Рішення № 3140837, 03.03.2009, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
03.03.2009
Номер справи
16/235
Номер документу
3140837
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"03" березня 2009 р.

Справа № 16/235

Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Коротченко Л.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 16/235

за позовом: Сімферопольського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави, в особі Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції, м. Ялта та виконавчого комітету Окуньовської сільської ради Чорноморського району Автономної Республіки Крим, с. Окуньовка

до відповідача: Державної льотної академії України, м. Кіровоград

про стягнення 225 519,46 грн.,

Представники:

від прокурора - Коваль О.М., посвідчення № 615;

від позивача 1 - Губанов В.А., довіреність № 1/2144 від 18.09.08р.;

від позивача 2 - участі не брали;

від відповідача - Лисонь О.Б., довіреність № 3102 від 12.01.08 р.

Сімферопольський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави, в особі Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції та виконавчий комітет Окуньовської сільської ради Чорноморського району Автономної Республіки Крим звернулися до господарського суду Кіровоградської області з позовною заявою про стягнення Державної льотної академії України на користь держави в дохід виконавчого комітету Окуньовської сільської ради Чорноморського району Автономної Республіки Крим шкоду, заподіяну порушенням природоохоронного законодавства в сумі 225519,46 грн.

У судовому засіданні 03.03.2009 року прокурор та позивач 1 повністю підтримали заявлені позовні вимоги.

Виконавчим комітетом Окуньовської сільської ради Чорноморського району Автономної Республіки Крим (далі - виконком Окунівської Сільради) на адресу господарського суду направлено клопотання про розгляд справи без участі повноважного свого представника, позовні вимоги підтримує повністю.

Господарський суд вважає за можливе задовольнити заявлене клопотання.

Відповідач позов заперечив. Державна льотна академія України вважає, що криниця, що знаходиться на території бази відпочинку "Тарханкут" взагалі не є артезіанською свердловиною, а отже і порушень екологічного законодавства відповідачем не допущено.

Розглянувши наявні матеріали справи та заслухавши пояснення прокурора та представника Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції та відповідача, господарський суд встановив наступне.

Статтею 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ).

Згідно із вимогами ч. 1 ст. 13 та ч. 1 ст. 14 Конституції України земля, її надра, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Пунктом "б" ч. 1 ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачена компетенція спеціально уповноважених органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, а також за додержанням норм екологічної безпеки.

Згідно ст. 19 Водного кодексу України державний контроль за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів здійснюється Кабінетом Міністрів України, державними органами охорони навколишнього природного середовища, іншими спеціально уповноваженими державними органами відповідно до законодавства України.

Відповідно до п.п. 6, 12 наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 06.12.2006 року № 526, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.01.2007 року за № 38/13305 "Про затвердження Положення про Державну Азово-Чорноморську екологічну інспекцію" Державна Азово-Чорноморська екологічна інспекція є спеціальним підрозділом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України і входить до сфери його управління. Інспекція в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики в галузі охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів та має право застосовувати у випадках, передбачених законодавством, економічні санкції до підприємств, установ та організацій за порушення вимог природоохоронного законодавства, вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів та подавати позови про відшкодування збитків та втрат, завданих у наслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Згідно ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування" є органом місцевого самоврядування.

У відповідності до вимог ст. 1 Господарського процесуального кодексу України державні та інші органи мають право звертатись до господарського суду у випадках, передбачених законодавчими актами України.

15.07.2008 року Державною екологічною інспекцією проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства на території бази відпочинку "Тарханкут". В ході перевірки встановлено факт використання підземних вод із свердловини без дозволу на спеціальне водокористування.

База відпочинку "Тарханкут" належить Державній льотній академії України та розташована в урочищі Морське Чорноморського району Автономної Республіки Крим і не є юридичною особою.

Державна льотна академія України зареєстрована виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України як юридична особа, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію від 30.06.1994 року (а.с. 32-33).

База відпочинку "Тарханкут" надає послуги рекреаційно - оздоровчого характеру. Відповідачем пробурена артезіанська свердловина без висновку геологічних служб про глибину залягання та наявність підземних вод.

За письмовими поясненнями, наданими 11.08.2008 р. директора бази відпочинку "Тарханкут" Клюшина В.В. забір води з вказаної свердловини здійснюється шляхом експлуатації водозабірного обладнання – насосу БЦПЕ № 5-6-25У в період сезонної робити бази, а саме з 01.07.06 по 28.08.06; з 01.06.07 по 28.08.06; з 01.06.08 по 09.09.07 р. (а.с. 10).

протягом 231 доби у 2006-2008 роках в об’ємі 9979,20 кубометрів.

