ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" квітня 2013 р. Справа № 2а-2285/12/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Скільського І.І.
при секретарі Бурда М.Р.,
за участю:
представника позивача - Олексина О.В.,
представників відповідача - Мельника Р.Я., Книгиницької М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Карпатнафтохім"
до відповідача: Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Івано-Франківської області Державної податкової служби
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000121504/0 від 12.07.2012р.,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Карпатнафтохім" (далі-позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Калуської об'єднаної Державної податкової інспекції Івано-Франківської області Державної податкової служби (далі-відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми "В1" №0000121504/0 від 12.07.2012 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що спірне податкове повідомлення-рішення є необґрунтованим, протиправним, таким, що суперечить законодавству з питань оподаткування та виходить за межі компетенції відповідача, обмежує та порушує права, свободи та інтереси позивача, оскільки прийняті без урахування фактичних обставин, з порушенням діючого законодавства, а також без наявності правових підстав для винесення, внаслідок чого вказане податкове повідомлення-рішення підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
04 вересня 2012 року ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду за клопотанням представника позивача провадження у даній справі було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №2а-2286/12/0970 за позовом ТзОВ «Карпатнафтохім» до Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Івано-Франківської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000111504/0 від 12.07.2012 року.
Ухвалою суду від 31.01.2013 року провадження у справі № 2а-2285/12/0970 0970 за позовом ТзОВ «Карпатнафтохім» до Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Івано-Франківської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000121504/0 від 12.07.2012 року, поновлено, оскільки відпали обставини, які були підставою для зупинення провадження в даній справі.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з мотивів викладених в позовній заяві. Просив суд адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечили з підстав, викладених у письмовому запереченні на адміністративний позов (т.2 а.с.22). Просили в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази по справі, судом встановлено наступне.
ТзОВ «Карпатнафтохім» подано до Калуської ОДПІ декларації з податку на додану вартість за лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень 2010 року.
Калуською ОДПІ на вказані податкові періоди проведено позапланові виїзні документальні перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, напрям відшкодування - на рахунок платника у банку. Результати проведених перевірок узгоджені.
ТзОВ «Карпатнафтохім» 31.03.2011 року подано уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку із самостійним виявленням помилок разом з додатками за лютий-вересень 2010 року, згідно з яким зменшено бюджетне відшкодування податку на додану вартість, напрям відшкодування - на рахунок платника у банку, в загальній сумі 57292451 грн.
Позивачем 19.04.2012 року подано до Калуської ОДПІ уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку із самостійним виявленням помилок разом з додатками за лютий-вересень 2010 року, згідно з яким збільшено бюджетне відшкодування податку на додану вартість, напрям відшкодування - на рахунок платника у банку, в загальній сумі 57292451 грн.
На підставі поданих уточнюючих розрахунків Калуською ОДПІ проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТзОВ "Карпатнафтохім" з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за лютий-вересень 2010 року, за результатами якої складено акт перевірки №699/154/33129683 від 18.06.2012 року.
Як вбачається із зазначеного акту, податковим органом, з посиланням на п.п.7.7-7.7.4 та п.п.7.7.7.,7.8.1ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість", встановлено порушення позивачем вимог підпунктів 200.1, 200.4 статті 200 Податкового кодексу України, яке полягає у завищенні суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість (напрям відшкодування - на рахунок платника у банку) за період лютий-вересень 2010 року на загальну суму 57 292 451грн., задекларовану до відшкодування згідно з уточнюючими розрахунками, поданими 19.04.2012 року; а також підпунктів 200.4, 200.6, 200.14 Податкового кодексу України, що полягає у заниженні суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (напрям відшкодування - у зменшення податкових зобов'язань податку на додану вартість в наступних звітних(податкових) періодах) за період з лютого по вересень 2010 року на загальну суму 57 292 451грн. згідно уточнюючих розрахунків, поданих позивачем 31.03.2011 року.
На підставі зазначеного акту перевірки податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення від 12.07.2012 року за №0000111504/0, яким визначено, що позивач добровільно відмовляється від отримання суми заниження в розмірі 57 292 451 грн. як бюджетного відшкодування, зазначена сума підлягає врахуванню у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів.
Та оскаржуване у даній адміністративній справі податкове повідомлення-рішення від 12.07.2012 року за №0000121504/0, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів ) з податку на додану вартість у розмірі 57 292 451 грн., та застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 28 646226,0 грн.
