Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 травня 2013 р. Справа №805/4526/13-а
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10 год. 10 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Чекменьова Г.А.,
при секретарі судового засідання Токмаковій Є.А.,
за участю:
представника позивача Асєєвої В.Б.,
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Харцизьку Донецької області Державної податкової служби до ОСОБА_3 про стягнення податкового боргу з орендної плати фізичних осіб у сумі 3 814, 26 грн., -
В С Т А Н О В И В:
У квітні 2013 року Державна податкова інспекція у м. Харцизьку Донецької області Державної податкової служби звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3 про стягнення податкового боргу з орендної плати фізичних осіб у сумі 3 814, 26 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідач є орендарем земельної ділянки. Відповідач має заборгованість перед бюджетом з орендної плати за земельні ділянки у сумі - 3 814, 26 грн. Податкова заборгованість виникла згідно податкового повідомлення-рішення № 0001151720 від 24.11.2010 року на суму 5 675, 77 грн., яка частково була погашена за рахунок переплати. На адресу відповідача також направлялася податкова вимога, однак вказані заходи не призвели до погашення податкового боргу. Посилаючись на вказані обставини, позивач просить суд стягнути з відповідача зазначену заборгованість.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав з тих підстав, що відповідно ст. 31 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що дія договору оренди землі припиняється у випадку набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці. 27.09.2010 року ОСОБА_3 продав комплекс нежитлових будівель громадянину ОСОБА_4, у зв'язку із чим дія договору оренди земельної ділянки припинилася. Просив суд відмовити у задоволенні позову. Крім того, зазначив, що раніше позивач відмовився від аналогічних позовних вимог, що, на думку представника відповідача, позбавляє позивача права повторно пред'являти ти ж самі вимоги.
Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовані вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, яку правову норму належить застосувати до спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
18 березня 2009 року між Іловайською міською радою Донецької області та ОСОБА_3 був укладений договір оренди земельної ділянки. (а.с. 6-13).
Відповідно до акту приймання-передачі земельної ділянки від 18 березня 2009 року ОСОБА_3 прийнято від Іловайської міської ради земельну ділянку загальною площею 0,5210 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 16).
Оскільки договір оренди не розірвано відповідно до вимог діючого законодавства, а договір купівлі-продажу автоматично не припиняє дії договору оренди, податковим органом проводилось нарахування орендної плати ОСОБА_3 відповідно до договору оренди №040916100057 від 18.03.2009 року за користування земельною ділянкою.
Відповідно до пункту 20.1.28 статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, Державна податкова інспекція у м. Харцизьку Донецької області Державної податкової служби є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
Статтею 285 Податкового кодексу України визначено, що базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Згідно з пунктом 285.2 статті 285 Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Відповідно до статті 286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Відповідні органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів за запитом відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 286.2 статті 286 цього Кодексу визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Пунктом 286.5 ст. 286 Податкового кодексу України нарахування фізичним особам сум податку проводиться органами державної податкової служби , які видають платникові до 01 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою. Встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.
Відповідно до п. 58.1 ст. 58 Податкового кодексу України у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
Податкове повідомлення-рішення містить підставу для такого нарахування (зменшення) податкового зобов'язання та/або зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість; посилання на норму цього Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок грошових зобов'язань платника податків; суму грошового зобов'язання, що повинен сплатити платник податку; суму зменшеного (збільшеного) бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення результатів господарської діяльності або від'ємного значення суми податку на додану вартість; граничні строки сплати грошового зобов'язання та/або строки виправлення платником податків показників податкової звітності; попередження про наслідки несплати грошового зобов'язання або внесення виправлень до показників податкової звітності в установлений строк; граничні строки, передбачені цим Кодексом для оскарження податкового повідомлення-рішення.
До податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов'язання та штрафних (фінансових) санкцій.
Форма та порядок надіслання податкового повідомлення-рішення і розрахунку грошового зобов'язання визначається центральним контролюючим органом.
Податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
У разі зменшення (збільшення) контролюючим органом суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платнику податків надсилаються (вручаються) окремі податкові повідомлення-рішення.
Контролюючий орган веде реєстр виданих податкових повідомлень-рішень щодо окремих платників податків.
Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.
У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
На виконання вищезазначених вимог Податкового кодексу України ДПІ у м. Харцизьку 24.11.2010 прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001151720, яким ОСОБА_3 визначено податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 5675,77 грн. (а.с.13). Дане податкове повідомлення-рішення було надіслано відповідачу, однак конверт було повернуто до податкової інспекції з відміткою «за закінченням терміну зберігання» (а.с. 24). Заборгованість була частково погашена за рахунок переплати. Таким чином, сума заборгованості з орендної плати з фізичних осіб складає 3 814, 26 грн.