За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 15-1 від 15.07.2008 року (а.с. 6).

На підставі зазначеного акту винесено постанову № 4/5/23-23 від 17.07.2008 року про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 136 грн. на директора бази відпочинку "Тарханкут" Державної льотної академії України Ключина В.В. (а.с. 7 том 1).

22.07.2008 року першим заступником головного державного інспектора України з охорони навколишнього природного середовища Костровим М.М. винесено рішення про тимчасове зупинення з 25.07.2008 року проведення забору води базою відпочинку "Тарханкут" Державної льотної академії України (а.с. 8 том 1).

На підставі п. 3.2. зазначеного рішення спеціалістами Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції проведено опломбування свердловини.

Про вищезазначені факти посадовою особою Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції складено акт від 11.08.2008 року № 101 (а.с. 9 том 1).

Згідно наданого до суду розрахунку розміру шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства базою відпочинку "Тарханкут", виконаного на підставі "Методики розрахунку розміру відшкодування збитків, заподіяних державі в наслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів", зареєстрованої Міністерством юстиції України 01.06.1995 року № 162/698, розмір шкоди заподіяної державі становить 225 519,46 грн. (а.с. 11).

Державна льотна академія України позовні вимоги не визнала, обґрунтовуючи наступним.

Рішенням виконавчого комітету Окунівської сільської ради від 29.06.2001 року № 49 "Про надання дозволу на облаштування криниці бази відпочинку "Тарханкут" Державній льотній академії України надано дозвіл на будівництво криниці для забору води глибиною 20 метрів у межах існуючої території (а.с. 83).

Зазначене рішення узгоджено з начальником Чорноморської державної екологічної інспекції, що підтверджує відповідна заява (а.с.6, другий том).

Роботи по будівництву криниці виконані трестом "Чорнонафтогазпромстрой" згідно договору № 20/05-2002У від 21.05.2005 року (а.с. 81-82). На підтвердження виконаних трестом "Чорнонафтогазпромстрой" робіт по облаштуванню криниці водопостачання бази відпочинку "Тарханкут" відповідачем надано протокол узгодження договірної ціни, акт про виконання робіт від 15.07.2002 року та довідку про вартість виконаних підрядних робіт за липень 2002 року (а.с. 95-97).

Статтею 21 Кодексу України про надра передбачено, що видобування прісних підземних вод без надання гірничого дозволу на підставі спеціальних дозволів, що надаються після попереднього погодження з органами Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, Державного комітету України по нагляду за охороною праці та Міністерства охорони здоров'я України на місцях.

Відповідач, у відповідності зі ст. 23 Кодексу України про надра, якою передбачено, що землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати для свої господарських і побутових потреб прісні підземні води до 20 метрів, видобував прісну воду в кількості 3 куб. м.

Видобута вода використовувалась виключно для побутових та господарських потреб. Згідно висновку казенного підприємства "Южекогеоцентр" кринична вода мису Тарханкут не є придатною до пиття (а.с. 4 том 2). За результатами дослідження комунальним підприємством складено паспорт криниці (а.с. 145- 151). Даний факт підтверджується також результатом санітарно-мікробіологічного дослідження води, відібраної на базі відпочинку "Тарханкут" від 07.08.2008 року № 168 (а.с.1-3, том 2).

З метою організації водопостачання питної води на базу відпочинку "Тарханкут" між комунальним госпрозрахунковим підприємством "Жилсервіс" та Державною льотною академією України укладені договір на поставку та відпуск води від 20.05.2006 року № 16 та договір надання послуг та виконання робіт від 05.05.2008 року № 401 (а.с. 105-108).

Крім того, Державною льотною академією на виконання вимог ст. 21 Кодексу України про надра отримано дозвіл на спеціальне водокористування від 25.09.2008 року № УКР-КРИ 191, чим усунуто порушення вимог природоохоронного законодавства.

Відповідач стверджує, що оскільки криниця не є артезіанською свердловиною, використання підземних вод відповідачем самовільно не здійснювалось.

Господарський суд вважає заперечення відповідача не обґрунтованими з огляду на наступне.

Статтею 42 Водного кодексу України передбачено, що водокористувачами в Україні можуть бути підприємства, установи організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства. Водокористувачі можуть бути первинними і вторинними. Первинні водокористувачі – це ті, що мають власні водозабірні споруди і відповідне обладнання для забору води.

Відповідно до ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування – це забір води з водних об’єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об’єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

Таким чином, база відпочинку "Тарханкут" є суб’єктом спеціального водокористування.