Не погоджуючись із винесеними податковими повідомленнями-рішеннями, позивачем оскаржено їх до суду.
Суд зазначає, що в провадженні Івано-Франківського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №2а-2286/12/0970 за позовом ТзОВ «Карпатнафтохім» до Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Івано-Франківської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000111504/0 від 12.07.2012 року.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.09.2012 року позов задоволено повністю, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Івано-Франківської області Державної податкової служби форми В2 №0000111504/0 від 12.07.2012 року. (т.1 а.с.137-142).
Відповідно до ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Івано-Франківської області Державної податкової служби залишено без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.09.2012 року у справі № 2а-2286/12/0970 - без змін (т.1 а.с.119-123).
У відповідності до вимог ч.1 ст. 72 КАС України, обставини встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Вказаним вище рішенням, яке набрало законної сили, встановлено, що позивачем самостійно (цей факт не було виявлено органом податкової служби) виявлено заниження бюджетного відшкодування внаслідок недекларуванням ним оплаченої частини від'ємного значення. Позивач самостійно виправив зазначену помилку - подав уточнюючий розрахунок, що в свою чергу виключає можливість застосування відповідачем наслідків, передбачених абзацом "а" п.п. 7.7.7, п. 7.7, ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" та ст. 200.14 Податкового кодексу України.
ТзОВ "Карпатнафтохім" маючи право на одержання бюджетного відшкодування, прийняло рішення про бюджетне відшкодування, надавши відповідачу уточнюючий розрахунок за ті періоди, у яких виникло право на бюджетне відшкодування, задекларувавши в них виправлені показники.
Таким чином встановлені рішення суду обставини не підлягають доказуванню в даній справі.
Обговорюючи правомірність заявлених вимог суд приходить до наступного.
Відповідно до пп.14.1.18 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V даного Кодексу.
Згідно з п.200.4 статті 200 Податкового Кодексу України, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Пунктами 200.6 та 200.7 статті 200 Податкового кодексу України визначено, що платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів(п. 200.6).
Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. (п. 200.7)
Відповідно до п. 13 розділу 3 «Порядку заповнення та подання податкової декларації з ПДВ», затвердженого наказом ДПА від 25.01.2011 року №41, зареєстрованого Міністерством Юстиції України 16.02.11 р. за № 197/18935, уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок (до декларації з ПДВ) подаються платником у визначених Кодексом випадках.
Відповідно до п.50.1 ст.50 ПК України, у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою, чинною на час подання уточнюючого розрахунку.
Передбачене у п.50.1 ст.50 ПК України право виправити самостійно виявлені помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації , може бути обмежено виключно випадками, визначеними у Кодексі.
Враховуючи вищевказане, суд вважає, що позивач має право при самостійному виявленні помилок, що містяться у раніше поданих ним декларацій, подавати уточнюючі розрахунки.
Пункт 200.6 ст. 200 Кодексу, на який посилається податковий орган, забороняє у разі прийняття самостійно платником податку рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, враховувати зазначену суму при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів і не обмежує право платника податку у разі виявлення помилки у деклараціях за попередні періоди щодо визначення способу відшкодування податку на додану вартість виправити таку помилку у визначеному Кодексом порядку. Таке виправлення не призводить до того, що заявлена платником податку до бюджетного відшкодування сума за конкретний звітний період враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів.
Дана правова позиція узгоджується із позицією Вищого адміністративного суду України викладеною в ухвалі від 18.02.2013 року у справі № К/9991/55133/12.
Враховуючи наведене, зважаючи на відсутність порушення позивачем вимог ст. 200 Податкового кодексу України, суд вважає податкове повідомлення рішення форми "В1" №0000121504/0 від 12.07.2012 року , протиправним та таким, що підлягає до скасування.
Частиною 2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до вимог ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Факт сплати позивачем до бюджету судового збору в розмірі 2146 грн., підтверджується платіжним дорученням за №3301 від 20.07.2012 року (т.1 а.с.2).
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Івано-Франківської області Державної податкової служби форми В1 № 0000121504/0 від 12.07.2012 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Карпатнафтохім" 2 146,00 гривень судового збору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя: /підпис/ Скільський І.І.
Постанова складена в повному обсязі 30.04.2013 року.