Відповідно до п.287.1 ст.287 ПКУ власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. Пунктом 287.5 вказаної статті встановлено, що податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Однак після спливу 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення № 0001151720 від 24.11.2010 року, ОСОБА_3 не було сплачено податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 3 814,26 грн.
Вищезазначене податкове повідомлення-рішення в адміністративному або в судовому порядку ОСОБА_3 не оскаржувалося.
Згідно з підпунктом 16.1.4. пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.14.1.157 пункту 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.
Підпунктом 14.1.175. пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що податковим боргом є сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно пункту 95.1. статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до пункту 95.2. статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
07 лютого 2012 року Державною податковою інспекцією у м. Харцизьку Донецької області Державної податкової служби прийнята податкова вимога № 1, яка була надіслана відповідачу, однак конверт було повернуто до податкової інспекції з відміткою «За закінченням терміну зберігання» (а.с. 5).
Перелік підстав, наявність яких надає можливість визначати податкові вимоги відкликаними визначений статтею 60 Податкового кодексу України.
При цьому, зазначеною статтею Кодексу визначено, що якщо нарахована сума грошового зобов'язання або податкового боргу збільшується внаслідок їх адміністративного оскарження, раніше надіслане податкове повідомлення-рішення або податкова вимога не відкликаються. На суму збільшення грошового зобов'язання надсилається окреме податкове повідомлення-рішення, а на суму збільшення податкового боргу окрема податкова вимога не надсилається.
Як вбачається із матеріалів справи, починаючи з 07 лютого 2012 року (дата формування податкової вимоги) ОСОБА_3 безперервно мав податковий борг, у зв'язку з чим податкова вимога № 1 від 07 жовтня 2012 року є чинною.
Таким чином, заходи прийняті податковим органом щодо стягнення податкового боргу, не призвели до їх погашення, строки їх добровільної сплати сплинули.
Відповідачем зазначені факти не спростовані, документального підтвердження того, що наведена податкова вимога вважається відкликаною не надано.
Заперечення представника відповідача стосовно припинення оренди землі та повторного пред'явлення податковим органом позовних вимог суд не приймає до уваги з огляду на таке.
Відповідачем не надано доказів припинення оренди землі за період, що заявлений у позові. Акт повернення земельної ділянки орендодавцю сторонами суду не наданий. За таких обставин неналежне та несвоєчасне оформлення припинення договору оренди землі не звільняє відповідача від обов'язку сплати податкового боргу з орендної плати.
Послання представника відповідача на відмову позивача від позову при дослідженні матеріалів справи № 2а/0570/14187/2012 не знайшли свого підтвердження, оскільки ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07.12.2012 р. у вказаній справі частина позовних вимог була залишена без розгляду на підставі заяви позивача, через відсутність доказів вручення податкового повідомлення-рішення (а.с.48-49). Заяв про відмову від позову Державна податкова інспекція у м. Харцизьку до суду не подавала.
Згідно з ч. 3 ст. 155 КАС України особа, позовна заява якої залишена без розгляду, після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Отже, надані представником відповідача заперечення є необґрунтованими.
Наявними в матеріалах справи документами підтверджено правомірність визначення позивачем податкового боргу, в рахунок погашення якого заявлені вимоги про стягнення коштів з рахунків у банках.
Враховуючи зазначене, адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Харцизьку Донецької області Державної податкової служби до ОСОБА_3 про стягнення податкового боргу з орендної плати фізичних осіб у сумі 3 814, 26 грн. є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Харцизьку Донецької області Державної податкової служби до ОСОБА_3 про стягнення податкового боргу з орендної плати фізичних осіб у сумі 3 814, 26 грн. - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3 (ід. № НОМЕР_2) податковий борг на користь місцевого бюджету в сумі 3 814 (три тисячі вісімсот чотирнадцять) грн. 26 коп. з орендної плати з фізичних осіб на розрахунковий рахунок 33217815700092, отримувач УДКСУ в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 37980439, банк отримувача УДКСУ у Донецькій області, м. Донецьк.
Вступна та резолютивна частина постанови складена у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 13 травня 2013 року. Постанова у повному обсязі виготовлена 17 травня 2013 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до адміністративного суду апеляційної інстанції через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Чекменьов Г.А.