Отримання відповідачем дозвіл на спеціальне водокористування від 25.09.2008 року № УКР-КРИ 191 є підтвердженням того, що відповідач є і визнає себе суб'єктом спеціального водокористування, а тому відповідно до вимог ст. 49 Водного кодексу України, спеціальне водокористування здійснюється на підставі відповідного дозволу. Відсутність у відповідача такого дозволу до 2008 р. представник відповідача в судовому засіданні не заперечував.

Згідно п. 9 ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов’язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Дозвіл на спеціальне водокористування видається: державними органами охорони навколишнього природного середовища – у разі використання води водних об’єктів загальнодержавного значення; Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, київською та Севастопольською міськими Радами за погодженням з державними органами охорони навколишнього природного середовища – у разі використання водних об’єктів місцевого значення (ст. 49 Водного кодексу України).

Стаття 1 Кодексу України про надра передбачає, що надра – це частина земної кори, що розташована під поверхнею суші та дном водоймищ і простягається до глибин, доступних для геологічного вивчення та освоєння.

Відповідно до ст. 19 зазначеного Кодексу надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актами про надання гірничого відводу.

Згідно ст. 17 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" підприємство питного водопостачання провадить свою діяльність відповідно до порядку спеціального водокористування, пов’язаного із застосуванням водопровідних мереж, споруд, технічних пристроїв для забору води безпосередньо з водних об’єктів. Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу, який видається у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. У дозволі на спеціальне водокористування визначаються ліміти та строки спеціального водокористування. Строки спеціального водокористування встановлюються органом, який видає дозвіл на спеціальне водокористування. У разі використання підземних вод для питного водопостачання відповідне підприємство повинне одержати згідно з законом дозвіл на користування надрами.

Відповідачем дозвіл на спеціальне водокористування № УКР-КРИ 191 отримано лише 25.09.2008 року, тоді як забір підземних вод ним здійснювався з липня 2006 року по серпень 2008 року.

У відповідності до ч. 4 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення природоохоронного законодавства, в порядку та розмірах, встановлених законом.

Відділом державного екологічного контролю за використанням, відтворенням та охороною природних ресурсів (м. Євпаторія) здійснено розрахунок збитків, при підготовці якого враховано об'єм використаної відповідачем води, а також враховано тарифи на послуги водопостачання, затвердженні рішеннями Окунівської сільської ради від 09.04.04 р. та від 23.11.06 р. (а.с. 11, 12-13, 123).

Отже, відповідачем заподіяна державі шкода в розмірі 225 519,46 грн., яка згідно ст. 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підлягають стягненню та зарахуванню до місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища, за поданням спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів.

Доказів сплати заподіяних збитків в розмірі 225 519,46 грн. відповідачем до суду не подано.

Господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість пред'явлених прокурором вимог, які повністю підтверджуються матеріалами справи, а тому вказані вимоги підлягають задоволенню.

На підставі статті 49 Господарського процесуального кодексу України господарські витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 49, 77, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ :

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Державної льотної академії України (25005, м. Кіровоград, вул. Добровольського, 1, р/р 35225001000239, банк одержувача - УДК в Кіровоградській області, МФО 823016, код 01132353) в інтересах Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції на користь держави у доход виконавчого комітету Окунівської сільської ради Чорноморського району Автономної республіки Крим шкоду в сумі 225 519,46 грн., перерахував їх на розрахунковий рахунок виконавчого комітету Окуньовської сільської ради Чорноморського району Автономної Республіки Крим № 33113331700113 в Головному управлінні Державного казначейства України в АР Крим, ОКПО 34740468, МФО 824026, код 24062100.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Державної льотної академії України (25005, м. Кіровоград, вул. Добровольського, 1, р/р 35225001000239, банк одержувача - УДК в Кіровоградській області, МФО 823016, код 01132353) до Державного бюджету України (отримувач коштів: УДК у м. Кіровограді: банк отримувача: ГУДКУ у Кіровоградській області; МФО 823016; р/р 31115095700002; ідентифікаційний код 24145329; код бюджетної класифікації: 22090200 "Державне мито, не віднесене до інших категорій") - 2 255,19 грн. державного мита.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Державної льотної академії України (25005, м. Кіровоград, вул. Добровольського, 1, р/р 35225001000239,, банк одержувача - УДК в Кіровоградській області, МФО 823016, код 01132353) до Державного бюджету України (отримувач коштів: УДК у м. Кіровограді: банк отримувача: ГУДКУ у Кіровоградській області; МФО 823016; р/р 31218259700002; ідентифікаційний код 24145329; код бюджетної класифікації: 22050000 "Оплата витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах") - 118,00 грн. витрат на оплату послуг по інформаційно-технічному забезпеченню судового процесу.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, а у разі, якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 цього Кодексу.

Суддя Л.С. Коротченко