансових) санкцій (штрафами), які нараховані на підставі акта "Про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість" від 04.02.2013 року № 78/15/19461494 за неподання податкової звітності з податку на додану вартість, а також на підставі акта камеральної перевірки податкової звітності № 53/15/19461494 від 31.01.2013 року за несвоєчасне подання податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за ІІ квартал 2012 року.
Відповідно до частини 2 статті 4-1 Господарського процесуального кодексу України, провадження у справах про банкрутство здійснюється у порядку, передбаченому цим кодексом з врахуванням вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
У відповідності до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", в редакції, яка діяла до набрання чинності змінами згідно із Законом України від 22 грудня 2011 року № 4212-VI провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Згідно п.1.3. ст. 1 Податкового кодексу України вказаний Кодекс не регулює питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", з банків, на які поширюються норми розділу V Закону України "Про банки і банківську діяльність", та погашення зобов'язань зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У відповідності до приписів ч.1 ст. 23 Закону з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості банкрута.
Саме з моменту прийняття постанови про визнання боржника банкрутом припиняється підприємницька діяльність боржника, банкрут вже не може отримувати прибуток, займатись комерційною діяльністю.
Суд зазначає, що нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій з усіх видів заборгованості за зобов'язаннями, строк виконання яких настав після порушення справи про банкрутство та введення мораторію, припиняється згідно з частиною першою статті 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" лише з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 05 грудня 2011 року по справі №21-348а11, постанові Вищого господарського суду України від 29 січня 2013 року по справі №5023/8300/11.
Отже, з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури штрафні санкції до підприємств-боржників не застосовуються.
Відповідно до ч.1 ст. 118-28 Господарського процесуального кодексу України рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України.
Враховуючи вищевикладене, вимоги Державної податкової інспекції у Зміївському районі Харківської області Державної податкової служби до банкрута підлягають визнанню частково на загальну суму 8,63 грн. з включенням їх до реєстру вимог кредиторів до третьої черги.
Керуючись ст.ст. 1, 22 - 32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 86 ГПК України,
УХВАЛИВ:
Визнати вимоги Державної податкової інспекції у Зміївському районі Харківської області Державної податкової служби до банкрута частково в сумі 8,63 грн. та включити їх до реєстру вимог кредиторів до третьої черги.
У визнанні решти вимог Державної податкової інспекції у Зміївському районі Харківської області Державної податкової служби до банкрута в сумі 68 708,88 грн. відмовити.
Ухвалу направити комітету кредиторів.
Суддя Чистякова І.О.